Vücut Yağ Oranı Hesaplama Aracı

Vücut yağ oranı hesaplama, belirli ölçümlere dayalı olarak toplam vücut yağınızı tahmin etmek için kullanılır. Standart olarak spor salonlarında yada diyetisyen polikliniklerinde kullanılan hesaplamalarda %8 yanılma payı bulunurken, 5N1B Vücut yağı oranı hesaplama aracı %3’lük bir hata yapına sahiptir.

Aracımız vücut yağınızı hesaplarken metrik birim kullanmaktadır. Vücut yağı hesaplanırken kullanılabilecek dört farklı formül bulunur. Bu formüllerin tümüne aşağıdan erişebilirsiniz.

Vücut yağ oranı hesaplama yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

 • Bel bölgesi en ince kısımdan ölçülmelidir.
 • Kalça tam ortalanmış şekilde ölçülmelidir.
 • Erkeklerde kalça değeri baz alınmaz. 0 girebilirsiniz.
Yaşınız
Kilonuz
Boy
Boyun Çevresi
Bel Çevresi
Kalça Çevresi
Cinsiyetiniz

Nasıl ölçüm yapabilirim?

Ölçüm yaparken mezura kullanabilirsiniz. Eğer mezura yoksa bir ip yada lastik kullanarak ölçebilir ve hemen ardından cetvelle ölçebilirsiniz.

Hesaplamanın hata payı var mı?

Dünyada bulunan en etkili hesapla araçlarından birisidir. Sizin yapmış olduğunuz ölçümler de herhangi bir yanlışlık yoksa hata payı %3’tür.

Vücut Yağından Kaynaklı Obezite

Vücut yağı için bilimsel terim “yağ dokusu”dur. Yağ dokusu bir takım önemli işleve hizmet eder. Birincil amacı, vücudun enerji ürettiği lipitleri depolamaktır. Vücut önemli hormonları salgılar ve kendi içerisinde yalıtım görevi göremek için yağları kullanır.

Yağ dokusu kavramı, temel vücut yağını ve depolanan vücut yağını içerir. Temel vücut yağı, vücudun çoğu yerinde bulunan temel yağ seviyesidir. Yaşamı ve üreme işlevlerini sürdüren gerekli yağdır. Yağ miktarı erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterir. Tipik olarak erkeklerde yaklaşık %2 – %5 ve kadınlarda %10 – %13’tür. Erkekler için sağlıklı vücut yağı aralığı tipik olarak %8 – %19 olarak tanımlanırken, kadınlar için sağlıklı aralık %21 – %33’tür. Fazla vücut yağına sahip olmak bir kişinin sağlığı üzerinde birçok zararlı etkiye sahip olabilirken, yetersiz vücut yağının kendi başına olumsuz etkileri de olabilir. Vücut yağ yüzdesini aşağıda tutmakta sakıncalı olabileceği gibi yüksek olması da zararlıdır.

Depolanan yağ, yağ dokusunda biriken yağdır. Deri altı yağları veya viseral yağ (karın boşluğunun içinde, organlar arasında bulunan yağ) depolanan yağ tipleridir. Bazı depolanmış yağlar enerji için faydalı olsa da, fazla miktarda depolanmış yağın ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarması muhtemeldir.

Vücut Yağ Oranı Ölçeği

Kategori20-40 yaş41-60 Yaş61-79 yaş
Çok Zayıf< %21< %23< %24
Sağlıklı%21 – %32,9%23 – %34,9%24 – %35,9
Kilolu%33 – %38.9%35 – %39,9%36 – %41.9
Şişman>= % 39>= %40>= %42
Kadınlar için vücut yağ oranı çizelgesi.
Kategori20-40 yaş41-60 Yaş61-79 yaş
Çok Zayıf< %8< %11< %13
Sağlıklı%8 – %18.9%11 – %21,9%13 – %24,9
Kilolu%19 – %24,9%22 – %26,9%25 – %29,9
Şişman>= %25>= %27>= %30
Erkekler için vücut yağ oranı çizelgesi.

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

Dünya üzerinde kullanılan bazı farklı formüller bulunmaktadır. Web sitemizde kullancağınız araç Ülkemizde geçerli metrik birimi baz alarak oluşturulmuştur. Kullanılacak herhangi bir formül çok küçük değişiklik paylarıyla hemen hemen aynı sonucu verecektir.

ABD Donanması Formülü

Vücut yağ oranını için kullanılan bu yöntem 1984 yılında Hodgdon ve Beckett tarafından Naval Health Research Center‘da geliştirilen denklemleri içeren bir metodu kullanır. Bu metot kendi içerisinde iki farklı formül barındırır. İlgili vücut kısımlarını ölçmek için metot ve kullanılan spesifik denklemler aşağıda şu şekildedir:

 • J: Bel çevresi
 • K: Kalça çevresi
 • X: Boyun çevresi
 • Z: Boy uzunluğu

Kadınlarda Vücut Yağı Oranı Hesaplama

kadınlarda vücut yağ oranı hesaplama formülü

Erkeklerde Vücut Yağı Oranı Hesaplama

erkeklerde vücut yağ oranı hesaplama formülü

Bu hesaplamaların sonuçlarının, mümkün olduğunca çok insana uygulanabilir olmasını sağlamak için birçok farklı varsayıma dayandığından, yalnızca bir tahmin olduğunu unutmayın. Vücut yağının daha doğru ölçümleri için biyoelektrik empedans analizi veya hidrostatik yoğunluk testi gibi cihazların kullanılması gerekir. Bu şekilde Vücut yağ oranı hesaplama işleminiz daha verimli olacaktır.

Vücut Kitle İndeksiyle Yağ Oranı Hesaplama Formülü

Vücut yağ yüzdesi tahminini hesaplamanın başka bir yöntemi de Vücut kitle indeksi ortalaması alınarak kullanır. Bu yöntemi kullanabilmeniz için önce kişinin vücut kitle indeksini bilmeniz gerekir. Kısaca, VKİ tahmini, bir kişinin boyunun ve kilosunun ölçülmesini gerektiren formüllerin kullanılmasıyla hesaplanır.

 • VKI: Vücut kitle indeksi
 • A: Yaş

Yetişkin Erkeklerde Vücut Yağ Oranı Hesaplaması– 1.20 × VKİ + 0.23 × A – 16.2

Yetişkin Kadınlarda Vücut Yağ Oranı Hesaplaması– 1.20 × VKİ + 0.23 × A – 5.4

Erkek Çocuklarda Vücut Yağ Oranı Hesaplaması– 1.51 × VKİ – 0.70 × A – 2.2

Kız Çocuklarda Vücut Yağ Oranı Hesaplaması– 1.51 × VKİ – 0.70 × A + 1.4

Metrik Birimle Vücut Yağ Oranı Hesaplamak

Bir çok site vücut yağı oranı hesaplarken, ABD Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan formülü kullanır. Biz aracımızda metrik birim kullanarak hesaplama yapmaktayız. Erkeklerde ve kadınlarda farklı şekilde hesaplanmalıdır, erkeklerde kalça ölçüsü baz alınmaz.

 • Z: Bel ölçüsü
 • X: Boyun ölçüsü
 • V: Kalça ölçüsü
 • J: Boy uzunluğu

Erkeklerde Hesaplama86.010 x log10(Z – X) – 70.041 x log10 (J) + 36.76

Kadınlarda Hesaplama163.205 x log10(V + Z – X) – 97.684 x log10(J) – 78.387

Web Sitenize Ekleyin

Web sitesi ve blog yöneticileri vücut yağ oranı hesaplama aracını sitelerine ekleyebilirler.

<script language="javascript" src="https://cdn.5n1b.com/js/vyo.js"></script>

Yukarıdaki kodu web sitenizin uygun bölümüne yerleştirmeniz yeterlidir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.