Ketojenik Diyet Nedir? Keto Nasıl Uygulanmalıdır?

Ketojenik diyet” düşük karbonhidratlı diyet için kullanılan bir terimdir (ketojenik beslenme olarak da adlandırılır). Keto diyetinin asıl amacı protein ve yağdan daha fazla kalori ve karbonhidratlardan daha az kalori almanızdır. Şeker, soda, hamur işleri ve beyaz ekmek gibi sindirimi kolay karbonhidratları kesinlikle yasaklar. Günde 50 gramdan az karbonhidrat aldığınızda, vücudunuzun kan şekeri seviyesi hızla tükenir. Bu genellikle 3 ila 4 gün sürer. Vücut daha sonra enerji için protein ve yağları parçalamaya başlar, bu da kilo vermenizi sağlayabilir. Ketojenik diyetin, sağlıklı zayıflamadan ziyade hızlı kilo kaybına odaklanan kısa süreli bir diyet olduğunu bilmek önemlidir.

İnsanlar kilo vermek için çoğunlukla ketojenik bir diyet tercih ederler. Aynı zamanda epilepsi gibi bazı tıbbi durumların yönetilmesine yardımcı olabilirler. Ayrıca kalp hastalığı, bazı beyin hastalıkları ve hatta sivilce olan insanlara da yardımcı olabilir. Ancak bu alanlarda daha fazla araştırma yapılması gerekir. Özellikle tip 1 diyabetiniz varsa, ketojenik diyet denemenizin güvenli olup olmadığını öğrenmek için önce doktorunuzla konuşun.

İnsülin, vücudunuzun şekeri yakıt olarak kullanmasına veya depolamasına izin veren bir hormondur. Ketojenik diyetler fazla yağları hızlı bir şekilde yakmanızı sağlar. Bu, vücudunuzun daha az insüline ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Bazı keto diyetleri sizi kanser türlerine karşı korumaya ve hatta kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Ketojenik diyet, dayanıklılık gerektiren sporlarda (örneğin koşucular ve bisikletçiler) gereken enerjiyi depolamanıza yardımcı olur. Zamanla, kas-yağ oranınızın dengelenmesine yardımcı olur ve çok çalışırken vücudunuzun kullanabileceği oksijen miktarını artırır.

Keto Diyetinin Faydaları

Ketojenik diyet, ilk 3-6 ayda diğer diyetlerden daha fazla kilo vermenize yardımcı olur. Bunun nedeni, yağları enerjiye dönüştürmek için karbonhidratları enerjiye dönüştürmekten daha fazla kalori gerektirmesidir. Fazla yağlı, yüksek proteinli bir diyetin sizi daha fazla tatmin etmesi de mümkündür, bu yüzden daha az yersiniz, ancak bu henüz kanıtlanmamıştır.

Kalp Hastalıkları
Daha fazla yağ gerektiren bir diyetin “iyi huylu” kolesterolü yükseltebileceği ve “kötü huylu” kolesterolü düşürebileceği garip görünüyor ancak ketojenik diyetler bununla bağlantılı. Bunun nedeni, bu diyetlerden kaynaklanan düşük insülin seviyelerinin vücudunuzun daha fazla kolesterol üretmesini engelleyebilmesidir. Yüksek tansiyon, sertleştirilmiş arterler, kalp yetmezliği ve diğer kalp rahatsızlıklarına sahip olma olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir.

Akne (Sivilce) Sorunları
Karbonhidratlar vücudunuzun çeşitli bölgelerinde akne oluşumunu arttırır bu nedenle karbonhidrat tüketimini kesmek yada azaltmak gerekir. ketojenik diyetin tetikleyebileceği insülin düşüşü de akne kopmalarını durdurmaya yardımcı olabilir.

Şeker Hastalığı
Düşük karbonhidratlı diyetler, kan şekerinizi diğer diyetlerden daha düşük ve daha öngörülebilir tutmaya yardımcı olur. Ancak vücudunuz enerji için yağ yakımını keton adı verilen bileşikler yapar. Özellikle tip 1 diyabetiniz varsa, kanınızdaki çok fazla keton sizi hasta edebilir. Bu nedenle diyetinizdeki herhangi bir değişiklik için doktorunuzla çalışmak çok önemlidir.

Epilepsi
Ketojenik diyetler 1920’lerden beri bu durumun neden olduğu nöbetleri kontrol etmeye yardımcı olmuştur. Fakat yine de, sizin veya çocuğunuz için neyin doğru olduğunu bulmak için doktorunuzla görüşmek önemlidir.

Sinir Sistemi Hastalıkları
Bu durum beyninizi ve omurganızı birbirine bağlayan sinirleri etkileyen rahatsızlıklardır. Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve uyku bozuklukları da dahil olmak üzere buna benzer bir çok soruna ketojenik diyet yardımcı olabilir. Bilim adamları neden olduğundan emin değiller, ancak enerji için yağ parçalandığında vücudunuzun yaptığı ketonların beyin hücrelerinizi hasardan korumaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Polikistik Over Sendromu
Bu, bir kadının yumurtalıklarının olması gerekenden daha büyük hale geldiği ve yumurtaların etrafında küçük sıvı dolu keseler oluştuğu zamandır. Yüksek insülin seviyeleri buna neden olabilir. Hem yaptığınız insülin miktarını hem de ihtiyacınız olan miktarı azaltan ketojenik diyetler, egzersiz ve kilo kaybı gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte tedaviye yardımcı olabilir.

Ketojenik Diyetin Yan Etkileri

Ketojenik diyetlerin yan etkileri çok sık görülmez. Nadiren de olsa görülebilecek bir takım yan etkiler şunlardır:
– Kabızlık
– Baş ağrısı
– Halsizlik
– Sinirlilik (sinir hastalığı varsa tetikleyebilir)
– Düşük kan şekeri
– Hazımsızlık
– Böbrek taşı gelişimi
– Vücutta yüksek asit seviyesi
Yayın olsa da yukarıdaki problemlere yol açabilir. Diğer yan etkileri arasında ağız kokusu ve yorgunluk hissedilebilir. Bu duruma “keto gribi” denir.

Vücudunuz yağ hücrelerini yaktığında, böbrekleriniz de zorlanabilir. Diyabet, kalp rahatsızlığı veya yüksek tansiyon gibi olası sağlık sorunları nedeniyle obezseniz ketojenik diyete başlamak veya daha sonra normal bir diyete geri dönmek zor olabilir. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, diyet değişikliklerini yavaşça ve sadece doktorunuzun rehberliğinde yapın.

Yeni Başlayanlar İçin 7 Günlük Keto Diyet Planı

Keto diyetine yeni başlıyorsanız ilk aşamada kullanabileceğiniz en sağlıklı diyet planını şimdi sizlerle paylaşacağız. Aşağıdaki tablo size ketojenik diyet menü örneği sunmayı amaçlar. Düzenli uygulandığı taktirde 1 haftada 4.5 kiloya kadar kilo kaybı gözlemleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.