Kilo Vermeye Nasıl Başlanır?

Kilo Vermeye Nasıl Başlanır?

Belkide aşırı kilo nedeniyle fiziksel görünümünüzle mücadele ediyor olabilirsiniz. Bu durumdan rahatsız olmaya başladıysanız bir şeyler yoluna girmiş demektir. Muhtemelen fiziksel zindeliğiniz ve zihinsel sağlığınız için ne kadar önemli olduğunun farkına vardınız demektir. Yaşamınızı ve kilonuzu değiştirmeye hazırsanız, önce etkili bir şekilde kilo vermeye nasıl başlayacağınızı öğrenmelisiniz. Sizlere bu yazımızda “kilo vermeye nasıl başlamalıyım?” sorunun cevaplarını vereceğiz.

Kilo Vermeye Başlamak İçin Uzmana Danışın

Birçok kişi doktorlarına danışmadan diyete ve egzersiz yapmaya başlar. Bu durum önceden tıbbi bir rahatsızlığınız varsa sakıncalı olabilir. Tıbbi muayene aynı zamanda kişisel ihtiyaçlarınız için en uygun program türünü tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Bünyenize en uygun diyet ve egzersizleri öğrenmek için devlet hastanelerinde yada özel hastanelerde bulunan uzman diyetisyenlere başvurabilirsiniz.

Bu süreçte kesinlikle internet üzerinden (Instagram, Twitter, Website vb.) diplomalı dahi olsa diyetisyenlik hizmeti almamanızı öneririz. Neticede size önerilecek diyet ve egzersizler birebir kontrollerin sonucunda belirlenir.

Kilo Vermek İçin Yazılı Plan Oluşturun

Bu plan, hedeflerinizin ne olduğunu ve oraya ulaşmak için atmanız gereken adımları detaylandırmalıdır. Bunu yazmak, hedefinize ulaşmak için ne yapılması gerektiğini görmenize yardımcı olur. Örneğin, bir maraton koşmak istiyorsanız, onu yazın ve bu hedefe ulaşmak için hangi engelleri aşmanız gerektiğini belirtin. Bunu hayalinizde merdiven olarak düşün.

Son hedefe ulaşıncaya kadar motivasyonunuzu ve hayallerinizi kaybetmemeniz gerekir. Oluşturduğunuz merdiven basamaklarını atlamaya başlamak sizi daha da motive decektir. Bu aynı zamanda formda kalmaya ve kilo verme çabalarınıza odaklanmanıza yardımcı olmak için harika bir motivasyon aracı olacaktır.

Fikir edinmek amaçlı sağlık forumlarını, 5N1B.com yorumlarını, Facebook sayfalarını yada ekşi sözlük gibi platformları ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede kim hangi yolu izleyerek bu başarıya ulaşmış bilgi edinebilirsiniz. Sizin hedefinize benzer fikre sahip birisiyle birlikte olmak ekstra motive edecektir. İşler kötüye gittiğinde, sizi rahatlatmak ve ilerlemeye teşvik etmek yanınızda bulunacak kişilerin yorumları önemlidir.

İlk başta, kilo vermek imkansız görünebilir, ancak imkansız diye bir şey yoktur. Bu süreçte sabır, irade ve inanmak altın kuraldır. Hedefinizden vazgeçmemek için gerçekçi planlar oluşturmak sizin yararınıza olacaktır. Sadece kilo vermekle kalmayıp daha sağlıklı bir yaşam için çabaladığınızı unutmayın. Her değişikliği hayatınızın geri kalanında kullanmayı planladığınız olumlu bir katkı olarak düşünün.

Yukarıdaki videoda Çağrı Nur Timur, diyete başlayacaklar için motive edici 10 altın kuraldan bahsetmiş. İzlemenizin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Kilo Verme Sürecini Yeni Hayat Tarzınız Gibi Hayal Edin

Bir çok kişi, yaşam tarzı değiştikçe kilo verme çabalarını unutuyor. Yeni yaşam tarzınızı kilo verme amaçlıyla değil sağlıklı birey olma amacıyla gerçekleştirin. Hayatınızın geri kalanı için beklediğiniz yeni beslenme şekli olan “diyetinize” odaklanın. Birçok sağlıklı ürün, karbonhidrat, protein ve diğer gıda grupları da oldukça lezzetlidir. Artık tatlı ve tuzlu yiyeceklere sürekli olarak ihtiyaç duymanıza gerek yok bunu kabullenin. Bu durum bir daha asla bu yiyecekleri tüketemeyeceksiniz anlamına gelmez, özel günler ve kutlamalarda kaçamaklar olacaktır.

Aynı şey egzersiz için de geçerli. Sadece hedefinize ulaşana kadar değil gündelik rutin hale getirmeye hatta egzersizlerden zevk almaya odaklanın. Çünkü sağlıklı bir vücut size belli bir zaman için değil ömrünüz boyunca lazım olacaktır.

Kilo Verme Sürecinde Fiziksel Hesaplamalar

Kilo verme sürecine başlamadan önce yapılması gereken iki temel hesaplama vardır. Bunlardan biri “Vücut Kitle İndeksi” diğeriyse “Günlük Alınması Gereken Kaloriyi Hesaplama“dır. Websitemizde her iki işlemi de kolaylıkla hesaplayabileceğiniz araçlara bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Öncelikle vücut kitle indeksinizi hesaplayın. Varolan tabloya göre şuan ki durumunuz ve ideal kilonuzu göz önüne alın. Daha sonra şuan ki durumunuza göre günlük kalori hesaplama aracını kullanarak almanız gereken kaloriyi hesaplayın. Bu sayede hazırlayacağınız diyetleri günlük almanız gereken kalorinin altında oturak işlemi hızlandırabileceksiniz.

Benzer İçerikler

Kullanıcı Yorumları: Kilo Vermeye Nasıl Başlanır?
  1. Yazar: Berna

    Faydalı bilgilere değinmişsiniz bravo.

Sizde Yorumunuzu Paylaşın