Saç Dökülmesinin Sebepleri Nedir ve Nasıl Engellenir?

Erkeklerde saç dökülmesi durumu kadınlardan daha fazla olduğu doğrudur. Ancak saç ve saç dökülmesi durumu her iki cinsiyeti de etkiler. Saç dökülmesinin ana sebepleri değişkenlik gösterebilir. Genel olarak vitamin, mineral eksikliğinden ve strese bağlı nedenlerden oluşabilir.

Saç dökülmesi farklı şekilde görülebilmektedir. Günde bir kaç tel dökülmeyle başlayan saçlar önlem alınmazsa kelliğe ulaşabilir. Tıbbi olarak, saç dökülmesi aşağıdakileri içeren çeşitli kategorilere ayrılır.

Saç Dökülmesine Neden Olan Sebepler

Doktorunuz veya dermatologunuz (cilt problemleri konusunda uzmanlaşmış bir doktor) saç dökülmenizin altında yatan nedeni belirlemeye çalışacaktır. Saç dökülmesinin en yaygın nedeni kalıtsal erkek veya kadın tipi kelliktir.

Ailenizde yada yakın akrabalarınızda kellik varsa, bu tip saç dökülmesi normaldir. Ayrıca bazı seks hormonları kalıtsal saç dökülmesini tetikleyebilir.

Saç uzaması döngüsünde basit bir durma ile saç dökülmesi meydana gelebilir. Büyük hastalıklar, ameliyatlar veya travmatik olaylar saç dökülmesini tetikleyebilir.

Hormonal değişiklikler geçici saç dökülmesine neden olabilir. Buna örnek verebileceğimiz bazı durumlar şunlardır:

 • Hamilelik dönemi
 • Çocuk doğurma
 • Doğum kontrol haplarını kullanmayı bırakmak
 • Menopoz

Saç dökülmesine neden olabilecek tıbbi durumlar şunlardır:

 • Tiroid hastalığı
 • Alopesi areata (saç köklerine saldıran bir tür hastalık)
 • Saçkıran gibi kafa derisinde oluşan mantar enfeksiyonları

Liken planus ve bazı lupus türleri yara izlerine neden olan hastalıklar, kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi ayrıca tedavi için kullanılan ilaçlardan da kaynaklanabilir. Genel olarak şu durumlarda görülür:

 • Kanser
 • Yüksek tansiyon
 • Artrit
 • Kalp sorunları

Ayrıca psikolojik açıdan bizi etkileyen durumlarda saç dökülmesine yol açabilir. Bazı örnekler şu şekildedir:

 • Aile bireyi yada sevilen birisini kaybetmek
 • Depresyon veya stres
 • Aşırı kilo kaybı
 • Yüksek ateş

Protein, demir ve diğer besin maddelerinden oluşmayan bir diyet de saçların incelmesine ve zamanla dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Kalıcı saç dökülmesinin nedeni genellikle altında yatan bir sağlık sorununundan kaynaklanır. Doktorunuz veya dermatologunuz fizik muayeneye ve sağlık geçmişinize dayanarak saç dökülmenizin nedenini belirleyebilir. Bazı durumlarda, basit diyet değişiklikleri saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Eğer dökülme durumuna ilaçlarınız sebep oluyorsa doktorunuz ilaçlarınızı değiştirebilir.

Dermatoloğunuz bağışıklık sistemi veya cilt hastalığından şüphelenirse, saç derisinde cildin biyopsisini kontrol edecektir. Bu laboratuvar testi için cildin küçük bir bölümünün örnek olarak alınması gerekir. Saç uzamasının karmaşık bir süreç olduğunu unutmamak önemlidir. Saç dökülmesinin kesin nedenini belirlemek zaman alabilir.

Saç dökülmesini anlamak için bazı basit uygulamalar yapılabilir. En pratik yollar şu şekildedir:

 • Saçınızı yıkarken elinize saçlarınız geliyor mu?
 • Tarak kullandığınız zaman saçlarınız tarakta kalıyor mu?
 • Sabah kalktığınız zaman yastığınızda dökülmüş saçlar mı var?
 • Saçınızı tutup hafifçe çektikten sonra elinizde saç kalıyor mu?

gibi basit sorulara cevap vererek saçınızın dökülüp, dökülmediğini anlayabilirsiniz. Eğer soruların bir çoğuna cevabınız evet ise vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz gerekir. Geciktirilmesi durumunda kalıcı kelliğe kadar ilerleyebilir.

Buraya dikkat: Normalde her gün yaklaşık 50 ila 100 saç teli kaybederiz. Bundan daha fazla dökülüyorsa, taraklarda, kıyafetlerde hatta lavabo giderlerinde çok sayıda saç görebilirsiniz. Saç dökülmesi telogen effluvium veya ilaçların yan etkisi sonucu olduğunda endişelinecek bir durum yoktur.

Dökülen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç dökülmesinin ne kadar sürdüğü nedene bağlıdır. Örneğin telojen effluvium’da saçlar genellikle birkaç hafta yada ay içinde kendini toplar. Saç dökülmesi bir ilacın yan etkisi olduğunda, ilaç kullanımını bıraktığınız zaman saç uzaması genellikle normale döner.

İşini bilmeyen kuaförlerinde saçlar üzerinde olumsuz etkisi vardır. Kötü kuaförlüğü nedeniyle saç kaybediyorsanız, saç dökülmesi, saçları yıllarca sıkı örgüyle bağlamak, traksiyon alopesi hariç daha doğal bir stile geçtikten sonra düzelir. 

Saç derisi enfeksiyonlarında, soruna neden olan mantar en az 6 ila 12 hafta tedavi edilmelidir. Saç uzaması bu süreçte yavaş olabilir. Erken tedavi, olası kalıcı saç dökülmesini önlemede önemlidir. Hem erkek hem de kadın tipi kellik zamanla kötüleşir, ancak tedavi edilebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Bazı saç dökülmesi durumları stresi en aza indirgeyerek, sağlıklı bir diyet uygulayarak ve mümkünse saç dökülmesine neden olmayan ilaçlar kullanmayarak önlenebilir. Mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan saç dökülmesi, saçı temiz tutarak önlenebilir. Hijyen açısından asla şapka ve tarak gibi kişisel eşyaların başkalarıyla paylaşmamak önemlidir.

Saç dökülmesini önlemek yada durdurmak için hayatında değiştirmen gereken bazı püf noktalar vardır. Bu sadece saç dökülmesini engellemek için değil aynı zamanda daha sağlıklı birisi olmak için uygulaman gereken temel kurallardır.

Stresi Azaltın

Depresyon ve stres saç dökülmesinde en etkili psikolojik belirtilerdir. Aşırı stres sonrasında her 100 kişiden 90’ında saç dökülmesi görülür. Bu nedenle stresi azalmak için çabalamanız gerekir. Stresi azaltmak için doğal bitkilerde kullanabilirsiniz.

Hamilelik Dönemi

Hamilelik, saç dökülmesine neden olabilecek fiziksel stresin bir örneğidir. Bu dönemde salgılanan hormonlar neticesinde yaşamanız normaldir. Özellikle doğum esnasında yaşanan travmatik olay neticesinde saç dökülmesi doğumdan sonraki bir kaç hafta daha da sıklaşabilir. Hamilelikten sonra saç dökülmesi durumu düzelecektir. 

Çok Fazla A Vitamini Almak

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, aşırı A vitamini içeren takviyeler veya ilaçlar saç dökülmesini arttırabiliyor. Bu durum geçicidir, A vitamini azaltıldıktan sonra saçlarınız eski haline dönecektir.

Protein Eksikliği

Saç dökülmesinin bir nedenide proteion eksikliğinden kaynaklanır. Kırmızı ve beyaz et yiyerek bol miktarda protein tüketirsiniz. Vejetaryenler yumurta gibi protein destekli gıdalar tüketebilirler.

Genetik Durumlar

Ailenizde veya yakın akrabalarınızda saç dökülmesi durumu varsa genetik olarak sizde de görülmesi çok yüksek bir durumdur. Özellikle erkekler için baba, dayı genleri, kadınlar için anne, hala genlerinin baskın olduğu bilinir.

Saç Dökülmesinin Çeşitleri

Saç dökülmesinin birçok çeşidi ve sebebi vardır.

Anajen Saç Dökülmeleri

Anajen kılları incelir veya kırılır. Anajen süresi değişkendir. Saç dökülmesi görülmüyor ama saçlarınız çok yavaş uzuyorsa bu anajen görülme ihtimali yüksektir.

Anajen saç dökülmesi, anajen effluvium olarak bilinir ve aniden başlayan bir süreçtir.

Anajen effluvium’a neden olan sebepler:

Anajen saç dökülmesinden kaynaklı görülebilecek durumlar.
Anajen saç dökülmesinden kaynaklı görülebilecek durumlar.

Bu süreçte kısa kırık saçlar görülebilir. Bir ilaç veya toksin nedeniyse, saç uzaması 3-6 ay sonra normale döner.

Telogen Effluvium Saç Dökülmesi

Saç tellerini tutan kök bölgenin dinlenme sürecine geçtiği dönemdir. Aşırı dökülmesi telojen effluvium olarak bilinir. Aktif saç uzamasını durduran bir olaydan 2-6 ay sonra görülür. Genel olarak kandınlarda gözlemlenen bir durumdur.

Telojen effluvium’a neden olan sebepler:

 • Çocuk doğurma
 • Ateş
 • Kilo kaybı
 • Cerrahi bir operasyon, hastalık veya psikolojik stres
Telojen saç dökülmesinden kaynaklı görülebilecek durumlar.
Telojen saç dökülmesinden kaynaklı görülebilecek durumlar.

Bazen telojen effluvium için fark edilebilir bir neden yoktur. Dökülme yıllarca devam edebilir buna kronik telogen effluvium denir. Saç uzamaya devam eder, ancak normalden daha kısa doğal uzunluktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Androgenetik Alopesi

Ülkemizde desen saç dökülmesi olarakta bilinir. Genetik yapınız veya hormonal etkilerden kaynaklanır. Androgenetik Alopesi olarak da adlandırılır, çünkü androjenlerden etkilenir.

Androgenetik Alopesi durumu genel olarak 50 yaşına kadar bireylerin yaklaşık %50’sinde görülür.

Erkeklerde Androgenetik Alopesi saç tipi
Örnek, Erkeklerde Androgenetik Alopesi durumu.

Erkek tipi saç dökülmesinin en yaygın türü olan çeşitidir. Erkek tipi saç dökülmesi, saç derisinin bazı bölgelerinde dihidrotestosteronun etkileri sebep olur. Genetik olarak belirlenmiş bir duyarlılığın neden olduğu bilinen bir durumdur.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Androgenetik Alopesi

Kadın tipi saç dökülmesi (FPHL), androjenetik alopesi olan kadınlarda yaygın görülebilen durumdur. Birçok kadın FPHL’den etkilenir. 50 yaşına kadar kadınların yaklaşık %40’ı saç dökülmesi belirtileri yaşar.

FPHL’de, saç dökülmesinin artması, saç hacminin azalması veya her ikiside görülüyorsa ciddi bir durum var demektir. Günde 50-100 saç teli kaybetmek normaldir. Kronik telojen effluvium adı verilen başka bir durum da artan saç dökülmesi ile ortaya çıkar ve genellikle FPHL ile karıştırılır. Her iki koşul için de yönetim farklı olduğundan bu koşulları birbirinden ayırmak önemlidir.

Kadınlarda Androgenetik Alopesi saç tipi
Örnek, Kadınlarda Androgenetik Alopesi durumu.

FPHL, genellikle başın üstündeki ayrımdan dökülmeye başlayarak ilerler. Bu nedenle erkek tipinden farklıdır. Vücutta aşırı androjen üretimi olmadıkça, kadınların erkek modelini takiben kelleşmesi çok nadirdir ama mümkündür.

Dermatolojik Hastalıklar 

Düzensiz saç incelmesi, düşük saç kalitesi gibi durumlar dermatolojik hastalıklardan kaynaklı olabilir. Bazı örnekler şu şekildedir:

 • Lokalize alopesi areata
 • Tinea capitis gibi lokalize bir enfeksiyon
 • Sedef hastalığı
 • Lokal cilt hastalığı
 • Yaygın cilt hastalığı (eritrodermi)
Saçlarda görülebilen Dermatolojik Hastalıklar örneği
Saçta görülebilen dermatolojik hastalıklar örneği

Cilt Hastalıkları Saç Dömer Mi?

Yaşanılan cilt hastalıkları saç dökülmesine neden olabilecek durumalrdan biridir. Saç dökülmesine neden olan bazı hastalıklar şu şekildedir:

 • Yaralanma
 • Ameliyat
 • Radyasyon
 • Sıkı bukleler yada saç şekilleri
Cilt hastalığından kaynaklı saç dökülmesi
Cilt hastalığından kaynaklı saç dökülmesi örnekleri.

Saç Dökülmesine Prof. İbrahim Saraçoğlu Yorumu

Saç dökülmesine karşı Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun yorumu.

Çoğu saç dökülmesi türü aktif olarak önlenemez. Bununla birlikte, saç telinin zarar görmesinden ve saç derisinin yaralanmasından kaçınmak önemlidir.

 • Saçları doğal olarak kurutun.
 • Mümkümse saç kurutma makinası kullanılmayın.
 • Kimyasal tedavileri en aza indirin veya azar azar olarak kullanın.
 • Saç diplerine zarar vermemek için gevşek modeller kullanın.

Sizde saç dökülmesi yaşıyor musunuz? Bunun için nasıl önlemler alıyorsunuz? Yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.