Turkuaz (Firuze) Taşının Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Turkuaz (Firuze) Taşının Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Turkuaz taş nedir sorusunun cevabını bu yazımızda detaylı olarak sizlerle paylaşacağız . Güzelliği ile göz kamaştıran turkuaz taşı, faydaları ile de dikkat çekiyor. Turkuaz taşı, eski zamanlarda Türkler tarafından savaş malzemesi yapımında kullanılmıştır. Bu nedenle bilinen diğer adı “Türk Taşı”dır (bilinen adı Turquoise Meaning‘dir, ülkemizde ise Firuze taşı olarak geçer).

Bu taşın tarihi Eski Mısır dönemine kadar uzanmaktadır. O dönemde, Turkuaz taşı kullananlar, bu taşın şans ve servet kazandırdığına inanırdı. Turkuaz taşı, bugün olduğu gibi antik çağda da yüksek enerjili bir taş olduğu için takı ve süs eşyası yapımında yoğun olarak kullanılmıştır.

Turkuaz Taşı Nedir?

Yüzyıllar boyunca hayranlık uyandıran Firuze taşları, kraliyet tahtlarından hançerlere, takılardan fincanlara kadar her şeyin içine oyulmuş ve yerleştirilmiştir. Mısırlılar, Turkuazın iyi bir servet getirdiğine ve onları yenilmez kıldığına inanıyorlardı. Bu taşı, pektoral gibi sembolik mücevherler ve heykeller haline getirdiler. 

Turkuaz taşı kullanımı, kazaları önlediğine, baş ve kalp hastalıklarını tedavi ettiğine inanılan MÖ 5500 yılına kadar uzanıyor. Ayrıca yine aynı dönemde bu taşı yağmur yağdırmak içinde kullanıyorlardı.

Turkuaz, birçok Yerli Amerikalı için kutsal bir taştı. Hekimler şifa uygulamalarında Turkuaz kullandılar. Genellikle hayvan şeklinde oyulmuş olan Turkuaz, ölüleri koruduğuna ve koruyucu ruhları davet ettiğine inanılan mezarlara yerleştirildi. 

 • Uyumlu olduğu burçlar: Akrep , Yay , Kova , Balık
 • Çakralar: Kalp Çakrası , Boğaz Çakrası , Üçüncü Göz Çakrası
turkuaz taşının özellikleri

Turkuaz Taşı Özellikleri

Turkuaz hayatınıza girmişse, iyileştirici güçlerine ihtiyacınız olduğunun bir işaretidir. Turkuaz taşı özellikleri, gezegeni ayakta tutan hayat veren element olan suyun iyileştirici enerjisine ve yaşamın kökenine bağlıdır.

Bu taşın suya benzer nitelikleri aynı zamanda size yardımcı olabilecek bir sakinlik ve sükunet durumuna rehberlik eder. Stres giderici ve negatif enerjilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

❓ İnceleyin: Stres Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Turkuaz taşının şifalı özelliklerini enerjinizi korumak için de kullanabilirsiniz. Huzur ve sakinliğin sağlayacak faydalarından yararlanmanın en iyi yollarından biri, bu şifalı taşı günlük meditasyonunuza dahil etmek olacaktır.

Turkuaz Taşının Kimyasal Yapısı

Kimyasal formülCuAl6 (PO4) 4 (OH) 8 · 4H2O
RenkParlak mavi, gök mavisi, soluk yeşil, mavi-yeşil, turkuaz, elma yeşili, yeşil-gri
Nerede bulunurBaşlıca Afrika, Belçika, Çin, Fransa, İran, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri
MineralFosfat
Sertlik5 – 6 (Mohs)
Kırılma indisi1.61 – 1.65

Firuze Taşının Faydaları

Bu taşın güzelliği kadar faydaları da dikkat çekmektedir. Bilindiği gibi doğal taşların her birinin farklı etkileri ve faydaları vardır. Turkuaz taşının (firuze taşının) faydalarını ve etkilerini sizler için şu şekilde sıraladık:

 • Kişiye bol şans getirdiği bilinmektedir.
 • Stres ve kaygı durumlarını yatıştırır.
 • İşlerinize odaklanmanızda yardımcı olur.
 • Nazara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Sindirim sorunlarına iyi gelir.
 • Hayatınızda ki olumsuzluklara pozitif bakmanızı sağlar.
 • Sahibine huzur ve mutluluk kazandırır.
 • Cinsel sorular üzerinde tedavi edici etkileri vardır.
 • Takı olarak kullanılırsa yukarıda belirtilen etkileri daha da artar.

Faydaları ve etkileri ile oldukça güçlü olan turkuaz taşı ile kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Ruhunuz için teselli ve vücut için esenlik sağlayan en etkili şifalı taşlardan birisidir. Dinginlik ve huzur duygusunu arttırarak ve dengeleyerek genel ruh halinizi pozitife yükseltecektir.

Turkuaz taşını tutmak veya takı olarak giymek tükenmiş canlılığı geri kazanmaya yardımcı olur. Stresi azaltır ve odağı merkezdeki kalbe geri getirir. Empatik ve dengeleyicidir, kişinin mutluluğunu ve mutsuzluğunun nedenlerini fark etmesine ve bunlarda uzaklaşmasına yardımcı olur.

turkuaz taşı nasıl kullanılır

Turkuaz Taşı Nasıl Kullanılır ve Saklanır?

Turkuaz, belirli takı türlerinde kullanım için idealden daha düşük bir sertliğe ve dayanıklılığa sahiptir. Mücevher, yüzüklerde, bileziklerde ve kemer tokalarında sıklıkla kullanılsa da, bu kullanımlar mücevheri aşınma ve darbe riski altına sokar.

Takı olarak kullanacak kişilerin satın alırken taşı koruyabilecekler kabı istemeleri gerekir. Bu kap, mücevheri koruyacak kadar sağlam olmalıdır. Mücevher bir bezel ile korunsa bile, turkuaz takılar özenle takılmalıdır. Bu taş çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklı değildir.

Turkuaz, sıvıları emme özelliği ile bilinir. Yapısal olarak genellikle gözeneklidir. Bu sıvılar ter, vücut yağı, temizlik ürünleri veya kazara temas eden herhangi bir sıvıyı içerebilir. Bu sıvılar emildikten sonra turkuaz rengine zarar verebilir veya rengini değiştirebilir. 

Kozmetiklerle temas veya potansiyel olarak zarar verici sıvı meydana gelirse, turkuaz çok yumuşak bir sabun solüsyonuyla nemlendirilmiş yumuşak bir bezle yıkanmalı, ardından sade suyla nemlendirilmiş yumuşak bir bezle temizlenmelidir. Daha sonra turkuaz kuruduktan sonra parlak ışıktan veya ısıdan uzak bir mücevher kutusunda saklanmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.