Zika Virüs Hastalığı Nedir?

Zika Virüs Hastalığı Nedir?

Zika virüs, esas olarak dünyanın tropikal bölgelerinde ortaya çıkan, sivrisineklerden kaynaklı viral bir enfeksiyondur. Zika virüsü ile enfekte olan çoğu kişide hiçbir belirti ve semptom görülmezken, bazı kişilerde hafif ateş, kızarıklık ve kas ağrısı görülebilir. Bunların yanı sıra baş ağrısı, göz kızarıklığı (konjunktivit) ve genel bir rahatsızlık hissedilebilir. Bu enfekte durum Zika virüs hastalığı olarak adlandırılır.

Hamilelik sırasındaki Zika virüs enfeksiyonları, düşük yapma ve potansiyel olarak ölümcül beyin hastalığı olan mikrosefaliye neden olabilir. Zika virüsü ayrıca Guillain-Barre sendromu gibi başka nörolojik bozukluklara da neden olabilmektedir.

Ülkemizde yapılan çalışmalarda virüsü taşıyabilme özelliği olan sivrisinek türleri kısıtlı bölgelerde tespit edilmiştir. Bu bölgelerden toplanan sivrisinek örneklerinde Zika virüs araştırması yapılmış olup virüs tespit edilmemiştir. Sivrisineklerin hastalığı insanlara bulaştırabilmeleri için virüsü taşıyor olması gerekmektedir. Dolayısıyla hastalığa sebep olan virüsü taşımayan Aedescinsi (Aedes aeyptive Aedes albopictus) sivrisineklerin sokmasıyla insanlar Zika Virüs Hastalığına yakalanmazlar.

T.C. Sağlık Bakanlığı ‘saglik.gov.tr’

Henüz bu virüs için tam anlamıyla tıbbi önlem alınamamış olmakla birlikte yapabileceğiniz en etkili yöntem sivrisinek ısırıklarından kendinizi korumaktır.

Zika Virüs Nedir?

Zika virüs, sivrisinek ısırıkları yoluyla yayılan, bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyonların çoğu belirtisini göstermez. Hamilelik sırasında anneden çocuğa geçerse hastalık felakete dönüşebilir. Bebeğin anormal derecede küçük bir kafa ve beyinle doğduğu mikrosefali olarak bilinen geri dönüşü olmayan bir doğum kusuruna yol açabilir.

2015’ten önce pek fazla duyulmamış olan Zika virüsü, 2016’da Güney ve Orta Amerika’dan Amerika Birleşik Devletleri’nin güney kısmına kadar uzanan büyük bir salgına neden olmuştur.

Zika nispeten yeni bir virüstür ve ilk olarak 1947’de Uganda’da bir maymundan izole edilmiştir. Bilim adamları başlangıçta virüsün maymun popülasyonlarıyla sınırlı olduğuna inanırken, hayvandan insana sıçramanın ilk kanıtını 1952’de bildirildi.

Zika Virüsü Bulaşıcı Mı?

Zika virüs, Flaviviridae virüs ailesinin bir üyesidir, bulaşıcıdır. Sarı humma gibi diğer sivrisinek kaynaklı hastalıklarla benzerdir. Zika virüsü anne sütüne de bulaşır bu nedenle emziren annelerin doktoruyla acilen görüşmesi gerekir. Aşağıdaki durumlarda bulaşıcılık gösterir.

 • Sivrisinek ısırması
 • Hamilelik sırasında
 • Korunmasız oral, vajinal veya anal seks sırasında

Zika Virüs Belirtileri Nelerdir?

zika virüs belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda, Zika virüs genellikle hafif, kendi kendini sınırlayan bir hastalığa neden olur veya hiçbir belirti göstermez. Eğer vücudunuz belirtiler göstermeye başlarsa genellikle baş ağrısı, kas yada eklem ağrısı, cildinizde dökülmeler ve grip benzeri durumlar gözlemlenebilir.  Belirtiler ortalama üç ila yedi gün içinde kaybolacaktırlar. En belirgin etkileri aşağıdaki gibidir.

 • Hafif ateş
 • Ciltte dökülme
 • Eklem veya kas ağrısı
 • Bağ ağrısı
 • Kızaran gözler

Zika virüs, çoğu insan, bağışıklık sisteminin gücüne göre ortalama 1 haftada virüsü vücudundan atar ve iyileşir. Ancak hamilelik sırasında virüs bulaşırsa senaryo tamamen tersine döner. Böyle bir durumda, gelişmekte olan fetüs etkilenerek düşük, ölü doğum veya nadir durumlarda bebeğinize doğuştan kusurlara yol açabilir. Bu durumlardan en tehlikelisi, Mikrosefali’dir.

Mikrosefali, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ömür boyu süren engellere neden olan yıkıcı bir hastalıktır:

 • Nöbetler
 • Vücut gelişiminde problemler
 • Zihinsel engel
 • Hareket ve denge ile ilgili sorunlar
 • Beslenme sorunları
 • İşitme kaybı
 • Görüş problemleri

Belirtilerin şiddeti tipik olarak çocuğun başının ve beyninin küçültülmüş boyutuyla ilgilidir. Zika virüs nedeniyle mikrosefali ile doğan birçok bebeğin doğumda hiçbir semptomu yoktur, ancak daha sonra epilepsi, serebral palsi ve diğer problemler meydana gelir. Bazı durumlarda, çocuklar normal şekilde gelişimini tamamlayabilir.

bebeklerde mikrosefali

Bebeklerde mikrosefali riski, hamileliğin ilk üç ayında oldukça önemlidir. Annelerin bu dönemle kapacakları enfeksiyonlar ve hastalıklar bebeğin gelişimini doğrudan etkiler.

Zika Virüsünden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hamile kadınların Zika virüsü salgınının olduğu bölgelere seyahat etmekten kaçınmasını önermektedir. Zika virüsü salgınının olduğu bir bölgede yaşayan veya bu bölgeye seyahat etmiş bir yakınınız varsa, hamilelik sırasında cinsel ilişkiden kaçınmanızı veya cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmanız önerilir.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, yaklaşan seyahat planları ve Zika virüsü ile enfekte olma riski hakkında doktorunuzla konuşun yada seyahat acentesinden bilgi alın. 

Cinsel temas sırasında, siz veya eşiniz Zika virüsü olduğu bir bölgede yaşıyorsanız veya buraya seyahat ettiyseniz, Zika virüsüne yakalanma veya yayılma riskini azaltmak için prezervatif kullanın yada cinsel temastan kaçının.

Zika virüsünün olduğu bilinen tropik bölgelerde yaşıyor veya seyahat ediyorsanız, aşağıdaki bilgiler sivrisineklerin sizi ısırma riskini azaltmasına yardımcı olabilir.

 • Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler gün doğumundan, batımına kadar aktiftir. Ancak sivrisinekler daha çok geceleri de saldırır.
 • Sivrisineklerin bulunduğu bölgelere girdiğinizde uzun kollu elbise, uzun pantolon, çorap ve ayakkabı giyin.
 • Sivrisinek kovucu ilaçlar kullanın.
 • Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler tipik olarak evlerin içinde ve çevresinde yaşar. Sivrisineklerin bulundukları bölgeyi tespit ederek ilaçlama yapabilirsiniz.

Zika Virüsünün Tedavisi

Zika virüs için spesifik bir antiviral tedavi mevcut değildir. Tedavi, eklem ağrısını ve ateşi hafifletmek için asetaminofen (Tylenol) gibi ilaçlarla belirtileri gidermeyi amaçlamaktadır. Bu virüs için geliştirilebilmiş henüz ilaç yada aşı bulunmamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.