Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay sizin için o kadar iyi ki, bazı araştırmacılar faydalarına inanmakta zorlanıyor. Mount Sinai Hastanesindeki Icahn Tıp Fakültesi’nde beslenme konusunda araştırma bilimcisi, Christopher Ochner yeşil çayı “İçmeyi düşünebileceğim en sağlıklı şey” olarak yorumluyor.

Tabii ki, hiç bir ürün yeşil çayda sizi tek başına sizi hastalıktan koruyamaz. Yeşil çayın yanı sıra sigara içmemek, fiziksel aktivitelerin sık uygulanması, sağlıklı bir diyet gibi diğer konularda da kendinize özen göstermeniz gerekmektedir. Bu makalemizde sizler için yeşil çayın sağlıklı bir yaşama uygulandığında verebileceği olumlu sonuçları derledik.

Yeşil çayın en büyük yararı nedir?

Her şey kateşin içeriğiyle ilgili. Kateşinler, savaşan ve hatta hücre hasarını önleyebilecek antioksidanlardır. Yeşil çay, fincanınıza dökülmeden önce çok fazla işlenmez, bu nedenle kateşinler açısından zengindir.

Yeşil çayın kan akışını iyileştirdiği ve kolesterolü düşürdüğü bilinen bir gerçek. Birçok çalışmanın 2013’te gözden geçirilmesi, yeşil çayın yüksek tansiyondan konjestif kalp yetmezliğine kadar çeşitli kalple ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Kalp için iyi olan şey genellikle beyin için iyidir; beyninizin de sağlıklı kan damarlarına ihtiyacı vardır. MRG’ler, yeşil çay içen kişilerin beyninin çalışma belleği alanında daha fazla aktiviteye sahip olduklarını ortaya koydu. Yeşil çayın aynı zamanda Alzheimer hastalığına bağlı plak oluşumunu engellemeye de yardımcı olur.

Yeşil çay, diyabetli kişilerde kan şekerini sabit tutmaya yardımcı görünüyor. Kateşinler kolesterol ve kan basıncını düşürdüğü için yağlı beslenmenin neden olabileceği hasara karşı korumaya yardımcı olabilirler.

Yeşil çay kilo vermek için kullanılır mı?

Gerçekçi olmak gerekirse tek başına hiç bir içecek, yiyecek kilo vermenize fayda sağlamaz. Bazı kanıtlar, yeşil çaydaki Epigallokateşin Gallat’nin aktif bileşeninin kilo vermenize yardımcı olabileceğini düşündürse de, diğer çalışmalar hiçbir etki görmemiştir.

Ancak şöyle düşünülebilir, 1 kutu kola içmek yerine içilen 1 bardak yeşil çay yılda size 50.000 kalori kaybettirecektir. Buda yılda ortalama 16 kiloya denk gelir. Ayrıca, güzel uygulanan bir diyetin yanında 1 sabah, 1 akşam olmak üzerine tüketilen yeşil çay doğal yoldan kilo vermenize faydalı etki sağlayacaktır.

Kansere karşı yeşil çay

Yeşil çayın kansere olan etkisi üzerinde bazı çalışmalar yapıldı. Yeşil çay, büyümenin her aşamasında sağlıklı hücrelere oluşumuna yardımcı olduğu bilinmektedir. Yeşil çayın kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olabileceğine dair bazı ipuçları var, ancak bunun için hala net bir delil yok. Kanseri önlemek için yeşil çaya güvenmemelisiniz. Aslında, Ulusal Kanser Enstitüsü’nün web sitesi, herhangi bir kanser türünün riskini azaltmak için çay kullanımını önermediğini belirtiyor.

Yeşil çayın rahatlatıcı etkisi

Yeşil çay içmek bünyenin gevşemesine ve rahatlamanıza yardımcı olur. Yeşil çayda bulunan theanine adı verilen doğal bir kimyasal sakinleştirici bir etki sağlayabilir.

Yeşil çay nasıl hazırlanmalıdır?

Eğer hazır paketletler (sallama) kullanmıyorsanız direkt olarak kaynar suya yeşil çay eklemeyin. Çaydaki kateşinler, bu sağlıklı kimyasalların azalmasına yol açar. Aşağıdaki yeşil çay demleme uygulamasını deneyebilirsiniz.

• 1 bardak su için 1 çay kaşığı yeşil çay yeterlidir.
• İstediğiniz miktarda yeşil çayı bir süzgecin içerisine koyun. Suyu kaynama noktasına gelinceye kadar kaynatın. Ancak tam olarak kaynamasına izin vermeyin.
• Su kaynama soktasına geldiğinde içerisinde fesleğen yaprağını dilediğiniz kadar bal ve limonu ekleyip tüketebilirsiniz.

Limon eklemenizi özellikler öneriyoruz. Limon’da bulunan C vitamini kateşinlerin emilmesini kolaylaştırır. Yeşil çaydaki besin seviyeleri kalitesine göre değişebilir. Alacağınız yeşil çayın taze ve iri yapraklı olmasını aktarınıza tembihleyin.

Sizde yorumlarınızla yeşil çay tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz, sağlıkla kalın 🙂

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.