Sağlıklı Karpuz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Karpuz diyeti vücudunuzu temizlemek ve hızlı kilo vermek için harika bir yoldur. 5 gün boyunca karpuz diyetini uygulamak vücut hücrelerinizi güçlendirir, yeniler ve gençleştirir. Avrupa’da bu tip diyetler çiğ gıda diyeti olarak adlandırılır. Karpuz diyeti uygulamak oldukça basittir, bize lazım olan tek şey karpuz ve irademiz. Karpuz diyetini uygularken günde 5 kez yaklaşık bir kilo karpuz yememiz gerekecek. Ancak yüksek tansiyonunuz, kan akışınız da yavaşlık, nefrit, gut, böbrek veya karaciğer hastalığınız veya obeziteniz varsa, biraz daha az karpuz (günde 5 kez yaklaşık toplamda 3/4 kilo) yemek tavsiye edilir.

Karpuz diyeti her bünye için ideal değildir, başlamadan önce aile hekiminizle görüşmenizde fayda var. Gelin şimdi karpuz diyette yenir mi, yenirse bu diyet nasıl uygulanmalıdır yakından inceleyelim.

Uyarı: Karpuz diyeti böbrek taşı, diyabet veya pankreas bozukluğu olan kişiler için önerilmez.

Karpuz Diyeti ve Detoks

Karpuzun diüretik ve diyetetik özellikleri uzun zamandır bilinmekte. Uzmanların çoğu vitamin, mineral ve biraz nitrat içerdikleri için sadece iyi olgunlaşmış karpuzları yemeyi önerir. Salatalıklar gibi karpuzlarında %95’i su olduğu için vücudunuza detoks etkisi yaratır.

Karpuz Diyet Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?

Bu diyet tek gıda grubuna aittir (sadece bir ürün yemenize izin verilir). Sağlığınız gereği diyet süresi 5 günü geçmemelidir. Bu süre zarfında organlarınızdaki sodyum miktarını stabilize edersiniz ve sonuç olarak vücudunuzdaki aşırı sıvı ve cüruflardan kurtulursunuz.

Şuan ki vücut ağırlığınızın her on kilo için bir kilo karpuz tüketmeye çalışmalısınız. İlk diyet gününden sonra rahatsızlık hissederseniz, derhal diyete bırakın ve durumunuz kötüleşirse doktorunuza danışın. Sorun yoksa, diyetin ikinci gününde iyi hissediyorsanız, cesurca sonuna kadar devam edin. Bu 5 günde içerisinde fazla kiloluysanız 7 kiloya kadar vermeniz mümkündür.

Diyet sonunda 1 hafta kadar ara verin ancak verdiğiniz kiloları hızlı bir şekilde geri almamak için günlük almanız gereken kalori miktarını aşmayın.

Hafif Karpuz Diyeti Menüsü

Bu lezzetli karpuz diyeti ile 2 hafta sonunda 15 kiloya kadar verebilirsiniz. Uygulaması kolay ve pratik.

Kahvaltı100 gr. yulaf ezmesi, 1 dilim peynir.
Ara Öğün1 Porsiyon Karpuz
Öğle Yemeği1 Tabak salata ile 1 porsiyon balık, sığır eti veya tavuk.
Ara Öğün1 Porsiyon Karpuz veya es geçilebilir.
Akşam YemeğiVücut kilonuzun her 30’una 1 kilo karpuz. (Örn. 75 Kilo birisi için 2.5 kg)

Karpuz Kaç Kaloridir?

Karpuz kalori bakımından oldukça cüretkârdır, sindirim sistemi tarafından kolay hazmedilir. 100 Gramlık karpuzda 0,2 gr. doymuş yağ, 112 mg. postasyum, 0,6 gr. protein, 6 gr. şeker bulunur. Aşağıdaki listede karpuzun kaç kalori olduğuna dair liste hazırlanmıştır.

  • 100 Gr. Karpuz: 30,4 kcal
  • 500 Gr. Karpuz: 152 kcal
  • 750 Gr. Karpuz: 228 kcal
  • 1 Kg. Karpuz: 304 kcal

Daha önce karpuz diyeti denediniz mi? Veya alternatif olarak önerebileceğiniz diyet tarifleri var mı? Bizimle yorum yaparak paylaşmak isteyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.