Bembeyaz Dişler İçin Kullanabileceğiniz 4 Farklı Yöntem

Parlak ve beyaz dişlerin görünüşünüzü ve öz güveninizi fazlasıyla arttırdığını söylememize gerek yok. Sigara, kahve ve çay gibi diş yapınıza zarar verecek ve mineleri güçsüzleştirecek ürünlerin dişleri sararttığı da uzun zamandır bilinen bir gerçek. Hal böle olunca insanlar karbonattan başka alternatifler aramaya başladı. Uçucu yağları, genellikle aromaterapi ve masajdaki kullanımlarını biliriz, ancak birçok uçucu yağ da ağız sağlığı için iyidir. Karanfil, limon ve nane esansiyel yağları akla ilk gelenlerden sadece birkaçıdır. Mükemmel antibakteriyel özelliklere sahiptirler ve ağızdaki bakterileri engellemek için genellikle gargara yöntemiyle kullanılırlar.

Peki bu yağ ve esansları kullanarak doğal yöntemlerle dişlerinizi beyazlatmaya ne dersiniz? Cevap evet gibi görünüyor. Kullanışlı ve yapılması kolay bir diş beyazlatma karışımında bir bileşen olarak kullanılabilecek birkaç uçucu yağ vardır. Şimdi gelin evde doğal yöntemlerle diş nasıl beyazlatılır hep birlikte görelim.

Dişler Neden Sararır?

Öncelikle dişlerimiz neden sarardığına bir değinelim. Dişlerinizi beyazlatmak için birazdan anlatacağımız doğal yöntemleri uygulamak tek başına yeterli olmayacaktır kalıcı ve sağlıklı dişler için hayatınızda bazı değişikliklerde bulunmanız şart. Özellikle sık sık sigara, kahve yada çay gibi çok fazla leke içen veya soda, kola gibi asidik bir içecek içiyorsanız dişlerinizin sararması muhtemeldir.

Tabii ki, lekeli ve sarı dişlerin hepsi alışkanlıklarınızın sonucu değildir. Dişlerinizin parlaklığını kaybetmesinin ve zamanla bu çekici olmayan sarı renge dönüşmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Diş sararmasının ana faktörlerinden bazıları:

  • Genetik: Ne yazık ki, bazı insanlar genetik faktörlerden dolayı sarı dişlere diğer insanlardan daha yatkındır.
  • İçecekler: Birçok içecek, zamanla dişlerinizin sararmasına neden olabilir. Kahve, çay büyük bir etkendir ve koyu renkli gazlı içecekler de aynı şekilde dişlerinizi kolay sarartır.
  • Gıdalar: Birçok gıda türü dişlerinizdeki mine malzemesinin zamanla yıpranmasına neden olabilir. Bu durum sarı rengi açığa çıkarır, özellikle şekerli gıdalar veya hazır yağlı konserverler en büyük etkenlerdendir.
  • Sigara: Sigara içmek yada tütün çiğnemek kadar hiç bir ürün dişlerinizin sararmasına neden olmaz. Sigara aynı zamanda dişlerinizin yıpranmasında ki en büyük etkendir. Hal böyle olunca zamanla dişte çürüme, kırılma ve ağrı sorunları da yaşanır.
  • İlaçlar: Bazı reçeteli ilaçlar dişlerinizin renginin bozulmasına neden olabilir. Bunlar antihistaminikler, tansiyon ilaçları, antipsikotikler ve bazı antibiyotikleri içerir.

Dişlerinizin parlaklığı geri kazanmanıza yardımcı olacak çeşitli diş prosedürlerinin yanı sıra yerel eczanenizden satın alabileceğiniz çeşitli beyazlatma ürünleri vardır. Diş prosedürleri çok pahalı olma ihtimalinden dolayı size çok sayıda güvenli ve doğal seçenek listesi hazırladık. Önleyici tedbirler almanın yanı sıra, beyaz dişler için en iyi doğal tedavilerden bazıları çilek, elma sirkesi ve kabartma tozudur.

Ancak bu yazımızda, dişlerinizi temizlemek ve bu parlak gülümsemeyi size geri kazandırmak için kullanılacak en iyi uçucu yağlara odaklanacaktır. Amaç için en iyi uçucu yağlardan bazılarına göz atacağız ve bunları nasıl kullanacağınızı size anlatacağız.

Doğal Ürünler Diş Beyazlığına Nasıl Katkı Sağlar

Bir çok sağlık alanında kullanılan esansiyel yağlar dişler içinde uygulanabilir. Genel olarak ağız sağlığı ve diş beyazlatma yöntemi amaçlı kullanılmaz (yada bilen pek yoktur). Bazı esanslar daha beyaz, daha güzel dişler elde etmenize yardımcı olabilir, çünkü kötü lekeleri yok edecek kadar güçlü, doğal bitki kimyasalları içerirler. Bazıları, dişler ve cilt için doğal bir beyazlatıcı olan limonen gibi bileşikler içerir.

Bu makalemiz diş beyazlatmaya odaklanmış olsa da, uçucu yağların mükemmel antibakteriyel özellikleri nedeniyle genel ağız sağlığını da iyileştirebileceğini belirtmek gerekir. Diş eti veya diş enfeksiyonlarının yanı sıra pamukçuklarla savaşmaya ve nefesinizin sağlıklı kokmasına yardımcı olabilirler.

Diş Beyazlığı İçin Kullanılan En Etkili Yağlar

Diş beyazlatma ile bilinen uçucu yağların listesi, diğer birçok sağlık amaçlı kullanılan esanslar listesi kadar uzun olmasa da, dişleriniz için etkili birkaç yağ vardır. Daha fazlası olabilir, ancak aşağıdaki 4 yağın bu sarı lekelerden kurtarması ve gülüşünüzü aydınlatması için en iyi esansiyel yağlar olduğu bilinir. Bu esansiyel yağlar şu şekildedir:

  • Limon Esansiyel Yağı
  • Nane Esansiyel Yağı
  • Tatlı Portakal Esansiyel Yağı
  • Wintergreen Esansiyel Yağı

Dişlerinizi beyazlatmanın yanı sıra, birçok uçucu yağ, diş çürümesini veya diş eti enfeksiyonunu önleyebilen ve güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sayede nefesinizin uzun süre daha temiz kokmasına da yardımcı olur.

Diş Beyazlatmak İçin Esansiyel Yağlar Nasıl Uygulanır?

Dişlerinizi beyaztlatmak için uçucu yağları kullanmanın birçok yolu vardır. Birkaç kolay yolla başlayacağız ve daha sonra bazı diş beyazlatma tariflerine bakacağız.

Basit Uygulama Örneği

Diş macununa ekleyin: Normal diş macununuzu fırçanın üzerine sıkın ve sadece bir damla limon veya portakal esansiyel yağı ekleyin. Normal şekilde fırçalayın.
Daha Parlak Dişler için Gargara: Temiz bir fincan ılık suya 4 veya 5 damla seçtiğiniz esansiyel yağı ekleyin. Karışıma varsa iki çay kaşığı ksilitol de ekleyebilirsiniz. Malzemeleri iyice karıştırın ve yemekten sonra gargara olarak kullanın.
Karbonat ve Esans Yağı: Bir çay kaşığı karbonata bir damla limon veya portakal esansiyel yağı ekleyin. Pürüzsüz bir macun haline getirin ve normal şekilde fırçalayın.
Bal ve Esansiyel Yağı: Yarım çay kaşığı balı bir damla nane esansiyel yağı veya wintergreen esansiyel yağı ekleyin. Karışımı dişlerinize sürün ve durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

Anlatıma geçmeden önce değinmekte fayda vaz, birazdan anlatacağımız yöntemlerde uygulanacak olan esans yada yağlar yutulmamalı gerekiyorsa bir uzman gözlemi altında yapılmalıdır. Yutulduğu taktirde çeşitli mide sorunları yaratabilir, en kısa sürede doktorunuza görünmeniz gerekecektir. Bu yüzden kullanılan ürünleri yutmamaya çok dikkat edin.

Diş Beyazlatma İçin Esansiyel Yağların Kullanımları
Bu tariflerden bazıları aşındırıcı doğaları nedeniyle dişlerinizdeki mineyi yıpratabilir. Mine yıpranması durumunda dişleriniz kalıcı olarak sararır. Yapılan araştırmalara göre karabonat düşündüğünüz kadar aşındırıcı bir madde değildir. Diş sağlığınız açısından bu tarifleri sık sık kullanmayın. Kendinizi birkaç günde bir sınırlandırın.

Esansiyel Yağlarla Diş Maskesi:
Neler gerekli:
– 1 damla limon veya tatlı portakal esansiyel yağı.
– 1 çay kaşığı karbonat.
– Su ve küçük bir kap.

Nasıl Yapılır:
– Tüm malzemelerinizi bir kapta güzelce karıştırarak macun kıvamına getirin.
– Diş fırçanızı hazırladığınız macunun içine batırın ve dişlerinizi fırçalayın.
– 2 veya 3 dakika bekletin, sonra ağzınızı iyice durulayın.

Nane ve Portakal Esansiyel Yağı İle Leke Çıkarma Tarifi
Neler gerekli:
– 1 damla nane esansiyel yağı
– 1 damla tatlı portakal esansiyel yağı
– Yarım çay kaşığı bentonit kili
– 1 aktif kömür karbon kapsülü
– Su ve küçük bir kap

Nasıl Yapılır:
– Tüm malzemelerinizi bir kapta güzelce karıştırarak macun kıvamına getirin.
– Diş fırçanızı hazırladığınız macunun içine batırın ve dişlerinizi masaj yaparcasına fırçalayın.
– 1 dakika bekletin, sonra ağzınızı iyice durulayın.

Diş Beyazlatmak İçin En Etkili Esansiyel Yağ Hangisidir?

Lekeleri çıkarmak ve dişlerinizi beyazlatmak için kullanılacak en iyi uçucu yağlar limon, tatlı portakal ve nane esansiyel yağıdır. Wintergreen daha az bilinen ama etkili bir bileşendir. Bir kaç kullanımdan sonra anında sonuç beklemeyin. Uçucu yağlar dişleriniz kötü durumdaysa, dişlerinizin rengi ve parlaklığı üzerinde belirgin bir etkiye sahip olması çok uzun zaman alabilir. Biraz yukarıda da bahsettiğimiz gibi genetik durumlarda konu konuda etkin roldedir.

Yukarıda verilen tarifler ve esansiyel yağların yanı sıra gargara şeklinde uygulanabilecek farklı esansiyeller de vardır. Karanfil, mür ve çay ağacı esansiyel yağlarının hepsi mükemmel antibakteriyel özelliklere sahiptir. Enfeksiyon ve diş çürümelerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Dişlerimizi Doğal Yöntemlerle Nasıl Beyazlatabilirim?

Dişlerinizi beyazlatmanıza ve bu inatçı lekeleri çıkarmanıza yardımcı olabilecek hatta evde hazırlanabilecek bazı kürler vardır. Diş beyazlığı için en etkili ürünlerin başında hidrojen peroksit, limon suyu ile kabartma tozu, çilek, elma sirkesi ve bu makalede zaten bulunan uçucu yağları gelir.

Esansiyel Yağlar Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Ağaç kabuğu, yapraklar, çiçekler, meyve kabuğu ve reçineler de dahil olmak üzere bitkilerin çeşitli kısımlarından elde edilen güçlü bitki özleridir. Uçucu yağlar çok yüksek konsantrelerdir ve çok çeşitli terapötik özelliklere sahip bir dizi kimyasal bileşik içerir. Her şey için uçucu bir yağ olduğunu duymuş olabilirsiniz bu kısmen doğrudur.

Cilt ve saçların yanı sıra stres ve anksiyete gibi duygusal bozuklukların ve çeşitli iç şikayetler için kullanılırlar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dişlerinizi doğal bir şekilde ve pahalı bir diş tedavisinden çok daha az maliyetle beyazlatmaya yardımcı olabilirler. Çünkü bazı yağlarda bulunan kimyasallar dişlerdeki kötü lekeleri gidermek için yeterince güçlüdür, Bazı uçucu yağlar hem ciltte hem de dişlerde uygulanabilen doğal bir beyazlatıcı olan limonen gibi bileşikler içerir.

Evde Limon Yağı Nasıl Yapılır

Birçok rahatsızlık için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilecek birçok uçucu yağ vardır. Limon esansitel yağı, yağlı saçları temizlemek, akneyi iyileştirmek, diş sağlığı ve baş ağrılarını hafifletmek için kullanılan bir tür uçucu yağdır. Limon yağı aslında bir limon ve belirli bir yağ türü kullanılarak evde yapılabilir. Evde limon yağı yapmak, birçok faydasının tadını çıkarmanın uygun maliyetli bir yoludur.

Neler Gerekli:
– Boş bir kase yada kavanoz.
– Bir kaç adet taze limon.
– Zeytinyağı

Nasıl Yapılır:
– Bir kabın üzerine limonun kabuğunu rendeleyin.
– Kabınızı limon kabuğu rendesi ile yarıya kadar doldurun.
– Şişenin geri kalanını zeytinyağı ile doldurun.
– Şişeyi bir pencere üzerine veya çok fazla güneş alan başka bir yere koyun.
– Birkaç gün orada bırakın, ancak şişeyi günde birkaç kez çalkalayın.
– Bekletilen yağı süzgeçten boş bir kaseye dökün.
– Kabın içindeki sıvı yeni limon yağınızdır.
– Limon yağınızı oda sıcaklığında hava geçirmez bir kapta saklayın.

Sizler daha önce diş beyazlatmak için hangi yöntemleri denediniz? Başarılı oldunuz mu yada sonuçlar hüsranla mı bitti? Bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.