Topaz Taşının Şaşıracağınız 15 Faydası ve Özellikleri

Topaz Taşının Şaşıracağınız 15 Faydası ve Özellikleri

Yunanlılar ve Romalılar Topaz Taşına çok değer verdiler. Orta çağda , küçük şarap sarısı Sakson topazı, Saksonya Almanya’sındaki Erzgebirge Dağları’ndaki Schneckenstein’da çıkarıldı ve birkaç hükümdar bu taşları takı halinde kullanmaya başladı. Daha sonra bölgede 1737’den 1800’e kadar en değerli taşlar arasında kullanıldı, altın gibi kısmen takas işlemlerinde de kullanılmaktaydı.

Topaz, Orta Çağ döneminden, 19. yüzyılın ortasına kadar dünyaya popülerleşmiş en değerli taşlar arasındaydı. 19. yy’ın ortasında Brezilya’da büyük yatakların bulunmasıyla değeri biraz da olsa düştü. Zaman geçtikte daha çok yatakları keşfedilen bu taş günümüzde oldukça uygun fiyatlara bulunabilmektedir.

Topaz taşı birçok renkte bulunabilir. Genel olarak şeffaf turuncu, kahverengi, mavi, kırmızı, sarı ve hatta beyaz gibi tonlarında bulunabilir. Pırlantaya yakın ağırlığı nedeniyle genellikle elmaslarla karıştırılır. Aralarındaki fark ancak sertlik ölçeğine atıfta bulunularak ayırt edilebilir.

Topaz Taşının Özellikleri

Topaz taşının günümüzde popüler olmasının nedenleri arasında göz sağlığını iyi gelmesi, salgın hastalıklardan koruması ve enerji vermesi bulunur. Kuvars grubundan olan topaz taşı birçok renge sahiptir.

Topaz taşı güneş ışığını emebilen ve farklı renklerde yansıtabilen özelliğe sahiptir. Az miktarda ısıtıldığında pembeye döner. Topaz’a bu yöntem uygulandığında karşımıza ‘Brezilya Yakutu‘ adı verilen farklı bir taş türü ortaya çıkar. Sertlik skalasındaki yeri 3,5-3,6 civarındadır. Yüzük, kolye gibi aksesuarların yapımında genellikle ana taş veya destek taşı olarak kullanılır.

topaz taşının faydaları

Topaz Taşının Faydaları Nelerdir?

Ruhsal gelişime büyük fayda sağladığı bilinmektedir. Sezgisel güç, algıyı ve cesareti arttırır. Yeteneklerinizi artırır, zekayı artırır, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Mavi topaz, iletişimin ve muhakemenin gücünü ikiye katlar.

Ayrıca fizyolojik açıdan başta göz hastalıkları olmak üzere salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Sarı topaz, sindirim sistemi ve kaslarda etkilidir.

 • Zihinsel ve fiziksel sağlık için faydalıdır.
 • Göz hastalıklarına karşı korur ve iyileştirir.
 • Zihni güçlendirir.
 • Kişiye cesaret verir.
 • İletişimi güçlendirir.
 • Kas ve sindirim sistemlerinde etkilidir.
 • Zeka, yetenek ve mantığı geliştirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Salgın hastalıklara karşı korur .

Topaz Taşı Nasıl Kullanılır?

Topaz taşından daha etkili ve istenilen verimi elde etmek bu taşın, kullanan kişinin cildine direkt temas etmesi önemlidir. Sadece temasla vücudu etkileyen olumsuz enerjileri ve sorunların üstesinden gelebilir.

Bir diğer önemli konu ise topaz taşının görülmemesi ve başkalarının gözünden etkilenmemesi için kullanılmasıdır. İhtişamlı ve gösterişli bir taş olduğu için nazar değebileceğine inanılır.

Doğal taş uzmanları, bu taşı özellikle boyun bölgesinde taşımanın etkiyi daha da artıracağını belirtmektedir. Bazı uzmanlar , vücudun farklı bölgelerinde birden fazla topaz taşı taşımanın etkiyi artıracağı konusunda hemfikirdir.

topaz taşının çeşitleri

Topaz Taşının Çeşitleri

Yaygın olarak kullanılan ve bilinen 5 popüler Topaz taşı türü bulunur.

Altın (Sarı) Topaz Taşı

Yüksek bilinç, farkındalık, dikkat, netlik, neşe verir. Kötü düşünce, negatif enerjiyi ve yargıları pozitife dönüştürebilmektedir. Anksiyete ve depresyona karşı koruyucudur.

Mavi Topaz Taşı

Zararlı toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırır. Sinir sistemini iyileştirir. Tiroid bezinin düzenli çalışmasını sağlar ve bir sorun olması halinde çözümüne yardımcı olur. Aynı zamanda Meditasyona yardımcı olur. Konuşma ve iletişim gücünü artırır. Akciğerleri korur, astım ve bronşit sorunlarına iyi gelir.

Turuncu Topaz Taşı

Cesaret verici duyguları güçlendirmeye yardımcı olur. Sevinç ve mutluluk verir.

Şeffaf Topaz Taşı

Ruhsal gelişime yardımcı olur ve ruhsal açıdan kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Topaz Taşının Yapısal Özellikleri

ÇakralarÜçüncü Göz, Mide, Baş, Boğaz (Mavi Topaz)
SembollerGüç, Dayanıklılık
Sertlik8
Ağırlık3.5 ve 3.6
GrubuKuvars (Quartz)
Kimyasal FormülAl2SiO4 (OH, F) 2
Yapısal GörünümKristal
RenkŞeffaf, yeşil, mavi, pembe, yeşil, sarı, turuncu
Bulunduğu ÜlkelerRusya, Çin, Almanya, Brezilya, Japonya, Sri Lanka, Amerika, Nijerya, Pakistan ve Burma

Topaz Taşının Bakımı (Temizliği)

Topaz taşları ve takıları sabun ve su ile temizlenebilir.

 • İlk önce, bir kase ılık suya yumuşak bir sıvı sabun ekleyin.
 • Topaz taşını bu solüsyona koyun ve 20 ila 30 dakika nazikçe ovalayın.
 • Taş elle silinemeyecek durumdaysa yumuşak bez ya da diş fırçası ile silebilirsiniz.
 • İşlem sonunda güzelce durulayın ve kurumaya bırakın.

Topaz Taşı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Topaz taşı değerli midir?

Evet değerlidir ancak bu taşın değeri sürekli değişkenlik gösterir. Ülkemizde takı halindeki ortalama fiyatlar 250 – 5000 TL arasında değişmektedir.

Topaz taşı hangi burçtur?

Bu taş Kasım ayı ile ilişkilidir. Bu nedenle Akrep burcu olarak bilinir.

Topaz taşı nereden alınır?

Online mağazalardan satın almayı riskli buluyor olabilirsiniz. Yerel bölgenizde ki kuyumcularda bulmanız mümkündür. Eğer ellerinde yoksa sipariş edilebilmektedir.

Sahte Topaz Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bu değerli taşın parlak renkleri onu oldukça pahalı kılar. Çoğu durumda, satıcılar topaz yerine kuvars kullanabilir. Endişelenmeyin, Topaz taşını kuvarsdan ayırmanın bir kaç yolu vardır.

Akılda tutulması gereken ilk özellik sertlik faktörüdür. Orijinal bir topaz çizerken kuvars üzerinde iz bırakmaz. Gerçek topaz taşı dokunulduğunda soğuktur ve kolayca elektriklenir. Dolayısıyla, bu taşı yünlü bir beze sürüp daha sonra kağıt yada saçınıza yaklaştırdığınızda çekmeye başlayacaktır.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.