Kendinizi Daha İyi Hissetmenin 10 Basit Yolu

Kendinizi Daha İyi Hissetmenin 10 Basit Yolu

Yaşımız ilerledikçe bazı kötü tecrübeler edinmemiz gayet olasıdır. Bu zorlu yaşam standartlarında kendimizi iyi hissetmek yaşamımızın her döneminde maalesef mümkün olamayabiliyor. Farklında olmadan vücudumuza stres, depresyon hatta anksiyete yükleyebiliyoruz.

Belki şuan hayatınızın en kötü tecrübelerini yaşadığınız o evrelerden birindesiniz. Sevgilinizden ayrıldınız, eşiniz yada arkadaşınız tarafından terk edildiniz, aldatıldınız, işinizden atıldınız, borcunuz var… gibi sayısız durumun neticesinde hiç beklenmedik bir ruh haline büründünüz. Bunlar yaşamımızın gayet normal süreçlerinden ancak bu ve benzer durumlara teslim olursak ilerde sonuçlarının çok daha ağır olacağını ve büyüyen bu sürecin altından kalkamayacak duruma gelebileceğimizi unutmamak gerekir.

İsterseniz gelin şimdi kendimizi nasıl daha iyi hissedebileceğiz hep birlikte inceleyelim.

İnternet Kullanımı Azaltın

Teknolojinin en büyük faydası olduğu kadar zararı da olan internet, özellikle sosyal medya kullanımlarının sıklığı bizi içerisinden çıkılmaz ruh hallerine büründürebilir. Herkesin mutluymuş gibi göründüğü, birçok kişiyi dahi tanımadan takip ettiğimiz gerçek dışı hayatları yada kurgulanmış hikayeleri okumak bize zarar verebilir.

Bir örnek üzerinden gidelim, sevgilinizden ayrıldınız. Bazı soru cevap platformlarında yada sosyal medya sitelerinde gezinirken karşınıza çıkabilecek her içeriği kendinize yorma eğilimi göstereceksiniz. Birilerine karşı yersiz şüpheleriniz varsa bu daha fazla tetiklenecek. Kendinizi mutsuz hissediyorsanız, gerçek olmayan sanal mutlu yaşamlar sizi derinden etkileyecek.

Bu nedenle internet kullanımını sizin için zorunlu değilse bırakın yada uzun bir süre ara verin. Deniyorsunuz ve yapamıyor musunuz? Bunun için profesyonel bir destek almayı deneyebilirsiniz. Yeşil Ay’ın, Teknoloji Bağımlılığı hakkında ki konusuna bir göz atın. Eğer konuda belirtilen maddeler sizin teknolojiye bağımlı birisi olduğunuzu gösteriyorsa en yakın özel yada devlet hastanesine başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz. Bu utanılacak bir durum değil bilakis kendi geleceğiniz için yapacağınız en büyük fedakarlıktır.

İşinizden yada Okunuzdan İzin İsteyin

Bir süredir dinlediğim en başarılı komedyenlerden biri Cem Yılmaz‘dır. Siz ne tür içeriklerden zevk alıyorsunuz bilemiyorum ancak kendinize vakit ayırmaya özen gösterin. Sinemaya gidin, dans edin, yüzün, dolaşın, arkadaşlarınızda buluşup vakit geçirin, hamama gidin, kişisel bakımlarınızı yapın yada size ne iyi gelecekse… Eğlendiğiniz aktiviteleri yapmak size fazlasıyla mutluluk hormonu (dopamin) sağlayacaktır.

Bu nedenle, yoğun çalışma sürecinde kişisel bir gün isteyerek izin almayı deneyebilirsiniz. Patronunuz yada müdürünüze eğer özel değilse sorunlarınızdan bahsedip bugün verimli olamayacağınızı ve biraz dinlenmek istediğinizi belirtin. Ancak bundan kısa bir süre sonra başka bir gün izin almaya meyilli olabilirsiniz (psikoloji böyle komik bir şey).

Bu yüzden hafta sonunuzu uzatmak için Cuma günü bir gün izin almaya çalışın. Buda işin biraz kurnazlığı olmuş olacak. Eğer çalışma saatleriniz farklıysa yapacağınız plana uygun günü denk getirmeniz önemlidir.

Kişisel Bakımınızı Yapın

Kendinizi iyi hissedebilmeniz için en önemli etkenlerden birisi de kişisel bakımdır. Kişisel bakımınıza mümkün oldukça özen gösterin. Aynı temizliği ve hijyeni bulunduğunuz ortam içinde uygulayın.

Bir ortama yada topluluğa gidiyorsanız en güzel kıyafetlerinizi giyin, güzel kokularınızı sıkın. Özgüveninizi neyin arttıracağını en iyi siz bilirsiniz. Bu yüzden kendinizi yakışın ne varsa onu yapın.

Ertelediğiniz İşleri Yapın

Bu, faturaları ödemek, getir götür işlerini yapmak, hayatınızın aşkını bulmak gibi her tür şeyle ilgili olabilir. Ama şu anda harika hissetmek için yapabileceğiniz şey, erteleme alışkanlığınızın üstesinden gelmek ve bir şeyi başarmaktır. Yapacağınız iş basitte olsa özen gösterin, elinizden gelenin en iyisini yapın.

Öğrenciyseniz ve zorlu sınav maratonu sizi bekliyorsa planınızı oluşturarak haftada 1 günde olsa kendinize zaman ayırın, bu boşlukta hobilerinizle ilgilenebilirsiniz. Yoğun iş temposu içindeyseniz görevlerinize odaklanın, gün sonunda neler yapabileceğinizin planını oluşturun ve uygulayın.

Telefonunuzu Temizleyin

Aslında telefondan uzak durmak en iyisidir, buna bir sonra ki maddede değineceğiz. Aslında bu durum bir bakıma, az önceki maddede bahsettiğimiz ertelediğiniz şey olabilir.

Genellikle telefonlarımızı temizlemeyi unuturuz yada üşeniriz. Sonuç olarak, kullanmadığımız çeşitli uygulamalar ve artık var olmaması gereken resimler, videolar bir araya geliyor. Üzerinden ne kadar geçmiş olursa olsun bunları göz ucuyla da görmek siz derinden etkileyebileceği için size zarar verebileceğini düşündüğünüz her şeyi temizleyin.

Televizyonu ve Telefonunuzu Kapatın

Herkesin telefonu kapatması yapması gerektiğinden bahsetmiyorum ancak birkaç saat şebekeden uzak olmak üzerinizde ki baskıyı, siniri ve öfkeyi azaltabilir. Telefondan uzak duracağınız dakikaları kitap okuyarak, komşu ziyaretine giderek veya mümkün oldukça hareket içerek herhangi bir iş için harcayabilirsiniz.

Aynı durum televizyon içinde geçerlidir. Saatlerce kurgulanmış evlilik programları izlemek, dedikodular dinlemek yerine kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Ailenizle yada Yakınlarınızla Birlikte Olun

Dünyanın en uzun sohbeti yapmak zorunda değilsiniz, ancak ebeveynlerinizi, kardeşlerinizi, yakın arkadaşlarınızı ve diğer sevdiklerinizi aramak yada yanlarında olmak ruh halinizi arttıracaktır. Özellikle de bu normal kişiliğinizle çelişiyorsa oldukça önemli bir konudur. 

Buna benzer farklı bir yöntemde, bir süredir konuşmadığınız yakınınıza sizin için yaptıkları tüm iyilikler için teşekkür etmektir. Bunu özellikle annenizle yaparsanız işin içine biraz gözyaşı damlayabilir 🙂

Şarkı Söyleyin

Duşta, arabanızda veya insanların sizi makul bir şekilde duyamayacağı başka bir yerde olsun fark etmez. Kimsenin sizi duymayacağı içinde sesinizin güzelliği önemli olmayacak. Eğer sesiniz kötüyse bu şarkıyı kayıt altına almayın bu sefer kendinizi kötü hissedebilirsiniz. 😀

Yürüyüş ve Spor Yapın

Günlük yapılacak 20-60 dakikalık rutin yürüyüşler size rahatlatacak ve vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Ancak bu yürüyüş esnasında sürekli pozitif şeyler düşünmeniz önemlidir.

Yapılan araştırmalara göze kendimizi iyi hissetmemizdeki en önemli faktörlerden birisi de sessiz ve uzun soluklu yürüyüşlerdir.

İyi Hissetme Meditasyonları Deneyin

Bazen kendinizi iyi hissetmek için farklı yollar arıyor olabilirsiniz. Muhtemelen meditasyonu hiç denemediniz. Yeşim Bayraktar tarafından anlatılan İyi Hissetme ve Huzur Meditasyonunu denemeniz belki olumlu sonuçlanabilir.

Unutmayın, kendinizi şımartmaktan ve gülmekten çekinmeyin. Psikolojik problemlerinizin olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden destek almalısınız. Acılar anlık olarak zor gelse de zamanla gülüp geçeceğiniz tatlı anılar olarak kalacak, belki biraz sancılı geçecek ama elbet bir gün geçecek. Kedinize çok iyi bakın, sağlıkla kalın.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.