Kalp Hastalıklarının Habercisi 10 Belirti

Kalp Hastalıklarının Habercisi 10 Belirti

Kalp hastalıkları ve kalbinizin düzgün çalışmadığını 10 işaretle anlayabilmeniz mümkündür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 610.000 kişi kalp hastalıklarından hayatını kaybediyor.

Kalp Hastalıklarının Sebebi Nedir?

Kalp hastalıklarına yol açan sayısız etken olsa da bunların çoğu kötü yaşam tarzı tercihlerinden kaynaklanır. İyi haber vücudunuz hastalığın başlarında size uyarı işaretleri belirtir.

Böylece hastalığı erken evrede tespit edebilirsiniz. Hatta tümüyle önleyip hayatınızı kurtarabilirsiniz. İşte size kalp hastalığını işaret eden en yaygın 10 belirti. Bu belirtiler sizde de varsa hemen bir doktorunuza mutlaka danışın.

Kola Yayılan Ağrı

Kalbi düzgün çalışmayan çoğu erkekte ağrısı sol kola yoğunlaşırken aynı ağrı kadınlarda tek ya da her iki kolda da hissedilebilir. Kadın hastalar, kalp krizi öncesi dirseklerinde tuhaf bir acı hissettiklerini bildirir. Bunun nedeni ağrının kalbinizden çıkıp sinirlerin birleştiği omuriliğe doğru yayılmasıdır. Haliyle beyniniz bocalar ve gerçekten öyle olmadığı halde kolunuz fiziksel olarak ağrıdığını düşünür.

Geçmeyen Öksürük

Öksürük pek çok sağlık sorununu belirtisi olabilir. Kalp ve damar hastalıkları da bunlardan biridir. Örneğin pembemsi kanlı balgamın eşlik ettiği kronik öksürüğe, kalp yetmezliği olan insanlarda oldukça sık rastlanır. Kulağa öyle gibi gelse de kalp yetmezliği, kalbin tamamen durması anlamına gelmez. Kalbin gerektiği gibi kan pompalayamaması anlamına gelir. Somut olarak oksijen kan yoluyla diğer tüm dokuları taşındığında vücut ihtiyacı olan oksijeni alamaz.

Ancak kronik öksürük, solunum güçlüğü ya da solunumunu aniden durması gidi çok daha ciddi probleminde yan belirtisi olabilir. Aynı zamanda ciddi bir kalp hastalığınında habercisidir.

Ayak Bacak veya Bileklerinde Şişlik

Şişkinlik durumu kalp hastalıkları habercisi olabilir. Kalbiniz, vücudunuzdan yeterince kan pompalayamaz ise kan damarlarındaki sıvı çevredeki dokulara sızar. Yerçekiminin etkisiyle bu durum çok etkilenen organlar ayaklardır. Periferik ödem olarak adlandırılan bu durumdan muzdarip kişilerin çoğunluğu aslında kalp hastası değildir.

Karaciğer bozukluğu, yüksek tansiyon, hamilelik, yüksek irtifa hastalığı, hatta uzun süreler hareketsiz oturmakta muhtemel sebepler arasındadır. Yine de kalp hastalarında yaygın görüldüğünden dikkatli olmanızda fayda var.

Mide Bulantısı ve İştahsızlık

Birçok kalp hastasında birkaç lokma yedikten sonra bile iştah kaybı, mide bulantısı ya da bu iki durum birden görülür. Bu karaciğer ve bağırsakların çevresinde biriken sıvının sindirimi zorlaştırmasından kaynaklanır. Bu belirtileri genellikle karın ağrısı mide ekşimesi yada şişkinlik hissi eşlik eder.

Öyle ki gelip geçici karakterdeki mide kramplarına, kalp krizi öncesinde oldukça sık rastlanır. Bu belirtilerin birkaçını taşıyorsanız hemen doktorunuza görmelisiniz.

Aşırı Kaygı ve Strese Dikkat Edin

kalp hastalığında stresin belirtileri

Amerikan kalp derneği tarafından yürütülen pek çok çalışmaya göre erken yaşlarda ya da hayatlarının uzun bir döneminde aşırı kaygı yaşamak, koroner kalp hastalığına yakalanmaya, kalıcı anksiyete yada yüksek depresyon durumuna veya tekrarlayan panik ataklar ve kuvvetli fobilere neden olabilir.

Kaygının, kalbin üzerindeki etkileri taşikardi yani kalbin normalden hızlı atmasıdır. Zamanla koroner kalp rahatsızlığına yol açabilen yüksek tansiyonla olası bir kalp krizinden sağ kurtulma şansının düşmesi şeklinde kendini gösterebilir.

Baş Dönmesi ve Bayılma Durumları

Baş dönmesi, kısa süreli bilinç kaybı ya da bilimsel adıyla senkop kalp hastaları arasında son derece yaygındır. Daha önce bahsettiğimiz gibi kalp organlara ve dokulara yeterince kan pompalamazsa bu bölgeler ihtiyaç duydukları oksijeni alamaz. Bu oksijen azlığından kalp de nasibini alır. Kan akışı tıkalı bir damar ya da daralmış bir kapakçık tarafından engellenirse kardiyak senkop adı verilen son derece tehlikeli ve ölümcül bir tablo ortaya çıkabilir.

60 yaş ve üzeri insanlarda, kadınlardan çok erkekler de bilinen; bir kalp hastalığı olanlar ve rapor esnasında yada uzanırken sıklıkla bayılan kişiler kardiyak senkop hastalığından ölme riski en yüksek kişilerdir. Nefes darlığınız varsa ya da kolayca bayılıyorsanız vakit geçmeden doktorunuza görünmelisiniz. Size hızlı bir şekilde muayene önerecektir.

Solgun Yada Mavimsi Cilt

Doğuştan solgun cildinizin olması da bir kalp hastalığını işaret etmez. Ancak aniden solgunlaşan bir cilt kalbin yeterince etkili bir şekilde kan pompalayamaması ile ortaya çıkan kan dolaşımındaki düşüşün bir sonucu olabilir.

solgun cilt yapısı örneği

Vücudumuzda kan dolaşımını engelleyen herhangi bir durumdan kaynaklanabilen şok, kalp krizi ve kalp yetmezliği yaşayan kişilerin birdenbire solgun cilde ulaşmasının temel nedenidir. Çok nedenli solgunluk tüm vücudunuzda görülebileceği gibi kol ve bacaklar gibi belirli bölgelerde de oluşabilir. Yakın zamanda cildinizde solukluk olduğunu fark ettiyseniz paniğe kapılmayın durumu şok, olup olmadığınızı veya bu durumun anemi diye adlandırılan kırmızı kan hücresi sayısının azalmasından mı kaynaklandığını kontrol edin.

Deride Döküntü ve Olağan Dışı Lekeler

Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi ve Amerikan Kardiyoloji Koleji tarafından yayınlanan iki ayrı çalışma egzama ve zona hastalığının, kalp hastalığına yakalanma riskini arttırdığını ortaya çıkardı. Egzaması olan kişilerde yüksek tansiyon görülme olasılığının %48, yüksek kolesterol görülme olasılığınınsa %29 daha yüksek olduğu tespit edildi.

Ayrıca zona hastası olan kişilerin kalp krizi geçirme riskinin bu hastalığı taşımayanlara oranla %59 daha yüksek olduğu sonucuna varıldı.

Kronik yada Aniden Ortaya Çıkan Yorgunluk

Yorgunluk hali yaklaşan kalp krizinin belirtilerinden biridir. Kadınların kalple ilgili yorgunluk yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Ayrıca kalp krizi geçiren kadın hastalarının %70’i krizin hemen öncesinde kendilerini aşırı yorgun hissettiğini belirtmiştir.

Bu tür yorgunluğun nedeni fiziksel ya da zihinsel aktivite değildir. Eğer kalp yetmezliğinden kaynaklanıyorsa, halsizlik gün sonuna doğru artar. Bu belirtinin gözden kaçması neredeyse imkânsızdır. Kimi zaman yatağı toplamak ya da duş almak gibi en basit şeyleri yapmak bir hayli yorucu olabilir. Terlemede artış, aşırı terleme yaklaşan bir kalp krizinin erken habercisi olabilir. Gündüz ya da gece herhangi bir zamanda gelişebilir. Benzer şekilde bu belirtileri kadınlarda, erkeklere oranla daha sık rastlanır. Ürkütücü olansa bu belirtiler çoğu zaman menopoza özgü sıcak basması ve gece terlemesi ile karıştırılabilir.

İnsanlar grip benzeri belirtiler yaşar. Ciltleri soğuk ve nemli olur, sıcaklık ve fiziksel efordan bağımsız terlerler. Terleme durumu geceleyin artar, uyandığınızda çarşaflarınız terden sırılsıklam olur. En çok terleyen bölgeler avuç içleri, ayaklar, başınız kısımları ve göğüs bölgesidir.

Unutmayız hastalığı önlemek tedavi etmekten iyidir. Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. Kızarmış ve işlenmiş gıdalar, sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçının. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek kalbinize çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Son olarak şunu belirtmekte fayda var burada bahsettiğimiz, belirtiler her kalp hastasında görülmeyebilir. Bunlar yalnızca en sık karşılaşılan uyarı işaretleridir. Siz tetikte olun ve kendinize iyi bakın yaklaşan kalp hastalığına işaret eden bildiğiniz başka belirtiler var mı yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz, sağlıkla kalın.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.