Koronavirüs Döneminde Emziren Annelerin Bilmesi Gerekenler

Ülkemiz Koronavirüs‘ün tüm dünyayı sarmış olduğu bu tehlikeli dönemde tüm annelerimiz korunmak için harika bir iş çıkartıyor. Gerek ev içerisinde yapılan fiziksel aktivitelerle gerekse sık sık ellerimizi yıkayarak tüm yönergelere uyuyoruz. Peki bu süre zarfında emziren annelerin dikkat etmesi gereken konular nedir?

Küçük çocuklarımızı ve hatta yeni doğmuş bebeklerimizi korumak tıpkı kendimizi korumaya benzer. Bilim adamlarının dünyanın ilk kez karşılaştığı Korona-virüsü hala öğrenmeye çalıştığını ve tıbbi araştırmaların devam ettiğini unutmamak gerekir. 2020 Nisan ayından bu zamana kadar yapılan araştırmalarda, araştırmacıların bebek emzirmenin güvenli olduğunu belirtmiştir. Ancak hastane veya polikinlik tarafından şahsınıza yapılan COVID-19 testi pozitif çıktıysa bu durum bazı özel önlemler almanızı gerektirir.

SARS-CoV-2 (Koronavirüs) anne sütüne geçer mi?

Bu konuda henüz araştırmalar fazlasıyla sınırlı olsada bilim adamları SARS-CoV-2’yi anne sütünde bulamadılar. Bu zamana kadar yapılan testlerde sadece Çin’de 2 emziren annenin sütünde COVID-19 testip edildi bu durumsa tıbbı veriler için yeterli değil. Her iki annede koronavirüs enfeksiyonu olmayan sağlıklı bebeklere sahipti. Anneler yeni doğan bebekleriyle cilt temasından kaçındı ve iyileşene kadar kendilerini izole ettiler.

Ek olarak, Coronavirüs hakkında araştırmalar devam ederken, bilim adamları en yakın virüs tipi olan SARS-CoV’yi çok iyi biliyor. Bu koronavirüs de anne sütünde bulunmadı. Ancak daha fazla tıbbi çalışmaya ihtiyaç vardır. Bebeğinizi emzirip emzirmeyeceğinizden emin değilseniz doktorunuza başvurmalısınız.

Emzirmeye ilişkin yönergeler nelerdir?

Bebeğinizi emzirebiliyorsanız, bu durumu devam ettirmeniz önemlidir. Ancak bu salgın sırasında bebeğinizi korumak için özel kurallar vardır.

Araştırmacılara göre, Coronavirus‘ü taşıyan bir kişi hapşırdığında, öksürdüğünde veya konuştuğunda esas olarak havadaki küçük damlacıklar yoluyla yayıldığını belirtiyor. Aslında, bu virüs bazı insanlarda semptomlara bile neden olmadan burun içinden girebiliyor. Buda sizi taşıyıcı anne durumuna getirebiliyor.

Yeni koronavirüsün anne sütünüzden geçmeyeceğini zaten tespit etmiş olsak da, yine de ağzınızdan, burnunuzdan, yüzünüzle veya nefesiniz havayla temas ettikten sonra küçük çocuğunuza dokunarak geçirebilirsiniz. Bu nedenle, COVID-19 semptomlarınız varsa veya virüse maruz kalabileceğinizi düşünüyorsanız, aşağıda size hazırladığımız yönergelere uymanız özellikle önemlidir:

Ellerinizi sık sık yıkayın

Her durumda bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkamalısınız. Özellikle bebeğinizi almadan veya biberonları ve diğer bebek eşyalarını almadan önce ve sonra ellerinizi sık sık yıkamak çok önemlidir. Ellerinizi yıkarken parmak aralarına, yüzük vb. Takıları çıkartmaya ve kaliteli hijyen malzemesi kullanmaya dikkat edin.

Maske Kullanmayı İhmal Etmeyin

Belki de dışarı çıktığınızda bir tane giymeye alışkınsınız, ama kendi evinizde? Emziriyor musunuz, o zaman maske takmak zorundasınız. Herhangi bir COVID-19 belirtiniz veya şüpheniz varsa maske takmak semptomlara sahip olmasınız bile bebeğinizi korumak için oldukça önemli.

Ayrıca, bebeğinizi tutarken veya konuşurken mutlaka maske takın. Bu muhtemelen sizin için rahatsız edici olacak hatta bebeğinizin de korkmasına neden olabilir ancak tedbiri elden bırakmamak gerekir. Eğer maskeniz tek kullanımlık ise kaliteli cerrahi (3 katlı) olmasına veya N95 maske veya benzeri izole maskeler kullanmayı tercih edin.

Çevrenizi sık sık dezenfekte edin

Alkol bazlı bir temizleyici ile dokunduğunuz her şeyi temizleyin ve dezenfekte edin. Bu durum sadece temas ettiğiniz eşyalar için geçerli değil, dokunmadığınız ve üzerinde nefesinizle virüs yayabileceğinizi düşündüğünüz bölgeleri de dezenfekte edin.

Bebeğinize dokunabilecek her şeyi dikkatlice temizleyin ve dezenfekte edin. Ancak bebeğinizin temas ettiği eşyalarında ilaçlı kalmamasına özel gösterin.

Anne sütü pompası kullanın

Eğer Korona virüs testiniz pozitifse veya şüpheleriniz varsa anne sütünüzü pompalayabilir, eşinizin veya bir aile üyesinin bebeğinizi beslemesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra ellerinizi yıkayın ve göğüs pompasının temas ettiği bölgeyi temizleyin.

Biberonun veya bebeğinize ait şişeyi beslemeden sonra kaynamış suya koyarak steril olduğundan emin olun. Şişeyi yıkarken sirke, sabun veya benzeri dezenfekte özelliği olan aracılar kullanabilirsiniz.

Alternatif bebek maması kullanın

COVID-19 belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız emzirmeniz gerekmez. Her halükarda bebek mamasını elinizin altında tutun ve biberonları sterilize ederek hazırda bekletin.

Anne sütü bebeğe herhangi bir bağışıklık sağlar mı?

Anne sütü, çocuğunuza sahip olduğunuz süper güçlerin çoğunu verir. Çeşitli hastalıklara karşı koruma kalkanı gibi düşünebiliriz. Anne sütü sadece bebeğinizin karnını doldurmakla kalmaz, aynı zamanda onlara bazı bakteri ve virüslere karşı geçici bağışıklık kazandırır.

Şu anda emzirmek riskli midir?

COVID-19 enfeksiyonu veya diğer viral enfeksiyon için bazı ilaçlar alıyorsanız önce doktorunuzla görüşün. Bu durumda sizden bebeğinizi emzirmemenizi veya göğüs pompyası kullanmanızı belirteceklerdir.

Ciddi COVID-19 semptomlarınız varsa, kesinlikle emzirmeye çalışmayın. Bu enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olmak için enerjinize ihtiyacınız olacak.

Ne yazık ki, hala bilmediğimiz çok şey var. Çoğu uluslararası sağlık kuruluşu, bu pandemi sırasında emzirmenin güvenli olduğunu tavsiye eder ancak en iyi teşhisi dokturunuz koyacaktır.

Bununla birlikte, dünyada emzirme ve bebekler de dahil olmak üzere SARS-CoV-2 ile ilgili soruları cevaplamak için devam eden birçok güvenilir tıbbi araştırma tüm hızıyla devam etmektedir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.