Yoganın Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal Faydaları

Yoganın Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal Faydaları

Her türlü problemin ve hastalığın Yoga ile tedavi edileceğini biliyor muydunuz?

Evet bu doğru. Birçok bilim adamı Yoga’nın birçok hastalığı önleyebilecek faydası olduğunu kanıtladı. Yoga, vücut ve zihin arasındaki ambiyans veya çevre arasındaki ilişkiyle ilgilidir. Yoga, egzersiz programlarından farklıdır.  Egzersiz enerji, kas ve esneklik sağlar ve sağlık için önemlidir. Ancak Yoga aynı zamanda ömür boyu sürecek olan hayata karşı özgüven ve dengeli bakış açısı sağlar.

Hepimizin bildiği gibi bugünlerde gençler de dahil olmak üzere birçok kişi pek çok sorun yaşıyor. Ergenlik, gençlerin kendileri için stresli olabilecek pek çok beklenmedik ve yeni değişiklikler hissettiği yaştır. Fizyologlara göre bu dönemde gençler, hormon seviyelerinde akne, ruh hali dalgalanmaları ve kilo alımına veya kaybına neden olan değişikliklerle karşılaşır. Bu durumda onlara negatif enerji olarak geri döner.

Yoga, bu yan etkileri azaltmak için mümkün olan en iyi çözümdür. Yoga, lenf sistemini temizlemeye, hormon seviyelerini dengelemeye ve korumaya yardımcı olur. 

Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics’in son araştırmasına göre, her öğrenci yoganın faydalarından yararlanabilir. [Kaynak] On günlük çalışmanın ardından bilim adamları, beden eğitimi dersinde yogaya katılan lise öğrencilerinin depresyon, anksiyete ve duygudurum dengesizliklerini psikolojik olarak düzenlediğini gözlemlemiştir.

Yoganın Faydaları

Yoga, zihin-beden bağlantısı kurmaya ve pozitif psikoloji aşılamaya yardımcı olur. Stresi azaltmak, duyuları canlandırmak ve yeni bir yaşamın kapılarını aramakta oldukça etkilidir. Birçok sorunla başa çıkmak ve amacınıza odaklanmak içinde faydalıdır. Gençler için Yoga’nın fiziksel, zihinsel, ruhsal, sosyal, eğitimsel ve duygusal faydalarını inceleyelim.

Fiziksel Faydalar

Güç kazandırır. Ergenlik yada gelişim çağında vücut birçok değişiklik yaşar. Bu değişikliklere adapte olmak için daha fazla güce ihtiyaç duyar. Yoga, vücut farkındalığı ve hareket arasında bir bağlantıya sahiptir. Eğer Yoga doğru şekilde uygulanırsa, kas gücünü arttırmaya ve kemik gelişimine yardımcı olabilir. 

Esneklik ve hareketlilik kazandırır. Hepimizin bildiği gibi Yoga, düşünme şeklimizi ve bakış açımızı olumlu yönde etkiler. Esnekliği artırmaya ve kasların rahatlamasına (gevşemesine) yardımcı olur.

Kaygıları azaltır. Harvard Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre beden eğitimi dersine katılan öğrencilerin psikolojik testlerde daha yüksek puan aldığını açıkladı. Ayrıca Yoga’ya katılan öğrencilerin dersleri sevip daha fazla zevk aldıklarını ve duygusal değişimleri kolayca atlattıklarını gösterdi.

Kemik yapısını düzeltir. Vücudumuzun duruşunu iyileştirmeye yardımcı olan birçok Yoga türü vardır. Özellikle genç yaşta kamburlaşma gibi sorunlar ülkemizde de sıkça rastlanılan bir durumdur. Gençlerin dik bir duruşa kavuşmasını sağlar ve bu da omurga gücünü artırmaya yardımcı olur.

Rahatlamanıza yardımcı olur. Genel olarak işte, okulda yada herhangi bir aktivite için fazlasıyla enerji harcarız. Bu yorucu işler sonrası bedenin ve zihnin dinlenmesi için kendimize vakit ayırmamız gerekir. Yoga, vücudu gevşetmek ve uyku kalitesini arttırmak için oldukça etkilidir.

Yorgunluğu azaltır. Vücuttaki aşırı yorgunluk genellikle kaygı ve stres yüzünden olur. Gerek eğitim gerek iş gerekse kişisel zorluklarla yüzleşmek zorunda kaldığımızdan bu süreçler gayet normaldir. Bu gibi durumlarda zihnimizi boşaltmamız ve dinlenmemiz gerekir. Zihni dinlendirmenin de en iyi yollarından birisi yogadır.

Nefes yönetimini düzenler. Yoga, fiziksel ve zihinsel sağlığı koruyan nefes ve duruşları düzenler. Bunun sırrı odaklanmayı sağlar ve duyguları kontrol etmenize yardımcı olur. Özgüven eksikliğine neden olan stresi, korkuyu ve endişeyi azaltır.

Odaklanmayı arttırır. Odaklanma iş, sosyal yaşam, spor vb. yaşam tarzı faktörlerinin üstesinden gelmeye yardımcı olan yaşamın kilit noktasıdır. Ağır iş temposundan kaynaklı olarak odaklanmak birçok kişi için zordur. Yoga bu problemi aşmak için size yardımcı olur. Sadece fiziksel dengeyi geliştirmeye değil, aynı zamanda duygusal ve ruhsal dengeyi geliştirmeye de fayda sağlar. 

Enerjiyi arttırır. Günlük aktivitelerimizi sürdürmemiz için en önemli faktör vücudumuzun enerjisidir. Yoga, enerjiyi arttırmaya yardımcı olur. Bu sayede güne daha zinde başlamanıza, devam etmenize ve odaklanma problemlerinin ortadan kalkmasına fayda sağlar.

Duygusal yönetimleri kontrol eder. Genç yaşta stres ve anksiyete aşırı yemek yemenin bir nedeni olabilir. Bu da kilo alımına yol açar. Ancak vücuttaki hormonal değişiklikler nedeniyle kilo alımı da meydana gelir. Yoga, özellikle ergenlik döneminde kilo almayı ve diğer hormonal sorunları önleyebilir.

Zihinsel Faydaları

Stres yönetimi. Çeşitli araştırmalara göre Yoga yapan kişiler streslerini yönetebilir ve işinde, okulunda daha iyi performans gösterirler. Okul hayatı, gençler için stres ve kaygıya yol açan baskı dolu bir zamandır. Ancak Yoga, stresi ve kaygıyı stresi azaltabilir. Yoga, stresi azaltmak ve tüm vücuttaki enerjiyi dengelemek için kullanılan nefes teknikleriyle ilgilidir.

Farkındalık yaratmanıza yardımcı olur. Her durum için kararlar vermek üzere bakış açısını değiştirmeye yardımcı olduğu için özellikle gençlerin yaşamlarını olumlu yönde etkiler. Yoga yaptıktan sonra gençler kendi kararlarını ve seçimlerini yaparken daha bilinçli davranır. Stres ve baskı altında daha soğuk kanlı kararlar alınmasına da yardımcı olur.

Konsantrasyonu arttırır. Yoga, kişinin odaklanmasına ve konsantrasyonlarını tekrar tekrar yapmalarını hatırlatmalarına yardımcı olur. Yoga ve meditasyon odaklanmayı ve başka şeyler için endişelenmemeyi öğretir. 

Hayatınızdaki değişikliklere kolayca adapte olursunuz. Çocuklar ergenlik döneminde çeşitli hormonal ve fiziksel değişikliklerle yüzleşmek zorundadır. Bu hormonal değişiklikler nedeniyle kendilerini rahatsız hissedebilir ve garip davranmaya başlayabilirler. Yoga ve nefes egzersizleri bu değişikliklerle başa çıkmalarına yardımcı olur. Aynı etkiler yetişkinler içinde geçerlidir.

Ruh sağlığını iyileştirir. Yoga, stresi, kaygıyı ve yorgunluğu azalttığı ve ruh halini iyileştirdiği için popülerleşen meditasyon tekniklerinden biridir. Ayrıca bilişsel işleyişi, performansı ve hafızanın keskinliğini geliştirmeye de yardımcı olur. Her gün 20 dakikalık yoga, işte, okulda yada spor aktivitelerinizde ki başarılarınızı arttırmaya yardımcı olur.

Benlik saygısını artırır. Yoga, temel olarak sağlıklı benlik saygısı sağlayan kişisel gelişime odaklanır. Yeni başlayanlar için herkesin uygulayabileceği farklı teknikleri vardır. Yoga en faydalı özgüven ve kendinize olan saygınızı arttırma tekniklerinden biridir.

Manevi ve Sosyal Faydaları

Bağları güçlendirir. Yoga, ister iç dünyayla ister dış dünyayla olsun, bağlantı kurmakla ilgili meditasyon türüdür. İç dünyamızda yaşadığımız karamsarlıklardan dış dünyada olan arkadaş, aile ve çevre ilişkilerimizi kuvvetlendirme yardımcıdır. Aynı zamanda farkındalık yaratmaya ve başkalarıyla duygusal bağlar geliştirmeye de yardımcı olur.

Sezgileri güçlendirir. Yoga, tennagerlerin iç sesini değerlendirerek kendine olan güveni geliştirmeye ve artırmayı sağlar.

Yoga, zorluklarla başa çıkma becerilerini geliştirir. Uzun süre beden ve zihin yaşamı için faydalı olan temel farkındalıklar oluşturmaya yardımcı olur. Yogaya genç yaşta başlamak daha farklı olacaktır. 

Yoga ayrıca risk altında olan, otizmli, depresyon ve anksiyeteli gençler için faydalıdır ve stresle başa çıkmak için en etkili meditasyon türüdür.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.