Malakit Taşı Hakkında Bilgiler

Malakit Taşı Hakkında Bilgiler

Malakit taşı kullanımı MÖ 4000 yılına dayanmaktadır. Çok kullanılan ve değerli yeşil mineral kaya olarak keşvedilmiştir. Firavunlar, bilgeliklerini artırmak ve daha anlayışlı hükümdar olabilmek için malakit taşını kullanırlardı. Eski Mısırlılar, malakit taşı tozunun geleceği görme yeteneğini geliştirdiğine ve daha derin bir içgörü sağladığına inanılıyordu. Milattan önceki dönemlerde hem açık malakat hemde koyu malakit taşı kullanılmaktaydı. Eski Mısır’ın üst kademede bulunan insanları, bu taşın “güç taşı” olduğuna inanıyordu. Enerji seviyelerini arttırmak ve zihinlerini boşaltmak için bu taşı kullanırlardı.

Asırlar geçti, Ortaçağ dönemine gelindiğinde, malakit taşı nazardan korunmak için kullanılmaya başlandı. Bu dönemde ek olarak mide ve sindirim problemleriyle savaşmak için de kullandılar. Malakit kristalleri parçalanmaya başlarsa, bunun bir tehlike işareti olduğuna inanılıyordu. Malakitin bazı çeşitleri bulunmaktadır, bunlara birazdan değineceğiz.

1800’lerin başında, Rus kraliyet ailesinin sarayında malakit odası oluşturuldu. Güzel yeşil mineral kaya sütunlara, şömine süslerine ve vazolar gibi süs eşyalarına dönüştürüldü. Bu taşın süsleme ve takı sektörüne giriş yapmasıyla sahte üretimleri de çıkmaya başladı. Taklit malakit taşı oldukça yaygındır, satın almadan önce dikkat edilmesi gerekir. Malakit taşının kalitesi kesimine, berraklığına ve rengine bağlıdır.

malakit taşı faydaları

Malakit Taşı Faydaları

Malakit taşı bilinene göre önemli bir koruma taşıdır. Bu taş, sahibinin üzerindeki negatif enerjileri emer ve vücuttan alır. Radyasyona karşı koruma sağlar ve elektromanyetik kirliliği temizler. Malakit taşı çakraları temizler, sahibine ruhsal dinginlik sağlar.

Kalbinizi koşulsuz şartsız sevgiye açar. Hayatınızı değiştirecek önemli riskler almanızda size yardımcı olur. Çevrenizde size negatif enerji sağlayacak olan insanları uzak tutar. Zorunlulukla devam ettirdiğiniz ilişkinizi, dostluğunuzu veya benzer durumlarda bağlarınızı koparır. Kişinin eylemleri, düşünceleri ve duyguları için nasıl sorumluluk alacağını öğretir.

Malakit taşı, empati yeteneğinizi geliştirir. Ruhsal bozuklukları hafifletir ve disleksi ile mücadele eder. Hayatınıza etki eden geçmiş hatıraları ve travmaları atlatmanızda size yardımcı olur. Genel olarak günümüzde yaygın kullanılma sebepleri aşağıdaki gibidir.

  • Radyasyonlara karşı koruyucudur.
  • Vücuttaki negatif enerjileri emer.
  • Kadınlarda, adet döngülerini düzenler ve krampları hafiflettiği bilinmektedir.
  • Terleme, sıtma, titreme ve Parkinson hastalığı için de faydalıdır.
  • Astım, bağırsak problemleri ve romatizmal ağrılara yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Sık sık seyahat edenlere koruyucu özellik sağladığı bilinmektedir.
malakit taşı özellikleri

Malakit Taşının Özellikleri

Malakit, toprak ana ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bu, ona kadınların üreme sistemi bozukluklarını hafifletme gücü verir.

Pek çok kadın, malakitin ağrılı adet kanamasına yardımcı olabileceğini söylenir. Ayrıca kadın doğum uzmanlarının da sık sık kullandığı bu taşın kadınlarda doğum sancısını azalttığı bilinir. Malakit’i takı şeklinde kullanmak veya ham halde yakınınızda tutmak bu iyileştirici özellikleri kazandırabilir.

Ayrıca malakit taşı denge bozukluklarına ve iç kulak problemlerine yardımcı olduğunu da görebilirsiniz. Baş dönmesi yaşarsanız veya fiziksel olarak aktivitelerde güçlük çekiyorsanız, malakit taşı kullanabilirsiniz.

Malakit negatif enerjinin üstesinden gelmek adına genel bir yeteneğe sahip olduğu için, vücudunuzdaki toksinleri temizlemek istediğinizde harika bir seçim olacaktır. Karaciğeri uyarabilir ve böbreklerdeki idrar akışını artırarak sisteminizi detoksifiye etmeye yardımcı olabilir.

Malakit taşı ayrıca kas ve iskelet sistemini iyileştirmek içinde yararlıdır. Kemiklerde oluşan kırık ve çatlak hızla iyileşmesinde, kas gerilmesi problemi olanlara da şifa sağlayacaktır. Ayrıca benzer problemlerde ki ağrıları hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Malakit Taşının Duygusal / Ruhsal Faydaları

Malakit’in negatif enerjiyi emme yeteneği, duygusal sağlığınızı ve fiziksel sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Pek çok duygusal sıkıntı durumunda şifa vermek ve sakinleşmek için kullanabilirsiniz. Endişeleriniz varsa, malakit taşını yakınınızda tutmayı deneyin. Genel kaygıyı ve belirli korkuları hafifletmeye yardımcı olur.

Bu korkular, kişilerden yada bulunduğunuz ortamlardan kaynaklanabilir. Bu tip durumlarda, önce malakit ile meditasyon yapar ve yanınızda taşırsanız, durumu çok daha az kaygıyla yönlendirdiğinizi görebilirsiniz.

Malakit’in korkularınızı hafifletme yeteneğinin ana faktörü üzerinizde oluşturduğunuz stres ve depresif ruh halini hafifletmesidir. Kaygılarınızdan arındıktan sonra özgüveninizde ki artışı göreceksiniz. Özgüvenin artması da arkadaşlıkları kolaylaştırabilir ve hatta hayatınıza yeni bir aşk getirebilir.

örnek malakit taşı görselleri
Örnek malakit taşı görselleri

Malakit Taşının Kullanım Alanları

Malakit, farklı kültürler tarafından yaşam gücünü, barışı ve bilgeliği güçlendirdiği için yaygın olarak kullanılmıştır. Eski Mısırlılar ölümden sonraki yaşamlarının “Malakit Tarlası” olarak adlandırdılar. Buranın acı çekilmeyecek bir yer olacağına inanırlardı.

Yine eski çağlarda toz haline getirilen malakit taşı, yeşil boya pigmenti olarak kullanılmıştır. 19. yüzyılın başlarına kadar bu işlem devam etmekteydi. Ayrıca, antik çağlardan günümüze çarpıcı mücevherler yapmak için kullanılmıştır.

Bu yeşil taş, sahibine nazardan korunma gücü vermiştir. Ayrıca kara büyüye ve manevi veya duygusal baskılara karşıda koruduğu söylenmektedir.

Bazı insanlar, modern yaşamın her yerinde görünen elektromanyetik enerjiyi emmek ve saptırmak için malakit kullanıyor. Radyasyona fazlasıyla maruz kalıyorsanız, malakit taşlarını evinizdeki veya çalışma alanınızdaki elektroniğin yakınında koymanız yeterli olacaktır.

Hepsi bir yana, belki de malakite atfedilen en şaşırtıcı güç, yaklaşmakta olan tehlikeyi tahmin etme gücüdür. Tehlike yakın olduğunda taşın parçalara ayrılacağı söylenmektedir.

Malakit Taşı Hakkında Sorular

Her şifalı taş gibi malakitin de kendi özellikleri ve ayrıcalıkları vardır. İlk kez bu taş hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin aklına takılan sorular başlıca aşağıdaki gibidir.

Malakit taşı hangi burç?

yaygın olarak “Akrep, Oğlak” burcuna ait olduğu bilinmektedir. Ancak Malakit, doğum taşlarından biri değildir.  Bu nedenle herhangi bir burçla ilişkilendirilmez. İlkbaharda doğduysanız, doğal burç taşınız sayılabilir. Bir çok astrolog renginden dolayı “Boğa” burcu ile ilişkilendirmektedir.

Malakit taşının anlamı nedir?

Yunanca yumuşak anlamına gelen “malakee”, “malakos” veya “malache” kelimesinden türemiştir.

Malakit taşı nerede bulunur?

Rusya, Avrupa, Afrika ve Amerika başta olmak üzere dünyanın her hangi bir yerinde bulanabilmektedir.

Malakit taşı ne kadar?

Bu değerli taşın piyasada oldukça fazla sahte üretimi vardır, satın almadan önce dikkatli olunması gerekir. Ham halde bulmak zor olduğu için genelde takı ve aksesuar sektöründe kullanılır. Fiyatı değişkenlik gösterebileceği gibi bugünün ortalamasıyla 100 gramı 250 – 300 TL arasında değişmektedir.

Malakit hangi çakralara uyumlu?

Kalp Çakrası, Boğaz Çakrası ve 3.Göz Çakrası için kullanılır.

Malakit Taşı Kimyasal Özellikleri

Malakit taşı, bazik bakır karbonattan oluşan, parlak yeşil bir mineral yapıdır. Çok bulunan bir bakır cevheri türüdür. Daima bakır sülfürleriyle, özellikle kalkopiritle birlikte bulunur. Bu yatakların üst kısımlarında oksitlenmesi sonucu oluşur.

YapısıMonoklinik kristal yapı
GörünüşLifli ise ipeksi, masif ise donuk
SembolCu2CO3(OH)2
SınıfPrizmatik
Sertlik3.5 – 4
Ağırlık3.6 – 4

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.