Muz Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Muz diyeti kilo vermenin ve sağlığı iyileştirmenin lezzetli ve kolay yollarından birisidir. Genel olarak diyetisyenlerin söylemlerinde veya araştırdığınız diyet listelerinin bir çoğunda muzun yasaklı listesinde olduğunu görmüşsünüzdür. Diyet sırasında muz yemekten korkan birçok insan görülmekte çünkü muzun onları şişmanlatacağını sanıyorlar. Gelin şimdi hep birlikte muz diyeti nedir ve nasıl uygulanır yakından inceleyelim.

Muz Sizi Şişmanlatabilir Mi?

Muzların şeker oranı bakımında yüksek olduğu doğrudur eğer yüksek kalorili besinler tüketiyorsanız muz size kilo aldırabilir.

İşin sırrı, muz gibi şekerli yiyeceklerle tüketildiğinde düzenli fiziksel aktivite ayrıca düşük kalorili besinler tercih edilmelidir. Yağ alımınızı kontrol ederseniz, bu lezzetli meyveyi kendinizi suçlu hissetmeden ve kilo almadan tadını çıkarabileceğinizi söylemek mümkün.

Diyetisyen İpek AĞACA tarafından hazırlanmış muz diyeti ve faydaları.

Muzun Faydaları Nedir?

Muzun o kadar çok şaşırtıcı faydası var ki, hepsini birkaç cümleyle özetlemek zor. Zengin, Potasyum, B vitamini ve magnezyum değerine sahip bu mevye yağ ve kolesterol içermez. Kalp ve kemikleriniz, sinir sisteminiz ve böbrekleriniz için faydalıdır, salgıladığı serotonin ruh halinizi iyileştirebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Detoks yapmana yardımcı olur
  • iyileşme sürecini hızlandırabilir
  • Doğal ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur
  • Canlılığı ve enerji seviyelerini arttırır
  • Zihin açıklığı sağlar
  • Fitness seviyenizi ve spor performansınızı artırabilir

Muz, sıkıcı ve tatsız yiyecekler yemek zorunda kalmadan ekstra kilo vermenin lezzetli ve hızlı bir yoludur. Muz vücudunuzda “mutluluk hormonu” olarak da bilinen serotonin üretilmesine yardımcı olur. Yediklerinizden nefret ederseniz, vücudunuz o besine direnecek ve besinin faydaları öğelerini emmeyi reddecektir. Öte yandan, yemeklerden hoşlanıyorsanız ve yiyeceklerinizle mutlu hissediyorsanız yağ eriyecek size güç ve enerji hissi verecektir.

Muz diyetini uygulamak çok kolaydır. Sadece 3-4 gün sürer ve 8 kiloya kadar etkisi görülebilir.

3 Günlük Muz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Muz diyetinde 3 gün boyunca hergün 3 ila 5 muz yenmesi gerekmektedir. Muzları püre haline getirin ve yarım yağlı süte ekleyin. Eğer süt bulunmuyor yada sevmiyorsanız yarım yağlı yoğurtlada deneyebilirsiniz.

Smoothie şeklinde hazırlamak istiyorsanız 1 muz, 1 bardak süt ve bir kaç tane buz küpünü güzelce karıştırabilirsiniz. Ayrıca hazırlanan smoothie’yi bir kaç saat doldurucuda bekletirseniz enfes bir doldurma hazırlamış olursunuz, bu sıcak yaz günlerinde ne de güzel gider 🙂

Üç günlük muz diyeti uygulamasıyla 6 kiloya kadar düşüş gözlemlenebilir. Eğer 3 muz tüketecekseniz sabah, öğle, akşam. Eğer 5 muz tüketecekseniz sabah, ara öğün, öğle, ara öğün, akşam şeklinde tüketebilirsiniz.

7 Günlük Muz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Eğer diyeti 7 gün uygulayacaksanız bu durum size 8 kiloya kadar kayıp gözlemlenebilir. Sadece kilo vermenize yardımcı olmaz, aynı zamanda vücudunuzda hafif bir doğal temizlik yapar. Tek ihtiyacınız olan muz, yeşil çay ve iki yumurta.

Her gün istediğiniz kadar çay için ve 3 adet muz yiyin. Protein alımınızı dengelemek için 7 günlük planınıza 2 yumurta ekleyin.

Bu diyeti tamamladıktan sonra, yoyo etkisini önlemek için yavaş yavaş normal yeme alışkanlıklarınıza döndüğünüzden emin olun. Vücudunuzun toparlanması için 2-3 gün bekleyin. İşlenmiş veya yağlı yiyecekler, şeker veya alkol tüketmekten kaçının. Taze sebze ve meyvelerle başlayın, yavaş yavaş çeşitli yiyeceklere yönelin ve yemeklerinizin oranını artırın. 7 günlük maratona fiziksel aktiviteler ve küçük sporlar da ekleyin.

Muz Diyeti Ne Kadar Sürer?   

Muz diyetini sağlıklı bir şekilde uygulamak için Cuma gününden başlayıp Pazar akşamı biten bir program uygulayabilirsiniz. Popüler olarak yukarıda belirttiğimiz 3 gün ve 7 günlük muz diyetleri de uygulanabilir.

Ne kadar sağlıklı olsanız da muz diyeti 7 günden fazla devam ettirilmemeli, 7 günün sonunda en az bir 7 gün ara verilmelidir. Asıl sağlıklı olanı ise bu detoksif diyetin genel vücut temizliği açısından yılda sadece 1-2 kez uygulanmasıdır. Buna ek olarak diyeti uygulayacağınız süre boyunca vücudunuz baştan sona onarılacağı için bol bol dinlenmekte önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.