Mucizevi Yoğurt Kürü Nasıl Hazırlanır?

Bu yazımızda, diyette en yayın olarak kullanılan bir çok kişinin de göbek eriten kür olarak tabi ettiği yoğurt kürü nasıl hazırlanır yakından inceleyeceğiz. Yoğurt, dünya çapında atıştırmalık olarak sunulan ülkemizde yaygın olarak tüketilen fermente bir süt ürünüdür.

Ayrıca, kemik sağlığı ve sindirimi kolaylaştırmada oldukça etkilidir. Bir çok uzman tarafından kilo vermeyi desteklediği söylenmiş ve kanıtlanmıştır. Şimdi sizlere temelde yoğrurt kullanılarak hazırlanan pek az kişinin bildiği iki farklı mucizevi yoğurt kürünü anlatacağız.

Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Mı?

Yapılan çalışmalara göre diyetinize yoğurt eklemek vücudunuzun yağ yakma düzenini hızlandırabilir. Ayrıca göbek bölgesinde toplanan yağların eritilmesinde etkili bir rol oynar.

Düşük kalorili bir diyetin parçası olarak günde üç porsiyon yağsız yoğurt tüketmek yapılan bu araştırmaya göre kilo verme hızını %22 arttırdığı görüldü. Ayrıca verilen kilo oranının %66’sı da yağlardı. Bu %66’lık kısmın %88’i göbek bölgesinde bulunan yağlar. Ancak bilinmesi gerekir ki sadece yoğurtla beslenmek uzun vadede sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu nedenle yoğurt ve yoğurt kürleri uygulanan diyetin yanında ek gıda olarak kullanılır.

Sadece yoğurt değil, az yağlı süt ürünlerinin hepsi kilo vermenizde etkili rol oynar. Bu alanda da yapılan bir çalışma vardır. İki gruba ayrılan 34 sağlıklı obez yetişkinde düşük kalorili bir diyete yoğurt eklemenin kilo kaybı üzerindeki etkilerini karşılaştırdılar. 12 hafta boyunca, ilk grup günde yaklaşık 1,100 miligram kalsiyum sağlayan üç porsiyon yağsız yoğurt yedi. Diğer grup günde sadece 400-500 miligram kalsiyum sağlayan bir porsiyon süt içiyordu. Her iki grup da kilo kaybını hızlandırmak için normalden daha az kalori içeren kontrollü bir diyet uyguladı. Beklendiği gibi, tüm katılımcılar kalori kısıtlaması nedeniyle kilo verdiler. Ancak çalışma, yoğurt tüketen grupta hem kilo hem de yağ kaybının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösterdi. Düşük kalsiyum diyetinde olanlar ortalama 11 kilo verdiler, ancak yüksek kalsiyum yoğurt diyetinde olanlar ortalama 14 kilodan fazla kilo verdi. Yoğurt diyetine katılanlar, en tehlikeli yağ türü olan göbek bölgesinde %81 daha fazla yağ eritti.

Hadi gelin şimdi sizlere en etkili yoğurt kürlerinin nasıl hazırlandığını anlatalım. Günlük alınması gereken kalori miktarını buradan hesaplayabilirsiniz.

Diyet Çeşidi: Yoplait Light

Yoplait Light aslında yurt dışında satılan bir çeşit diyet ürünü yoğurt markasıdır. Ancak popüler olarak bu diyette kullanıldığı için adını vermiş bir üründür. Ülkemizde satışı bulunmuyor ancak markanın bizim için bir önemi yok. Yoğurt kürlerinin en etkililerinden birisi olan Yoplait Yoğurt Diyetidir. Bu popüler yoğurt diyetinin, 14 gün boyunca 2 ila 5 kilo verilmesinde yardımcı olduğunu bilinmektedir.

Yoplait Light Yönteminin Uygulanması:
Kahvaltı ve öğle yemeği: 1 kap yağsız yoğurt, 1 bardak (yaklaşık 90 gram) tam tahıllı yulaf ve 1 porsiyon meyve.
Akşam yemeği: Yaklaşık 170 gram yağsız et (az miktarda tereyağ gibi sağlıklı yağ kullanılabilir), 2 bardak (yaklaşık 350 gram) sebze ve salata.
Atıştırmalıklar: 1 bardak (yaklaşık 175 gram) çiğ veya 1/2 bardak (yaklaşık 78 gram) pişmiş sebze ve gün boyunca 3 porsiyon yağsız süt ürünleri (süt, peynir).

Bu diyet, kalori alımınızı günde sadece 1.200 kaloriye düşürür. Her gün 30-40 dakika yürüyerek fiziksel aktivitenizi artırmanız ekstra sindirim sisteminizi hızlandıracaktır. Bazı uzmanlar, yağsız yoğurt tüketmenin daha yararlı olduğunu, diğer yoğurtlardaki yağın vücudumuzun stres hormonu kortizol üretimini artırdığını söylemektedir. Bu artışın kaygı ve açlık düzeylerini artırdığı da bilinmektedir.

Pul Biberli Yoğurt Kürü

Ülkemizde kilo verme sürecine giren hemen hemen herkes tarafından bilinen basit ama etkili bir kür.

Pul Biberli Yoğurt Kürü Malzemeleri:
– 3 Yemek kaşığı yarım yağsız yada yarım yağlı yoğurt
– 1 çay kaşığı pul biber (reflü vb. sorunları olmayanlar 2 yada 3 atabilirler)

Pul Biberli Yoğurt Kürü Yapılışı:
– Bir kaseye yukarıda belirtilen malzemeleri koyun ve güzelce karıştırın.
– Önerilen tüketim şekli gece uyumadan ortalama 30-60 dakika önce tüketmektir.

Limonlu ve Pul Biberli Yoğurt Kürü

Yukarıda bahsettiğimiz kür tarifinin biraz daha etkili halidir. Genel olarak yoğurt limon pul biber diyeti olarak bilinir ancak diyet değil kürdür.

Limon ve Pul Biberli Yoğurt Kürü Malzemeleri:
– Yarım limonun suyu
– 3 Yemek kaşığı yarım yağsız yada yarım yağlı yoğurt
– 1 çay kaşığı pul biber (reflü vb. sorunları olmayanlar 2 yada 3 atabilirler)

Limon ve Pul Biberli Yoğurt Kürü Yapılışı:
– Bir kaseye yukarıda belirtilen malzemeleri koyun ve güzelce karıştırın.
– Önerilen tüketim şekli gece uyumadan ortalama 30-45 dakika önce tüketmektir.

Zerdeçallı Yoğurt Kürü

Zerdeçal ve zencefil ikilisinin yağ yakma konusundaki başarısını herkes bilir. Bu kür size kilo vermede oldukça yardımcı olacaktır.

Zerdeçal ve Zencefilli Yoğurt Kürü Malzemeleri:
– Zerdeçal, tarçın ve zencefil (1 tatlı kaşığı)
– Çörekotu (zerdeçal ve zencefilin ağır tadını bastırmak içindir isteğe bağlıdır)
– 1 Kase yağsız yoğurt

Zerdeçal ve Zencefilli Yoğurt Kürü Yapılışı:
– Bir kaseye yukarıda belirtilen malzemeleri koyun ve güzelce karıştırın.
– Gün içerisinde herhangi bir saatte tüketilebilir.

Yoğurt Küründe Kullanılabilecek Besinler

Yoğurt diyetinize besleyici ve çok yönlü bir katkı yapacaktır. Severek yenilen yoğurt bazı durumlarda tek başına bıkkınlık getirebilir. Yoğurdunuza bazı ufak dokunuşlar yaparak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yoğurt küründe uygulayabileceğiniz sağlıklı ek gıdalardan bazıları şu şekildedir:

– Fındık yada fındık tozu ekleyebilirsiniz.
– Smoothies’e ekleyebilirsiniz.
– Yulafla karıştırabilirsiniz.
– Salatayla beraber tüketebilirsiniz.
– Yeşil sebzelerle güzelleştirebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.