Kivi Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

Kivi Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

Kivi çayı yorgunluk ve uykusuzluğa iyi gelen etkili çay türlerinden biridir. Sinir sistemine faydalıdır ve vücudun sağlıklı bir şekilde yenilenmesini sağlar. Harika bir C vitamini deposu olan kivi , sabah ve akşam 1 bardak tüketilmesi halinde oldukça faydalı bir çaydır. Öte yandan kivi, sodyum veya kolesterol içermez. Bu çayın içeriğini aşağıdaki gibidir.

 • A vitamini
 • B vitamin
 • E vitamini
 • K vitamini
 • Beta karoten, lutein, zeaksantin
 • Niasin, riboflavin, tiamin

Kivi Çayının Faydaları Nelerdir?

Kivi çayı, içerdiği birçok faydalı vitaminlerden dolayı faydalı çay olarak sıkça tüketilmektedir. Kivi çayı, kivinin kurutularak toz hale getirilmesiyle yapılır.

Soğuk Algınlığı ve Gribi Önler

Kivide bol miktarda C vitamini bulunması nedeniyle birçok solunum yolu hastalığının tedavisinde oldukça etkilidir. Araştırmalar, gıda programlarına ve diyet listelerine herhangi bir kivi eklemenin hem yetişkinlerde hem de astım gibi solunum yolu hastalıklarından muzdarip genç yaştaki çocuklarda etkili olduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışma , hırıltılı solunum, baş tıkanıklığı ve şiddetli boğaz ağrısı gibi belirtileri azaltmanın oldukça faydalı olduğu sonucuna varmıştır.

Güçlü Antioksidandır

Kivi çayı birçok faydalı besin öğesi, fenolik bileşen, karotenoid ve C vitamini içerir. Sağlık açısından büyük faydalar sağlar. Yapılan bir araştırmaya göre özellikle kivi, portakal ve greyfurt karışımlarının daha güçlü antioksidan özellikleri olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, iltihaplanma vb. hastalıkların gelişme riskini en aza indirir. Vücutta dolaşan serbest radikalleri kontrol altına alır.

Kalp ve Damar Sağlığına Faydalıdır

Kivi çayı, tıpkı turunçgiller gibi bol miktarda C vitamini, E vitamini, potasyum (K) ve koruyucu polifenoller içerir. Bunların hepsinde zengin bir besin maddesi olduğu için kalp ve damar sağlığının korunmasında da çok faydalıdır.

Kivi meyvesinin kandaki trigliseritlerin azaltılmasında önleyici bir rol oynayabileceğini bilinir. Başka bir araştırmaya göre, her gün düzenli kivi tüketimi trombosit saldırısı veya olası kan pıhtılaşması riskini azaltır. Tromboembolik ve ateroskleroz gibi kalp hastalıkları riskini önlediği sonucuna varılmıştır.

Sindirime Yardımcı Olur

Kivi çayı ayrıca aktinidain olarak bilinen bir enzimin protein özelliklerini içerir. Öte yandan protein sindirimine de yardımcı olur. Hassas bağırsak sendromu olan kişilerin kullanılması özellikle tavsiye edilir.

Kolesterol Seviyelerini Dengeler

Kivi bol miktarda antioksidan madde içerdiği için trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düşürebilir. Vücutta kan pıhtılaşması ve kan incelmesi gibi sorunlarda bile oldukça etkilidir.

Öte yandan bol miktarda C vitamini içerdiği için kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerini düşürür. Bunu desteklemekle kalmaz, aynı zamanda iyi kolesterol seviyesini de yükseltir. Kivi’nin LDL kolesterolü düşürme özelliği, lif ve potasyum içeriği ile ilgilidir.

Göz İçin Faydalıdır

Erken yaşlanma problemiyle ilişkili sarı nokta hastalığını, düzenli olarak tüketilen kivi etkisiz hale getirebilir. Pek çok vitamin ve antioksidan açısından zengin olan kivi çayının retina sağlığı için etkili olduğu ve göz sağlığını desteklediği biliniyor.

Bir fincan normal kivi çayı göz hastalıklarını önler. Antioksidanlar, gözün makulasında oksidatif hasarı önler ve hassas göz dokusunu tehdit eden UV ışığını büyük ölçüde engeller.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Şaşıracaksın ama M.Ö. 700’lü yıllarda, Asya’da kanser sorununun önlenmesine yardımcı olmak için sıklıkla kullanılmaktaydı. Flavonoidler ve karotenoidler açısından zengin olan kivi meyvesi çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Bu durumda vücutta kanser hastalığına neden olan serbest radikallerin DNA’ya zarar vermesini engeller ve kanser riskini en aza indirir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kivi çayı bol miktarda lif içerdiği için yüksek kolesterol seviyelerini düşürür. Bu sayede olası kalp hastalığı ve kalp krizi riskini azaltmada etkilidir. Kilo vermek isteyenler için önemli bir avantaj sağlayan kivi, iştahı bastırmada etkilidir ve içerdiği liflerle tokluk hissi kazanmanıza neden olur.

Kivi Çayının Cilde Faydaları

Kivi meyvesinin en önemli katkı maddelerinden biri de cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan C ve E vitamini açısından büyük bir etki kaynağı olmasıdır.

Kivi’yi doğru besinler ile tüketirseniz , bu bağışıklık sistemine büyük fayda sağlayacaktır. Kivi çayını maskelerin içine eklerseniz, parlak bir cilt kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kivi Çayı Tarifi

Kivi çayı hazırlamak oldukça basittir. Ortalama 5 dakikalık bir sürede çayınız hazır hale gelecektir.

Malzemeler:

Hazırlanışı:

 • Isıya dayanıklı büyük bir kaba limon dilimleri ve yeşil çayı ekleyin, ardından kaynar suyu dökün.
 • Çay poşetini çıkarmadan önce 5 dakika demlenmeye bırakın.
 • Bu arada kivinin suyunu bir meyve sıkacağı ile sıkın.
 • İsteğe bağlı olacak şekilde pudra şekerini ekleyin.
 • Şeker eriyene kadar karıştırın.
 • İster sıcak isterseniz soğuk tüketebilirsiniz, afiyet olsun.
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.