Papatya Çayının Hiç Bilmediğiniz 15 Faydası

Papatya, bilimsel olarak Babune ka Phal şeklinde adlandırılan özellikle papatya çayı olarak tüketilen şifalı bitki türüdür. Papatyanın kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanır. 

Papatya çiçeği Asya, Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’ya özgüdür. Yaz aylarında çiçek açar. Papatya çayı, anti-enflamatuar, analjezik ve antispazmodik özelliklere sahip aromatik bir kimyasal bileşik olan Chamazulene içerir. Papatya çayı, dünya çapında sıkça tüketilen bir sıcak içecektir. Hem sağlık hem de cilt yararları ile pekiştirilir. Papatya çayının çok sayıda faydası bilinmektedir. Sadece yatıştırıcı ve sakinleştirici değil bir çok özelliği bilinmektedir. Bu yazımızda papatya çayının bünyemize faydalarını inceleyeceğiz.

Papatya Çayının Faydaları

Uzun bir günün ardından bir bardak papatya çayı yapın ve rahat bir battaniyeya sarılarak kitabınızı alın ve uzanın. Bu sakinleştirici etkiyi sağlayan ritüelleriniz değil papatya çayının etkisi olacaktır.

Bu bitki size bütün günün yorgunluğunu unutturabilir ve derin bir uyku haline sokabilir. Gelin hep birlikte faydalarını daha yakından inceleyelim.

Örnek papatya çayı görseli.

Sindirime Yardımcı Olur

Papatya, sindirim bölgesindeki problemler için düzenleyici etkilere sahiptir. Antispazmodiktir, yani mide ve bağırsaklar da dahil olmak üzere vücuttaki spazmları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, pankreasın yiyecekleri parçalamak için gerekli sindirim enzimlerini üretmesini tetikleyen cesquiterpen lakton adı verilen bileşikler içerir.

Stres, Depresyon ve Kaygıları Giderir

Papatya çayının tüketilmesinde ki en popüler sebep stresi yok etmesidir. Papatya özünün tüketilmesi, genel anksiyete bozukluğu belirtilerini azalttığını bilinmektedir. Ancak, Papatya herkes için işe yaramayabilir, bu nedenle herhangi bir tıbbi tedavi planına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmak en iyisidir.

Uyku Problemlerini Giderir

Verimli uyku saatlerinizi düzenlemenizde yardımcı olur. Papatya çayı sinirleri ve sinir sistemini rahatlatır, böylece daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Kafein içermediğinden gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Tavsiye edilen en iyi tüketme zamanı uykudan ortalama 30 dakika kadar öncesidir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Soğuk kış günlerinde hazırlanan mis gibi Papatya çayı, zararlı bakterilerle savaşır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Özellikle soğuk algınlığı, grip veya benzeri enfeksiyon belirtileri için oldukça etkilidir.

Mide Ağrısı Yatıştırır 

Mide ağrısı için oldukça etkili olan papatya çayı aynı zamanda irritabl bağırsak belirtilerini de tedavi etme amaçlı kullanılır.

Yaşlanma Karşıtıdır

Papatya çayı yüksek miktarda antioksidanlar içerir. Cildi serbest radikal hasarından korur. Hücre ve doku yenilenmesini hızlandırır, gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Adet Ağrısını Azaltır

Birçok araştırmaya göre papatya çayının adet kramplarının şiddetini azaltmış olduğu görülmüştür. Örneğin, 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre bir ay boyunca papatya çayı tüketmenin menstrüel krampların ağrısını azaltabileceğini buldu. Çalışmadaki kadınlar ayrıca regl ağrısı ile ilişkili daha az endişe ve sıkıntı duyduğunu belirtti.

Cildi Güzelleştirir

Sıcak papatya çayını tüketmek cildiniz için de harikalar yaratabilir! Bu sihirli iksir doğal bir cilt güzelleştirici olarak kullanılabilir. Papatya çayı, cilt sağlığınızı artırmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Cildinizi aydınlatır ayrıca parlaklık kazandırır.

Sivilceleri Azaltır

Papatya çayı sivilcelerinizin erimesine yardımcı olur. Anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleri nedeniyle lekeleri gidermeye, akne izlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca çaya alternatif olarak losyon ve krem çeşitleride bulunmaktadır.

Güneş Yanığına Faydalıdır

Güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınları cildiniz için çeşitli sorunlara neden olabilir. Güneş yanığından korunma yolları adlı makalemizi okumanızda fayda var. Papatya çayı antioksidan, yatıştırıcı ve antienflamatuar özellikleri ile bilinir.

Uygulaması oldukça basittir. Demlediğiniz çayı soğutun, içine bir havlu batırın ve güneşin yaktığı bölgenizde nazikçe gezdirin.

Saç Bakımına Yardımcı

Kepekten bıktınız mı? Bir bardak papatya çayı için. Evet, ciddiyiz. Papatya çayı, kepekleri ortadan kaldırmaya ve önlemeye yardımcı olur. Saç derisinde ki sorunları giderir ve sağlıklı saçlar kazandırır. Saçınızı yıkadıktan sonra papatya çayıyla durulayabilirsiniz. Uygulaması bu kadar basit!

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Etkilidir

Papatya çayının en çok tüketilme nedenlerinden birisi de soğuk algınlığına karşı direnci arttırmasıdır. Doğal olarak soğumuş yada ısınmış vücut üzerinde ki dengeyi sağlamakta da etkilidir. Bağışıklık sisiteminizi güçlendirerek tekrarlana bilecek durumlara karşıda etkilidir.

Ağız ve Dişeti Hastalıklarına Faydalıdır

Mukoza zarları ve iyileştirici özellikleri üzerindeki yatıştırıcı etkisi nedeniyle, papatya, pamukçuk yaralarının ve ağız içindeki diğer sorunların tedavi sürecinde oldukça etkilidir.

Uçuk gibi ağı içi yada dışı yaraların tedavisinde de kullanılır. Ayrıca diş eti iltihabı gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde potansiyel olarak gücü kanıtlanmıştır. Ağız sorunları için kullanımı papatya çayı ile gargara yapmaktır.

Kan Şekerini (İnsülin) Dengeler

Papatya çayı içmek kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Antienflamatuar özellikleri, kan şekeri seviyeleriniz kronik olarak yükseldiğinde ortaya çıkan pankreasınızın hücrelerine zarar vermesini önler. Tip 2 diyabet sorunu yaşayanlar için özellikle önerilir.

Pankreasınız şekeri kanınızdan uzaklaştırmaktan sorumlu olan insülini ürettiği için son derece önemlidir. 64 diyabetik kişiden oluşan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günlük olarak papatya çayı tüketenler, ortalama kan şekeri seviyelerini su tüketenlerden önemli ölçüde daha düşük olduğu görüldü.

Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun Papatya hakkındaki yorumları.

Papatya Çayının Yan Etkileri

Tüm bitkisel ürünler gibi papatyanın da alerjik yada fazla tüketmekten kaynaklı yan etkileri bulunur. Genel olarak şunlar gözlemlenir:

 • Şiddetli alerjik reaksiyon
 • Kontakt dermatit / cilt reaksiyonları
 • Göz tahrişi (gözlerin yakınında uygulandığında)
 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları
 • Kusma / mide bulantısı
 • Papatya içeren kozmetik ürünler, göz bölgesine doğrudan temas ederse gözleri tahriş edebilir. Bu, göz astarınızın iltihaplanması olan konjonktivite yol açabilir.

Yukarıda belirtilen yan etkiler, papatya ailesindeki yakup otu ve krizantem gibi bitkilere alerjisi olan kişilerde ortaya çıkması muhtemeldir. Papatya çayı tüketmek küçük çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda ve karaciğer veya böbrek hastalığı olan insanlarda doktor tavsiyesi alınmakdan tüketilmemelidir.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Uzmanlar tarafından papatya çayı, 150 ml. kaynar suya bir çay kaşığı (3 g) papatya çiçeği ekleyerek hazırlanmalıdır.

Malzemeler:

 • 150 Ml. Su
 • 1 Çay kaşığı papatya
 • İsteğe bağlı şeker, bal yada limon suyu

Hazırlanışı:

 • Kaynattığınız suya papatyayı ekleyin.
 • 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 • İsteğe bağlı malzemelerini ekleyerek tüketebilirsiniz.

Papatya Esansiyel Yağı Nasıl Kullanılır ?

Papatya esansiyel yağı aslında papatyanın özü çıkarılarak elde edilir. Bu nedenle, çiçeklerin uçucu yağı çoğunlukla tıbbi ve aromatik amaçlar için kullanılır. Papatya esansiyel yağı, çiçeği yüksek ısı buharıyla damıtılarak elde edilmesi durumudur. Evde de hazırlanabilir.

Damıtma sırasında aşırı derecede konsantre olur. Tam anlamıyla bekleneni alabilmeniz için hazırladığınız yağın en az %0.4 öz içermesi gerekir. Uçucu yağlar solunduğunda cilt yoluyla vücuda emilir. Bileşikler cilde nüfuz eder ve kan dolaşımına girer. Bir nevi ilaç görevi görür. Papatya esansiyel yağı aromaterapi, masaj ve banyolarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Papatya Yağı Nerede Kullanılır?

Papatya yağının kullanıldığı bir çok alan vardır. Aşağıda sizler için en sık ve en faydalı kullanım amaçlarını hazırladık.

Aromaterapi

Aromaterapi, hastanın uçucu yağ buharlarını soluması için yapılan iyileşme tekniğidir.

Bir bez veya mendil üzerine birkaç damla papatya yağı uygulanır ve yavaşça solunur. Bazen sıcak suya birkaç damla yağ eklenir ve buharı solunur. Bu yağ buharı aromaterapide bir kişiyi sakinleştirmek, ağrı ve stresi azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Masaj

Yağla yapılan masaj, tıbbi bileşiklerin cilde nüfuz etmesini ve kan dolaşımına girmesini sağlar.

Masajlar için kullanılan papatya yağı; zeytinyağı, ayçiçeği yağı veya lavanta yağı gibi diğer yağlarla seyreltilir. Yağ, masaj yapılacak bölgeye sürülerek hafifçe ovalanır ve masaj yapılır.

Banyo

Birçok hastalık durumunda, sıcak yada soğuk banyo önerilir. Sıcak banyolarda ılık yada sıcak su, soğuk banyolarda soğuk su veya buz kullanılır.

Rahatlatması amacıyla birkaç damla papatya esansiyel yağı eklenir. Bazen bütün papatya çiçekleri küçük bir torbaya konur ve banyoda tutulur.

Kompres

Bezi veya havluyu ıslatmadan önce suya birkaç damla papatya yağı eklenir. Bu kompres daha sonra etkilenen kısma uygulanır. Kas gevşetici özelliğinin olduğu bilinmektedir.

Evde Papatya Yağı Nasıl Hazırlanır?

Peki siz papatya çayı hakkında neler düşünüyorsunuz? Aklınızdaki soruları ve fikirlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz, sağlıkla kalın.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.