Panik Atak Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

Panik Atak Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

Panik atak çoğu zaman kontrol edilemeyen çarpıntı hissine verilen tıbbi isimdir. Çoğu kişi panik bozukluk ile panik atak durumunu birbirine karıştırılır. Ancak ataklar aniden ortaya çıkan durumun neticesinde oluşur. Korku seviyesi normalin üstündedir, kişiye hayatın bir iplikle asılı olduğu hissini uyandırır. Panik atağın bir çok belirtisi vardır. Panik atak nedir diyecek olursak kısaca inceleyelim.

Nefes alma süreci hızlanır, havasızlık (boğulma) hissi vardır, kalp deli gibi çarpar, terleme görülebilir, kollar ve bacaklar titrer ve vücut ısısı düşebilir. Ataklar bazen, sebep olmaksızın aniden başlayabilir. Bu durumu ilk kez yaşayan kişiler delirmekten yada kalp krizi geçirebileceklerinden korkmaktadır. Kan basıncındaki artış nedeniyle bilincinizi kaybedebilirsiniz. Göğüs ağrısı ve baş dönmesi olabilir.

Bu ruhsal açıdan zayıflatıcı durumlar 10 ile 30 dakikaya kadar sürebilir. Vücudun strese verdiği fizyolojik tepki, “savaş ya da kaç” prensibine göre tetiklenir. Panik atak sendromu yaşayan kişiler kendilerini tehlikede hissederler. Ne pahasına olursa olsun kaçmaya çalışırlar.

Bu durumun sıklığı, günde yada ayda bir kaç kez görülebilir. Bu sorunla karşılaşan herkes aniden oluştuğunu bahsetse de, araştırmalara genellikle göre kişiye belirli koşulların eşlik ettiğini biliniyor.

Aşırı çalışma, uyku eksikliği ve kahve gibi uyarıcıların fazlasıyla tüketilmesi arka planında panik atak durumuna zemin hazırlıyor. Havasız alanlarda ve kalabalık toplu taşıma gibi rahatsız edici koşullarda atakların riski artmaktadır.

Panik atak ve panik bozukluk genellikle depresyona yatkın, fobileri olan, alkol ve madde bağımlılığı olan kişilerde daha sık görülmektedir. Sadece bu durumlara yatkın olan kişilerde değil hastalıkları ve sosyal değişiklikleri de atakların oluşumuna neden olabilir. Bir çocuğun doğumu veya sevilen birinin ölümü, ciddi bir hastalık geçirme, alıştığınız bir ortamı istemsizce terk etme gibi durumlar bunlara bazı örneklerdir.

Tek başına gelişen panik atak tehlikeli değildir, ancak belirtileri gözlemlediğiniz taktirde en kısa sürede doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Nedeni bulmak ve düzeltmeye çalışmak zor bir süreç olabilir. Bunun için bir psikoterapistle görüşmek sizin için daha faydalı olacaktır.

Unutmayın, güvendiğiniz nitelikli bir doktor size yardımcı olsa bile, panik atak durumuyla kendiniz baş edebilirsiniz. Psikolojik zorluklar fiziksel hastalığa neden olur.

Bu durumda kendi kendinize analiz yapın. Hayatınızda ki problemlerin / sorunların farkında olmalı ve bu yükün altından nasıl kalkabileceğinizi bulmalısınız. Ancak burada ince bir çizgi var! Çok derinlere ve eskilere giderseniz bu size daha da karamsar ruh haline sokacaktır. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerine uyacak şekilde planlar geliştirin.

panik atak belirtileri

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik ataklar tipik olarak herhangi bir uyarı olmaksızın aniden başlayan durumlardır. Araba kullanırken, alışveriş merkezinde, uykudayken veya bir iş toplantısının ortasında kısaca herhangi bir zaman diliminde gözlemlenebilir. Ara sıra belirtiler gözlemlenebilir veya durumunuza bağlı olarak bunlar sık ​​sık meydana gelebilir.

Panik atakların birçok çeşidi vardır, ancak belirtileri genellikle dakikalar içinde zirve yapar. Ataklar geçtikten sonra kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Panik atak başladığı zaman genel olarak aşağıdaki belirtiler gözlemlenir.

 • Yaklaşan tehlike duygusu ve korkular
 • Kontrolü kaybetme veya ölüm korkusu
 • Hızlı ve çarpan kalp atışı
 • Terleme / Sıcak basmaları
 • Titreme veya üşüme
 • Nefes darlığı
 • Gerginlik
 • Mide bulantısı
 • Mide krampları
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Uyuşma veya karıncalanma hissi
 • Çevrede olup bitenlere karşı hissizleşme

Panik atak geçiren herkes panik bozukluğu yaşamaz. Bu durumlar tedavi edilmediği sürece daha da kötüye gidebilir. Bunun sonucunda panik bozukluğu veya fobilere dönüşebilirler.

panik bozukluk ve sebepleri

Panik Atak Oluşumunun Sebepleri

Panik ataklara veya panik bozukluğa başlangıcının neden olduğu bilinmemektedir, ancak araştırmalara göre aşağıdaki nedenler bu durumlara yol açar.

 • Genetik (aile büyüklerinizde daha önce görülmüşse)
 • Stres, depresyon ve anksiyete
 • Stres vb. durumlara direncinizin zayıf olması
 • Beyninizin bazı bölümlerinin çalışma şeklindeki bazı değişiklikler

Panik ataklar aniden ve hiçbir uyarı vermeden ortaya çıkabilir. Zaman geçtikçe devam eden bu durum belirli nedenler tarafından tetiklenirler. Bazı araştırmalar, vücudunuzun tehlikeye karşı doğal savaş ya da kaç tepkisinin panik atakta yer aldığını göstermektedir.

Örneğin, peşinizden bir boz ayı gelirse, vücudunuzun içgüdüsel olarak tepki vermesi gayet normaldir. Vücudunuz kendini tehdit eden duruma hazırlanırken, kalp atış hızınız ve nefesiniz hızlanır. Aynı tepkilerin çoğu panik atakta ortaya çıkar. Ancak bariz bir tehlike olmadığında neden atak meydana geldiği bilinmemektedir.

Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak krizi veya panik bozukluğunu önlemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak aşağıdaki tavsiyelerimiz size yardımcı olacaktır.

 • Daha kötüye gitmesini engellemek veya daha sık hale gelmelerini önleme istiyorsanız en kısa sürede tedavi almaya başlamalısınız.
 • Atak belirtilerinin tekrarlamasını ve kötüleşmesini önlemek için doktorunuzun önerdiği tedavi planınıza sadık kalın.
 • Atak gelişimini engellemek için anksiyete hakkında daha fazla bilgi edinin. (Anksiyeteyi Önlemeye Yardımcı Olan 10 Şifalı Bitki)
panik bozukluk örnek görsel

Panik Atak Durumunda Yapılmaması Gerekenler

Panik ataklar hayatınızın hemen hemen her alanını etkileyebilir. Bu nedenle atakların başlaması durumunda yada öncesinde yapılmaması gereken bazı önemli unsurlar vardır.

 • Araba kullanmayın
 • Mümkünse evinizi terk etmeyin
 • Sağlık sorunlarınız için tedavi sürecinizi aksatmayın
 • Sosyal ortamlardan uzaklaşmamaya çalışın
 • İş veya okuldaki sorunlarınızı kafanıza takmamaya çalışın
 • Depresyon, anksiyete bozuklukları ve diğer psikiyatrik bozukluklar için önleminizi alın
 • Aklınıza intihar vb. düşünceleri kesinlikle getirmeyin
 • Alkol veya uyarıcı madde kullanımını bırakın
 • Eğer varsa finansal problemlerinizi düşünmemeye çalışın

Bazı insanlarda panik atakla beraber, agorafobide görülebilir. Atak geçirirseniz kaçamayacağınızdan veya yardım alamayacağınızdan korktuğunuz için endişeye neden olan yerlerden veya durumlardan uzaklaşmaya gayret gösterin.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu durumu ilk kez yaşayanların veya yaşayıp da çözüm bulamayanların aklında oluşan soru işaretleri vardır. Şimdi gelin hep birlikte bu sorulara cevaplar bulalım.

Askerlik öncesi panik atak yaşanır mı?Askere gidecek mehmetçiklerin büyük bir kısmı, teslim olmadan önce bazı korku ve şüphe yaşar. Bunun nedeni bir bilinmezliğe gitmeleri, herkesten farklı bir hikaye dinlemeleri ve ne olacağını kestirememelerinden kaynaklanır. Bu durum panik atak değildir, geçici bir süre stres ve depresyon durumudur. Bazı kişilerde teslim olmadan 1 ay öncesine kadar yaşanabilmesi normaldir ancak geçicidir.

Panik atak egzersizleri nelerdir?

Rutin egzersizlerin yanı sıra panik atak durumunu hafifletmek ve en hafif şekilde atlatmak için nefes ve gevşeme egzersizleri uygulayabilirsiniz. Bu egzersiz için Prof. Dr. Medaim Yanik’in videosunu Youtube’dan izleyebilirsiniz.

Panik atak için hangi dualar okunmalı?

Panik atak için hangi dualar okunmalı?” cevap=”Tıbbi tedavinin ardından ilim açısından okunabilecek dualar vardır. Dr. Arif Arslan tarafından tavsiye edilen panik atak için okunacak dua “Şahmeran Duası”dır. Gün içerisinde 3 kez okumalı, 21 gün devam edilmelidir.

panik atakla başa çıkma yöntemleri

Panik Atakla Nasıl Başa Çıkılır?

Tedavi süreci, panik ataklarınızın yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaya ayrıca günlük yaşamdaki aktivitelerinizi yoluna sokmaya yarar. Bu durumun tedavi seçenekleri psikoterapi ve ilaçlardır. Tercihinize, geçmişinize, panik bozukluğunuzun ciddiyetine göre doktorunuz tedavi sürecini başlatacaktır.

Psikoterapi Tedavisi

Konuşma terapisi olarak da adlandırılan psikoterapi, etkili bir seçenek olarak kabul edilir. Psikoterapi panik atakları ve panik bozukluğunu anlamanıza, bunlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir.

Testi Çözün: Anksiyete Bozukluğu Testi

Tedavinin sonuçlarını görmek zaman ve azim gerektirebilir. Mutlaka birkaç hafta içinde panik atak belirtilerinin azaldığını görmeye başlayacaksınız. Bu belirtiler kademeli olarak azalır ve birkaç ay içerisinde tamamen kaybolur. Panik ataklarınızın kontrol altında kalmasını sağlamak için doktorunuzun önerdiği aralıklarda kontrollere gidebilirsiniz.

İlaç Tedavisi

İlaçlar kullanmak sizin için sorun değilse, atak ve depresyon ile ilişkili belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Panik atak belirtilerini yönetmede etkili olan birkaç ilaç türü ancak yanlış yönlendirmemek adına ilaç isimlerini yayınlamıyoruz (tavsiyesi doktorunuzdan almanız en doğrusu olacaktır).

Panik Ataklar İçin Evde Hazırlanabilecek Kür Tarifi

Yaşam Tarzınızda Değişiklikler Yapın

Gündelik hayatınızda yapacağınız bazı ufak değişiklikler sayesinde doğal yoldan panik ataklara veda edebilirsiniz.

 • Kafein, alkol, sigara ve eğlence amaçlı kullanılan uyuşturuculardan kaçının. Bunların hepsi panik atakları tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.
 • Stres yönetimi ve gevşeme tekniklerini uygulayın. Örneğin yoga, derin nefes alma ve hafif egzersizler size kendinizi iyi hissettirecektir.
 • Fiziksel olarak aktif olun. İşiniz oturmayı gerektiriyorsa arta kalan zamanlarda kendinize vakit ayırın.
 • Yeterince uyuyun. Gün içinde yorgun hissetmemek ve enerjinizin düşmemesi için önemlidir.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun, mümkünse sağlıklı bir diyete başlayabilirsiniz.

Yardım, Dayanışma ve Destek Gruplarına Takılın

Dünya üzerinde yaygın sayılabilecek atak durumu ülkemizde de sık sık gözlemlenmektedir.

Bu ve benzeri dayanışma alanları sayesinde yalnız olmadığınız hissedecek ve hangi durumlarda ne yapmanız gerektiğinin farkına varabileceksiniz. Unutmayın, bu durumu sadece kendinize güvenirseniz aşabilirsiniz.

Sizde bu yazımızı okuyanlara destek olmak ve fikirlerinizi belirtmek için yorum yapabilirsiniz, hepinize sağlıklı günler.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.