Rutin Yürüyüşler Bize Neler Kazandırır?

Günlük olarak yapılan standart uzun mesefeli yürüyüşler bir nevi meditasyon gibidir. Günlük yürüyüşlerin birçok faydası vardır daha sağlıklı, dengeli ve sakin hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca çevreniz, bedeniniz ve düşünceleriniz hakkında farklı bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken yürüyüşler ne zaman yapılmalı sorusudur.

Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

İki farklı yürüyüş çeşidi vardır, tempolu yada normal şekilde yürünebilir. Tempolu yürüyüşler kilo vermemizde fayda sağlarken normal yürüyüşler daha fazla kilo almamızı engeller. Tempolu yürüyüşler engebeli, zorlu alanlarda yapılırsa etkisinin çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Normal yürüyüşlerde kendi içerisinde farklı gruba ayrılırlar. Kinhin, Theravada, Vipassana bu yürüyüş çeşitlerinden bazılarıdır. Teknikler, her adımı altı parçaya bölmek veya bir alanda dikkatlice dolaşmak kadar ayrıntılı olabilir. Uzmanların görüşlerine bakılırsa faydalı bir yürüyüş ortalama 10.000 adımdan oluşmalıdır. Şimdi gelin hep birlikte yürüyüşün faydalarına göz atalım.

Yürüyüş Kan Akışını Hızlandırır

Yürümek genellikle uzun süre oturan insanlar tarafından sıkça kullanılan bir aktivitedir. Yürüme pratiği kanın, özellikle bacaklara akmasına yardımcı olur. Halsizlik veya durgunluk duygularını hafifletmeye yardımcı olur. Uzun süre oturarak çalışan biriyseniz yürüyüşler kan dolaşımınızı hızlandırmanız ve vücuda enerji sağlamanız için harika bir yöntemdir.

Sindirimi Hızlandırır

Yemekten bir süre sonra sonra yürümek (ortalama 45 dakika), sindirimi hızlandırmanın harika bir yoludur. Hareket etmek, yiyeceklerin sindirim sisteminizde daha hızlı ulaşmasına yardımcı olur ve kabızlığı da önler.

Kaygı ve Stresi Azaltır

Bazı durumlarda ister istemez kaygılanabilir yada bir şeyleri kafaya takarak stres yapabilirsiniz. Yetişkinler üzerinde yapılan 2017 araştırması, düzenli yürüyüşlerin kaygı ve stres belirtilerini azaltmada etkili olduğunu gösterdi. Özellikle sabahları yürürseniz, stres ve endişe duygularını azaltma olasılığınız daha yüksektir.

Depresyonu Hafifletir

Özellikle yaşlandıkça hareketli kalmak önemlidir. Düzenli egzersiz ve yürüyüşler yetişkinlerde azalma riski olan fitness seviyelerini artırmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını ve yürüyüşle elde edilebilecek fonksiyonel fitness seviyelerini geliştirir. Bu durumda yürüşün psikolojik faydalarını göstermiş olur.

Kan Şekeri Seviyelerini ve Dolaşımını Artırır

2016’da yapılan küçük bir araştırmaya göre düzenli yürüyüş faaliyetleri, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyeleri ve dolaşımını olumlu yönde etkilediği sonucuna vardı.

Refahı Artırır

Mümkünse bir park, bahçe veya ağaçlık bir yer gibi doğada yürüyüşe çıkın, genel refah duygularınızı artırabilir ve daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olabilir. 2018’de yapılan araştırmaya göre, bir bambu ormanında 15 dakika boyunca yürüyen insanlar ruh hallerinde, kaygı düzeylerinde ve kan basıncında iyileşmeler gözlemlenir.

Uyku Kalitesini Artırır

Yürüyüşün faydalarından yararlanmak için yoğun bir egzersiz yapmak gerekli değildir. 2019’da yapılan araştırmalar, düzenli yürüyüşün uyku kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Yürüyüş, esnekliği artırmaya ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olur, böylece fiziksel açıdan daha iyi hissedersiniz.

Yaratıcı Bakış Açınızı Geliştirir

Açık hava yürüyüşleri zihninizi tamamen boşaltıp kendi ütopyanızda gezintiye çıkacağınız faaliyetlerden en iyisidir. İşinizle, eğitiminizle yada sanatınızla ilgili farklı bakış açıları bulabilecek her işe farklı bir çıkış yolu bulabileceksiniz.

Dengeyi artırır

2019’da yapılan bu araştırma herhangi bir ironi içermiyor. Sık sık yürüyüş yapmak özellikle daha yaşlı kişilerde dengede durma özelliğinizi arttıracaktır.

Yürüyüşleri Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

İstikrarlı yürüyüş rutinine başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

Şimdiki anın farkında olun

Her anın farkında olmak, geliştirilmesi zaman alan bir alışkanlıktır. Mümkün olduğunca sık, günün herhangi bir noktasında yürürken zihninizi şimdiki zamana getirin. Etrafınızdaki seslere, nefesinize veya bedensel hislere odaklanın. Düşüncelerinizi ayarlayın ve yürüyüş esnasında gözlemleyin.

Meditasyon da yapın

Yürümek genellikle Avrupa ve Amerika’da meditasyonlarla desteklenen bir faaliyettir. Belki inaçlarınıza göre belki de bensel meditasyonlar deneyebilirsiniz. Namaz ve yoga ülkemizde en sık uygulanan ibadet meditasyonlarıdır.

Biraz Yavaşlayın

Genellikle zihnimiz çabuk hareket ettiğinde, acelemiz de olur. Zamanınız çok kısıtlı olsa bile temponuzu birkaç dakika yavaşlatmaya çalışın. Nefesinizi ve vücudunuzu ayarlarken herhangi bir direnciniz olup olmadığına dikkat edin. Yavaş, sabit bir hızla nefes alıp verin. Mesafeniz ne olursa olsun ulaşabileceğiniz sürenin sonuna kadar yürüyün.

Yürüyüşleri Aksatmayın

Yürüyüşler sadece kilo vermek yada sabit bir kiloda kalmak için yapılmaz. Genel sağlığınız açısından da kendinize uygun saati belirleyin ve her gün saatinize bağlı kalarak yürüyüşünüzü tamamlamaya çalışın. Önemli işlerden dolayı ara veriyorsanız en kısa sürede tekrar başlayın.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.