Şeftalinin Faydaları Ve Vitaminleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizler için, şeftalinin yararları nelerdir sorusunun cevapları arasında bulunan şeftalinin yararlarından söz edeceğiz, ama, şeftalinin yararları ve vitaminlerini de aktarmayı ihmal etmeyeceğiz.

Şeftalinin içeriğini bilmeniz durumunda, şeftalinin yararları nelerdir sorusunun cevapları arasında bulunan şeftalinin yararlarını daha iyi anlayacağınızı düşünmekteyiz. O halde şeftalinin yararları ve vitaminleri hakkında bilgi vermeye, ilk önce şeftalinin içeriği ile başlayalım.

Şeftalinin İçeriği

Şeftalinin bünyesinde bulunan vitaminler, A vitamini, ve B vitamini grubu vitaminler; ve C vitaminidir. Bununla birlikte, şeftalinin bünyesinde bulunan diğer bileşenler: doğal şeker, yağ, karbonhidrat, protein, lif, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir. Diğer faydalı bileşenler, şeftalinin içeriğini oluşturmaktadır. Şeftalinin yararları ve vitaminlerini anlatmaya devam ederken, şeftalinin içeriğinin sonrasında artık, şeftalinin yararları nelerdir sorusunun cevapları arasında bulunan şeftalinin yararlarını öğrenebiliriz:

Şeftalinin yararları nelerdir?

Şeftalinin yararları arasında ilk başta, göz sağlığı için olan olumlu etkisinden söz etmemiz gereklidir. Şeftalinin yararlarından bir diğeri de böbreklerde bulunan kum ve taşın dökülmesine sağladığı katkıdır. İdrar yollarını temizlemek de şeftalinin yararları arasında yer alırken, şeftali aynı zamanda, safra kesesi ile birlikte böbreklerin düzenli çalışmasını da imkânlı hale getirmektedir.

Şeftalinin yararları nelerdir sorusunun cevapları arasında bulunan şeftalinin faydalarından bir diğeri de, gut hastalığına olan yararıdır. Şeftalinin faydaları arasında bulunan bir diğer nokta ise kanı temizleme etkisidir. Şeftalinin faydaları arasında, basur şikayetlerini azaltmak yönünde sağladığı katkıdan da söz etmek gereklidir. Kabızlık probleminun giderilmesi şeftalinin faydaları arasında sayılacak bir diğer madde iken, bağırsakların yumUşak tutulması, sindirimin basitlaştırılması ile birlikte hazmın rahat gerçekleştirilmesi… gibi birçok nedenun, şeftalinin faydaları arasında bulunduğundan söz edebiliriz.

Şeftalinin Kalorisi

100 gram şeftalide 46 kalori olduğu belirlenmiştir.

Şeftalinin vücudumuza faydaları saymakla bitmezken, bünyesinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran bu lezzetli meyve, yaz aylarının gelmesi ile birlikte tezgahlardaki yerini aldı. Yaz aylarının en sevilen ve en çok tüketilen meyveleri arasında bulunan şeftalinin yararları ve şeftalinin faydaları ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi ilerleyen bölümlerde sizlerle ayrıntılı olarak paylaşacağız.

Şeftalinin faydalarından söz etmeden önce sizlere ufak bir uyarıda bulunup, onu yemeklerinizin en az iki saat sonrasında Yemeniz gerektiğinden söz edelim. Yemeklerin hemen ardından sofraya konulan meyve Türk adetleri arasında yer alsa da, bu meyvelerin arasında şeftali varsa ve siz onu yerseniz, midenizde yediğiniz yemeklerle birleşen şeftali onlarla birlikte mayalanır. Ancak aslında bu meyve tüketildiğinde çok hızlı sindirilmektedir. Diğer yemeklerin onu tutması ve şeftalinin midede mayalanması dolaylı olarak hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi bir takım problemler ortaya çıkar. Bu nedenle şeftaliyi yediğinizde mideniz boş olması gereklidir. Yani yemeklerinizin en az iki saat sonrasında şeftali tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Şeftalinin yararlarından söz etmeye başlamadan önce yapacağımız bir diğer tavsiye de, şeker hastalarının şeftali tüketimleri ile alakalı. Eğer şeker hastası iseniz, diyabet probleminuz varsa, biraz önce çok hızlı sindirildiğini belirttiğimiz şeftaliyi tek başına tükettiğinizde, kana geçişi de hızlı olacaktır. Ancak yanısıra yoğurt, kefir, ayran ya da süt ile birlikte tükettiğiniz şeftalinin kana geçişi daha yavaş olur. Bu da kan şekerinin ani düşüş ya da yükselmesinin engellenmesini sağlayarak kan şekerinin dengede kalmasını sağlamış olur.

Bu uyarıların sonrasında, şeftalinin vücudumuza faydalarından ayrıntılı olarak söz edebiliriz. Bakalım şeftalinin yararları ve şeftalinin faydaları arasında neler yer alıyor…

Şeftalinin Vücudumuza Faydaları

 • Midede bulunan asit oranını dengeleyen şeftali, hazımsızlık probleminin giderilmesine katkıda bulunur.
 • Cildin kendini yenilemesini sağlar.
 • Cilt üzerinde yaşlanma geciktirici etkisi bulunmaktadır.
 • Bağırsaklarda bulunan parazitlerin temizlenmesine destek olur.
 • Şeftalinin faydaları arasında idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.
 • Dolayısı ile zayıflamak isteyenler ve bedeninde ödem problemi olanlar bu özelliği değerlendirebilir.
 • Ağızda ortaya çıkan ve istenmeyen nefes kokusunu önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçeriğinde bioflavonoid adlı bir bileşen bulundurması dolaylı olarak ile kanser hücrelerinin oluşumunu önler.
 • Uykusuzluk sorununa iyi gelen şeftalinin yararları arasında sinir sistemini yatıştırma etkisi de bulunmaktadır.
 • Vücudun kan dolaşım hızını arttıran şeftalinin vücudumuza faydaları arasında, görmenin iyileştirilmesinden de söz etmek gerekir.
 • Düzenli tüketilen şeftali, fel. ve kalp krizi riskini en aza indirir.
 • Ülser riskini azaltan şeftalinin faydaları arasında böbrek hastalıkları riskini azaltma etkisinden de söz etmek gerekir.
 • Cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur.
 • Şeftalinin düzenli tüketilmesi, kansızlık probleminin giderilmesini sağlamaktadır.
 • Böbrek taş ve kumlarının dökülmesine yardım eder.
 • Safra kesesinin devamlı çalışmasını ve görevlerini yerine getirmesini sağlar.
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.