Selülit Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların %90’ı hayatlarının bir noktasında selülit problemi yaşayabilir. Selüliti tedavi etmenin lazer tedavisi, soğuk kompres uygulamaları veya ameliyat gibi birçok tıbbi yolu olsa da, hepsi oldukça gereksiz ve pahalıdır. Bu nedenle sinir bozucu selülitlerin üstesinden gelmenin en kolay yolu, sağlıklı ve besleyici bir diyet sırasında tüm vücudunuza fayda sağlayacak ufak değişiklikler yapmaktır.

Bu değişikliklerin başında egzersiz, yürüyüşler, meditasyon ve beslenmenize dikkat etmek gelir. Bu yazımızda sizlere doğal selülit tedavisi denilebilecek beslenme ve gıda tavsiyelerinde bulunacağız.

Selülit Nedir?

Selülit, birçok kadının genel olarak kalça bölgesinde bazen kollar, karın ve omuzlardaki çöküntülere verilen isimdir. Cilt pürüzsüz yapısını kaybettiğinde oluşan bu selülit durumuna “portakal kabuğu etkisi” denir. Tıp açısından selülit, deri altı yağ tabakasındaki yapısal değişiklikler olup, mikro sirkülasyon ve lenfatik drenajın bozulmasına neden olur.

Uzmanlar “selülit” terimini kullanmayı tercih etmemektedir. Tıp dilinde, Lipodistrofi veya Liposkleroz olarak adlandırılır. 

selülit öncesi ve sonrası
Selülit örneği.

Selülitin Belirtileri Nelerdir?

Selülit genellikle 20-30 yaş arasındaki kadınların hamilelik sırasında veya sonrasında gelişen durumdur. Selülitinizin olup olmadığını anlamak için basit bir test yapabilirsiniz. Eğer kalça, kol yada karın bölgenizde portakal kabuğu görünümü belirirse, bu selülitin ilk belirtisidir. İki elinizle gözlemlediğiniz bölgeyi sıkın. Sıktığınız bölgede düzensizlikler, çukurlar ve yumrular görürseniz, o zaman çoğu kadın gibi selülitiniz var demektir.

Selülitin Nedenleri

Pek çok doktor selüliti bir hastalık yada cilt sorunu olarak görmez. Ancak bu duruma, deri altında oluşan yağ tabakalarının neden olduğu konusunda hepsi hem fikirdir. Bu durum sadece kilolu kadınlarda değil, fit ve zayıf kadınlarda da görülebilir.

Bazı kadınlarda selülit çok hafif biçimde görünürken bazılarında daha belirgindir. Bu durumun asıl nedeni genetik faktörlerin etkisidir.

selülitin zararları nelerdir

Selülitin Riskleri Nelerdir?

Genetik yatkınlığa ek olarak, bazı risk faktörleri de vardır. Genel olarak aşağıdaki belirtiler gözlemlenir.

 • Bölgedeki kan akışı problemleri
 • Çeşitli hormonal bozukluklar
 • Hormonal düzeylerdeki değişiklikler
 • Yeme / iştah bozuklukları
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Stres ve sık kilo değişiklikleri
 • İnceleyin: Stres Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Genel olarak, selülitin hafif belirtileri yetişkin bir kadın için normaldir. Bazı uzmanların fikirlerine göre 20-30 yaş arasında selülit görülmezse hormonel bir bozukluğunuz olabilir. Ayrıca selülitleriniz çok belirginse deri altı yağ dokusunda veya tüm vücuda yayılmış bir hastalık olabilir (hormonal problemler).

Selülitlerle Mücadele Etmek İçin Tüketilebilecek Gıdalar

Selülitler genel olarak geçici cilt bozukluklarıdır. Bu nedenle spor, egzersiz ve basit aktivitelere ek olarak tüketeceğiniz besinlerde radyofrekans selülit tedavisi kadar etkili olacaktır. Şimdi gelin selülitlerle başa çıkma konusunda en etkili gıdalar nelermiş beraber inceleyelim.

KAVUN

Kavun, %91 sudan oluşur ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre kavun suyu, kalçalarınızdaki çukurları azaltabilir. 31-50 yaş arasındaki 40 sağlıklı kadın, 56 gün boyunca kavun suyu ekstresi aldı ve o bölgede gözle görülür şekilde selülitleri yok olmaya başladı.

BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolata antioksidan içerir. Antioksidanlar, selülit gelişimine neden olan yağların parçalanmasını hızlandırır. Kardiyovasküler sistemi destekler ve kan dolaşımını harekete geçirerek çukurları azaltmaya yardımcı olur.

SAFRAN

Safran, kan dolaşımını hızlandıran ve yağ hücrelerinin büyümesini yavaşlatan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda deri altındaki kas yapısını güçlendirir. Bu size daha pürüzsüz bir cilt sağlayacaktır.

YABAN MERSİNİ

Antosiyaninler adı verilen harika antioksidan kaynağıdır. Yaban mersini yemek, yağın kolesterole dönüşmesini engeller. Lenfatik dolaşımı iyileştirir ve selüliti destekleyen toksinleri yok eder. Ayrıca hücre yenilenmesini destekler ve cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

ARNAVUT BİBERİ

Deri altındaki yağ hücrelerinde biriken ve selülite neden olan toksinleri yok eder. Cildi yumuşatarak sağlıklı dokunun yeniden oluşmasına yardımcı olabilir. Bölgedeki bağ dokusunu yenilemeye ve güçlendirmeye yardımcı olan B6 vitamini içerir.

SARIMSAK

Kan akışını artırır aynı zamanda obeziteyi engellemek için kullanılır. Cildi güzelleşirme de ve selülit tedavisinde sıkça kullanılır.

KIONA

Selülit oluşumundan sorumlu olan yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olur. Vücuttaki fazla yağın yakılmasını destekler ve yağ hücrelerinin birikimini azaltabilir. Kinoadaki mineraller kollajen üretimini artırır, cildi güçlendirir ve cilt yüzeyinin elastikiyetini artırır.

Selülit Nasıl Oluşur?

Kozmetologlar selülitin 4 aşamadan meydana geldiğini söylemektedir. Gelin şimdi hep birlikte bu aşamalara göz atalım.

1. Selülit Öncesi

Kılcal damarlardaki kan akışında yavaşlama, duvarlarının geçirgenliğinde bir artış, lenfatik sistemdeki venöz çıkış ve sıvı dolaşımının bozulmasıyla başlar. Bu aşamada belirtiler gözlemlenemez. Erken selülit belirtisinin tek ipucu, küçük yumrulardan morlukların oluşması, dokularda hafif bir şişlik olarak görülebilir.

selülitte portakal kabuğu etkisi

2. Selülit Başlangıcı

Belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar, toksinler birikir ve çok az oksijen sağlanır. Değişiklikler yalnızca deri katlandığında veya “portakal kabuğu” etkisi şeklinde kas gerginliği olduğunda görülebilir. Etkilenen bölgelerde cildin elastikiyetinde azalma ve solukluk vardır.

3. Yağ Hücrelerinin Oluşumu

Yağ hücreleri kümeler halinde birleşir. Sonuç olarak, yağ dokusunun elastik septası yara izleri gibi pürüzlü hale gelir. Şişlik ve mikrodolaşım bozukluğu ilerlemeye başlar. Bu aşamada artık portakal kabuğu etkisi denilen belirtiler gözle görülür hale gelmeye başlar.

4. Selülit Oluşur

Dokularda lenf tıkanıklığı, ödem ve venöz çıkış bozulur. Oksijen eksikliği daha fazla yara izi ve şişmeye neden olur. Artık selülit ellerinizle kolayca hissedilebilir hale gelmiştir. Şiddetli doku ödemi, etkilenen bölgenin palpasyonunda ağrı, doku sıcaklığında lokal değişiklik vardır.

Selülitler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Selülit oluşumundan şikayetçi bir çok kadının aklında oluşan soru işaretleri vardır. Bunlardan en yaygın görülen sorular aşağıdaki gibidir.

Selülit en kısa sürede nasıl geçer?

Bu durum genetik faktörlerinize göre değişiklik göstermektedir. Ancak istikrarlı şekilde uygulanan egzersiz ve aktiviteler sayesinde ortalama 2-4 hafta gibi kısa bir sürede kurtulmanız mümkündür.

Selülit yapan yiyecekler nelerdir?

Vücudun yağlanması ve fazla kiloların etkisiyle oluşan selülitler tüketebileceğiniz her yiyecekten yada içecekten kaynaklanabilir. Ancak bu durumun oluşmasını hızla geliştiren bazı besinler vardır.
– Konserve yiyecekler
– Fastfood (hızlı ve hazır gıda) yiyecekler
– Maden suyu, meyve suyu ve asitli içecekler
– Unlu mamülleri
– Margarin ve sürülebilir yağlar
– Abur cuburlar
– Hamurişi yiyecekler (Pide, pizza, poğaça vb.)
– Alkol ve sigara
– Aşırı tuz, şeker ve nişasta
Bu ve benzeri gıdaların sıklıkla tüketilmesi hem kilo alımınızı arttıracak hem de selülitleri tetikleyecektir.

Selülit zayıflayınca geçer mi?

Selülit oluşumu büyük etkenle genetik faktörlere bağlı olsa da vücut çatlakları gibi bir kez oluşan selülit tam anlamıyla geçmez. Ancak alınacak önlemler sayesinde gözünmez hale gelmesi mümkündür.
Fazla kilo ve obezite durumu en büyük selülit etkenlerinden birisidir. Sarkan deriyi gündelik aktiviteler ve egzersizlerle sıkılaştırabilirsiniz. Doğal olarak zayıf ve fit olmak selülit oluşumunu engeller.

Selülitlerden Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

Elbette çoğu kadın, tıbbın selüliti ciddi bir sorun olarak görmemesine rağmen, bu durumdan kurtulmak için büyük çaba sarf etmektedir.

Üzücü ama baştan söyleyelim, selülitten tamamen ve kalıcı olarak kurtulmak imkansızdır. Tüm çabalar yalnızca onu daha az fark edilir hale getirmek için uygulanabilir. Gelin şimdi selülitleri yok etmek için neler yapabiliriz yakından inceleyelim.

 • Fazla kilolardan kurtulun
 • Kan dolaşımınızı hızlandırın (spor, egzersiz, yüzme vb.)
 • Metabolizmanızı hızlandırın
 • Kas ve bağışıklık sisteminizi güçlendirin
 • Cildinize iyi bakmayı ihmal etmeyin
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.