Omega-3 Yağ Asidinin Faydaları Nelerdir, Nelerde Bulunur?

Omega-3 Yağ Asidinin Faydaları Nelerdir, Nelerde Bulunur?

Hepinize merhabalar, bugün omega-3 yağ asitlerinden bahsedeceğiz. Omega asitleri sağlığımız için son derece önemli bir gıda grubudur. Genellikle ve çok büyük oranda hayvansal gıdalarda bulunmasına karşın “Poly-unsaturated” yani çoklu doymamış yağ asitleri grubundadır. Doymamış yağ asitleri aynı zeytin yağında ve birtakım kuru yemişlerde ki doymamış yağ asitleri gibi son derece yararlı yağlar sınıfında kabul ediliyor.

Bu yağ asitleri aynı zamanda esansiyel yağ asitleri olarak da anılıyor. Esansiyel mutlak gerekli demektir. Bunlar bizim kendi bedenimizde, metabolizmamız da ihmal edilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu gıdalardır. Omega-3 yağ asitleri dendiğinde esasen onlarcası var ama en çok öne çıkan üç çeşidi bulunur. Bunlar şu şekildedir

 • EPA (Eicosapentaenoic Acid)
 • DHA (Docosahexaenoic Acid)
 • ALA (Alpha-lonolenic Acid)

EPA ve DHA, omega-3 yağ asitleri hayvansal kaynaklıdır ve daha ziyade balıklarda bulunur. ALA, omega-3 yağ asitleri ise bitkisel kökenli asitlerdendir. Hemen şimdi bu asitlerin nerede fazla miktarda bulunabileceğini yakından inceleyelim.

Omega-3 Hangi Besinlerde Bulunur?

omega 3 bulunabilecek gıdalar

EPA ve DHA içeren asitler hemen hemen tüm balık çeşitlerinde bulunmaktadır. Ancak en fazla miktarda bulunduğu balık çeşitleri şunlardır:

 • Somon balığı
 • Ton balığı
 • Kuzey denizleri balık yağı
 • Uskumru
 • Palamut
 • Hamsi

ALA, omega 3 asitlerini genel olarak balık eti tüketemeyenler tercih etmektedir çünkü bitkisel kökenlidir. ALA bazlı asitler tüketildikten bir süre sonra vücutta EPA ve DHA asitlerine dönüşebiliyor. En zengin ALA kaynağı besinler şu şekildedir:

 • Ceviz
 • Keten tohumu
 • Chia tohumu
 • Semizotu
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Doğal zeytin yağı

Hayvansal yani balık kökenli Omega 3’ler, sağlıklı özellikleri bakımından bitkisel Omega 3’lere göre daha üstündür. Ancak bitkisel Omega 3’lerin de bir başka avantajı vardır. O da bu omega-3’lerin bulunduğu gıdalarda ilaveten çok faydalı olan bazı vitamin, mineral ve antioksidanların bulunmasıdır.

En fazla omega kaynağının depolanması dolayısıyla hayvansal ve bitkisel kökenli Omega 3’lerin birlikte kullanılmasıdır.

Omega-3 Asidinin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Peki bu harika asitlerin sağlığımıza olan faydaları nelerdir diye soracak olursanız;

 1. Başta “trigliseridler” olmak üzere kandaki zararlı yağ ve kolesterol düzeyini düşürür.
 2. Anti-enflamatuar’dır. Yani kalp-damar ve eklemlerdeki hastalığa neden olan “yangı” yani enflamasyon durumunu giderirler.
 3. Kalpte oluşabilecek aritmileri yani atım düzensizliklerine engeller.
 4. Hafif Tansiyon düşürücüdür.
 5. Hafif kan sulandırıcıdır.
 6. Kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 7. Bazı kanserlere karşı koruma sağlar.
 8. Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar.

Her derde deva gibi değil mi? O kadar basit değil maalesef. Hiç kuşkusuz Omega 3 açısından zengin bir beslenme şekli son derece sağlıklıdır. Bol miktarda balık ve taze meyve, sebze, salata tüketen toplumların sağlıklı oldukları zaten bilinen bir gerçektir.

Akdeniz tarzı beslenme gibi ancak Omega 3’lerin ilaç niyetine alınmasında bir farklılık var. Bilimsel çalışmalar omega-3 kullanımının bir takım hastalıkları tedavi etme veya engelleme konusundaki etkisini gösterememektedir. Çalışmaların büyük kısmı biraz önce bahsettiğimiz Omega 3’ün faydalı etkilerini teyit ediyor ancak hastalıkları önlediğini istatistiksel olarak gösterilmemektedir.

Son beş yıl içinde yapılan bu araştırmalar herkesin kafasını karıştırdı. Eskiden omega 3 hapları yaygın bir şekilde doktorlar tarafından önerilmekte iken bunların yararlı konusunda şüpheler doğunca bu durum değişmeye başladı. Peki meyve, sebze bol balık tüketen toplumların daha sağlıklı olduğu tartışmasız bir şekilde tespit edilmişken omega-3 ile ilgili yapılan çalışmalar niye bunu teyit edemiyor olabilir? Çünkü bu çalışmaların büyük çoğunun doğal gıdalarla değil Omega 3 içeren haplarla yapılmış olmasından kaynaklanıyor. Çoğu zaman bir maddenin tek başına verilmesi o kadar faydalı olmayabiliyor.

Dolayısıyla bilimsel sonuçlar pratikte gördüğümüz faydaları yansıtamıyor. American Heart Association yani Amerikan Ulusal Kalp Derneği, 2017 yılında yayınladığı kararında Omega 3’ler ile yapılan çalışmaların hastalık önleyici özelliklerini gösterememesine rağmen sağlıklı bir yaşam açısından haftada en az iki gün balık yenmesini önermektedir.

Yeteri kadar balık yenilememesi durumunda ise günde 1000 miligram Omega 3 içeren kapsüller yine bu kuruluş tarafından önerilmektedir. Özetle Omega 3 kapsüllerinden çok büyük bir fayda beklememek gerek. En doğrusu mümkünse haftada 2 defa balık tüketmektir. Bunu da bitkisel Omega 3 kaynağı olan gıdalar ile desteklemek gerekir. Bunu sağlıklı yaşamınızın bir parçası haline getirmek ve her konuda olduğu gibi ölçülü davranmak sağlığınız açısından önemlidir. Umarım faydalı bir içerik olmuştur, aklınıza takılan soruları yorumlar aracılığı ile iletebilirsiniz, hepinize bol sağlıklı günler…

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.