Safra Kesesi Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Safra kesesi kanseri, adından da anlaşılacağı gibi safra kesesinde başlayan kanser türüdür. Safra keseniz, karnınızın sağ tarafında, karaciğerinizin hemen altında bulunan armut biçiminde görünen küçük bir organdır. Safra kesesi, karaciğeriniz tarafından üretilen bir sindirim sıvısı olan safrayı depolar.

Safra kesesi kanseri nadiren görülür. Safra kesesi kanseri erken teşhis edilebilirse, tedavi şansı çok yüksektir. Ancak bu kanser türü belirtilerini kolay kolay göstermediği için geç anlaşılmaktadır.

Safra kesesi kanserinin teşhis edilmesi zordur. Nedeniyse genellikle belirti veya semptom göstermez. Ayrıca, safra kesesinin nispeten gizli yapısı, safra kesesi kanserinin tespit edilmeden büyümesini kolaylaştırır.

Safra Kesesi Kanserinin Belirtileri

Safra kesesi kanseri belirtileri genel olarak aşağıdaki durumlarda anlaşılmaktadır.

 • Karın ağrısı, özellikle karnın sağ üst kısmında
 • Karın şişkinliği
 • Ateş
 • Hızlı kilo kaybı
 • Mide bulantısı
 • Deri ve göz beyazlarında sararma (sarılık)

Safra Kesesi Kanserinin Nedenleri

Safra kesesi kanserine neyin yol açtığı kesin ve net olarak belirlenemez.

Doktorlar, sağlıklı safra kesesi hücreleri DNA’larında değişiklikler (mutasyonlar) gözlemlerse “safra kesesi kanserinin” oluştuğunu bilirler. Bu mutasyonlar, hücrelerin kontrolden çıkmasına ve diğer hücrelerin normalde öleceği zaman yaşamaya devam etmesine neden olur. Biriken hücreler, safra kesesinin ötesinde büyüyebilen ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir tümör oluşturur.

Çoğu safra kesesi kanseri, safra kesesinin iç yüzeyini kaplayan glandüler hücrelerde başlar. Bu tip hücrelerde başlayan safra kesesi kanserine adenokarsinom denir. Bu terim, kanser hücrelerinin mikroskop altında incelendiğinde nasıl göründüğünü ifade eder.

safra kesesi kanseri

Safra Kesesi Kanserinin Riskini Arttırabilecek Durumlar

Safra kesesi kanseri riskini artırabilecek faktörler aşağıdaki gibidir.

 • Safra kesesi kanseri kadınlarda daha yaygındır.
 • Yaşlandıkça safra kesesi kanseri riskiniz artar.
 • Geçmişte safra kesesi taşı olan kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir. Yine de safra kesesi kanserine insanlarda çok nadir rastlanır.
 • Safra kesesi kanseri riskini artırabilecek diğer safra kesesi rahatsızlıkları arasında safra kesesi polipleri ve kronik safra kesesi enfeksiyonu bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Safra kesesi kanseri hakkında insanların aklına takılan bazı temel sorular vardır. Gelin bu sorulara cevap verelim.

Safra kesesi kanseri olan birinin ölüm riski var mı?Dünya genelini baz alacak olursak 8 milyarlık insan nüfusunda, safra kesesi kanseri nedeniyle yılda 4.090 ölümün (1.700 erkek ve 2.390 kadın) meydana geleceği tahmin edilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre safra kesesi kanseri ilerlemiş olan kişinin 5 yıldan fazla yaşama oranı %19’dur. Erken teşhis edilir ve tedavi süreci başlarsa bu riski atlatma oranı %69’dur.

Safra kesesi kanseri sürecinde desteğe ihtiyacım var, ne yapabilirim?Hayati tehlike arz eden hastalıkla karşı karşıya olan, deneyimi olan konuşabileceğiniz birini bulun. Kanserli insanlar için bir danışmana, tıbbi sosyal hizmet görevlisine, ruhban sınıfına veya bir destek grubuna danışın.

safra kesesi kanseri oluşum örneği

Safra Kesesi Kanserinin Teşhisi

Safra kesesi kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Karaciğer fonksiyonunuzu değerlendirmek için kan testleri, doktorunuzun semptomlara neyin sebep olduğunu belirlemesine yardımcı olabilir.
 • Safra kesesinin resimlerini oluşturabilen görüntüleme testleri arasında ultrason, bilgisayarlı tomografi (CT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) bulunur.

Doktorunuz safra kesesi kanserinizi teşhis ettikten sonra, kanserinizin kapsamını (evresini) bulmak için çalışır. Safra kesesi kanserinizin evresi, prognozunuzu ve tedavi seçeneklerinizi belirlemeye yardımcı olur. Safra kesesi kanserini evrelemek için kullanılan bazı testler ve prosedürler uygulanır.

Safra Kesesi Kanserinin Süreçleri

Safra kesesi kanserinin gelişim aşamaları vardır. Bu aşamalar aşağıdaki gibi gelişim gösterir.

 • Başlangıç: Bu aşamada safra kesesi kanseri, safra kesesinin iç katmanlarıyla sınırlıdır.
 • 2. Süreç: Safra kesesinin dış tabakasını saracak şekilde büyümüştür.
 • 3. Süreç: Bu aşamada safra kesesi kanseri, karaciğer, ince bağırsak veya mide gibi yakınlardaki bir veya daha fazla organı saracak şekilde büyümüştür. Safra kesesi kanseri yakındaki lenf düğümlerine yayılmış olabilir.
 • Gelişim Tamamlanması: Safra kesesi kanserinin en son evresidir. Vücudun uzak bölgelerine yayılmış her boyutta olacak şekilde, çok sayıda yakın organı içeren büyük tümörlerin oluşmasına neden olur.

Safra Kesesi Kanserinin Tedavi Süreci

Kanserin tedavi süreci, hangi aşamada olduğuna, sağlık durumunuza ve kişisel isteklerinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Tedavinin ilk amacı safra kesesi kanserini ortadan kaldırmaktır, ancak bu mümkün olmadığında, diğer tedaviler hastalığın yayılmasını kontrol etmeye ve sizi olabildiğince rahat ettirmeye yardımcı olabilir.

Eğer kanser durumu erken tespit edilirse %99’luk bir başarıyla bu kanserden kurtulabileceksiniz. Erken teşhis edilen kanser için kolesistektomi (ameliyat) uygulanarak kolay bir şekilde yok edilecektir.

Eğer durum ilerlemişse, (safra kesesinin ötesine ve karaciğere uzananmışsa) bazen safra kesesinin yanı sıra karaciğerin ve safra kesesini çevreleyen safra kanallarının kısımlarını çıkarmak için ameliyatla tedavi edilir.

Başarılı bir ameliyattan sonra ek tedavilerin safra kesesi kanserinizin geri dönmeme olasılığını artırıp artırmayacağı açık değildir. Bu nedenle bazı durumlarda doktorunuz ameliyattan sonra kemoterapi, radyasyon tedavisi veya her ikisini de önerebilir.

Ameliyat, vücudun diğer bölgelerine yayılan safra kesesi kanserini tedavi edemez. Bunun yerine, doktorlar kanserin belirtilerini ve semptomlarını hafifletebilecek ve sizi olabildiğince rahat ettirebilecek tedaviler kullanırlar.

 • Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalların kullanıldığı bir ilaç tedavisidir.
 • Radyasyon tedavisi: Radyasyon, kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları ve protonlar gibi yüksek güçlü enerji ışınları kullanır.

Safra Kesesi Kanserinde Bitkisel Tedavi

Zerdeçal safra kesesi kanserinin gelişimini birkaç yoldan engeller. Araştırmalara göre zerdeçal, bu kanseri destekleyen bazı proteinleri bozmakta, kanserli hücrelerde hücre büyümesini destekleyen bir geni baskılamaktadır.

Hücre ölümünü sağlayan reseptörleri aktifleştirmekte ve survivin adlı hücreyi hayatta tutma proteinini sınırlamaktadır. Araştırmacılar zerdeçalın safra kesesi kanserine karşı etkileri olduğuna karar vermiştir ancak bu konu tıbbi ve kesim çözüm değildir.

Safra kesesi kanserinde alternatif tıp tamamlayıcı olarak geleneksel tıbbın yanında kullanılmalıdır. Özellikle kemoterapi, ışın tedavisi gibi yöntemlerin yan etkileri alternatif tıp sayesinde hafifletilebilir. Örnek olarak stresi azaltan meditasyon gibi yöntemler, ağrıyı azaltması için akupunktur ve mide bulantısını azaltması için zencefil düşünülebilir.

Bu yöntemler hastalığı tedavi etmese de belirtileri azaltır ve yaşam kalitesini yükseltirler.

Bu süreçte moralinizi, enerjinizi ve hayata bağlılığınızı en üst noktada tutmaya çalışın. Hiçbir şeyin sizden daha önemli olduğunu unutmayın! Sağlıkla kalın, görüşmek üzere.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.