Yıpranmış Saçlar İçin Kimsenin Bilmediği Bakım Tüyoları

Yıpranmış saçlar sadece bölünmüş uçlardan daha fazlasıdır. Hasar görmüş saçlar dış tabakada (kütikül) çatlaklar oluşturur. Kütikül kaldırıldığında (açıldığında), saçlarınız daha fazla hasar ve kırılma riski altındadır. Ayrıca donuk veya kıvırcık görünebilir ve şekillendirilmesi zor olabilir.

Gerçekten kuru, kırılgan saçlardan pürüzsüz, parlak bir görünüme geçebilir misiniz? Bu sorunun cevabı her zaman evet değildir. Çünkü saçlarda oluşan yıpranma veya hasarlar genel olarak kalıcıdır. Saçı besleyen hücrelerin ölmesinden kaynaklanır. Yıpranmış saçların tek ilacı zamandır, işinin ehli bir kuaföre giderek yıpranmış uçlara makas atmasıyla başlanabilir.

Hemen umutsuzluğa kapılmayın, uygun saç bakımı ve birkaç hedefe yönelik tedavi ile düzeltilebilmesi de mümkündür. Önce donuk ve yıpranmış saçlara neler sebep oluyor onlara bir göz atalım.

 • Yanlış şekillendirme teknikleri
 • Saç düzleştirici yada yüksek ısı
 • Kimyasal etkenler
 • Çevresel stresler
 • Beslenme eksikliği

Doğru şekilde kullanılmadığında, saç boyatma, çamaşır suyu veya şekillendirme araçları saçınızı yıpratabilen en etkili nedenlerdir. Hasar görmüş saçları kesene kadar daha fazla hasarı nasıl önleyeceğinizi ve yıpranan saçı nasıl eski haline getirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yıpranmış Saçlar Denilince Akla İlk Gelen “Saçın Boyatılması”

Doğru teknikle uygulanmayan saç boyama işlemi saçlarınızı yıpratan en etkili maddedir. Saç boyuma işlemi doğru uygulansa bile sık sık tekrarlanırsa yıpranmalara yol açabilir. Boyadan kaynaklanan saç yıpranmaların da oluşabilecek daha fazla hasarı engellemek için neler yapmamız gerekiyor gelin göz atalım. Boyalı ve yıpranmış saçlar için maske hazırlama videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Gölgede Kalın
Uzmanlar, doğal renginizin üç tonunda bir boya seçmenizi ve hasarı sınırlamak için daha koyu tonları seçmenizi önerir. Doğal olmayan renklerin bakımı daha zordur ve daha sık bakım gerektirir.

Sık Sık Boya Yapmayın
Saçınızı boyattıktan sonra mümkünse 8 ila 10 hafta veya daha uzun süre bekleyin. Sık sık tekrarlanan boyama işlemi saçınızın ısı ve kimyasallardan kaynaklı yıpranmasına neden olur. Bu maddeye uyum sağlayabilmek için aşağıda ki listeye göz atabilirsiniz.

 • Saçlarınızı daha az yıkayın.
 • Sadece boyalı saçlar için formüle edilmiş şampuanlar kullanın.
 • Saçınıza şampuan ve krem uyguladıktan sonra soğuk su ile durulayın.
 • Kuaför salonları pahalı olabilir, ancak renklendirme genellikle profesyonellere bırakılır. İşinin ehli bir uzman hasarı en aza indirmek için doğru ürünleri nasıl kullanacağını bilir.

Yarı Kalıcı Boyalar Tercih Edin
Saçı kalıcı olarak değiştiren tedaviler saçı o kadar agresif bir şekilde değiştirebilir ki, tek çareniz saçınızı kestirip baştan uzamasını beklemeniz olacaktır. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için yarı kalıcı boyalar tercih edin.

Aynı Kuaförü Tercih Edin
Ufak bir önlem olsa da aynı kuaför tercihi size avantaj sağlayacaktır. Devamlı gittiğiniz saç bakım uzmanınız sizin saçınıza neyin iyi gelip gelmeyeceğini bilecektir.

Yukarıda mahsettiğimiz maddeler saçınızı boyadan kaynaklı yıpratabilecek durumlardır. Eğer bu yazımızı okumak için geç kaldıysanız, saçınız hali hazırda yıpranmışsa sizler için bu durumu doğal yollarla nasıl düzeltebiliriz gelin inceleyelim.

Zeytinyağı Kullanın
Hemen hemen her evde bulunabilecek bu yağ, saç bakımında da son derece popülerdir. Özellikle zeytinyağının saçı yumuşatmaya ve çok ihtiyaç duyulan nemi yenilemeye yardımcı olduğu bilinir. Ayrıca uygulaması kolaydır ve nispeten(!) ucuzdur. Boya yapıldıktan 2,3 gün sonra uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

Boyalı Saçlara Özel Şampuan ve Krem Kullanın
Bu ürünler, saç şaftının şişmesini ve boyanın dışarı sızmasını önlemek için uygun pH ile formüle edilir. Yıpranmış saçları onaran özel şampuan ve kremler kullanmayı tercih edin.

Isı Araçları Kullanmak

Saçlarınızı ısı ile şekillendirmek saç liflerini öldürebilir. Kabarık kütiküllere ve gözenekli saçlara yol açabilir. Sıcaklığın çok sık veya yüksek sıcaklıklarda kullanılması saçlarınızın yıpranmasına neden olacaktır. Düzeleştirici, fön gibi ısı araçları kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekir inceleyelim.

Uzaktan Kurutun
Fön makineleri yüksek ısı nedeniyle hasara yol açtığı herkes tarafından bilinir. Güvenilir şekilde saçlarınızı kurutmak için fön makinesini en az 15 santim uzaktan tutmalı ve kurutma aşamasında sürekli hareket ettirmelisiniz. Bu saya de yıpranmaları büyük ölçüde engellersiniz.

Isıdan Koruma Ürünü Kullanın
Bu ürünler saçı korumaya ve bölünmüş uçları önlemeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Isıyı Düşürün
Sıcaklık ne kadar yüksek olursa saçınıza o kadar çok hasar verebilirsiniz. Aşırı ısı, nereden geldiğine bakılmaksızın saçınıza zarar verebilir. Herhangi bir üründe en düşük ısı ayarını kullanın, ütü veya bukle maşasının saçınıza temas edeceği zamanı sınırlayın.

Doğallığa Önem Verin
Mümkünse tamamen ısı makinelerinden kaçının ve havanın sizin için tüm işleri yapmasına izin verin.

Bunu yapmak için, duştan sonra saçlarınızı bir havluya hafifçe sarın. Kurumaya bırakmadan önce fazla suyu dışarı çekmeye yardımcı olur. Saçlarınızı havluyla ovmayın, çünkü bu gereksiz sürtünmeye neden olabilir ve saçınıza zarar verebilir.

Düz demir veya saç maşası ile şekillendirmeyi planlıyorsanız, ısısız kurutma da iyi bir fikirdir. Uzmanlar, ısı aletlerini haftada bir kez kullanmanızı tavsiye ediyor. Sıcak bahar / yaz aylarında isek güneşin saçınızı kurutmasına izin verin.

Hindistan Cevizi Yağı
Bu mucizevi tropikal yağ, saçınızın dışındaki koruyucu yağların yenilenmesine yardımcı olacaktır. Yüksek ısı hasarına ve saç tellerinin kırılmasına karşı koruma sağlar. Haftada 1 kez saçınıza nemlendirici maske olarak uygulayabilirsiniz.

Kuaförünüzle Görüşün

Kırılan yada yıpranan saçları eski haline getirmek çoğa zaman imkansızdır. Bu nedenle düzenli saç kesimleriyle saçlarınızı sağlıklı ve bakımlı tutmak en önemli etkendir. Buradaki asıl cevap sorunlu bölgeleri işinin ehli bir uzman tarafından kesilmesi.

Saçlarına Özen Göster
Hasarı önlemek için iyi saç bakım uygulamaları yapmanız gerekir. Kaliteli şampuan ve kremler saçlarınızı besler ve parlak bir görüntü oluşmasını sağlar. Bu nedenle saç maskesi veya saç kremi kullanın. Saç maskeleri mucizeler yaratamaz, ancak bölünmüş uçlara karşı gizlenmeye ve korunmaya yardımcı olabilirler.

Farklı Nedenler Mi Var?

Yıpranan saçlar için belirgin bir neden olmayabilir. Kendinizi en iyi siz tanıyacağınız için saçınızın neden yıprandığını tespit etmeniz gerekir. Neler olup bittiğini etkili bir şekilde ele almak için aşağıdaki seçeneklerden birkaçını denemeniz gerekebilir.

Dikkatlice Tarayın
Başınızın üstünden başlamak ve fırçayı takılan saçınızda zorla çekmek, saç telini kırabilir. Bu durumda istenmeyen zararlara ve kabarmaya neden olabilir.

Saçınızı Kurutmadan Taramayın
Islak veya nemli saçınızı tarama alışkınlığından vazgeçin. Doğal yollarla iyice kuruyana kadar bekleyin. Saçınıza saç kremi uygulamak için geniş dişli bir tarak kullanabilirsiniz, ancak tarağı kullanmak için saçınız kuruyana kadar bekleyin. Islak saçlar daha kolay kırılır ve gerilmeye daha yatkındır, bu da tüm kök boyunca hasara neden olabilir.

Daha Az Tarayın
Saç yıpranmasının ve kırıkların en büyük etkeni sık sık saç taramaktır. Saçlarınızı yıkamadan önce ve gün boyunca gerek duyulmadığı sürece taramayın. Tararmak zorunda kalırsanız eğer nazik davranın.

Saçınızı Bağlayın
Saçlarınıza herhangi bir işlem yapmadan önce saçlarınızı at kuyruğu, örgü veya gevşek topuza benzer bir şekilde bağlayın.

Neme Dikkat Edin
Saçınızda bulunan doğal yağlar statik elektrik yüklü oldukları için tellerin karışma ve kaba görünme durumuna yatkındır. Nemlendirilmiş saçların dolaşma veya düğümlenme olasılığı daha düşüktür. Aşağıdaki videoda kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım maskesi hazırlanmış inceleyebilirsiniz.

Konuyu özetlemek gerekirse bu maddelere uymaya özen gösterin:

 • Saç derinize yağ ile masaj yapın.
 • Hindistan cevizi yağının saç diplerine nüfuz ettiği ve saçları içeriden beslediği bilinmektedir. Saçın ısıdan bile zarar görmesini önler.
 • Zeytinyağının saç derisini, saçları nemlendirir ve yumuşatır.
 • Kimyasallar yerine organik ürünler kullanın. Uzun vadede size fayda sağlayacaktır.
 • Şampuandaki kimyasalların konsantrasyonunu en aza indirmek için şampuanınızı su ile seyreltin.
 • Saçınıza uygun bakım kremleri veya saç maskeleri kesin çözüm olmasa da geçici olarak daha canlı gösterecektir.
 • Saçınızı nazikçe tarayın ve kurulayın.
 • Saç hasarını onarmak için herhangi bir şekillendirme aletini en az bir ay boyunca kullanmayın.
 • Rahatlatıcılar ve perma gibi kimyasal tedavileri bırakın. Saçınızın doğal stiline geri dönmesine izin verin.
 • Saçlarınız çoğunlukla keratinden oluştuğu için keratin bazlı ürünler kullanın.
 • Sağlıklı beslenin. Diyet sayfamızdan size uygun diyetlere göz atın.
 • Saçınızı korumak için güneşe çıkarken eşarp veya şapka takın.
 • Saç tipinize uygun ürünler satın alın.
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.