Hızlı Yağ Yakan En Etkili 7 Çay

Hızlı Yağ Yakan En Etkili 7 Çay

Günümüzde giderek daha fazla insan kilo vermenin yollarını arıyor. Bu, sodadan tutun yeşil çaylara kadar daha sağlıklı içecekler denenmekte. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar sıcak içecek olarak çayı tercih ederler. Sadece sağlıklı olmakla kalmayan çayların gelişimimize de kazandırdığı bir çok özellik vardır. Ayrıca, bazıları iyi bir gece uykusu için çay içerken biz kısımsa göbek yağıyla savaşmak için çay içiyor. Bir çoğunuz en hızlı kilo verdiren bitki çayı yada yağ yakan bitki çaylarını bulmak istiyor tüm bu soruların cevabını birazdan vereceğiz.

En Etkili Metabolizma Hızlandırıcı: Yeşil Çay

En çok bilinen ve en sık uygulanan bitkisel çay çeşidi Yeşil çaydır. Yapılan çalışmalar, düzenli olarak yeşil çay içmenin metabolizmanızı artırabileceğini ve kilo vermeyi de destekleyebileceğini göstermiştir. Yeşil çaylar üzerine yapılmış kapsamlı bir çalışma olan “Cochrane Systematic” incelemesi, yeşil çay preparatlarının ve kilo, BMI, bel çevresi, kalça-bel oranı üzerindeki etkilerini gözlemlemiştir.
Altı farklı ülkede incelenen bu çalışma, yeşil çay içenlerin içmeyenlerden daha fazla kilo verdiklerini gösterdi ortalama baz alınacak olursa 0,2 ila 3,5 kg. arasında bir fark söz konusuydu.
Yapılan başka bir çalışma, iki ay boyunca dört fincan yeşil çay içtikten sonra vücut ağırlığında azalma ve bel çevresinde önemli bir incelme gözlemlendi.
Yapılan tüm çalışmaların sonucunda, yeşil çayın yağ hücrelerine çalışmaları için sinyal gönderdiğini ve daha sonra karaciğerin bu vücut yağını enerjiye dönüştürme özelliğini teşvik ettiğini göstermiştir. Düzenli egzersize ek olarak yeşil çay içen katılımcılar, sadece egzersiz yapanlardan ortalama 2 kilo daha fazla verdiler.
Metabolizmanızı hızlandırmak için gün boyunca, özellikle her öğünden önce veya öğün arasında yeşil çay içmeyi deneyin. Antrenmandan önce veya yürüyüşe çıkmadan yeşil çay içmek de yağ yakmanızı arttıracak önemli özelliklerdendir. Yağ yakımını biraz daha arttırmak için limonda eklenebilir.

Altın Değerinde: Zerdeçal Çayı

Zerdeçal, doğanın bize sunduğu en büyük doğal ürünlerden biridir. Ayrıca zerdeçal, antioksidan, analjezik, anti-mikrobiyal ve termojenik gibi çok çeşitli sağlık özelliklerini barındırdığı için güçlü bir anti-enflamasyon olarak çalışır.
Zerdeçal çayı, curcumin’deki aktif bileşenin kilo vermeyi hızlandırdığı bilinmektedir. Zerdeçal çayını kilo vermek için en başarılı çaylardan biri yapan en etkili madde budur. Ayrıca, güçlü yapısıyla sindirimi hızlandırdığı, hazımsızlığa iyi geldiği ve hızlandırdığı metabolizma sayesinde lavabo ihtiyaçlarını arttırdığı da bilinir.
Zerdeçal çayının içimi zor olduğundan genellikle kapsül halde bulunur, ancak çay olarak da alınabilir. Örnek bir hazırlama tarifi: Hindistan cevizi sütünü zerdeçal, zencefil, tarçın ve karabiber ile birleştirin. Hindistan cevizi sütündeki sağlıklı yağlar, suda çözünmediği için zerdeçalı emmenize yardımcı olur.

Kombucha Çayı ile Bağırsaklarınızı Hızlandırın

Kombucha, simbiyotik bakteri ve maya kültürüyle (SCOOBY olarak da bilinir) yapılan fermente bir çaydır. B vitamini, detoks etkisi yaratan glukuronik asit ve antioksidan açısından zengin polifenolleri içerir. Ancak en önemlisi, kilo kaybı için en iyi çaylardan biri olan kombucha, probiyotik bakteri ve asetik asit içerir. Bu bileşiklerin kilo kaybına yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Araştırmalar, probiyotiklerin sadece yiyeceklerden emdiğiniz kalori sayısını azaltmak kalmayıp, iştah, yağ depolaması ve obezite ile ilgili vücudunuzun ürettiği hormonları da etkileyebileceğini göstermiştir. Bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakteri dengesini iyileştirerek, doğal kilo verme yönetimini uygulamış olursunuz.
Asetik asit pek çok kişi tarafından bilinen kilo verme yardımcısıdır. Açlık açlık hissini azaltmaya yardımcı olduğu ve vücudunuzun yağ hücreleri oluşturma yeteneğini engelleyerek kolay yoldan kilo verilmesine olanak sağlar. Asetik asit ayrıca şişkinliği azaltmaya (ödem) yardımcı olur.
Kombucha çayı kullanmadan önce hazır satın alacaksanız, içeriğinde şeker olmamasına önemle dikkat edin.

Kokusu Yeter: Nane Çayı

Tatlı, yağlı veya tuzlu yiyecekler uzak kalmak sağlıklı bir diyete bağlı kalmanın en zor kısmıdır. Bu isteklerinizi bastırmada size yardımcı olacak olan nane çayı, en etkili diyet çayları ndan birisidir.

Buraya Dikkat: Abur cuburlar başta olmadan üzere canımızın çekebileceği yiyecek türlerini engellemesinin en büyük özelliği nane çayının kokusudur. Zaten bilindiği üzere bir şeyleri canımız çekiyorsa bunun asıl nedeni o ürünün kokusudur. Nörolojik ve Ortopedik Tıp Dergisi‘nde yayınlanan bir araştırma, esansiyel nane yağını yada nane çayını iki saatte bir koklayanların ayda ortalama beş kilo verdiğini gösterdi!

Aromaterapistler, nanenin güçlü kokusunu burundan çekildiğinde beyninizde, iştahınızı etkileyen önemli koku reaksiyonlarını hafifleteceğini öne sürmüşlerdir.

Kilo vermek için en iyi çaylardan biri olmanın yanı sıra, nane çayı kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Bu etkiler, daha yüksek kortizol seviyelerinin metabolizmanız üzerindeki olumsuz etkisini azaltır. Nane çayının yatıştırıcı özellikleri, kilo kaybınızı kontrolde tutmak için harika bir yöntemdir. Sindirime yardımcı olmak ve bu istekleri önlemek için yemeklerden önce ve sonra nane çayı içebilirsiniz.

Etkili Alternatif: Oolong Çayı

Belki bir çoğunuzun ilk kez duyduğu, İbrahim Saraçoğlu‘nun da tarifini verdiği o esrarengiz Oolong çayı. Enerji seviyenizi yükseltecek aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırarak hem kilo vermenize yardımcı olur hemde egzersizlerde size doping etkisi sağlar.

Siyah ejderha çayı” olarak da bilinen Oolong çayı kilo vermek için etkili çaylar ındır. Yeşil çayda bulunan kateşinler ile doludur. Bu kateşinler, vücudunuzun yağları parçalama yeteneğini geliştirir, bu da enerji seviyenizi artırabilir ve yağ kaybını hızlandırabilir.

Chinese Journal of Integrative Medicine‘nde yayınlanan bir çalışmada, 102 obez bireyde oolong çayının kilo verdirme etkileri incelendi. Katılımcıların yaklaşık %70’i en az iki kilo fazladan vermiş, %22’si 6 kilodan fazla vermiştir. Bu da araştırmacıların oolong çayının vücut yağ içeriğini ve ağırlığını azaltmanın etkili bir yolu olabileceği sonucuna varmasına neden olmuştur. Hatta uzun süreli oolong çayı kullanımında obeziteyi önlemeye yardımcı olur.

Hafif kafein içeriği egzersiz yapmak için ekstra bir destek sağlarken, Oolong’daki kateşinler vücudunuzun enerji için yağ hücrelerini kullanmasını tetikler.

Yağ Hücrelerini Yakın: Beyaz Çay

Diğer çayların aksine, beyaz çay paketlenmeden önce toplanır ve güneşte kurutulur. İlginç bir şekilde, diğer işlenmiş çaylardan daha yüksek oranda kateşinler ve polifenoller içerir. Bu bileşikler ilk etapta yeni yağ hücrelerinin gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Journal of Nutrition and Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmada, beyaz çayın yağ hücreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar, beyaz çayın bir tür kateşin olan yüksek miktarlarda EGCG (epigallokateşin gallat) içerdiğini buldular. Bu, yağ hücrelerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olan kateşinlerdir. Kilo alımını azaltmaya yardımcı olabilir. EGCG ayrıca metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olarak daha yüksek enerji seviyesi ve hızlı kilo kaybı sağlar.

Kilolardan Kurtulun: Pu’erh Çayı

Çin’in Yunnan eyaletinde yetişen pu-erh çayı, geleneksel fermente çay türüdür. Kurutulup ufaltıldıktan sonra çay yapraklarının oksitlenmesi ile yapılır.

2016’da yapılan bir çalışmaya göre her gün 59 aşırı kilolu ve obez hastaya içirilen pu-erh çayının kilo verme etkilerini inceledi. Araştırmacılar, çayın günlük tüketiminin önemli kilo kaybına, BMI azalmasına ve gelişmiş bir lipit profiline ulaşmada yardımcı olduğunu buldular. Dört haftalık düzenli kullanmanın sonucunda hastaların kollarında, bacaklarında ve karınlarında yağ kaybı ve iştahlarında azalma gözlemledi. Ayrıca hastaların kolesterol düzeylerinde de olumlu sonuçlar gözlemlendi.

BONUS TARİF

Youtube’un popüler diyetisyen uzmanlarından Ayşe Tuğba Şengel‘in her evde yapılabilecek ödem atıcı ve zayıflatıcı çayını deneyebilirsiniz.

Siz yağ yakmak, ödem atmak veya kilo vermek için hangi çayı kullanıyorsunuz? Yorum yaparak bizlerle paylaşın.

Benzer İçerikler

Kullanıcı Yorumları: Hızlı Yağ Yakan En Etkili 7 Çay
  1. Yazar: Sinem Sarıgül

    Oolong çayının bu dünyaya bir mucize olarak geldiğine inanıyorum.

Sizde Yorumunuzu Paylaşın