Kronik Bronşit Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kronik Bronşit Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öksürmek, vücudunuzun ciğerlerinizdeki zararlı virüslerden kurtulmasının bir yoludur. Ancak, Kronik Bronşit ile alakalı çok fazla öksürmek de sağlığınız açısından zararlı olabilir. Uzun süre devam eden öksürük durumu, kronik bronşit adı verilen ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. İşte o zaman akciğerlerinizdeki bronş denen hava tüpleri tahriş olur ve iltihaplanır. Akut bronşit ve kronik bronşit olmak üzere iki çeşiti bulunur. Ortalama üst üste 2 yıl boyunca yılda en az 3 ay öksürükme durumu yaşıyorsanız durum ciddidir. Bu bir tür kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır (KOAH).

Kronik bronşit tedavileri ilaç, ameliyat, terapi ve hepsinden önemlisi yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Bu durum genellikle kendi başına yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da, zamanla ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle sizde olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla bir randevu ayarlamalısınız.

Bronşit, tıpta solunum kanallarının veya bronşların iltihaplanması anlamına gelir. Bu da vücudun büyük miktarlarda mukus üretmesine neden olur. Akut bronşit genellikle 10 hafta içinde geçer, ancak daha sonra bir süre öksürük yaşanabilmesi normaldir. Yılda üç ay üst üste iki yıl boyunca düzenli olarak öksürüğünüz ve mukusunuz varsa buna başka bir kaynaktan neden olmuyorsa, kronik bronşitiniz var demektir. Şimdi gelin kronik bronşit türünü yakından inceleyelim.

Kronik Bronşitin Nedenleri

Solunum kanallarının iltihabının yayılması durumu yoğun hale geldiğinde, vücuttan uzaklaşması çok daha uzun zaman alır. Bir kronik bronşit vakasının kesin nedenleri her zaman bilinmemekle birlikte, sigara dumanının akciğerler üzerindeki etkisinden dolayı, sigara içmek bu durumu güçlendirir. California Üniversitesi‘ne göre, kronik bronşit durumu yaşayanların yüzde 90’ı sigara kullanmaktadır. Ancak bu durum sadece sigara içmeye bağlı değildir. Hava kirliliğine, zehirli gazlara veya havadaki toza sık sık maruz kalmak da buna neden olabilir. En sık rastlanan belirtiler aşağıdaki gibidir.

 • Pasif içicilik
 • Toz
 • Yapay / kimyasal spreyler gibi bazı dumanlar
 • Hava kirliliği
 • Duman
 • Yetersiz oksijenli ortam

Kronik bronşite yakalanma olasılığını artıran diğer faktörler arasında çocuklukta solunum yolu hastalıklarına maruz kalma, pasif içicilik veya ailede akciğer hastalığı geçmişi bulunur. Haftada ikiden fazla reflü vakası olan gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) yaşayan kişilerin de hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Kronik bronşit semptomları arasında sık, inatçı öksürük ve solunum yolu enfeksiyonları, olağan aktiviteler sırasında nefes darlığı, yorgunluk, hırıltı ve alışılmadık düzeyde mukus üretimi görülür. Dudaklarda, göğüste ağrılar ve tırnak diplerinde mavilik de yaşayabilirsiniz.

Kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) türüdür ve doktorların zamanla nefes almayı zorlaştıran daha büyük bir durum grubunu ifade etmek için kullandıkları bir terimdir.

Kronik Bronşit Belirtileri

Kronik bronşit, solunum yollarınızı kalın mukusla doldurur. Hastalık ilerledikçe nefes almanız zorlaşır. Genel olarak kronik bronşit belirtilerinde şunlar gözlemlenir:

 • Genellikle mukuslu öksürük
 • Hırıltı
 • Sık sık göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Yorgun hissetmek

Nemin ve sıcaklığın düştüğü kış aylarında belirtileriniz daha kötü olabilir.

Kronik Bronşit Tedavisi

Kronik bronşit tam olarak tedavi edilemezken, semptomları hafifletmek, belirtileri azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için tedaviler uygulanabilir. İlaçlar, ameliyatlar ve terapiler varken, bunu tedavi etmek için yapabileceğiniz en önemli şeyler yaşam tarzı değişiklikleridir.

Uzm. Dr. Sevin Karalar tarafından Kronik Bronşitin tedavi yöntemleri.

Sigarayı bırakmak ve pasif içicilikten uzak durmak başta olmak üzere akciğerleri tahriş edici maddelerden kaçınmak önemlidir. Hava kirliliğine, boya dumanlarına, ev temizleyicilerine veya benzeri maddelere maruz kalabileceğiniz bir durumdaysanız yüz maskesi takmak semptomların kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca öksürük ve solunum problemlerini artırabilen soğuk havada da yardımcı olabilir. 

Benzer şekilde bir nemlendirici, sıcak nemli hava solunum yollarındaki mukusu gevşettiği için nefes almayı kolaylaştırabilir ancak bakteri ve mantarların büyümesini önlemek için düzenli olarak temizlemelisiniz. Kronik bronşitiniz varsa egzersiz her zaman mümkün olmasa da, sizi sağlıklı tutabilir ve semptomlarınızı daha iyi hale getirebilir.

Kronik Bronşitte İlaç tedavisi

Kronik bronşitiniz varsa, doktorunuz, vakanızın ciddiyetine bağlı olarak farklı ilaç reçete edebilir. Hap şeklinde olabilirler veya bir inhaler yoluyla kullanılabilirler. Bronkodilatör ilaçlar her iki şekilde de gelir ve akciğerlerdeki hava geçişlerini gevşeterek nefes almayı kolaylaştırır aynı zamanda semptomları azaltır. Aerosol spreyler şeklindeki steroidler, kronik bronşit semptomlarını hafifletebilir ancak zamanla uzun süreli kullanım yüksek tansiyon, diyabet, zayıf kemikler ve katarakta yol açabilir.

Antibiyotikler kronik bronşiti doğrudan tedavi etmez, ancak durumun bir sonucu olarak ortaya çıkan enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olabilirler. Her beş ila yedi yılda bir yapılan yıllık grip aşıları ve zatürre, kronik bronşitli kişiler için önemlidir, çünkü her ikisinden de iyileşme olasılığı daha düşüktür.

Kronik Bronşitte Terapi Yöntemi

Özellikle serbest radikalleri azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmakta zorluk çekiyorsanız, kronik bronşitli kişilerin yararlanabileceği alternatif tedavi yöntemileri vardır. Pulmoner rehabilitasyon, dudak büzüştürme gibi nefes alma uygulamalarının öğrenilmesini bunlardan bazılarıdır. Egzersiz ve beslenme planlaması daha kötü kronik bronşit ataklarının hafiflemesinde yardımcı olur ayrıca sigarayı bırakmaya da yardımcı olur. Sigarayı bırakmakta zorlananlar, Alo 171 Sigarayı bırakma hattını arayabilirler.

Kronik Bronşit Ameliyatı

Bazı kronik bronşit vakalarında (KOAH), akciğerlerin hasarlı kısımlarını tedavi etmek için ameliyat gerekebilir. Akciğer hacmi küçültme ameliyatı (LVRS), en çok hasar gören akciğer dokusunun yaklaşık yüzde 30’unu kaldırarak akciğerlerin daha kolay nefes almasına yardımcı olabilir. Bu da kalan akciğerlerin daha verimli çalışmasını sağlar. Genel yaşam kalitesini artırabilir ve hatta hasar görmüşse diyaframa yardımcı olabilir. Ancak kronik bronşiti olan her insanlar bu ameliyata uygun değildir.

Akciğerlerin kurtarılamayacak kadar hasar görmesi durumunda başka bir seçenek de akciğer değişimidir. Bu durum prosedür risk taşır ve daha sonra immünosüpresanların alınmasını gerektirir, bu nedenle ameliyat yalnızca diğer seçenekler tükendiğinde önerilir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.