Mide Bulantısı Neden Oluşur?

Mide bulantısı yayın görülen, vücudunuzu rahatsız eden ve kendinizi halsiz hissetmenize neden olan bir çeşit mide rahatsızlığıdır. Mide rahatsızlıkları ruh halinizi ve günlük aktivitelerinizi etkilemenin ana nedeni olabilir. Huzursuz hissetmenizi sağlar ve hatta zorlu bir deneyime dönüşebilir. Tıbbi araştırmalara göre, yemek yedikten sonra oluşan mide bulantısı, dünyadaki insanların büyük bir yüzdesinin muzdarip olduğu önemli kronik sağlık rahatsızlıklarından biridir. Sadece sağlık için kötü değildir, aynı zamanda kaygınızı arttırır. Bu yazımızda çeşitli mide bulantısı vakaları ve bu rahatsızlığın nasıl atlatılacağı hakkında bilgiler derledik.

Mide Bulantısı Nedir?

Mide bulantısı, baş ağrısı, değişkenlik gösteren bağırsak hareketi, şişkinlik, gaz oluşumu, mide ağrısı ve çok daha fazlası gibi bir dizi sağlık durumu ile birlikte gelir. Tüm bu faktörler, düzenli olarak gerçekleşiyorsa vücudunuza zarar verebilir. Doktorunuzun size önereceği ilaç yada size uygun bir diyet, bu komplikasyonlar için etkili bir tedavi olabilir. Buna ek olarak, sindirim sistemlerinize yardımcı olabilecek ve daha iyi metabolizmaya yardımcı olması için düzenli bir egzersiz yapabilir kürler deneyebilirsiniz. Tüm bunlar bu kronik rahatsızlıktan kurtulmanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Mide Bulantısı Sebepleri Nelerdir?

Size uygun olmayan yada düzensiz diyet denemeleri
Mide bulantısı çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Midenizde bulantı hissetmenin ana nedenlerinden biri, düzensiz diyet kalıplarından kaynaklanmaktadır. Vücudumuzun düzenli metabolik sindirim modeli vardır, bu da bozulan midede rahatsızlığa neden olabilir. Düzensiz bir diyet rejiminiz varsa ve vücudunuzun alışkın olmadığı saatlerde yerseniz, yedikten sonra mide bulantısına yol açacaktır. Bu gece vardiyaları gibi düzensiz iş saatlerinde çalışan insanların mide bulantısı sorunlarından muzdarip olmasının bir nedenidir. Kuru dudaklar veya tükürük vb. Midede asidik his, geğirme, şişkinlik, mide şişkinliği ve benzeri gibi diğer komplikasyonlara yol açar. Sürekli mide bulantısı ve halsizlik yaşayanlar aşağıdaki maddelere dikkat etmelidir.

Hazımsızlık
Mide bulantısının en önemli nedenlerinden biri hazımsızlıktır. Tıbbi açıdan dispepsi olarak da bilinir. Karnın üst kısmında rahatsızlığa neden olur. Bazen hazımsızlık da sabahları mide bulantısına neden olur. Hazımsızlığa esas olarak pankreas, safra kesesi ve safra kanallarının düzensiz çalışmasından kaynaklanır. Kontrol edilmezse, bu tür kronik mide bulantısı, gastro özofageal reflü hastalığını ve hatta karaciğer kanserine de yol açabilir. Hazımsızlığın yanı sıra ishal ve mide bulantısına ne iyi gelir diye soracak olursanız biraz aşağıda bu konuya da değindik.

Asidite
Karında yüksek asit oluşumu, mide bulantısının ana nedenidir. Asidite, mide ekşimesi ve benzeri semptomlara neden olur. Asitliğin gerçekleşmesinin nedenlerinden bazıları kızarmış yiyecek tüketimi, sigara içmek, daha az su içmek, öğün atlamak gibi durumlarda kusma veya kusma hissine yol açar. Mideden tüm asit çıkana kadar sık sık kusma ataklarından muzdarip olabilirsiniz. Bazı kişilerde mide bulantısı kurumaya yol açar. Bu durumda mide, kusma yoluyla boşaltıldıktan sonra bile tüm yiyecek veya asit içeriğini çıkarmaya çalışır.

Dismotilitenin
Dismotilite, midedeki bulantının bir başka nedenidir. Bu durumda, sindirim sisteminde bulunan kaslar doğru şekilde çalışmaz. Bu bağırsak hareketlerini ve sindirim enzimlerinin salgılanmasını etkiler bu nedenle mide bulantısına yol açar. Midenizde huzursuz ve asidik bir his hissedersiniz, şişkinlik ve düzensiz bağırsak hareketleri var demektir. Ayrıca mide şişkinliğine yol açabilir ve kontrol edilmezse yağ birikimi oluşturabilir, obezite veya yüksek kolesterol rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu bozukluğun ortaya çıkmasının ana nedenlerinden bazıları aşırı alkol tüketimi, gece geç saatlerde düzensiz beslenme, sindirimi zor olan baharatlı ve yağlı yiyeceklerin sık tüketilmesidir.

Hamilelik
kadınlarda genel olarak bazı sabahlar hamilelik mide bulantısına neden olur. Vücudunuzdan kaynaklı mide rahatsızlığı, bulantı ve kusmaya yol açar. Genellikle sabahın erken saatlerinde görülür. Her 4 hamile kadından yaklaşık 2’si bu durumdan muzdariptir. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusu için biraz aşağıda doğal çözümler sunduk.

Mide Bulantısı İçin Tedavi Yöntemleri

Dinlen ve bol su iç
İlk olarak, mide bulantısı çekiyorsanız, bir süre uzanmanız gerekir. Bu, vücudun sindirim ve metabolik durumunu iyileştirecek ve mide rahatsızlığının etkisini azaltacaktır. Ayrıca, bol su içmek mideden asidik içeriği giderir ve yatıştırıcı bir etki sağlar. Su, bağırsaklardaki sindirim enzimlerinin salgılanmasını artıran ve midenin bulantı hissettiği rahatsızlıkları azaltan doğal bir antioksidandır. Ayrıca düzenli bağırsak hareketini iyileştirir. Tüketilen gıdanın sindirimine yardımcı olan ve daha fazla enzim yaratan tükürük oluşumunu arttırır.

Doğal Nane
Mide bulantısını yatıştırmanın doğru yolunu bilmeniz gerekir. Mide üzerinde sakinleştirici bir etki sağlayan ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan doğal nane kullanabilirsiniz. Nane, mide ağrısı, bulantı ve kusma için etkili bir tedavi olarak kabul edilir. Ayrıca midede asit oluşumunu azaltır.

Zencefil
Hazımsızlık, gaz veya düzensiz bağırsak hareketi nedeniyle mide bulantısı çekiyorsanız, zencefil kullanabilirsiniz. Hazımsızlığı ve düzensiz bağırsak hareketlerini azaltan sindirim enzimlerinin salgılanmasını artıran en etkili anti-oksidanlardan oluşur.

Doğal Maden Suyu / Sade Soda
Gaz veya asit oluşumundan muzdarip olanlar aromasız maden suyu yada sade soda gibi karbonatlı içecekler deneyebilir. Yemek yedikten sonra mide bulantısıyla ilgili semptomları yok etmede oldukça etkilidirler.

Doktorunuzun Tavsiye Edeceği İlaç tedavisi
Bulantılı mideye karşı rahatlama sağlamaya yardımcı olan birçok ilaç da vardır. Bunların çoğu reçetesiz satın alınabilen ilaçlardır ancak aile hekiminize danışmanızda fayda var.

Dengeli beslenme
Mide bulantısının etkilerini veya oluşumunu azaltmak için uygun bir diyet rejimi sürdürmeniz gerekebilir. Gece saatlerinde yemek yemek, midenin bulantısı hissedilmesinin önemli bir nedeni olduğundan, düzenli aralıklarla yemelisiniz. Ayrıca, yemekleri atlamamaya ve diyetinizi sağlıklı gıda maddeleriyle sınırlamaya çalışın. Aşırı yağlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçının, çünkü sadece mide rahatsızlığı yaratmazlar, aynı zamanda obezite ve yüksek kolesterole de yol açarlar.

Mide Bulantısı Yaşayanlar Neler Tüketmelidir?

Mide bulantısı, çoğumuzun zaman zaman başına geldiği yaygın bir hastalık olduğundan etkilerini azaltmak için bazen ne yememiz gerektiğini merak ederiz. Düzenli ve dengeli bir diyet uygulayarak sağlıklı olan doğru yiyecekleri tüketerek bu tür sağlık komplikasyonlarını kolayca ortadan kaldırabiliriz.

Meyveler
Sağlıklı olan ve yedikten sonra mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilecek en iyi gıda maddelerinden biri meyvelerdir. Mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için çok etkili olduğu düşünülen muz, guava, elma gibi birçok meyve vardır. Ayrıca kuru üzüm, kiraz, kayısı ve kuru erik gibi lif bakımından zengin meyveler hazımsızlığı önlemede oldukça etkilidir.

Doğal Meyve Suları
Sabahları mide bulantısı olan hamile anneler için meyve suyu tüketmek etkili olabilir. Hamilelik sırasında veya benzer dönemlerde mide sorunları ile savaşmak için oldukça etkilidir. Hazırlanan mevye sularına doğal nane eklemek daha etkili sonuçlar verir.

Yoğurt
Yoğurt, mide bulantısı hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olan etkili bir gıdadır. Mide bulantısı, karın ağrısı ve benzeri çeşitli mide semptomlarının ortaya çıkmasını önler. Mesanede ki iyi bakterilerin artmasında yardımcıdır.

Bunlara ek olarak, mide bulantısıyla mücadelede etkili olabilecek daha fazla gıda maddesi vardır. Kulağa şaşırtıcı gelse de, yanmış tostların midede asit oluşumunu azaltmaya karşı çok iyi olduğu düşünülmektedir. Benzer şekilde kimyon tohumu, hazımsızlığa neden olan kötü asitlerin ve bakterilerin büyümesini azaltmada oldukça faydalıdır. Kimyon tohumlarının düzenli olarak tüketilmesi mide şişkinliği, gaz, mide bulantısı ve benzeri rahatsızlıkları da önler. Doğru ilaçlarla birlikte dengeli ve düzenli bir diyet uygulayarak, mide bulantısı sorununa hoşça kal diyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.