Nezle (Soğuk Algınlığı) Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nezle (Soğuk Algınlığı) Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sonbaharın habercisi ve en büyük tehditlerinden birisi nezle yani soğuk algınlığıdır. Nezle olan çoğu insan, belirtileri ve semptomları ile teşhis edilebilir. Doktorunuz bakteriyel enfeksiyon veya başka bir durumunuz olduğundan şüphelenirse, belirtilerinizin diğer nedenlerini anlamak için göğüs röntgeni veya başka testler isteyebilir.

Bilinenin aksine nezle pekte hafife alınmaması gereken bir durumdur. Soğuk algınlığı, grip, burun akıntısı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi birçok aynı belirtiler gözlemlenebilir. Soğuk algınlığı ve grip benzer etkilere sahipmiş gibi görünse de tamamen ayrı hastalıklar olduğundan, hastalığın uygun bakımın ihmal edilmemesini sağlamak için farklı belirtileri, tedavileri ve prognozu anlamak çok önemlidir.

Nezle, burnunuz ve boğazınızda (üst solunum yolu) meydana gelen viral bir enfeksiyondur. Günlük yaşamınızı yakından etkileyen bir tür hastalık olsa da geçicidir ve zararsızdır. Birçok virüs türü, soğuk algınlığına neden olabilir. 6 yaşından küçük çocuklar en büyük soğuk algınlığı riski taşırlar. Ancak sağlıklı yetişkinler de yılda iki, üç belkide daha fazla nezle durumu yaşayabilir. Çoğu insan bir hafta veya 10 gün içinde soğuk algınlığından kurtulur. Sigara içen kişilerde semptomlar daha uzun sürebilir.

Soğuk Algınlığı (Nezle) Belirtileri

Soğuk algınlığının semptomları genellikle adından kaynaklı soğuğun etkisiyle olan bir virüse maruz kaldıktan bir ila üç gün sonra ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişebilen belirti ve semptomlar şu şekilde gözlemlenebilir:

 • Burun akıntısı
 • Hava yollarında tıkanma (burun, boğaz)
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Hafif vücut ağrıları
 • Hafif baş ağrısı
 • Hapşırma
 • Düşük dereceli ateş
 • Genellikle kendini iyi hissetmeme (halsizlik)

Soğuk algınlığı (nezle) durumu sürdürdükçe burnunuzdan gelen akıntı daha kalın, sarı veya yeşil renkli hale (mukus, halk dilinde sümük) gelebilir. Bu, bakteriyel bir enfeksiyonun göstergesi değildir.

Nezleye Sebep Olan Belirtiler Nelerdir?

Birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olabilse de, rinovirüsler en yaygın görünenidir. Soğuk bir virüs vücudunuza ağzınızdan, gözünüzden veya burnunuzdan girebilir.
Bu tür bulaşıcı virüsler hasta olan biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda havadaki damlacıklar yoluyla yayılabilir. Ayrıca soğuk algınlığı olan biriyle el ele temas yoluyla veya mutfak eşyaları, havlular, oyuncaklar veya telefonlar gibi kişisel nesnelerin paylaşılmasıyla da yayılır.
Bu tür bir temasa maruz kaldıktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız, muhtemelen virüsün size bulaşma ihtimali çok yüksektir.

Nezle İle İlişkili Komplikasyonlar

– Akut kulak enfeksiyonu: Bu, bakteri veya virüsler kulak zarının arkasındaki boşluğa girdiğinde ortaya çıkar. 
Tipik belirti ve semptomlar arasında kulak ağrıları ve bazı durumlarda burundan yeşil veya sarı bir akıntı veya soğuk algınlığı sonrasında ateşin geri gelmesi yer alır.

– Astım: Soğuk algınlığı astım krizini tetikleyebilir.

– Akut sinüzit: Yetişkinlerde veya çocuklarda, önceden tespit edilmeyen bir soğuk algınlığı, sinüslerde iltihaplanma ve enfeksiyona (sinüzit) yol açabilir.

Bunlar, çocuklarda strep boğaz (streptokokal farenjit), pnömoni ve krup veya bronşiolitin belirtileri olabilir. Bu enfeksiyonların bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Soğuk Algınlığının Risk Faktörleri

 • Yaş: 6 yaşından küçük çocuklar, özellikle çocuk bakım ortamlarında vakit geçirirlerse (kreş, ana okulu vb.) en büyük soğuk algınlığı riski altındadır.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi: Kronik bir hastalığa sahip olmak veya başka şekilde zayıflamış bağışıklık sistemi riskinizi artırır.
 • Yılın zamanı: Hem çocuklar hem de yetişkinler sonbaharda ve kışın soğuk algınlığına çok sık rastlanır. Bu nedenle özellikle sonbahar ayında dikkat etmeniz önerilir.
 • Sigara içmek: Sigara dumanına maruz kalırsanız, nezle olma ve daha şiddetli soğuk algınlığı yaşama olasılığınız daha artacaktır.
 • Maruziyet: Okulda veya uçakta olduğu gibi birçok insanın yanında iseniz, soğuk algınlığına neden olan virüslere maruz kalmanız muhtemeldir.

Soğuk Algınlığını Önlemenin Yolları

Soğuk algınlığı için aşı yoktur, ancak soğuk algınlığı virüslerinin yayılmasını yavaşlatmak için kendiniz önlemler alabilirsiniz. Aşağıda sizin için hazırladığımız listeyi inceleyin.

Soğuk Algınlığını Önlemenin Yolları
 • Ellerinizi yıkayın: Ellerinizi iyice en az 20 saniye olacak şekilde sık sık sabun ve suyla temizleyin. Çocuklarınıza el yıkamanın önemini öğretin. Sabun ve su yoksa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın (80 derece kolonya olabilir).
 • Eşyalarını dezenfekte et: Özellikle ailenizden biri üşüttüğünde mutfak ve banyo tezgahlarını dezenfektanla temizleyin. Çocukların oyuncaklarını periyodik olarak yıkayın.
 • Kağıt mendil kullanın: Dokularınıza hapşırın ve öksürün. Kullanılmış mendilleri hemen atın, ardından ellerinizi dikkatlice yıkayın.Çocuklara mendilleri olmadığında dirseğinin kıvrımına hapşırmayı veya öksürmeyi öğretin. Bu şekilde ellerini kullanmadan ağızlarını kapatırlar.
 • Paylaşmayın: Diğer aile üyeleriyle bardak veya mutfak eşyaları paylaşmayın. Siz veya bir başkası hastayken kendi bardağınızı veya tek kullanımlık bardaklarınızı kullanın.
 • Hasta kişilerden uzak durun: Soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temastan kaçının, bu durumu benzer belirtiler gösteren tüm hastalara uygulayın.
 • Kendine iyi bak: İyi beslenmek, egzersiz yapmak ve yeterince uyumak ve stresi yönetmek, soğuk algınlığından uzak durmanıza yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığının Tedavisi

Soğuk algınlığının tedavisi yoktur. Antibiyotiklerin soğuk algınlığı virüslerine karşı bir faydası yoktur ve bakteriyel bir enfeksiyon olmadığı sürece kullanılmamalıdır. Size uygulanacak olan tedavi, belirti ve semptomların giderilmesine yöneliktir. Genel olarak aşağıda hazırladığımız liste tedavi süreci için hazırlanmıştır.

Ağrı Kesiciler

Ateş, boğaz ağrısı ve baş ağrısı için birçok kişi asetaminofen (Tylenol ve diğerleri) veya diğer hafif ağrı kesicilere yönelir. Asetaminofen’i mümkün olan en kısa süre için kullanılmalıdır ve yan etkilerden kaçınmak için kullanım talimatlarını okunmalıdır. Çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olmanız gerekmektedir. 

Su çiçeği veya grip benzeri semptomlardan iyileşen çocuklar ve gençlerde asla aspirin almamalıdır. Bunun nedeni, aspirinin bu tür çocuklarda nadir fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan Reye sendromuyla bağlantılı olmasıdır. Çocuğunuza bebekler veya çocuklar için hazırlanmış reçetesiz (OTC) ağrı kesici ilaçlar vermeyi düşünebilirsiniz. Bunlar, semptomları hafifletmek için asetaminofen (Children’s Tylenol, FeverAll, diğerleri) veya ibuprofen (Children’s Advil, Children’s Motrin, diğerleri) içerir.

İlaçlar hakkında bilginiz yoksa kesinlikle doktorunuz yada eczacınızın tavsiyesi dışında kullanmamalısınız.

Dekonjestan burun spreyleri

Yetişkinler beş güne kadar dekonjestan damlalar veya spreyler kullanabilir. Uzun süreli kullanım, geri tepme semptomlarına neden olabilir. 6 yaşından küçük çocuklar dekonjestan damla veya sprey kullanmamalıdır.

Öksürük şurupları

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), zararlı olabileceği için 4 yaşından küçük çocuklara öksürük ve nezle için ilaç verilmesini şiddetle tavsiye etmiyor. Bu ilaçların çocuklar için yararlı veya güvenli olduğuna dair bir kanıt yok. Tipik olarak daha büyük bir çocuğa öksürük veya soğuk algınlığı ilaçları vermeniz tavsiye edilmez, ancak doktorunuz önermişse talimatları doğrultusunda kullanmanız gerekmektedir. Çocuğunuza antihistaminik, dekonjestan veya ağrı kesici gibi aynı etken maddeye sahip iki ilaç vermeyin. Tek bir bileşenin çok fazlası, yanlışlıkla aşırı doza yol açabilir.

Nezleye Ne İyi Gelir? Evde Çözüm Yolları

Nezle olduysanız kendinizi olabildiğince rahat ettirmek için şunu deneyin:

 • Bol sıvı tüketmek, Su, meyve suyu veya ılık limon suyu iyi seçeneklerdir. Nezle durumunu arttıracak kafein ve alkolden uzak durun.
 • Tavuk çorbası ve diğer sıcak sıvılar yatıştırıcı olabilir ve tıkanıklığı gevşetebilir.
 • İnceleyin: Papatya Çayının Hiç Bilmediğiniz 15 Faydası
 • Vücudunuzu dinlendirin, mümkünse, ateşiniz, şiddetli bir öksürüğünüz varsa veya ilaç aldıktan sonra uykulu hissediyorsanız, işten veya okuldan izin alarak evde kalın. Bu size dinlenme şansı verir ve başkalarına bulaştırma olasılığınızı azaltır.
 • Odanızın sıcaklığını ve nemini ayarlayın, Odanızı sıcak tutun ama aşırı ısıtmayın. Hava kuruysa, nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanarak havayı nemlendirebilirsiniz. Bu sayede tıkanıklığı ve öksürüğü hafifletebilirsiniz. Bakteri ve küf oluşumunu önlemek için nemlendiriciyi temiz tutun.
 • İnceleyin: Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?
 • Tuzlu su gargarası, bir bardak ılık suya 1-2 tatlı kaşığı tuz ekleyerek karıştırın ve gargara yapın. Bu sayede boğaz ağrınız hafifleyecektir.

Nezle İçin Alternatif Tıp Yöntemleri

Devam eden çalışmalara rağmen, bilim hala C vitamini ve ekinezya gibi yaygın alternatif soğuk algınlığı ilaçları üzerinde duruyor. İşte bazı popüler seçeneklerle ilgili bir güncelleme:

 • C Vitamini, Görünüşe göre C vitamini almak ortalama bir insanın soğuk algınlığını önlemesine yardımcı olmayacak. Ancak C vitamini direncinizi nezle olmadan önce arttırmanız gerekiyor, nezle olduktan sonra alınan C vitamini hızlandırma sürecinde yardımcı olur.
 • Ekinezya, Ekinezyanın soğuk algınlığını önleme veya kısaltmadaki etkinliği ile ilgili çalışmalar karışıktır. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminiz sağlıklıysa, reçeteli ilaçlar almıyorsanız ve ekinezyaya alerjiniz yoksa, ekinezya takviyesi kullanmanın zarar vermesi olası değildir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.