Nane Çayı Faydaları ve Yan Etkileri

Nane çayı, taze aroması ve yatıştırıcı tadıyla dünya çapında beğenilen bitkisel çay türüdür. Nane çayının insan vücuduna faydalı bir çok özelliği bilinmektedir. Nane, Avrupa ve Asya’ya özgü bir bitkidir. Yüzlerce yıldır insanlar naneyi hem lezzet verici hem de tıbbi özellikleri için kullanırlar. Nane çayı, uzun yıllar boyunca Yunan, Roma ve Eski Mısır kültürlerinde tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, nane 1700’lere kadar bitki tür olarak kabul edilmedi.

Nane ülkemizde de sevinlen bir bitkidir. Nane taze veya kurutulmuş şekilde demlenebilir. Genel olarak nane çayı tüketmek sindirimi iyileştirmeye, soğuk algınlığına, öksürüklere, boğaz ağrısına, baş ağrısına ve ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Bu bitki birçok çeşide sahiptir ve yüzlerce yıldır bilinmektedir. Nane çayı kurutulmuş nane yapraklarından yada taze yapraklarından yapılır. Parlak yeşil yapraklara sahiptir, düşük ışıklı alanlarda kolayca yetiştirilebilir.

Nane yaprakları mentol, menthone ve limonen gibi çeşitli uçucu yağlar içerir. Mentol özgü naneye ferahlatma ve ayırt edilebilir koku hissi kazandırır. Ayrıcı kilo vermek için diyetlerde kullanılan popüler çaylardan birisidir.

Nane çayının faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından bazı programlarında anlatılmıştır. Bu sayede ülkemizde dahada popüler hale gelmiştir. Şimdi gelin hep birlikte Nane çayını daha detaylı inceleyelim.

Nane Çayı Nedir?

Nane çayı, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılan bir tisane veya infüzyon olarak da bilinen bitkisel çaydır. Farklı çeşitleride mevcut olan en popüler iki nane çayı nane ve limonlu nane çayıdır. Ancak farklı meyvelerle de tatlandırılabilir.

Sahip olduğu ferahlatıcı etkisi sayesinde kendisini diğer çaylardan rahatlıkla ayırabilir. Bu nedenle insanlar genellikle sıcak yaz döneminde soğuk içmeyi tercih eder. Nane çayı, tat ve koku duyularını canlandıran hoş bir aromaya sahiptir.

Nane çayının genel sağlık yararlarını açıklamak amacıyla, bu makalemizde nane çayı üzerine odaklanacağız. 

Nane Çayının Sağlığa Faydaları

Bir çok faydası bulunan bu bitki çayının en popüler faydalarını ve sıklıkla tüketilme amacını ele alacağız. Genel olarak kullanım amacı şu şekildedir:

 • Boğaz ağrılarını yatıştırır
 • Sindirime yardımcı olur
 • Şişkinliği azaltır
 • Enerji ve zindelik sağlar
 • Öksürüğü yatıştırır
 • Ateşi düşürür
 • Ağız kokusunu giderir
 • Stresi azaltır
 • Mide bulantısını engeller
 • Baş ağrılarını azaltır
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Soğuk algınlığı ve gripte etkilidir
 • Sağlıklı cilt ve saç bakımına yardımcı olur

Hazımsızlığı Azaltır

Nane, mide sorunları ve hazımsızlık gibi diğer sindirim problemlerini hafifletmede de etkilidir. Gaz, şişkinlik gibi sindirim sorunlarını hafifletir. Nane çayındaki mentolün ferahlatma etkileri, mide rahatsızlığını yatıştırmaya yardımcı olur. 

İlk olarak, mentol kasılmaya ve krampa neden olabilecek mide kaslarını gevşetir. Mentolün ferahlatma etkisi dolaşımı düzenler ve mide ağrılarına neden olan sorunları hafifletebilir.

Sindirimi Düzenler

Sindirmede zorlanan mideyi yatıştırmanın en iyi yollarından birisi nane çayıdır. Özellikle vücutta bulunan gazı hareket ettirdiği için kasılmalara ve kramplara iyi gelir. Nane çayı ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek temel vitaminler ve besinler içerir. Böylece daha az hastalanırsınız.

Ağız Kokusunu Giderir

Çoğu diş macununun nane içermesi tesadüf değildir. Ağız kokusuna neden olan bakterilerle savaşan bileşenleri bulunur. Nane çayının aromatik kokusu kötü nefesi engellemeye yardımcı olurken, antibakteriyel özellikleri ilk etapta kötü nefese neden olan mikropları ve bakterileri öldürür.

Ağız kokusunu gidermek için, sabah yada ağız kokusu ortaya çıktığında bir bardak içilmesi önerilir. Sarımsak, soğan, sucuk, pastırma gibi baskın kötü kokuları önlemede bile oldukça etkilidir.

Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler

Aslında bir çok bitki çayı bu durum için faydalıdır. Ancak nane çayı aralarında ki en etken türdür. Ülkemizde de sıklıkla kullanılır, nane limon olarak bilinir. Bir fincan sıcak çay içmenin, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinir. Nane çayı, tahriş edici öksürüğe neden olan boğaz kaslarını gevşeterek bu semptomun azalmasına yardımcı olur.

Mentol, doğal kas gevşetici olduğundan, nane çayı hava yollarının açılmasına, tıkanıklığın giderilmesine ve bronşit gibi şiddetli soğuk algınlığının hafifletilmesine yardımcı olur. Nane çayının içindeki antioksidanlar dolaşımı hızlandırır ve beyaz kan hücrelerinin vücutta daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Vücudunuzun virüs ve bakterilerle savaşma direncini artırır. Bağışıklık sisteminize zararlı bakterileri önlemeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, B vitamini, potasyum ve kalsiyum gibi bileşiklerle vücudunuz besinleri daha kolay emebilir. Buda dolaylı yoldan direnç kazanmanıza yardımcı olur.

Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun Nane bitkisi hakkındaki yorumları.

Ateşinizi Azaltır

Nane çayının içindeki ana bileşenlerden biri ateşi düşürmeye yardımcı olduğu bilinen mentoldür. Bir fincan sıcak nane çayı içmek, vücudun doğal yolla soğumasına yardımcı olur. Ayrıca fazla termeninde önüne geçer.

Bu gibi durumlarda bol su ile desteklemek önemlidir. Aynı zamanda, mentol vücut sıcaklığını düşürmek için oldukça etkilidir. Doğal bir kas gevşetici olduğundan, yüksek ateşlerle birlikte gelen ağrıları hafifletmeye de yardımcı olur.

Mide Bulantısını Önler

Nane çayı, bulantı hislerini tedavi edebilen ve kusmayı önleyen antispazmodik özelliklere sahiptir. Nanenin kokusu mide bulantısı hislerini önlerken, nane içindeki organik bileşikler kasılmaya ve kusmaya yol açan mide kaslarını yatıştırmaya yardımcı olur. Bir uçağa, tekneye veya araca binmeden önce nane çayı içmek bu durumda faydalı olacaktır.

Stres ve Kaygıyı Azaltır

Nane çayı aromaterapi özelliği sayesinde stresle baş edebilen en yararlı bitki çayı türlerindendir. Çünkü nane çayı, uzun bir günün ardından gevşemenize yardımcı olan doğal yatıştırıcı nitelikler içerir.

Sıcak nane çayı tüketmek, vücut sıcaklığınızı düşürmeye yardımcı olur. Buda aynı zamanda vücut sıcaklığınızı dengeler. Anti-inflamatuar özellikler ayrıca kan basıncını düşürerek sakin kalabilmenizi sağlar.

Nane çayı doğal olarak kafein içermez, bu nedenle günün herhangi bir saatinde uykusuzluk sorunu yaşamadan içebilirsiniz. Kafein eksikliği aynı zamanda gergin hissetmeyeceğiniz anlamına gelir. Rahatlamak ve stresi gidermek için kullanılmasının ana sebebidir.

Sağlıklı Cilt ve Saç Bakımı Sağlar

Bir çok mentollü saç bakım ürününün ana maddesi nanedir. Nane, kaşıntıyı azaltmaya, kepekleri önlemeye ve saç derisini canlandırmaya yardımcı olur. En iyi sonucu almak için doğal yöntemler uygulamayı denemeniz gerekir. Saçlarınızı nane çayı kullanarak yıkayın ve durulamadan önce 5 ila 10 dakika bekletin.

Nane içindeki anti-enflamatuar özellikler, akne ve antiseptik özelliklerin neden olduğu kızarıklığı azaltmaya da yardımcı olur. Gözenekleri tıkayabilecek bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Nanenin yatıştırıcı etkileri cilt döküntüleri ve kaşıntılı böcek ısırıklarının tedavisinde faydalıdır.

Baş Ağrısı ve Migreni Azaltır

Nane bir çok kaynağa göre kas gevşetici ve ağrı kesici olarak bilinir. Sıcak bir nane çayı, migreni ve baş ağrılarını azaltabilir. Nane yağındaki mentol kan akışını arttırır ve buda ağrıyı hafiflemesine yardımcı olur.

Enerjinizi Arttırır

Nane çayı enerji seviyelerini arttırır ve gündüz yorgunluğunu azaltır. Aynı zamanda sağladığı enerji sayesinde konsantrasyonu arttırmaya ve odaklanmaya da olumlu etkileri vardır.

Annelerin ve Regl Ağrılarını Azaltır

Nanenin kas gevşetici özelliği regl kramplarını hafifletir. Aynı zamanda menepoz döneminde ki kadınlar tarafından ateş düşürücü ve sakinleştirici özelliği olduğu için sıkça kullanılır.

Emziren anneler genellikle çatlayan meme uçları nedeniyle acı duyarlar. Araştırmalara göre, cilde nane uygulanmasının emzirme ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulunmuştur. Bu çalışmalarda, emziren anneler, her beslenmeden sonra meme ucunun etrafındaki bölgeye çeşitli nane kürleri uyguladılar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İçerdiği mentol sayesinde vücudunuza tokluk hissi kazandırır ve sindirimi hızlandırır. Ferah bir ağza sahip olduğunuz zaman iştahınızda azalma olacaktır. Kilo vermeye yardımcı çaylar arasında oldukça popülerdir.

Nane Çayının Yan Etkileri

Nane çayı her yaştan insan için genellikle güvenlidir. Ancak nane çayı içmenin mide ekşimesi ve gastroözofageal reflü hastalığı belirtilerini tetikleyebileceğini veya kötüleştirebileceğini bilinmektedir. Nane içindeki kimyasallardan herhangi birine alerjisi olan kişiler nane çayı içmemelidir. Nane, alerjiye yatkın kişilerde belirtilere neden olabilir.

Bebeklere çayının ve kürlerinin uygulanmaması tavsiye edilir. Yüzüne uygulanacak nane yağı çocuğun nefes almasını engelleyebilir. Bu yüzden nane yağını çocuklardan uzak tutmak daha iyidir.

Devamlı kullandığınız ilaçlar varsa nane çayı içmeden önce uzman doktorunuzdan fikir almanız önemlidir. Çünkü nane çayı kullandığınız ilaçlarla tepkimeye girebilir. Ayrıca safra taşınız varsa, nane preparatlarını kullanma konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. 

Hamile kadınların nane çayı içmesi önerilmez. Bunun nedeni uterus gevşemesine neden olabilir ve düşük yapma şansını artırabilir. Bu konu hakkında yeterli tıbbi bilgi yoktur ancak riski arttırdığı bilinmektedir.

Sağlıklı bir birey olsanız dahi nanenin uyarıcı etkilerinden dolayı günde ortalama 3-4 fincandan fazla içmemeniz tavsiye edilir.

Nane Çayında Bulunan Besinler

1 Findan nane çayının içeriği şu şekildedir (ortalama 1 findan çayda 14 gr. nane bulunur):

 • Kalori: 6
 • Lif: 1 gram
 • A Vitamini: %12
 • Demir: %9
 • Manganez: %8
 • Folat: %4

Nane Çayı Nasıl Demlenir?

Nane çayı hazırlamının bir çok farklı tarifi bulunur. En etkili ve sağlıklı tarifleri sizler için paylaşıyoruz.

Bu bitki çayı, hazır çay yada aktarlardan alınabilecek şekilde bulunabilir. Eğer yakın çevrenizde bulamıyorsanız internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Taze Nane Çayı Tarifi

Taze nane yaprakları bu nane çayı tarifine bitkisel aroma ve lezzet verir. Bu çay, çay yaprakları yerine bir bitki ile yapıldığından, bitkisel bir çay veya tisane olarak kabul edilir ve kafein içermez.

Malzemeler:

 • 2 bardak su
 • 15 nane yaprağı (taze nane)
 • İsteğe bağlı: Şeker yada bal, limon suyu ve buz.

Hazırlanışı:

 • Önce suyunuzu kaynatın. (Tavsiye: 100 derece)
 • Nane yapraklarınızı ekleyin.
 • 5 ila 10 dakika kadar kısık ateşte demlenmeye bırakın.
 • İsteğinize bağlı olarak şeker yada bal ekleyin.
 • Soğuk tüketmek istiyorsanız soğumasını bekleyin ve buzları ekleyin.
 • İsteğinize bağlı olarak limon suyunuzu ekleyin.
 • Limon suyu yerine isteğinize bağlı olarak farklı meyve suları ekleyebilirsiniz. Portakal, ananas, greyfurt gibi…

Yukarıdaki tarif, sıfır kafein içineren sıcak veya soğuk lezzetli bir seçenektir. Kafeinli çayın aksine, herhangi bir sağlık sorunu riski olmadan tüketebilirsiniz.

Kuru Nane Çayı Tarifi

Kuru nane her evde bulunan temel gıdalardan birisidir. Taze nane çayının etkisi daha fazla olsa da kuru nane çayıda yapılabilir.

Malzemeler:

 • 2 bardak su
 • 1 Tatlı kaşığı kuru nane
 • İsteğe bağlı: Şeker yada bal, limon suyu.

Hazırlanışı:

 • Önce suyunuzu kaynatın.
 • Daha sonra kuru naneyi ekleyin.
 • 5 dakika kadar demlemeye bırakın.
 • İsteğe bağlı malzemelerini ekleyin.

Fas Usulü Nane Çayı Tarifi

Türev Uludağ tarafından Fas usulü nane çayı tarifi.

Nane Çayında Kafein Var Mı?

Hayır, nane çayı kafein içermez. Bu açıdan, sabah, öğle yada akşam rahatlıkla tüketilebilir, kahveye güzel bir alternatiftir. Kendinizi kahve ve kafeinden tamamen uzaklaştırmak istiyorsanız, sabahları kahvaltınızla nane çayı içmek iyi bir alternatif olacaktır. Kafein barındırmaması vücudunuzda ki bağımlılık hislerini tekiklememektedir.

Nanenin Kullanım Alanları

Nane bitkisi evlerimizde uzun zamandır aromatik bir tat olarak kullanılmaktadır. Cacıklarda, yoğurtlu yiyeceklerde, harici baharat olarak sıkça kullanılır. Bazı sabun markaları da sabunlarına az miktarda kurutulmuş nane eklerken, nane yağı bazen aromaterapide zihin gücünü arttırmak için kullanılır.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.