Polis Memurluğu Nedir?


Adaleti sağlamak toplumun temel ihtiyaçlarından biridir. Şehir merkezlerinde ve nadiren şehir yaşamına uzak bölgelerde bu görev Polis memurunun rolüdür. Polis memurları ülkelerinde, bölgelerinde veya şehirlerindeki kolluk kuvvetleri için çalışır ve temsil ettikleri vatandaşları korumak ve onlara hizmet etmek için görevlendirilir. Ülkemizde Emniyet Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak çalışan kolluk kuvvetidir.

Polis memurları, suçluları tutuklayarak, suçları tespit edip önleyerek ve Adalet çerçevesinde kanunu uygulamak zorundadır. Halka hizmette sıklıkla karşılaştıkları tehlikeli durumlar nedeniyle kahramanlar olarak görülürler. Yapılan bir ankette Türkiye’nin vatanseverlik yüzdesi 70’in üstünde hesaplanmıştır. Bu nedenle Polislik kutsal ve talep gören meslekler arasındadır. Ülkemizde 10 Nisan, Polis Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu meslek için gönüllü adaylar katılım için yaş sınırı hesaplamasını aşağıdaki aracımızla ücretsiz gerçekleştirebilirler.

Polis Memurluğu Yaş Hesaplama Aracı

17 Mayıs 2008 tarih ve 26879 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesinin (e) bendinde yer alan; “Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla askerliğini yapmayan erkek adaylar ile bayan adaylar için 18 yaşını tamamlamış ve 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz ve geçerli sayılmaz.)” hükmü mevcuttur.

Polis Memuru Ne İş Yapar?

Bir polis memurunun görevleri büyük ölçüde bulundukları bölgeye bağlıdır. Büyük şehirlerde çalışan polisler için sıklıkla özel görevler verilir veya bir dolandırıcılık, cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı, tecavüz, yasadışı bahis gibi suçlar / suçlular çökertilir. Her birimin belirli bir amacı vardır ve birimdeki görevliler yalnızca bu amaç için eğitilir. Bu eğitimler Polis birlikleri için özel eğitim veren POMEM ve PMYO okullarında gerçekleşir.

Kırsal alanlardaki polis memurları, kolluk kuvvetlerinin herhangi bir alanında uzmanlaşma fırsatına sahiptir. Suç oranlarının düşük olması ve nüfus azlığı nedeniyle, ilçelerdeki, kooperatiflerdeki ve diğer kırsal bölgelerdeki memurlar, basit trafik ihlallerinden, çocuk koruma veya cinayet davalarına kadar her türlü veya tüm yasa uygulama görevlerini üstlenirler. Türk Polisi Atatürk ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusudur.

Polis memurları uyarıda bulunabilir veya suç ciddiyse şüpheliyi tutuklama yetkisine sahiptir. Şüpheli silah taşırsa, rehin alırsa veya tutuklamaya direnmek için kaçarsa tehlikeli koşullar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, polis memurları, hem kendilerini hem de olası kurbanları savunmak için eğitilmiştir. Sokakları ve mahalleleri güvende tutmak için bazı koşullarda hayatlarını riske atarlar.

Uyuşturucu kaçakçılığı, terörist faaliyetler ve diğer suçlarla ilgili kanıt toplamak için çalışırlar. Gizli veya muhbir aracılığıyla çalışabilirler. Bazen bilinen suçluların faaliyetlerini basitçe gözlemlemek, izlemek ve kaydetmek, iddianame için gerekli delilleri toplamak için yeterlidir. Önemli kanıtların çoğu hem suçluların hem de tanıkların sorgulanmasıyla elde edilir.

Herhangi bir suçlama yada tutuklama yapmadan önce memurlar kanıtların doğru ve güvenilir olduğundan emin olmalıdır. Suçtaki en iyi kanıt, doğrudan itiraftır ve polis memurları, suçluyu itiraf etmeye teşvik etmek için psikolojik ve yönlendirme teknikleri kullanma hakkına sahiptir.

Polis memurları, sahadaki çalışmalarından önce ve sonra, zamanlarının büyük bölümünü rapor yazmak ve doğru kayıtlar tutmakla geçirirler. Tuttukları kayıtlar genellikle mahkeme davasındaki tek delildir. Bu olmadan bazı suçluların işlemiş olduğu suçlar kanıtlanamaz. Bu nedenle memurların evrak işlerini eksiksiz ve hızlı bir şekilde tamamlamaları son derece önemlidir.

Ek olarak, polis memurları bir suça tanık olduklarında, genellikle mahkemede ifade vermeye çağrılırlar. Eğer polisliğin size uygun olduğunu ve başvurmayı düşünüyorsanız Aday İşlemleri Sistemi sayfasından duyuruları takip edebilirsiniz.

Polis Birimleri (Görev Çeşitleri)

Polisler eğitim alacağı sürede branşlara ayrılabilirler. Aşağıdaki listede Polislerin çalıştığı birimleri inceleyebilirsiniz.

 • Asayiş Polisi
 • Trafik Polisi
 • Deniz Polisi
 • Hava Polisi
 • Motosikletli Polis (Yunus)
 • Motosikletli Polis (Şahin)
 • Bisikletli Polis (Martı)
 • Çocuk Polisi
 • Toplum Destekli Polis
 • Terörle Mücadele (TEM)
 • Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM)
 • Narkotik Polisi (Narkotim)
 • Bomba İmha Polisi
 • Turizm Polisi
 • Spor Şube Polisi
 • Siber Suçlarla Mücadele Birimi
 • Cinayet Büro
 • Hırsızlık Büro
 • Çevik Kuvvet
 • Park Polisi
 • Olay Yeri İnceleme
 • Sivil Polis
 • İstihbarat (İSAK)
 • Özel Harekat

Nasıl Polis Memuru Olunur?

Öncelikle polis olmaya kararlıysanız yeterlilik şartlarını karşılamanız gerekmektedir. Her dönem düzenlenen ve yenilenen başvuru şartlarını Polis Akademisi’nin resmi web sitesi (pa.edu.tr) adresinden takip edebilirsiniz. Bu yeterlilik başlıca vücut kitle endeksi, boy, yaş, eğitim durumu ve sınav sonucu puanlarını kapsamaktadır.

Adil ve Tarafsız Kişilik

Polis memurlarının adalet kanununu bilmesi gerekir, aynı zamanda onu en etkili şekilde nasıl uygulayacağını da bilmek zorundadır. Her suçu cezalandırıp her suçluyu tutuklayamazsınız. Bu işi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kural adil olmalı ve taraf tutmamalısınız.

Fiziksel Olarak Hazır Olmalısınız

Başvuru süreci yada eğitimi tamamlamış olsanız bile fiziki yeterliliğinizi aksatmamalısınız. Özellikle koşu, güç ve zorlu şartlara dayanıklılık polislik için olması gereken kurallardandır.

Polislik Hakkında Sıkça Sorular Sorular

Her meslek gibi Polis olmak isteyen adaylarında aklında dönüp dolaşan bazı sorular vardır. Başlıca merak edilen sorular aşağıdaki gibidir. Sizde aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Polis Memurlarının Maaşları Ne Kadar?

Her yıl güncellenen ve zamlanan maaş konusu değişiklik gösterse de 2020 yılı için en düşük 4.380 TL, en yüksek 7.460 TL arasındadır. Bu maaşlar çalışma şartlarına, bölgeye ve ek görevlere göre daha da yükselebilmektedir.

Polislerin çalışma düzeni nasıldır?

Polis memuru genellikle, kanunu uygulamaktan, şüpheli faaliyetler aramaktan ve hatta şüpheli suçluları arayabilecek ve / veya tutuklayabilecekleri belirli bir devriye alanına atanır. Acil durumlara müdahale ederler, trafik kanunlarını uygularlar ve şikayetlerin sebebini araştırırlar. Polis memurları, halk tarafından doğru bir şekilde tanınmak için özel üniforma giyer ve genellikle ekip halinde çalışır.

Polis olmak için neye ihtiyacım var?

Polis teşkilatında, güçlü iletişim becerilerinin yanı sıra dinleme becerilerine de ihtiyaç vardır. Halkla, iş arkadaşlarıyla, amirlerle ve acil durumlarda olduğu gibi diğer ekiplerle etkileşimde bulunmak günlük faaliyetleri arasındadır. İş genellikle koşmayı, şüphelileri yakalamayı ve her türlü acil duruma müdahale etmeyi gerektirdiğinden, fiziksel olarak uygun olmalıdırlar.

Polis Olmanın Zorlukları

Polislik ülkemizde yapılacak en kutsal mesleklerden birisidir. Hal böyle olunca kolay ve herkesin kaldırabileceği bir meslek olamıyor maalesef. Gerek ailesinden gerek arkadaşlarından gerekse diğer yakınlarından uzakta olmak bu mesleğin en büyük zorluklarından birisidir. Gelin şimdi biraz daha detaya inelim.

Gece ve hafta sonları çalışmak

Polis memurlarının gecesi gündüzü olmaz. Ne zaman gerek duyulursa o zaman görev başında olmak zorundasınız. Özellikle siz anne / baba olduktan sonra, aileden çok uzak kaldığınız zamanlar olacak muhtemelen.

Yılbaşı, doğum günleri, cenazeler gibi dahil olamayacağınız bir çok dönem yaşayabilmeniz gayet normal bu meslekte. Ayrıca, gece periyotlarını içeren vardiyaları döndürerek çalışmak vücut için zordur ve yaş ilerledikçe bu durum daha da zorlaşır.

Vücudunuz daha hızlı yaşlanır ve diğer organların yanı sıra beyni ve kalbi etkiler. Görev ve bölge şartlarına bağlı olarak psikolojik etkilerde sizi zorlayabilir.

Mesleki Deformasyon

Polis memuru olmak sadece bir iş sahibi olmak değildir. İş zamanda size dönüşür. Arkadaşlarınızla hatta ailenizle mesleki etkilerden dolayı iletişim zorluğu yaşayabilirsiniz. Zamanla özgür değilim hissi yaşayabilmenizde normal bir süreçtir.

Korumaya Yemin Ettiğin Toplumdan Gelen Nankörlük

Ülkemizde özellikle son dönemde Polise karşı artan sevgi ve saygı bir anda kin ve nefrete dönüşebilir. Bu konuda bölgelerin etkisi çok büyüktür. Sıkça görülen durumlardan birisi, size dualarla gelen bir vatandaşa yaptığı kural yada yasa dışı eylem nedeniyle ceza kestikten sonra birden hiç beklemediğiniz tepkilerle karşılaşabilme durumudur (senin maaşım benim vergilerimle ödeniyor)…

Çoğu insan, polis ne yaparsa yapsın sürekli olarak eleştirir. Övgüyü hak eden bir iş yaptığınızda ise, “sadece işini yaptı” denilir ve konu kapanır. Bu çok hayal kırıklığı yaratıyor ve son derece sinir bozucu bir durumdur.

Ölümler ve Ciddi Yaralanmalarla İç İçe Olmak

Bununla başa çıkmak biraz zor olabilir. Polis genellikle ciddi bedensel zarar meydana geldiğinde aranır. Bu nedenle, ölü insanlarla çok karşı karşıya kalır. Bazı cinayetler veya suçlar travmatik durumlara neden olabilmektedir. Bu süreçlerde zamanla az önce belirttiğimiz mesleki deformasyon maddesinin temelini hazırlamaktadır.

Şimdilik polis meslek tanıtımının sonuna geldik, aklınıza takılan veya makalemizde yer vermeyi unuttuğumuz bilgiler varsa bize yorum yaparak iletebilirsiniz.

Bu içerik en son 04 Kas 2021 tarihinde güncellenmiştir.