Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?

Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?

Kürtaj, hamileliği sonlandırma prosedürüdür. Uzmanlar tarafından Embriyo yada fetus’ü düşürmek adına ilaç tedavisi veya cerrahi operasyon uygulanır. Prosedür lisanslı bir sağlık uzmanı tarafından yapılır. Hamileliği sonlandırma kararı çok kişiseldir aynı zamanda kişinin psikolojik bir savaş durumunda kalmasına yol açar. Kürtaj yaptırmayı düşünüyorsanız, sağlık uzmanlarının çoğu danışmanlık hizmeti önerir.

Zorunlu olmadıkça kürtaj bir seçim olmamalıdır. Her şeye rağmen kişi kendi kararını vermiş veya herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle kürtaj olması gerekiyorsa bu yazımızda kürtaja dair her şeyi inceleyeceğiz.

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kürtajların en sık gözlemlendiği bölgelerden birisi olan İskandinav’da kürtajların çoğu 24 haftalık hamilelikten önce gerçekleştirilir. Ebriyonun oluşumundan sonraki 24 hafta çok sınırlı koşullarda gerçekleştirilebilirler. Örneğin, annenin hayatı risk altındaysa veya çocuk ciddi bir özürlülükle doğacak durumdaysa müdahale edilebilir.

Çoğu kürtaj hizmeti, kaç haftalık hamile olduğunuzu bulmak için ultrason taraması yapmayı tercih eder. Hamileliğin uzunluğu, son döneminizin ilk gününden hesaplanır. Kürtaj konusunda erken tavsiye almak, emin değilseniz karar vermeniz için size daha fazla zaman tanıyacaktır.

Kürtaj Olmaya Karar Vermek

Kürtaj yapma kararı yalnızca size aittir. Bazı kadınlar kürtaj yaptırmaya hemen karar verirken bazıları bu durumu atlatamaz. Kürtaj olmak isteyen tüm kadınlar, istedikleri takdirde seçeneklerini tartışabilir ve eğitimli bir hamilelik danışmanından destek alabilir.

Eşinizle, arkadaşlarınızla veya ailenizle de konuşmak isteyebilirsiniz ancak bunu yapmak zorunda değilsiniz. Ancak psikolojik açıdan kendinizi suçlu hissediyorsanız kendi kendinize bu sorunun içinden çıkamıyorsanız yakınlarınızla bilgi alışverişinde bulunmak size çok iyi gelecektir.

Ülkemizde olağanüstü evlenme yaşı 16, resmiyette evlenme yaşı 18’dir. Eğer kürtaj olmaya karar verdiyseniz kürtaj işlemleri doktor ve hasta arasında kalır. 16 yaşından küçük birisi için durum farklıdır, aile büyüklerine bilgi verilmesi gerekir.

Kürtaj Sırasında Ne Olur?

Kürtaj yapılmaya karar verilmesi durumunda iki farklı yol izlenebilir.

Tıbbi İlaçlar (Kürtaj Hapı)
Kürtajı başlatmak için genellikle 24 ila 48 saat arayla 2 ilaç alırsınız

Cerrahi Operasyon
Hamileliğinizi bitirmek ve normal hayata kısa sürede dönmek için kullanılır. İşlemden sonraki 2 hafta vajinal kanamanın devam etmesi olası bir durumdur.

Düşükler sadece hastanelerin veya onaylı kliniklerin bakımı altında kalifiye doktorlar tarafından yapılabilir. Hamilelik süreniz 10 haftadan daha az ise hastane veya klinik genellikle size evde kullanmanız için ikinci ilaç dozunu verebilir. Kürtaj yapan çoğu kadının genellikle klinikte veya hastanede kalması gerekmez, ancak farklı günlerde randevulara gitmeniz gerekebilir.

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtaj güvenli bir prosedürdür, düşük yöntemi en güvenli halidir ve hamilelikte mümkün olduğunca erken alınan kararlar ağrıları ve kanamaları azaltacaktır. Çoğu kadın herhangi bir sorun yaşamayacaktır, ancak Rahim enfeksiyonu, Rahimde kalan gebelik, Aşırı kanama ve Rahimde hasar gibi durumlara yol açabilir.

Az önce belirttiğimiz durumlar ortaya çıkarsa, cerrahi operasyonlarda dahil olmak üzere daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir. Kürtaj yaptırmak, tekrar hamile kalma ve gelecekte normal hamilelik geçirme şansınızı etkilemez. Kürtajdan hemen sonra hamile kalabilirsiniz.

Tıbbi İlaç Kullanımının Riskleri
14 haftalık hamilelikten önce tıbbi ilaçlar yardımıyla kürtajın ana riskleri şunlardır:

 • Rahimde kalan embriyo yada fetus parçalarını çıkarmak için başka bir prosedüre ihtiyaç duyuyor. Bu durum 1.000 kadından yaklaşık 70 kadarını etkiliyor.
 • Ağrılı kanama, rahim hasarı veya sepsis gibi ciddi komplikasyonlardır. Bu durum 1.000 kadından 1 kişiye denk gelir.

14 haftalık hamilelikten sonra tıbbi ilaçlar yardımıyla kürtajın ana riskleri şunlardır:

 • Rahimde kalan embriyo yada fetus parçalarını çıkarmak için başka bir prosedüre ihtiyaç duyuyor. Bu durum 100 kadından yaklaşık 13 kadarını etkiliyor.
 • Ağrılı kanama, rahim hasarı veya sepsis gibi ciddi komplikasyonlardır. Bu durum 100 kadından 1 kişiye denk gelir.
 • Rahim enfeksiyonu veya yaralanması yaşanır. Bu durum az sayıda kadına olur.

Cerrahi Operasyon İşleminin Riskleri

 • Rahimde kalan embriyo yada fetus parçalarını çıkarmak için başka bir prosedüre ihtiyaç duyuyor. Bu durum 1.000 kadından yaklaşık 35 kadarını etkiliyor.
 • Ağrılı kanama, rahim hasarı veya sepsis gibi ciddi komplikasyonlardır. Bu durum 1.000 kadından 1 kişiye denk gelir.

14 haftalık hamilelikten sonra tıbbi ilaçlar yardımıyla kürtajın ana riskleri şunlardır:

 • Rahimde kalan embriyo yada fetus parçalarını çıkarmak için başka bir prosedüre ihtiyaç duyuyor. Bu durum 100 kadından yaklaşık 13 kadarını etkiliyor.
 • Çok ağır kanama durumu gözlemlenir. 100 kadından yaklaşık 1 ila 10’u etkilenmektedir.
 • Rahim yaralanması görülebilir. Bu az sayıda kadına olan bir durumdur.
 • Enfeksiyon, az sayıda kadında görünmüştür.

Doktorunuz veya tedavi olduğunuz hastane / klinik, kürtaj sonrası herhangi bir sorun yaşarsanız 24 saat yardım hattı sağlayacaktır.

Kürtajın Doğurganlık, Sağlık ve Gelecekteki Gebeliklere Etkisi

Bilinçli bir şekilde yapılan kürtaj meme kanseri veya ruh sağlığı sorunları riskini artırmaz. Kürtaj yaptırmak, hamile kalma ve gelecekte normal hamilelik geçirme şansınızı etkilemez.

Birçok kadın kürtajdan hemen sonra hamile kalabilir, bu nedenle hamile kalmak istemiyorsanız hemen doğum kontrol yöntemini kullanmaya başlamalısınız . Hastanedeki veya klinikteki doktor, hemşire, kürtaj yaptığınız sırada kontrasepsiyon hakkında sizinle konuşmalıdır.

Hızlı bir şekilde tedavi edilmeyen rahim enfeksiyonu doğurganlığınızı etkileyecek ve gelecekteki hamilelikleriniz için çok küçük bir şans bırakacaktır. Bunun nedeni: Enfeksiyon, pelvik inflamatuar hastalık (PID) olarak bilinen fallop tüplerinize ve yumurtalıklarınıza yayılabilir. PID, bir yumurtanın rahim dışına implante olduğu infertilite veya ektopik gebelik riskini artırabilir.

Ancak çoğu enfeksiyon bu aşamaya gelmeden tedavi edilir. Kürtajın olası risklerinden endişe ediyorsanız, daha fazla bilgi için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Kürtaj Ne Kadar Yaygın? Kaç Kadın Kürtaj Yapmayı Seçiyor?

Kürtaj, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yapılan en yaygın tıbbi prosedürlerden biridir. Tüm kadınların %40’ından fazlası erken gelen yada herhangi bir sağlık durumundan dolayı hamileliğine son verir. ADB’yi baz olacak olursak kürtaj yaptıran kadınlar ortalama 40 yaşın üzerindedir. ABD’de ve dünya çapında kürtaj, gebeliğin kişinin hür iradesine bağlı olarak sonlandırılması olarak da bilinir.

Türkiye’de ise bu durum ortalama her yıl 100 bin kadının kürtaj yaptırıyor. 18 yaşını doldurmuş kadınların her sene %5’i tıbbi ilaçlar yada cerrahi operasyonlarla kürtaj yaptırdığı demek oluyor. Ancak ülkemizde kürtaj kağıt üzerinde yasal, fiilen yasaklanmış bir durumdur.

Türkiye’de Kürtaj Yasal Mı?

Günümüz Türkiye’sinde kürtaj yasaldır. 1983 yılında yürürlüğe giren 2827 No’lu Nüfus Planlaması Yasası, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana uygulanan kürtaj üzerindeki yasal kısıtlamayı kaldırdı.Yasa, 10 haftaya kadar olan gebeliklerin isteğe bağlı olarak kürtajla sonlandırılmasına izin vermektedir. Kürtaj için eğer bir kadın evli ise eşinin, 18 yaşının altında ise ebeveyn rızası gerekmektedir. Yasa, gebeliğin 10 haftadan fazla olduğu ve kadının hayatını tehdit ettiği veya edeceği ya da doğacak çocuk ile onu takip edecek nesiller için ağır mağduriyet yaratacağı hallerde kürtaja izin vermektedir. Bu tür gebelik sonlandırmaları için herhangi bir zaman sınırlaması konulmamıştır. Bununla birlikte, böyle bir durumda doktor, sağlık otoritelerine kadının kimliğini, yapılacak işlemi ve işlem uygulanmadan önce işlemin gerekçesini vermelidir.

Acil bir durumda, operasyon yirmi dört saat içerisinde gerçekleşmelidir. Bir suç sonucu meydana gelen gebelikler için Türk Ceza Hukuku 20 haftaya kadar kürtaj izni vermektedir. Devlet hastanelerindeki kürtaj hizmetleri devlet sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır. Kürtajın yasallaştırılmasından bu yana, birçok kadın Türkiye’deki yasal kürtaj hizmetlerinden yararlanmıştır. Türk kadınlarının yaklaşık %14’ü hayatlarında en az bir kez kürtaj yaptırdıklarını belirtmiştir. Ancak, Türkiye’deki özellikle de devlet hastanelerindeki kürtaj hizmetlerinin günümüzde ulaşılabilirliğini sorgulayan son yıllarda birçok rapor ortaya çıkmıştır. Bu çalışma Türkiye’deki devlet hastanelerinde kürtajın ulaşılabilir olup olmadığı sorusunu ve hangi koşullar altında kürtajın yapıldığını sistematik olarak cevaplamaya çalışmaktadır.

– Kadın doğum bölümleri bulunan 431 devlet hastanesinden % 7,8’i isteğe bağlı kürtaj hizmeti verirken % 78’i tıbbi zorunluluklarda bu hizmeti vermektedir. Devlet hastanelerinden % 11,8’i kadın doğum bölümleri bulunmasına rağmen kürtaj hizmeti vermediklerini belirtmiştir. İletişime geçilen 431 hastanelerden %1,4’ü ise konu ile ilgili bilgi vermemiştir.

– Kadın doğum bölümleri bulunan 58 eğitim ve araştırma hastanesinden % 17,3’ü isteğe bağlı kürtaj hizmeti verirken % 71,1’i tıbbi zorunluluklarda bu hizmeti vermektedir. Eğitim ve araştırma hastanelerinden %11,4’ü kadın doğum bölümleri bulunmasına rağment kürtaj hizmeti vermediklerini belirtmiştir.

– Batı Marmara ve Doğu Karadeniz bölgesinde 1,462,4442 doğurganlık çağında kadın bulunmasına rağmen, bu bölgelerde isteğe bağlı olarak kürtaj servisi veren devlet hastanesi bulunmamaktadır.

– 81 ilden 53’ünde isteğe bağlı olarak kürtaj hizmeti veren devlet hastanesi bulunmamaktadır. (Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak,Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Yalova, Kilis, Osmaniye)

Daha önce kürtaj deneyimi yaşadın mı? Yada kürtaj olmaya karar verdin ama kimseye anlatamıyor musun? Bize içini yorum yaparak anonim bir şekilde dökebilirsin.

Benzer İçerikler

Kullanıcı Yorumları: Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
  Bu yazımıza henüz kimse yorum yapmamış 😞
Sizde Yorumunuzu Paylaşın