Şişmiş Başparmak (Dolama) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Şişmiş başparmak (dolama) korkutucu bir semptom gibi görünmeyebilir, ancak şişmiş başparmaktan muzdarip bir kişi bu durumun ne kadar rahatsız edici ve acı verici olabileceğini de iyi bilir. Eller ve parmaklar, anatomimizin kabul edilen eğilimleridir. El ve parmaklarımızın başına bir şey gelene kadar ne kadar çok şey yaptığımızı görmüyor onlara gerekli bakımı göstermiyoruz.

Başparmağın belirgin biçimde genişlemesinin yanı sıra şişmiş başparmağın birçok belirtisi vardır. Parmak şişmesi ve ağrıması en sık yaşanan semptomdur. Bununla birlikte, başparmak da karıncalanma hissedilebilir veya tamamen hissizleşebilir. El baş parmak ağrısı ve şişmesinin yanı sıra başparmakta kızarma, kan toplama yada mumsu bir renk hali gözlemlenebilir.

Dolama hastalığı, tüm yaş gruplarında görülebilecek bir sorundur. Etkilenen kişinin yaşı şişmeye neyin neden olduğuna dair ipuçları verebilir.

Parmak Şişmesinin ve Ağrımasının Nedenleri

Şişmiş başparmak, elin metakarpal bölgesinde lokalize olan bir durum olabilir veya vücudun diğer yerlerinde meydana gelen altta yatan farklı bir sorunun belirtisi olabilir. Şişmiş başparmağın olası nedenleri şunlardır.

– Ödem: Ödem, vücudun su toplamasında yada şişmesinde kullanılan tıbbi terimdir. Ödem bir semptomdur, hastalığın kendisi değildir. Ödem lokalize olabilir veya tüm vücutta oluşabilir.
Genellikle hücre içi veya damarlar arası bölgelerde bulunan sıvının sızmaya başlaması ve interstisyel veya hücre dışı alanlarda toplandığı zaman ödem oluşumu başlar.

– Artrit: Artrit, eklemleri ve insan vücudunun diğer kısımlarını etkileyebilecek hastalıkları tanımlamak için kullanılan terimdir. Bir eklemin dokuları parçalanmaya başladığında dejeneratif artrit, vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırması sounucu meydana gelir. İltihaplı artrit dahil olmak üzere birçok farklı artrit vardır ve metabolik artrit, vücudun kendini kurtaramadığı durumlarda ürik asit üretir.
Artritin en yaygın belirtileri, başparmak gibi bölgelerde kendini hissettiren ağrı, şişme ve kızarıklığı içerir. Artrit, yine de kalp de dahil olmak üzere vücutta birden fazla yeri etkileyebilir.

– Şeytan tırnağı (Hangnail): Tırnak yatağının çevresinde kendini gösterebilen kurumuş bir cilt parçasıdır. Ağrılı iken kızarıklık, şişme ve enfeksiyona da neden olabilir. Hangnaillerin en yaygın nedeni, tırnakların yenmesidir. Tırnakların yenmesi sonucunda et parçalarınızda zarar görecek bu durumda binlerce bakterinin yeni açılan gözle fark edilemeyen yaraya binlerce bakterinin yuva yapmasını sağlayacaktır. Tırnakları ısırmak onları mantar enfeksiyonlarına karşıda hassas bırakır.
Hangnails, küçük bir rahatsızlık olarak görülebilir ancak bakteriler kısa sürede enfeksiyona yol açabilir. Parmağın derisine ve bazen de parmak kemiklerine yayılabilir.

– Gout (Gut): Artrit ağrısının çok yakın bir akrabası gut ağrısıdır. Gut, vücuttan atılmayan ürik asitten kaynaklanır. Bu ürik asit kristaller oluşturur ve bu kristaller daha sonra vücudun bazı bölgelerinde toplanır. Bu kristal yapının toplandığı en yaygın alanlar eklemlerdir.
Gut, ilaç ile birlikte, yaşamınızda ki değişikliklerle tedavi edilebilir. Yüksek pürin seviyesine sahip organlar kanda aşırı ürik aside neden olabilir. Midye, sardalye ve alabalık gibi deniz ürünleri de yüksek miktarda pürin içerir. Çalışmalar, özellikle kiraz suyunun gut tedavisinde yararlı olduğunu göstermiştir.

– Bursitis: Vücudumuzdaki eklemler bursitis adı verilen sıvı dolu keseler içerir. Bu keseler, eklemlerimizdeki şoku emen yassı görevi görür. Zamanla, bu bursitisler aşırı kullanılırsa veya altta yatan farklı bir durum varsa, bu keseler iltihaplanır. İltihaplı bursitis, bursit olarak bilinir. Bursite oluşumunda genellikle etkilenen bölgelerde şişme gözlemlenir.

– Enfeksiyonlar: Bakteri veya diğer nedenlerle doku enfeksiyonları, doku iltihabına neden olabilir. Enflamasyon, vücudun bir enfeksiyona cevabıdır. Tipik olarak, vücut enfeksiyona neden olabilecek her şeyi tam anlamıyla çözümlemeye çalışır. İltihaplanan dokuya uzun süre çözüm bulunmazsa, dokunun bizzat kendisi hasar görmeye başlar.

– Yumuşak Doku Travması: Yaralanma veya herhangi bir kaza durumunda hasarlı doku iltihaplanır. Bu durumda, dokunun şişmesine neden olur. Şişme ayrıca zarar gören kan damarlarından veya hasarlı bir kemikten oluşabilir. Bu, şişmiş bir baş parmağının çok yaygın nedenlerinden birisidir.

– Telefon Kullanımı: Sürekli gelişen teknoloji ortamının getirdiği nispeten yeni bir sorundur. Bir kişinin aşırı telefon kullanması ve yanlış tutuş şekli baş parmak hem parmak şişmesi hemde el parmaklarında eğrilik sorunu yaratır.

El ve Ayak Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ülkemizde bir çok kişi önce “Parmakta dolama nazardan mı olur” sorusunu kendisine sorar. Biz cevaplayalım, muhtemelen hayır. Bununla birlikte, çoğu şişme, kızarıklık ve ağrı vakalarında anımsatıcı RICE kuralını hatırlamak yardımcı olur. Rice yönteminin şuan ki amacına Parmak dolaması tedavisi‘de diyebiliriz.

R – Dinlenme: Etkilenen bölgeyi dinlendirin.
I – Buz: Buz veya soğuk kompresi günde birkaç kez en fazla 15 dakika olacak şekilde uygulayın.
C – Sıkıştır: Etkilenen bölgeyi sargı bandıyla veya basınç sağlayabilen herhangi bir bandaj malzemesi ile sarın. Dikkat: Kan akışını kesebileceğiniz için alanı sıkıca sarmamaya dikkat edin.
E – Yükseltin: Etkilenen bölgeyi kalbin üstünde tutun. Ayak başparmağınızdan muzdaripseniz yukarı uzatın.

RICE yöntemi, her türlü şişlik için başlangıç tedavisi olabilir. Ağrının nedeni doku travması veya iltihap ise en yararlı yöntemler bunlardır.

Şişmiş başparmak (dolama) sorununda sorunlu bölge dinlendirilmezse çok fazla tahriş olabilir. Bu duruma fırsat vermemek için dinlendirmek önemlidir. Doktorunuza danıştığınız zaman kolayca teşhis koyacak ve kesin bir tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Sizde daha önce dolama rahatsızlığı yaşadınız mı? Bu hastalık hakkında ziyaretçilerimize hikayenizi kısaca yorum olarak göndermek isteyebilirsiniz…

Bu içerik en son 04 Kas 2021 tarihinde güncellenmiştir.