Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Araci

Boy kilo endeksi olarakta bilinen Vücut Kitle İndeksi Hesaplama (VKİ) sağlıklı kilo ve boy oranını hesaplamak için kullanılır. Vücut kitle indeksi (BMI) hesaplaması, bir yetişkinin kilosunu kilogram cinsinden, metre kare cinsinden boyuna böler. Örneğin, 25’lik bir VKİ, 25kg / m2 anlamına gelir.

Çoğu yetişkin için ideal vücut kitle indeksi 18.5 ila 24.9 aralığındadır. 2-18 yaş arasındaki çocuklar ve gençler için BMI hesaplaması yaş ve cinsiyetin yanı sıra boy ve kiloyu da dikkate alır.

Vücut Kitle İndeksi, vücut şeklindeki doğal varyasyonları dikkate alarak boyunuza göre sağlıklı kilo aralığı hesaplar. VKİ’nizi ölçmenin yanı sıra, uzmanlar sağlıklı bir kilo olup olmadığınızı değerlendirirken diğer faktörleri de dikkate alır. Vücutta kas, yağlardan çok daha yoğundur. Bu nedenle ağır boksörler, antrenörler ve sporcular gibi kaslı insanlar, Vücut Kitle İndeksleri obez olarak sınıflandırılsa bile sağlıklı bir ağırlık olabilir.

Vücut Kitle İndeksi grubunuz bazı sağlık durumları riskinizi de etkileyebilir. Örneğin, Asya kökenli yetişkinler 25’in altındaki BMI seviyelerinde daha yüksek sağlık problemleri riski taşıyabilir. Hamileyseniz Vücut Kitle İndeksini kullanmak sizi yanlış yönlendirecektir. Kilonuzla ilgili endişeleriniz varsa aile hekiminizden tavsiye alın.

Hemen aşağıda bulunan alanda kolay ve hızlı bir şekilde vücut kitle endeksi hesaplaması yapabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Kilonuz
Boyunuz

Bu aracı sitenize ekleyin

Vücut Kitle İndeksinizi Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi hesaplanırken boy ve kilo baz alınarak iki temel faktör kullanılır. Vücut Kitle İndeksi Matematiksel Hesaplama Yöntemi aşağıdaki gibidir:

vücut kitle endeksi hesaplamanın matematiksel fonksiyonu

Örneğin, kişinin boyu 1.76 ve kilosu 71 diyelim. Öncelikle boyun karesi alınır (1.76 x 1.76 = 3.09) daha sonra kiloya alınan boyun karesine bölünür (71 ÷ 3.09 = 22.97). Çıkan sonuç bize kişinin şuan ki vücut kitle indeksi sonucunu verir.

İdeal Vücut Kitle İndeksi Tablosu

İdeal kilo boy endeksi hesaplanırken belirli aralıklar kullanılır. Aşağıdaki tabloda bu aralıkların ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

OranAçıklamaÖzet
18.5 ve altıSağlıklı ve ideal kilonuzun altında olduğunu belirtir. Sağlık sorunlarına yol açar, önlem alınması gerekmektedir.Zayıf
18.6 ve 24.9 arasıSağlık açısında olmanız gerektiği kiloda olduğunuzu belirtir. Kilonuzu korumak en önemli faktördür.İdeal Kilo
25 ve 29.9 arasıİdeal kilonuzun biraz üstünde olduğunuz anlamına gelir. Bazı ufak değişimlerle kısa sürede ideal kilonuza dönebilirsiniz.Şişman
30 ve üstüİdeal kilonuzun çok üstünde olduğunuzu belirtir. Obezite riski taşır, derhal sağlıklı bir yaşama dönmek gerekir.Obezite

Web Sitenize Ekleyin

Web sitesi ve blog yöneticileri vücut kitle indeksi hesaplama aracını sitelerine ekleyebilirler.

<script language="javascript" src="https://cdn.5n1b.com/js/vki.js"></script>

Yukarıdaki kodu web sitenizin uygun bölümüne yerleştirmeniz yeterlidir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.