Sivilce (Akne) Nedir? Belirtileri ve Oluşma Sebebi Nelerdir?

Akneler, çoğu insanı etkileyen yaygın bir cilt hasarı durumudur. Lekeler, yağlı ve bazen sıcak veya ağrılı durumlara neden olur.

Sivilce belirtileri
Yüz: Sivilce problemi olan ciltlerde en sık görülen bölgedir.
Sırt: Sivilce problemi olan citlerin büyük bir kısmını etkiler.
Göğüs: Akne durumunun yaklaşık %15’ini etkiler.
Kasık Bölgesi: Nadiren görünen olaylardır.

Aknenin neden olduğu 6 ana nokta türü vardır
Siyah Noktalar: Ciltte gelişen küçük siyah veya sarımsı yumrular; kirden oluşmazlar, ancak siyahtırlar çünkü saç folikülünün iç astarı renk üretir.
Whiteheads: Siyah noktalara benzer bir görünüme sahiptir, ancak siyah değildir daha sıkı olabilir ve muhtemelen irinle doludur.
Papüller: Oldukça hassastırlar aynı zamanda ağrıya da neden olabilirler.
Püstüller: Papüller’e benzerler, ancak irin birikmesinden kaynaklanan bölgede ufak beyaz ucu vardır.
Nodüller: Cildin yüzeyinin altında biriken ve ağrılı olabilen büyük sert topaklar.
Kistler: Aknenin neden olduğu en şiddetli türüdür. Yanmaya benzeyen acısı ve kalıcı yara izi oluşturma riski en yüksek olan irin dolu topaklardır.

Akne (Sivilce) Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Yağ bezleri, cildinizin yüzeyinin yakınında bulunan küçük yumrulardır. Bu bezler, cildinizde bir saçın çıktığı küçük delikler olan saç köklerine bağlanır. Yağ bezleri, kurumasını durdurmak için saçı ve cildi yağlar. Bunu sebum adı verilen yağlı bir madde üreterek yaparlar. Eğer bu bezler çok fazla sebum ürütmeye başlarsa sivilce oluşumuna neden olur. Fazla sebum ölü deri hücreleri ile karışır ve her iki madde de folikülde bir tıkaç etkisi oluşturur.

Tıkanmış folikül cildin yüzeyine yakınsa, beyaz bir kafa oluşturarak dışarı doğru şişer. Farklı bir durumda, tıkalı folikül ciltte siyah nokta oluşturabilir. Deride yaşayan normal zararsız bakteriler daha sonra tıkalı folikülleri kirletebilir ve enfekte ederek papül, püstül, nodül veya kiste neden olabilir.

Testosteron
Sivilceler, ergenlik döneminde ortaya çıkan testosteron adı verilen bir hormon seviyesinin tetiklediği düşünülmektedir. Hormon, erkeklerde penis ve testislerin büyümesini ve gelişmesini uyarmada ve kızlarda kas ve kemik gücünü korumada önemli bir rol oynar.

Yağ bezleri hormonlara özellikle duyarlıdır. Testosteron seviyelerinin artmasının, bezlerin cildin ihtiyacından çok daha fazla sebum üretmesine neden olduğu düşünülmektedir.

Kadınlarda Sivilce
Kadınların sivilceleri, erkeklerden daha fazladır. Birçok kadının belirli zamanlarda sahip olduğu hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Kadında genel olarak şu dönemlerde görülebilmektedir:

 • Adet dönemi (Regl): Bazı kadınlar özel günlerinde sivilce sorunu yaşayabilirler.
 • Hamilelik: Birçok kadın genellikle hamileliklerinin ilk 3 ayında akne semptomlarına sahiptir.
 • Polikistik over sendromu: Akne, kilo alımı ve yumurtalık içinde küçük kist oluşumuna neden olabilecek yaygın bir durumdur.

Sivilce Nasıl Geçer?

 • Cildin etkilenen bölgelerini günde iki kereden fazla yıkamayın. Sık yıkama cildi tahriş edebilir ve semptomları daha da kötüleştirebilir.
 • Etkilenen bölgeyi yumuşak bir sabun veya temizleyici ile ılık suyla yıkayın. Çok sıcak veya soğuk su sivilceyi daha da kötüleştirebilir.
 • Siyah noktaları “temizlemeye” ya da lekeleri sıkmaya çalışmayın. Bu onları daha da kötüleştirebilir ve kalıcı yara izlerine neden olabilir .
 • Çok fazla makyaj ve kozmetik kullanmaktan kaçının. Komedojenik olmayan su bazlı ürünler kullanın. Bu, ürünün cildinizdeki gözenekleri tıkama olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.
 • Yatmadan önce makyajı tamamen silin.
 • Kuru cilt gibi bir sorununuz varsa, kokusuz su bazlı bir yumuşatıcı kullanın .
 • Terlediğiniz zaman mümkün olan en kısa sürede duş alın, duşta fazla kalmamaya dikkat edin.
 • Saçınızı düzenli olarak yıkayın ve saçınızın yüzünüze düşmesine izin vermeyin.

Ayrıca lekelerin tedavisi için çeşitli kremler, losyonlar ve jeller eczanelerden satın alınabilir. Doktoronuz yada eczacınız tarafından düşük konsantrasyonda benzoil peroksit içeren ürünler önerilebilir. Akne durumunuz yoğunsa veya göğsünüzde ve sırtınızda görünüyorsa , sadece reçete ile mevcut olan antibiyotikler veya daha güçlü kremlerle tedavi edilmesi gerekebilir.

Neden Sivilcem Var?

Akne en sık ergenlik döneminde hormon seviyelerindeki değişikliklerle bağlantılıdır, ancak her yaşta görülebilir. Bazı hormonlar, ciltteki saç köklerinin yanındaki yağ üreten bezlerin daha fazla miktarda yağ üretmesine neden olur (anormal sebum).

Bu anormal sebum, daha agresif hale gelen iltihap ve irine neden olan P. acnes adı verilen genellikle zararsız bir cilt bakterisinin aktivitesini değiştirir. Hormonlar ayrıca saç folikülünün iç astarını kalınlaştırarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Cildin temizlenmesi bu tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olmaz.

Ayrıca, aknenin ailedeki genlere de bağlı olduğu bilinmektedir. Hem annenizde hem de babanızda sivilce varsa, muhtemelen sivilceniz de olacaktır. Adet döngüsü veya hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler, kadınlarda akne ataklarına da yol açabilir. Sivilcede diyet, zayıf hijyen veya cinsel aktivitenin rol oynadığına dair kanıt yoktur.

Sivilce Kimlerde Görülür?

Sivilce gençlerde ve yetişkinlerde çok yaygındır. 11 ila 30 yaşlarındaki insanların yaklaşık %95’i bir dereceye kadar sivilceden etkilenir. Akne en çok 14 ila 17 yaşlarındaki kızlarda ve 16 ila 19 yaşlarındaki erkeklerde yaygındır.

Çoğu insan semptomları yaşlandıkça iyileşmeye başlamadan önce birkaç yıl boyunca sivilce durumuyla karşılaşır. Akne genellikle bir kişi 20’li yaşlarının ortasına geldiğinde kaybolur. Ortalamaya bakacak olursak 35 yaş üstü yetişkin insanların %3’ünde sivilce durumu görülür. Sebamed sivilce sabunu kullananlar etkili olduğunu belirtmekte.

Kasık Bölgesinde Sivilce

Koşuya çıkmak, bisiklet sürmek gibi spor yapanlar kasık aknesinin ne olduğunu çok iyi bilirler. Çünkü kasık bölgesindeki sivilceler aktif sporla uğraşan kişilerde kasın bölgesinin terlemesinden dolayı çok yaygın görülen bir durumdur.

Ancak kasık sivilceleri sadece sporla uğraşan insanlara değil, aynı zamanda cinsel ve kasık bölgesinin tıraştan sonra oluşan sert kılların elbiseye sürtünmesiyle bakteri üretmesinden de kaynaklanabilir. Bu sivilcelere saç foliküllerinin iltihabı neden olur ve bazen içlerinde irin bulunan kırmızı yumrular olarak görünürler. Sonuç olarak kasık bölgenizde kaşıntı ve hassasiyet yaşatırlar. İyi haber şu ki, kasık bölgesindeki folikülit sivilceleri son derece tedavi edilebilir ve temizlenebilir biçimdedir. Gelin hep birlikte bu tedavi yöntemleri nelermiş bir göz atalım.

Alanı Temiz Tutun
Kasık bölgenizi temiz tutmak akne ile mücadelede ilk savunmanızdır. Kasık aknesi genellikle bölgede büyüyen bakteri veya mantar gibi mikroorganizmalardan kaynaklandığından, alanı temiz tutmak yeni sivilcelerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bölgeyi günde iki kez yıkamaya özen gösterin. Antibakteriyel sabun veya vücut jelleri kullanabilir.

Bölgeyi Kuru Tutun
Nem veya ter, kasık bölgesindeki akneyi besleyen mikropların büyümesini arttırır. Bu alanı kuru tutmak mevcut sivilceleri azaltmaya ve yeni sivilcelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Duştan çıktıktan sonra, giyinmeden önce kasık bölgenizi iyice havluyla kurutduğunuzdan emin olun ancak tahriş etmemeye dikkat edin. Egzersiz yaptıktan hemen sonra terli kıyafetlerinizi değiştirmek de iyi bir fikirdir. Hemen duş alamıyorsanız, yıkanana kadar kuru bir iç çamaşırı ve pantolon giyin.

Rahatsızlığı Azaltın
Kasık bölgesindeki sivilce ciddi şekilde acı verir kimi durumlarda günlük hayatınızı etkileyebilir. Kötü durumdaysanız bölgeye kompres uygulaması düşünebilirsiniz. Suyla nemlendirilmiş ılık bir bezle kolayca yapılabilir. Hazırladığınız bezi bölgeye günde birkaç kez uygulayın.

Doğru Giysileri Seçin
Tayt gibi sıkı giysiler giyinmekten kaçının. Bu gölgenin hava almasını zorlaştırır aynı zamanda terleme yapmasına neden olur. Kasık sivilcesinden kurtulmak için temiz, rahat kıyafetler giymek akıllıca olacaktır.

Vajinal Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal bölgedeki sivilceler enfeksiyonu önlemek için dikkatle tedavi edilmelidir. Vajinanın çevresindeki dokular çok hassastır. Vajinal bölgede kırmızı, kabarık ve beyaz bir top şeklinde ortaya çıkan bu leke sivilce gibi görünebilir, ancak genital siğiller, herpes veya saç köklerinin iltihabı gibi başka bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Kalıcı veya çok sayıda vajinal sivilce için tıbbi tedaviye ihtiyaç vardır. Biraz önce yukarıda bahsettiğimiz önlemlere ek olarak başlangıç tedavisi için şu yöntemler denenebilir:

Ilık Bez Uygulaması
Asla sivilceleri hafife almayın, özellikle vajinal bölgede. Enfeksiyona neden olabilir ve sivilcede bulunan irin çevresine yayılarak bu durumu arttırabilir. Cildi yumuşatmak için alanın üzerine ılık su ile ıslatılmış yumuşak bir bez yerleştirilebilir. Bu ağrıyı azaltacaktır ve sivilceyi kendi kendine patlamaya teşvik edecektir. Ulusal Sağlık Enstitüleri, bunun folikülit veya saç folikülünün iltihabı nedeniyle oluşan sivilceler için iyi bir ilaç olduğunu ileri belirtmektedir.

İngiliz tuzu
Epsom tuzları ile yapılan bir sitz banyosu, vajinal bölgedeki sivilcelerin yumuşamasına yardımcı olur. Bölgeyi temizler ve hatta kurutmaya yardımcı olabilir. Bu tür bir banyo hazırlamak için, bir küveti ılık suyla doldurun. Buçuk ile bir bardak Epsom tuzunu (İngiliz tuzu) suya serpin. Küvette 15-20 dakika kadar sakince uzanarak bekleyin. Banyodan sonra alanı iyice durulayın ve kurulayın.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.