WordPress İçin En Başarılı +10 SEO Eklentisi

WordPress İçin En Başarılı +10 SEO Eklentisi

WordPress alt yapısına sahip blogunuzu yada farklı sektörde hizmet veren sitenizi daha üst sıralara getirmek hepimizin hayali. Ancak, WordPress tek başına bu zorlu yarışta üst sıralara gelmek için yeterli olamıyor. Bu nedenle 2 milyardan fazla web sitenin kullandığı bu alt yapıya onlarca farklı SEO eklentisi eşlik ediyor.

Her web site yöneticisi bu eklentiler arasında hangisini tercih etmesi gerektiği hakkında zorluklar yaşıyor olabilir. Bu nedenle sizlerle için 2020’de kullanılan En İyi 11 WordPress SEO Eklentisini inceledik.

Yoast! (WordPress SEO)

yoast seo eklentisi

Beş milyondan fazla aktif kurulum ve 25.000’den fazla 5 yıldızlı yorumuyla Yoast SEO, en yaygın kullanılan WordPress SEO eklentisidir.

Hem arama motorları hem de site ziyaretçileri için içeriği optimize etme konusunda mükemmel bir iş çıkarır. En önemli özelliklerden biri, marka bilinci oluşturmayı iyileştiren ve arama motoru sonuçlarında sıralama tutarlılığını sağlayan başlık ve meta açıklama şablonudur. 

Web sitenizin başlıklarında ve meta açıklamalarında büyük ölçekli düzenlemelere izin veren toplu düzenleyici de vardır. WordPress 5.5 artık ek bir eklentiye ihtiyaç duymadan XML site haritaları oluştururken, Yoast SEO sadece bir tıklama ile çok daha gelişmiş XML site haritası işlevselliği sağlar.

SEO konusunun en önemli faktörlerinden biri haline gelen, otomatik Breadcrumbs olanağı da sağlamaktadır. Diğer bir kullanışlı özellik, yinelenen içeriği önlemek için otomatik olarak canonical ayarlama seçeneğidir. Bazen sorun yaratabilecek birden fazla URL’de bulunabilen ürünleriniz veya içeriğiniz vardır. Canonical URL, arama motorlarına belirli benzer URL’lerin aslında aynı olduğunu söylemenizi sağlar, böylece sıralamalarınıza zarar vermez.

İçerikleriniz için SEO analizi kontrolü sağlayan ek bir özelliği vardır. SEO dostu içerik ürettiğinizden ve doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olmanızı sağlayacaktır. Okunabilirlik analizi ise içeriğin arama motorları ve okuyucular için anlaşılabilir olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Kullanıcılar, Yoast’ın snippet önizlemesiyle içeriklerinin arama motoru sonuçlarında nasıl göründüğünü de görebilirler. Ekip halinde yönetilen web siteleri için, eklentinin hangi bölümlerine kimin erişebileceğini kontrol etmenizi sağlayan bir SEO rolleri özelliğine sahiptir.

İndirilme+5.000.000
GeliştiriciTeam Yoast
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümVar
Yıllık Ödeme$89

Rank Math

rank math seo eklentisi

Mythemeshop ekibi tarafından geliştirilen ve bir anda SEO eklentilerinde zirveye oynayan esrarengiz eklenti. Rank Math bu ailenin en yeni üyesi. 2019’dan beri geliştirilmeye devam ediyor. Ancak eklentinin halihazırda 500.000’den fazla aktif yüklemesi var ve herkes tarafından beğenilerek kullanılıyor.

Arama motorlarında üst sıralara tırmanmak ve orada kalmak için Rank Math SEO mükemmel bir seçenektir. Google Schema Markup (diğer adıyla Schema Rich Snippets), Google Search Console Entegrasyonu ve Google Anahtar Kelime Sıralaması’nın şablon yapılandırması gibi eklentide yerleşik olarak bulunan tonlarca kullanışlı özellik var.

Rank Math, bu alanda rakiplerinin ücretli sunduğu bir çok özelliği ücretsiz sunmaktadır. Bu eklenti, özelliklerle dolu olmasına rağmen yine de son derece hızlı çalışıyor ve sunucunuza ekstra yük olmuyor. Artı, kullanımı son derece kolay. Kurulum Sihirbazı ile Rank Math temelde kendi kendini yapılandırır. Yoast’tan geçiş yapacaklar için ayarları içe aktarma özelliği sunar.

Rank Math eklentisinin PRO sürümü geliştirilme aşamasında, şuan için tüm özellikler herkese ücretsiz.

İndirilme+500.000
GeliştiriciMytehemeshop
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümYok
Yıllık Ödeme
Rank Math PRO Satın Al

SEOPress

wordpress seo eklentisi seopress

En başarılı ücretsiz SEO eklentilerinden birisi olan SEOPress White Label (reklamsız) kodlamaya sahiptir. Trafiği artırabilen ve sitenizin SEO’sunu optimize edebilen güçlü bir WordPress SEO eklentisi olduğundan bir çok site tarafından aktif olarak kullanılır.

Hem meta açıklamaları hem de başlıklar için dinamik değişkenler, Canonical URL’ler, XML site haritası, ve HTML site haritası gibi etkili özellikleri vardır. Seopress oldukça hızlı ve herkes tarafından kullanılabilecek eklentidir.

İlk yükleme de kolay kurulum sihirbazı bulunur. SEO Press, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, WhatsApp ve Pinterest’te sosyal medya paylaşımını geliştirmek için Açık Grafik ve Twitter Kartları sağlar ve önizlemeler sunar. Sade ve temiz arayüzü sayesinde herkes tarafından kolayca kullanılabilir.

İndirilme+100.000
GeliştiriciSEOPRess
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümVar
Yıllık Ödeme$39

Squirrly SEO

Squirrly SEO eklentisi

Her web site yöneticisi SEO alanında uzman olmak zorunda değildir. SEO uzmanı olmayanlar için özel olarak tasarlanan Squirrly SEO, Yoast, RankMath, SEOpress gibi eklentilerin ücretli özellikleri de dahil olmak üzere 300’den fazla SEO işlevine sahip yapay zeka tabanlı bir SEO eklentisidir.

Squirrly SEO’da, diğer SEO eklentilerinin tüm özellikleri olmasa da pek çoğuna sahiptir. Strateji, ayarlar, blog gönderileri ve anahtar kelime araştırması gibi ana faktörleri kolaylaştırmak için birkaç farklı özelliği vardır. Bu eklenti tamamen kullanıcı dostudur ve kullanımı oldukça kolaydır.

Squirrly, siz içeriğinizi oluştururken anahtar kelime uyumluluğunuzu devamlı kontrol edecek ve kritik noktalarda sizi uyaracaktır. Squirrly SEO’nun bir diğer harika özelliği, rakiplerinizin içeriğini analiz eden ve daha faydalı yolları gösteren rakip analiz aracıdır. Dipnot olarak ekleyeyim, bu eklentinin ücretsiz sürümü pek fazla işinize yaramayabilir.

İndirilme+60.000
GeliştiriciSquirrly SEO
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümVar
Aylık Ödeme$30 / $72 / $76

Premium SEO Pack

alternatif seo eklentisi premium seo pack

2013 Yılında AA Team tarafından geliştirilmeye başlayan bu eklenti, WordPress SEO eklentileri arasında ilk premium eklenti özelliğini taşımaktadır. Belki de bu alanın en başarılı eklentilerinden birisi olacaktı ama geliştirici ekip güncellemelere pek önem vermediği için popülerliğini ve günü kaybetti. Yine de gelin yakından inceleyelim.

Bu eklentinin benzersiz özelliklerinden birisi, SEO Kitle Optimizasyonu seçeneğidir. Bununla sitenizdeki her sayfayı, içeriği ve özel gönderi türünü birkaç tıklamayla optimize edebilirsiniz. Modül size meta başlığını optimize etme, meta açıklamayı optimize etme ve içeriğiniz için anahtar kelimeyi otomatik algılama ve optimize etme seçeneği sunar. Bu, SEO’nuzu (ve sıralamanızı) saniyeler içinde potansiyel olarak iyileştirebileceğiniz anlamına gelir.

Eklentinin bir başka harika özelliği de yerleşik Google Analytics desteği ve sosyal istatistiklerdir. Bu şekilde, sitenizde SEO ayarlaması yaparak sonuçlarınızı kolayca görebilir ve takip edebilirsiniz. Premium SEO Pack‘in özel Google Analytics ekranı, arama istatistiklerinizi görmeyi ve anlamayı kolaylaştırırken, Sosyal İstatistikler modülü ağ erişiminizi gösterir. Ayrıca rakip analizi yapabileceğiniz kullanışlı SERP İzleme modülü de vardır.

Premium SEO Pack’i diğerlerinden ayıran en büyük özellik gerçek anlamda tek paket olması. Bir web sitesi yöneticisinin elinin altında olması gereken hemen hemen tüm özellikler bu eklentide bulunuyor. Alexa istatistiklerinden tutun da 404 sayfa taramalarına kadar aşırı uç nokta özellikleri var. Ücretsiz versiyonunun yüzüne bakılmasa bile Pro sürümün hala bir şansı var. Ancak $44’lık bir fiyatı olduğundan satın almadan önce mutlaka çok iyi araştırın.

İndirilme / Satın Alma+300 / +8.500
GeliştiriciAA-Team
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümVar
Yıllık Ödeme / Süresiz$44 / $400

All in One SEO Pack

wordpress all in one seo pack

All in One SEO Pack eklentisinin amacını aslında adında gizli “Hepsi Bir Arada Seo Paketi“. WordPress’in en köklü SEO eklentisi olan AIOS 2007’den bu yana 65 milyondan fazla kez indirilmiştir. Bu da All In One Seo’yu tüm zamanların en çok indirilen WordPress eklentilerinden biri haline getirmiştir. Yıllar içerisinde Yoast’a yenilmiş olsa da hala bir çok aktif web sitesi tarafından kullanılmaya devam edilmektedir.

All in One SEO Pack, ayarlar ve araçlarla hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmıştır. Bu eklenti otomatik olarak meta etiketleri oluşturur ve tüm arama motorları için başlıkları optimize eder. Aynı zamanda hem Google hem de Bing için XML site haritası desteği sağlar. Aynı durum site haritaları ve RSS site haritaları için de yapabilmektedir.

AIOS, kullanıcılara herhangi bir ayarı geçersiz kılma seçeneği sunar. Bu eklenti, WooCommerce dahil e-Ticaret siteleri için SEO Entegrasyonu sunan tek ücretsiz eklenti olduğundan, e-ticaret web sitelerine sahip olanlar için de harika bir seçimdir. Bu nedenle sıklıkla ticaret sitelerinde kullanılır.

Diğer kullanışlı özellikler arasında gelişmiş Canonical URL’ler, ek sayfalarını ana gönderilerine yeniden yönlendirme yeteneği ve yerleşik Nonce Security (zararlı botları engelleme) özelliği bulunur.

İndirilme+65.000.000
GeliştiriciSemper Plugins
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümVar
Yıllık Ödeme$79

SEOPressor

ücretli wordpress seo eklentisi seopressor

Son zamanlarda dünya arama motoru devi Google çok önemli güncellemeler yapmıştı. Google Panda, Over optimizasyonu ve Google Penguin gibi önemli algoritmik güncellemeler sıralama faktöründe dalgalanmalara neden oldu.

SEOPressor, kullanımı kolay arayüzü ile web sitenizin SEO’su adına maksimum kontrol sağlayabilmeniz için hazırlanmış birinci sınıf WordPress eklentisidir. SEOPressor, siteniz için gerekli tüm SEO verilerini toplar ve tek pakette size geri sunar. İçerikleriniz yada web siteniz hakkında herhangi bir sorunla ilgili sizi uyaracaktır.

İndirilmeBilinmiyor
GeliştiriciSEOPressor Team
Ücretsiz SürümYok
Ücretli SürümVar
Aylık Ödeme$9
SEOPressor İndir

Platinum SEO

platinum seo plugin

Platin SEO, WordPress için geliştirilmiş SEO eklentisidir ve web sitenizi veya blogunuzu optimize etmenize yardımcı olur. İçerik bu yüksek sıralamaları ve organik trafiğinizi arttırma konusunda kesinlikle etkili olsa da, SEO için manuel çalışmalar yapmanız gerekir. Platin SEO gibi pratik ve güçlü bir aracın yardımıyla, arama motorları kurallarına uymak oldukça basit hale gelir. Arama motoru optimizasyonuna tamamen yabancı biri için en etkili pluginlerden birisidir.

Platin SEO’nun çok fazla özelliği bulunur, yeni başlayan biri veya SEO uzmanı olun, ondan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. İlgili meta etiketleri otomatik olarak oluşturur, yinelenen içerikten kaçınmanıza yardımcı olur, özel sınıflandırmaları destekler ve sosyal meta etiketler oluşturur. Platin SEO’nun tüm yeteneklerinin sadece küçük bir bölümüdür. Daha önce All In One Seo eklentisi kullandıysanız bu eklentinin geliştirilmiş versiyonu diyebiliriz.

İndirilme+20.000
GeliştiriciTechblissonline.com (Rajesh)
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümYok
Yıllık Ödeme
Platinum SEO Satın Al

Slim SEO

wordpress slim seo eklentisi

Slim SEO, adından da anlaşılacağı gibi hafif, hızlı ve akıcı olan yeni bir WordPress SEO eklentisidir. Bu listedeki diğer SEO eklentisi alternatifleri kadar özellik sunmuyor ama asıl mesele bu!

Slim SEO, size sadece bir kaç adımda ayarları tamamlayabileceğiniz özellikler sunar. Bu eklentinin amacı yalnızca en önemli özellikleri sunmaktır. Eklentinin kendisi yeni olsa da, çok fazla sitede aktif olan en popüler seo eklentileri arasında yerini almıştır.

Bu eklenti bir kaç adımdan oluşan temel ayarları kaydettikten sonra diğer düzenlemeleri kendisi otomatik olarak yapmaktadır. SEO konusunda uzman kişilerin kullanması tavsiye edilir. Tamamen ücretsiz olan bu eklenti sunucuyu yormaz, yer kaplamaz… En beğendiğim eklentiler arasında ki yerini aldı.

İndirilme+10.000
GeliştiricieLightUp
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümYok
Yıllık Ödeme
Slim SEO Satın Al

SEO Ultimate

wordpress premium seo eklentisi seo ultimate

SEO Ultimate, gelişmiş tüm araçlarla birlikte gelen eklentidir. Sitenizde dahili bağlantılar oluşturan ve anahtar kelimeleri otomatik olarak ayarlayan başarılı bir eklentidir.

Bu, içerik oluşturma sürecini hızlandırmanıza gerçekten yardımcı olabilir. Eklenti ayrıca, optimizasyon sonrası uygun şekilde robots.txt dosyanızı değiştirmenizi kolaylaştıran bir dosya düzenleyicisine sahiptir. SEO Ultimate ayrıca yeni sayfalar ve gönderiler için otomatik olarak anlaşılır grafik oluşturacaktır. Bu sayede içerik analizinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eksi yanlarından birisi, hala WordPress 5 ve üstü için test edilmemiş olmasıdır.

İndirilme+90.000
GeliştiriciSEO Design Solutions
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümVar
Yıllık Ödeme$49 / $89 / $147

The Seo Framework

wordpress basit seo eklentisi the seo framework

The SEO Framework, WordPress için geliştirilen seo eklentileri arasında nadiren rastlayabileceğiniz White Label (reklamsız) SEO eklentisidir. Editörlerin, WordPress ile herhangi bir dilde akıllıca kritik SEO meta etiketleri oluşturabildiği tek eklentidir. Bu büyük bir zaman tasarrufu sağlar ve gelişmiş SEO bilgisi ihtiyacına gerek kalmaz.

The SEO Framework önceden yapılandırılmış özelliklerle site sahiplerine zaman kazandırır. Eklentiyi etkinleştirir etkinleştirmez WordPress siteniz anında arama motoru uyumlu hale gelecek ve meta etiketleriniz otomatik doldurulacaktır.

Oluşturduğunuz içeriklerin kullanıcı ve arama motoru uyumlu olup olmadığını size 4 farklı kritik açıdan analiz eder. Bu analizler Yeşil, Turuncu ve Kırmızı renkte gösterilir. Google’ın web yöneticisi yönergelerine harfiyen uyduğundan, kullanıcılar kritik hatalar yapma endişesi olmadan sayfaları optimize imkanı sunmaktadır.

İndirilme+100.000
GeliştiriciThe SEO Framework Team
Ücretsiz SürümVar
Ücretli SürümVar
Aylık Ödeme$7 / $17 / $27

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.