Yeşim Taşının Faydaları ve Özellikleri

Yeşim Taşının Faydaları ve Özellikleri

Yeşim taşı eski Çin imparatorlukları tarafından kullanılmış ve kutsal kabul edilmiştir. Bu taş bir çok bölgede mutluluk taşı olarak da bilinir. Yeşim taşı (diğer adıyla jade), eski dönemlerde kraliyet ailelerinin ve dini liderlerin yanı sıra kaleleri ve anıtları süslemek için kullanılan ilk taş çeşitlerinden biridir.

Yeşim yüzyıllar boyunca var olan en barışçıl taşlardan biri olmuştur. Saflığın ve dinginliğin en önemli sembollerinden biri olarak kabul edildiği Orta Doğu bölgeleri için çok önemlidir.

Bilinene göre yeşim taşı güzel rüyalar görmemizi sağlar. Diş hastalıklarına ve ağrılara karşı etkilidir ayrıca antioksidandır. Bu nedenle mesajlarda ve terapilerde en sık kullanılan şifalı taşlar arasında yer alır. Vücutta ki negatif elektriği toplar, dışarı atar ve kişiyi stresten kurtarır.

Jadeite ve Nejrite olarak adlandırılan iki çeşit yeşim taşı bulunur. Jadeit daha çok süsleme sanatlarında kullanılırken Nejrite şifalı özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Nejrite çıkarıldığı ülkelerde sıkça bulunabilen türüdür. Jadeit daha koyu bir renkteyken Nejrite, daha açık ve kremsi renkte görülmektedir.

Yeşim taşı, beyaz, mor, kırmızı, kahverengi, sarı, turuncu, mavi ve yeşil gibi çeşitli renklerde bulunabilir. Tüm Yeşim Taşı türlerinin iyileştirici bir etkisi olmasına rağmen her birinin daha baskın olduğu özellikler vardır. Ortak özellikleri yeşimin her bir türü benzer şekilde sağlıklı ve şifalı olarak kabul edilir.

Yeşim Taşının Faydaları

yeşim taşının faydaları

Pek çok insan, yeşim taşı ne için veya ne için kullanılır diye merak ediyor, gerçek şu ki, aşağıdaki gibi çeşitli kullanımları var.

Aşkı Bulmanızda Yardımcı Olur

Yeşim taşı kullanmak (özellikle yeşil renkte olanı), aşkı bulmanıza yardımcı olur. Size uygun ve sevdiğiniz kişiyi çeker. Aynı zamanda problemli ilişkinin sona ermesine yardımcı olur ve gerçek aşkı bulmanızda etkilidir. Yani kendinize eş arıyorsanız yada sevgiliniz varsa ve aşkınızı daha çok güçlendirmek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Şansınızı Arttırır

İnanılışa göre yeşim taşı bir iyi şans taşı olarak bilinir. Çünkü tüm olumlu sinyalleri size çekmekten sorumludur. Bu da size iyi bir şans getirir ve birçok durumda işler sizin lehinize döner veya beklediğiniz gibi olur. 

Zihin Gücünü Arttırır

Yeşim, zihin gücünü geliştirmenize yardımcı olacak, size her zaman daha fazlasını bilmek için doyumsuz bir arzu, zaten sahip olduğunuzdan daha fazla bilgi edinme merakı verecektir.

Duygusal İstikrar Sağlar

Yeşim taşının size vereceği bir diğer önemli şey de huzur ve duygusal dengedir. Sizi ihtiyaç duyduğunuz anlarda sakin kalmanıza yardımcı olacak bir sükunet sağlar. Böylece daha iyi kararlar verebilirsiniz.

Öte yandan, günlük endişelerden kaynaklanan stresi ve zihinsel aşırı yüklenmeyi gidermek için de idealdir. Bu taşın popüler olmasında ki en büyük özelliği de budur.

Rüyalarla Farkındalık Sağlar

Yeşim taşının bir başka ilginç özelliği de, uyurken yastığınızın altına koyarsanız, gizli gerçeklerin size açığa çıkacağı veya bilmediğiniz şeylerin ortaya çıkacağı rüyalar görmenizdir.

Meditasyonu Kolaylaştırır

Yeşim taşı takmanın bir başka güzel yanı da konsantrasyon seviyenizi yükseltmesidir ki bu, diğer şeylerin yanı sıra çok daha derin meditasyon yapmanıza yardımcı olacaktır.

Yeşim taşının kullanım alanları ve örnek görseller
Yeşim taşının kullanım alanları ve örnek görseller

Yeşim Taşı Nasıl Kullanılır?

Yeşim taşını kullanmak oldukça basittir aşağıdaki listede sizler için nasıl ve hangi amaçla kullanabileceğiniz hakkında bilgiler hazırladık.

 • Aşkı çekmek istiyorsanız, rahatlama anında olmanız ve yeşimi 10 dakikalık bir süre boyunca kalp çakrasına yerleştirmeniz gerekir. Bunu her gün yapmalısınız.
 • Konsantrasyon arttırmak için de aynı işlemi üçüncü göz çakrasıyla yapmalısınız. Konsantrasyonu arttırmak için her gün yapmanız gerekli değil, meditasyondan birkaç dakika önce veya konsantrasyon seviyenizi yükseltmeniz gerektiğinde uygulamanız yeterli.
 • Şansınızı arttırmak için taşı ister çantanızda taşıyabilir isterseniz takı olarak kullanabilirsiniz. Ancak her zaman yanınızda taşımalısınız.
 • Ayrıca yeşim cinsel arzularınızı artırmanıza da yardımcı olabilir. Bunun için karın çakrasını kullanmalı ve günde 10 dakika uygulamalısınız.
çakra bölgeleri
Uygulanabilecek çakra bölgeleri

Yeşim Taşının Kimyasal Yapısı

Mineraller: Sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, krom, manganez, alüminyum.

 • Sertlik: 6.5 – 7.
 • Ağırlık: 3.2 – 3.3.
 • Kimyasal Formül ve Grubu: (Ca2 (Mg, Fe) 5Si8O22 (OH) 2).
 • Renkler: Kırmızı, Kahverengi, Siyah, Sarı, Beyaz, Yeşil.
 • Yeşim Taşı Nerede Bulunur: Kanada, ABD, Çin, Kolombiya, Meksika, Türkmenistan.
 • Çakralar: Kalp, Üçüncü Göz.
 • Uyumlu Burçlar: Koç, Boğa, Başak, Terazi ve İkizler.

Gerçek Yeşim Taşı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek bir yeşim taşını anlamanız için özelliklerini bilmeniz gerekir. Bilmeniz gereken ilk şey renklerinin yeşil, beyaz veya turuncu olabileceğidir. Akılda tutulması gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Yeşim benzerlerine göre çok daha ağır bir taştır. Aynı büyüklükteki başka bir taş, kuvars veya turmalin ile karşılaştırmak ve yeşim parçasının daha ağır olup olmadığına bakmaktır. Fark edilir derecede daha ağır olmalı. 
 • Diğer bir test ise cam veya porseleni çizmeye çalışmaktır. Gerçek yeşim sertliği nedeniyle camı kolayca çizebilmelidir. Taklit yeşim taşların bu konuda oldukça zayıftır.
 • Yeşim taşı alacaksanız en güvenli yöntem size verilmesi gereken orjinallik sertifikası yada güvenilir bir mağazadan alışveriş yapmanızdır.

Yeşim Taşı Nasıl Temizlenir?

Yeşim taşı enerjik bir temizliğe ihtiyaç duymaz, ancak fiziksel olarak temizlenmesi gerekir. Özellikle takı halinde kullanıyorsanız, temizlemenin yolu biraz ılık su ve kimyasal olmayan sabun ve ince bir pamuk kullanmaktır.

Yeşim taşını uzun süre tutmanız gerekiyorsa, onu korumanın en iyi yolu beze sarmaktır.

Benzer İçerikler

Kullanıcı Yorumları: Yeşim Taşının Faydaları ve Özellikleri
  Bu yazımıza henüz kimse yorum yapmamış 😞
Sizde Yorumunuzu Paylaşın