Karın Şişkinliği Nedir, Nasıl Oluşur? 10 Farklı Çözüm Yolu

Karın Şişkinliği Nedir, Nasıl Oluşur? 10 Farklı Çözüm Yolu

Dünyadaki hemen hemen herkes için karın şişkinliği bilindik bir sorundur. İnsanlar bu soruna ait belirtileri farklı tanımlarlar. Ancak asıl sorun hep aynıdır, karında giderek artan basınç hissi. Tabii ki bu tür şikayetler diğer birçok mide sorunları nedeniyle ortaya çıkabilir. Örneğin hassas bağırsak sendromu hemen hemen aynı hissi verir. Mideniz özellikle ağır bi yemek sonrası rahatsızlık veriyorsa veya doğru beslenemiyorsanız bu büyük ihtimalle şişkinlik göstergesidir.

Eğer artık size acı veren problemin karın şişkinliği olduğundan eminseniz bu yazımızda kendinizi, bu can sıkıcı ağrılardan kurtulmanın 10 yolu bulacaksınız. Bir çok kişinin ortak sorunu geçmeyen mide şişkinliği durumudur. Aslında bu durum geçmeyen değil yanlış devam eden rutin yaşamınızdır. Bu arada diğer sağlık ipuçları ve öneriler ile ilgileniyorsanız sağlık kategorimizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Yemekleri Bilinçli Yemelisiniz

Daha yavaş yiyerek ve daha küçük porsiyonlar seçerek şişkinlikleri önleyebilirsiniz. Evet bazen çözüm bu kadar kolaydır. Ne yediğinize ve ne kadar yediğinize dikkat ederseniz bu daha çok yemek yemenin tadını çıkarmanıza da yardımcı olur. Böylelikle beynimiz yemek sırasında ağzınıza ne koydunuz değerlendirecek zamana sahip olacaktır.

Ayrıca yemekle birlikte yuttunuz havanın miktarı azalacaktır. Karın şişkinliği genel olarak yutulan boş havan oluşur. Bu havanın bir kısmı geğirme suretiyle vücuttan atılır. Normal bir süreçtir fakat çok fazla hava yuttuysanız bu havayı midenizde ve ince bağırsağınızda toplanır. Şişkinliğe sebep olur, şekerli bir şey emmek, sigara içmek veya sakız çiğnemek aşırı hava yutmaya yol açar.

Bu yüzden yavaşlayın ve yemeğin tadını çıkarın ki lezzetli bir akşam yemeğinden sonra acı çekmeyin. Bu duruma yemeği bilinçli yemek denir. Bu vücudumuza hoyratça davranmadan, suistimal etmeden yediklerinize dikkat etmeniz gerektiği anlamını taşır. Esasen bilinçli yemek yemek, acele etmemek ile ilgilidir. Yediklerinizin tadını çıkarın yemeğimizi kendimiz pişirin, bol bol sıvı alın, yemek yerken başka işlerle uğraşmayın ve en önemlisi vücudumuzda ve sağlığınıza saygı gösterin.

Gaz Yapan Gıdalardan Uzak Durun

Hayır yeşil sebzelerin inanılmaz derecede sağlıklı olduğunu söylerken anneniz size yalan söylememişti. Kara lahana, brokoli ve lahana güçlü bir sindirim sistemi için ihtiyacınız olan besin değeri yüksek bol lif içeren sebzelerdir. Bununla birlikte bu besinler ayrıca yüksek derecede rafinoz içerir. Rafinoz bir şeker türüdür ve midemizdeki bakteriler bunu sadece fermente ederek sindirebilir.

gaz yapmayan sebze yemeği

Bu maddenin fermantasyonu ise gaz üretir ve bu da şişkinliğe sebep olan bir şeydir. Ama durun bu sebzeleri hemen çöpe atmayın. Bir sağlık dergisinde anlatan ünlü editörlerden Cynthia Sass, şöyle anlatıyor:

Düzenli olarak yüksek lif içeren yiyecekler yemeğe başladığınızda daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olacağınızı ve çok fazla şişkinlik yaşamayacaksınız.

Yine de baştaki acıları bir çekmeniz gerekiyor. Yediğiniz yemeğin miktarını kontrol altında tutmaya çalışın. Yeşil sebzeleri buharda pişirilmedi yada haşlanması onlardan alınan şeker miktarının azaltacaktır. Ayrıca pişirmek de sebzelerin içerdikleri lifleri parçalara ayırır. Somut olarak vücudumuzun bunları sindirmesi daha kolaylaşır.

Tuz Tüketiminize Dikkat Edin

Karın şişkinliği devam ediyorsa ne kadar tuz tükettiğinize de dikkat etmeniz gerekebilir. Yüksek sodyum içeren yiyecekler vücudun fazladan biriken suyu atma özelliğini yavaşlatır. Buda midenizde sanki bir balon varmış gibi hissetmenize sebep olur. Amerikan kalp derneği tarafından tavsiye edilen miktarda tuz tüketimi tüketmenizi bir kontrol edin. Buna göre yetişkinler için önerilen sınır günde 1500 miligramdır. Bu bir çay kaşığından biraz daha az olarak ölçülür. Bu duruma göre günde almanız gereken en yüksek miktar 2300 miligram, yani bir çay kaşığı tüketebileceğimiz maksimum miktardır.

Ne yazık ki Amerika’da insanlar her gün 2400 miligram yani bunun çok daha fazlasını tüketmektedir. Bunun sonucu kalp ve tansiyon sorunlarıdır ve ilave olarak tabii ki şişkinlik. İşlenmiş ve paketlenmiş gıdaların çoğunda bulunan tuzdan korunmak son derece zordur. Sağlıklı ve neredeyse hiç tuz tüketmediğiniz diyetinizi bozduğunuzu düşünüyorsanız vücudumuzdaki tuzun akıp gitmesi için daha fazla su için.

Karın Şişkinliği Engellemek İçin Bolca Meyve Tüketin

Akıllı biri gibi davranmayın. Tuzlu yiyecekler tüketiyorsanız bunu meyve yemek tuz durumunu dengeleyebilir. Sodyum sebebiyle suyun vücutta kalmasını önler. Özellikle muz, potasyumu dengeler ve tuz seviyesini mükemmel düzene sokar. Bu da karın şişkinliği ne iyi gelir. Bu arada papaya ve anasında ki enzimler sisteminizdeki proteinleri parçalamayı sağlar. Bu da midenizin yediklerinizin verimli bir şekilde işlemesine yardımcı olur.

Sindirim sisteminizi güçlendirmek, kabızlığı ve şişkinliği önlemek için ağır bir yemekten sonra bu meyveleri tüketin.

Nane ve Papatya Çayı Tüketin

Yemek yedikten sonra bir fincan papatya çayı veya nane çayı içmek iyi bir fikir olabilir. Her ikisi de midede ki spazmları rahatlatır. Midenizde şişkinlik hissederseniz sıkıntıyı hafifletir. Bu 2014 yılında yayınlanan hassas bağırsak sendromunda tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar başlıklı araştırmada kanıtlanmıştır.

Papatya çayı sadece sindirime yardımcı olmaz ayrıca reflüyüde hafifletir. Bunun yanı sıra aşırı hararete neden olduğu rahatsızlıkları giderir. Dahası insanı gevşeten ve rahatlatıcı etkisiyle göbekteki sorunlarınızı göz ardı edersiniz. Nane çayına gelince mentol içeriği dahil olmak üzere birçok sindirim rahatsızlıklarını iyileştirir.

Ayrıca kokusu harikadır papatya veya nane çayının paketlenmiş çay poşetleri formunda satın alabilir veya evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bitsel çayları tüketemiyorsanız nane yağını deneyin. Bunu cildinize uygulayın ancak önce alerjiniz olmadığından Emin olun bu yağ karnınızdaki hareketliliği ve şişkinliği azaltacaktır.

Probiyotik İçeren Ürünler Kullanın

Probiyotik yoğurtları seviyorsunuzdur. Eğer öyleyse bu yoğurtların içinde bulunan aktif kültürler sayesinde zaten şişkinlikle bir alakanız olmaz. Muhtemelen bildiğiniz gibi midenizde milyonlarca farklı bakteri vardır. Bazıları, sindirim sisteminizin aşırı gaz üretmesine neden olabilmektedir. Probiyotikler gaz üretimini ve şişkinliği düzene sokmayı sağlar. Bunu kanıtlayan birkaç çalışma vardır. Bunlardan biri 1 Mayıs 2000’de Amerikan Gastroenteroloji Dergisinde yayınlanmıştır. Ancak yoğurt yerine probiyotik takviyesileri de alabilirsiniz. Ancak neden sağlıklı bir kahvaltının tadını çıkarmayasınız ki? Eğer yoğurt size çok ekşi geliyorsa bu sabah lezzetini tatlandırmak için içine biraz bal ekleyebilirsiniz.

Şekerden Uzak Durun

Hemen hemen tüm şekersiz gıdalarda ve sakızlarda şeker içeren alkol bulunur. Alkol bazı gıdaları tatlandırmak için şeker alternatifi olarak kullanılmaktadır. Genellikle güvenli kabul edilmektedir ancak alkol mideniz için bazı sorunlara neden olabilir. Sindirim sisteminin alt bölümündeki bakterilere ulaşırlar. Sonuç olarak bakteriler şeker içeren alkolü sindirirken aşırı gaz üretilmesine sebep olacaktır.

Karın şişkinliği önlemek adına, Stevia (stevya) gibi doğal tatlandırıcılar kullanarak şekerli alkolden uzak durabilirsiniz. Bu inanılmaz tatlı bitkiler ve 16’ncı yüzyıldan beri yemek ve içecekleri tatlandırmak için kullanılmıştır. Kalorisi çok düşük olduğundan kan şekeri düzeyi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bu nedenle diyabet hastaları da tüketebilir.

Kilo kontrolünü sağlar, tansiyonu düzenler. Daha birçok yararı vardır ve pastanın üstündeki çilek misali diğer bir artısı da 2008’den beri Stevia ilgili kayda geçen hiçbir alerji vakası bulunmamaktadır. Yediğiniz, içtiğiniz ürünlere stevia ilave etmenin bir başka alternatifi de işlenmiş tatlılar, gıdalar yerine biraz önce bahsettiğimiz gibi meyve tüketmektir.

Göbek Masajını Deneyin

Aşırı yemek yer ve midenize rahatsızlık veren gazların oluştuğunu hissederseniz uzanıp çevrenizde bulunan birinden karın masajı yapmasını rica edebilirsiniz. Eğer tek başına iseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Bu midedeki yiyeceklerin daha aşağı taşınmasını sağlayacak ve karındaki gerginliğe iyi gelecek aşırı baskı ve şişkinliği azaltacaktır.

Şişkinliğe karşı birçok masaj çeşidi vardır. Siz çok basit olanı deneyebilirsiniz.

Sağ elinizi karın boşluğunuza koyun ve karnının üstüne de saat yönünde dairesel hareketler yapmaya başlayın. Hafif bastırarak 5 kere daire çizmeniz yeterlidir.

Karın Şişkinliği İçin Yoga yada Meditasyon Yapın

Çoğu insan Yemekten sonra hareket etmek fikrinden hoşlanmaz. Ancak hareket ettiniz halde yine de midenizde gaz sancısı veya rüflüyü halen hissediyorsanız hemen ilaca baş vurmayın. Sadece 15 dakika yoga yapmak alacağınız bir tablet ilaç kadar yararlı olacaktır. Bu durum sağlığınız açısından daha sağlıklı olabilir. Karındaki gerginliği azaltmak için size yardımcı olabilecek çeşitli duruşlar vardır.

Bu duruşlar sindirim sisteminin sindirim sürecini devam etmesine, ilgili organların desteklenmesinde ve karın şişkinliğe kısmen neden olan stresin hafiflemesine yardımcı olur. En faydalı gruplardan biri apanasanadır. Yani dizlerin, göğüse çekildiği duruştur.

yogada apanasana duruşu
Mide şişkinliği için örnek apanasana duruşu.

Bunun için yere uzanın, nefes alın ve rahatlayın. Şimdi ellerinizi dizlerinizin üzerine koyup nefes verin ve dizlerinizi göğsünüze çekin bu şekilde yaklaşık 10 kez nefes alın ve dizlerinizi serbest bırakın.

Mide Şişkinliği İçin Bol Sıvı Tüketin

Elbette sıvı tüketmeyi de daha asla unutmayın. Su aslında yaşayabileceğiniz pek çok sağlık sorununu çözümüdür. Bu sorunlardan biride şişkinliktir. 1 günlük su tüketimi için önerilen miktarı 8 bardaklık. İçtiğiniz diğer sıvılar buna dahil değildir.

Çok fazla su içerseniz sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz programla vücut ve ortam özelliklerine göre ideal su tüketme miktarını hesaplayabilirsiniz. Örneğin böbrek problemleriniz varsa çok fazla su içmek ciddi sorunlara yol açabilir. Her durumda sağlığınız izin verdiği kadar bu işlemi yapmalısınız. Böylece vücudunuz şişkinlik mücadelesinde ihtiyaç duyduğu tüm güce sahip olacaktır. Şişkinliği gidermek için bu yöntemlerden herhangi birini kullan olmasanız bile, aileniz ve arkadaşlarınız için de yararlı bulduysanız ne mutlu bize, sağlıkla kalın…

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.