Marulun Sağlık İçin 11 Faydası

Marulun Sağlık İçin 11 Faydası

Marul sağlık açısından faydaları arasında uykuyu düzenleme, iltihaplanmayı önleme, bakteriler ve mantarlarla savaşma, susuzluğu giderme, hafızayı korumaya yardımcı olma, bilişsel işlevi korumaya yardımcı olma, zengin omega 3 yağ asitleri kaynağı olan kaygıyı kontrol etmeye yardımcı olma, kas gelişimini ve kilo vermeyi hızlandırma başlıca etkileridir.

Ayrıca hamile kadınlarda gebelik sürecine faydalıdır ve cilt için hazırlanan kürlerin bir çoğunda kullanılmaktadır.

Marul Nedir?

Marul kelimesi Roma döneminde “lactuca sativa” dan türetilmiştir. Ancak, Roma’da değil, Mısır’da ortaya çıkmıştır. Eski Mısırlılar, yağ bakımından zengin tohumları için marul yetiştiren ilk kişilerdi. Bu sebze, dini ve tıbbi önemi nedeniyle Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar tarafından sıkça kullanılırdı.

Bugün marul, dünyanın hemen hemen her yerinde yaprak sebze olarak yetiştirilmektedir. Ekim ayında ekildikten sonra 65-130 gün sonra yılda bir kez hasat edilebilen bitki türüdür. Marul, papatya ailesi Asteraceae‘ye aittir.

En çok bilinen çeşitler arasında olan Iceberg, Romaine, Crisphead ve Butterhead gibi çeşitli marul türleri vardır. Ülkemizde en çok tüketilen türü Iceberg türüdür. Tüm marul sebzeleri gevrek bir dokuya ve hafif tatlı bir tada sahiptir. Çoğu marul türünün beyazdan yeşile dönen rengi vardır ancak bazı türleri kahverengimsi yada morumsu olabilir.

Her gün bir kase marul salatası yemek sağlığınız açısından faydalıdır. Marul, sindirimi güçlendirir ve uzun vadeli kilo verme sürecini destekleyen mükemmel bir lif ve selüloz kaynağıdır. Ayrıca zengin A , C , E ve K vitamini, mineral potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum ve çinko kaynağıdır.

marulun faydaları nelerdir

Marulun Faydaları Nelerdir?

Marulun sağlık açısından birçok faydası bulunur. Bu değerlere geçmeden önce gelin hep birlikte bu sebzenin besin değerine bir göz atalım.

Marulun Besin Değeri

Besin Değeri100 gramda
Kalori16 kcal
Karbonhidrat1.7 g
Lif1.3 g
Protein0.9 g
Yağ0.2 g
Kolesterol0.0 mg
A Vitamini260.0 IU
C Vitamini24.0 mg
Potasyum280.0 mg
Kalsiyum36.0 mg
Demir1.1 mg

Uyku Düzeni Sağlar

Orta çağlara kadar uzanan marulun en eski faydalarından biri de uykuyu düzenleme özelliğidir. Bu fayda bir çok bilimsel çalışmalarla doğrulanmıştır. Bunun nedeni Afyon ile aynı özellikleri ve benzer yapıyı sahip kimyasal olan lactucarium‘dan kaynaklanmaktadır. Lactucarium, yapraklarda bulunan beyaz bir maddedir. Bu bileşen rahatlamanıza ve uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olur. Ancak afyonla kıyaslandığında zararlı bir yan etkisi yoktur.

Anti-inflamatuar Özellikleri

Enflamasyon, sağlığınızın birçok yönünü olumsuz etkiler. Diş ağrıları, bel ağrısı ve migren gibi sorunlara neden olabilir. Beslenmenizin bir parçası olaran marulla bunlar önlenebilir. Ekstraktları, iltihaplanma üzerinde önemli bir kontrol gösteren biyokimyasal katalizörler, lipoksijenaz ve karragenan içerir.

Anti Bakteriyel Özellikleri

Marul sindirildiğinde mantar ve parazit önleyici özelliklere sahiptir. Lactucarium adı verilen marul lateksi, Candida albicans dahil olmak üzere çeşitli maya türlerini yok eder. Vücudunuzu zararlı mikroplardan korumaya yardımcı olur. Bu özellik, biyokimyasal terpenleri ve kardenolitlerinden kaynaklanmaktadır.

Susuzluğu Giderir

Vücudunuzdaki su oranını dengelemek için günde 1 kase marul salatası tüketmeniz yeterlidir. Vücudunuzdaki sıvı dengesini korumada hayati bir rol oynayan önemli miktarda potasyum içerir.

Organlarımızın iyi çalışabilmesi için sıvı dengesi çok önemlidir bu nedenle sporculara sıvı dengesini yeniden kazanmak için aktivitelerden sonra potasyum içeriği yüksek yiyecekler yemeleri önerilir.

Kaygıyı Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Araştırmalara göre marulun sadece yatıştırıcı özelliklere değil, aynı zamanda anksiyolitik özelliklere de sahip olduğu sonucuna varmıştır. Bu nedenle sık sık yenen marul stresi ve endişeyi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Omega 3 Yağ Asitleri Açısından Zengindir

Omega-3 yağ asitleri vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli maddelerdendir. Omega 3 gibi önemli bir besin, hem fiziksel hem de zihinsel faydalar sağlar.

Birçok kişi Omega-3’lerin sadece balık etinde bulunduğunu sanır ama bu yanlış bir bilgidir. Yukarıda linkini bıraktığımız konuyu inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Omega 3, atardamarlarınızı sertleştiren plağı önlediği için kardiyovasküler sağlığınızı güçlendirecektir. Böylece kalbinizi çok fazla pompalamaya zorlamadan kan akışını düzenleyecektir. Sonuç olarak, omega 3 inme, hipertansiyon ve kalp durması riskinizi azaltır. Ayrıca, omega 3, kan basıncının yanı sıra kolesterol seviyelerini veya LDL’yi düşürmeye yardımcı olur.

Kas Yapısını Güçlendirir

Marul az miktarda protein içeren aynı zamanda protein sentezini daha verimli hale getiren enzimler içeren sebzedir. Marulun tek başına çok fazla kas birikmesine neden olması muhtemel olmasa da, diğer protein kaynakları ile sinerjik etkisi onu her zamanki kadar önemli kılar.

Özellikle vücut geliştirme yada güç sporlarıyla uğraşan kişiler protein takviyelerine ek olarak marul tüketerek kas gelişimini hızlandırabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek için en iyi besinler arasındadır. Lif ve selüloz bakımından zengindir ancak kalorisi düşüktür ve yağ içermez. Selüloz, tokluk hissi verir ve ani acıkma krizlerini önler. Böylece aşırı yemenizi önlemeye yardımcı olur. Sindirimi de hızlandırdığı için daha sık tuvalete çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Hamile Kadınlar İçin Faydalıdır

Hamileler için vazgeçilmez bir vitamin olan K vitamini bakımından bol miktarda bulunur. K vitamini, gebelik sırasında sinirsel kusurları ve doğum sırasında kanamayı önlemeye yardımcı olur. Aynı şekilde marul, hamilelik sırasında DNA sentezi için gerekli olan folat içerir.

Cilt ve Saç Sağlığı İçin Etkilidir

Marulda bulunan A vitamini cildi canlandırır. Potasyum cilde oksijen ve besin sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır. C vitamini, erken yaşlanmaya neden olan ultraviyole ışınlarına karşı korunmaya yardımcı olur. K vitamini saça güç vererek dökülmesini engeller. Şampuanı kullanmadan önce saçınızı marul suyuyla bile yıkayabilirsiniz. Bu saçınızın gücünü artıracaktır.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.