Kabak Kürü Nedir, Püf Noktaları Nelerdir ve Nasıl Hazırlanır?

Kabak Kürü Nedir, Püf Noktaları Nelerdir ve Nasıl Hazırlanır?

Kabak kürü ile hızla kilo vermek ve sağlıklı bir şekilde kilolardan kurtulmak için can atanlar hepiniz bugünkü yazımıza hoş geldiniz. Çok sevdiğiniz diyet tariflerine bir yenisini daha ekliyoruz. Yine hızlı kilo verdiren ve tabii ki bunu sağlıklı bir biçimde yapan tarifle karşınızdayız. Bu makalemizde size oldukça sağlıklı vitamin ve mineral deposu bir kabak kürü tarifi vereceğiz. 3 gün boyunca uyguladığınızda 3 kiloya kadar vücudumuzdan kilo kaybını gözlemleyeceksiniz ve daha da önemlisi aynaya baktığınızda kendinizi daha güzel daha fit daha ince göreceksiniz.

Hani bazı günler olur ya sabah kalkıp aynaya bi bakarsınız sanki bir anda 10 kilo almış gibi görürsünüz kendinizi, yanaklarınız şiş olur, yüzünüz gözünüz şişmiş, karnımız bazen davul gibi olur bakarsın deride çok yağ yok gibi ama şişman görüyorsundur kendini. Demek ki sindirim sisteminde bir problem var, hazımsızlık ve şişkinlik yaşıyorsan yiyecekler ya da yaşam tarzından dolayı vücudunda fazla ödemle savaşıyorsun demektir. Bunlar senin olduğundan daha da şişman görünmesine sebep oluyor. Güzel haberse şu ki bu yazıda tüm bu sorunlardan kurtulabileceğin bir kür tarifi vereceğiz.

Kabak kürü bu programlardan seni uzaklaştıracak hem de daha kilolu daha şişman gülmene sebep olan ödemleri vücudundan uzaklaştıracak. Geriye hem tartıda hafiflemiş hem daha hafif ve sağlıklı görünen bir vücut kalacak. Bu güzel sonuca kavuşabilmek için birazdan vereceğimiz bilgilere uyman ve önerdiğimiz fikirleri uygulaman gerekecek. 

Kabak Kürünün Faydaları Nelerdir?

Kabak detoksu olarak da adlandırılan kürümüz için ilk malzememiz tabi ki kabak. İlk bakışta çok boş bir sebze gibi görünüyor olabilir, böyle bir sebzenin ne faydası olabilir diyor insan. Çünkü neredeyse tamamı su pişirildiğinde yok oluyor gibi görünüyor ve geri hiçbir şey kalmıyor gibi geliyor ancak öyle değil. Önemli özelliklerinden biri bol bol lif içermesi ve lifler sayesinde sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlamasıdır.

Özellikle kilo vermeye çalışırken bol bol tüketip çok az kalori aldığımız besindir. Yani bu sayede kabak kürü ile kaloriyi sınırlandırmış olacağız. Kabaktan 2 tane 3 tane yediğinizde doğrudan mideniz dolmuş oluyor buda doğal olarak size tokluk hissi yaşatıyor. Bu yüzden açlık kontrolünü sağlamak açısından demir, magnezyum ve çinko içeriyor. Bu sayede kemiklerimizin güçlenmesinde faydalı oluyor. İlerleyen yaşlarda kemik problemleri yaşamak istemiyorsanız bol bol sebze tüketmek önemlidir. Bir diğer özelliği de idrar söktürücü olmasıdır. Yani vücudumuzda fazla ödemin atılmasında, aldığı sıvıların atılmasında bize yardımcı olur. 

Ödem Attırıcı Kabak Kürü Nasıl Hazırlanır?

Şimdi geldik bu mucize kürün hazırlanış kısmına. Hazırlık aşamasında sizlere kullanılacak olan gıdaları ve bu gıdaların ne amaçla kullanıldığını anlatacağız. Ben bunları zaten biliyorum diyorsanız biraz daha aşağıda hemen tarifi inceleyebilirsiniz.

Kabak
1 adet kabağı iyice yıkadıktan sonra rendeliyoruz. Kabuklarını sormanızı tavsiye etmem. doğrudan rendeleyerek deneyebilirsiniz. Bu daha çok faydalıdır, bildiğiniz üzere sebzelerin vitamini kabuğunda deyimi buradan gelmektedir, kabuğu ile rendelerseniz daha fazla lif depolamış olursunuz.

Daha sonra tavanın altını ısıtıyoruz ve bu rendelediğimiz kabakları tavanın içine atıp birazcık ısıtıyoruz. Burası önemli ısıtıyoruz diyorum, çünkü pişirene kadar ısıtmaya gerek yok. Yalnızca birkaç dakika olması yeterli bu sayede kolay sindirilebilir bir hale gelmesini sağlayacağız çok fazla kabağı öldürmeden ısıtmış olacağız. Isıtılan kabağı bir kenara ayırıyoruz ve soğuması için bekletiyoruz.

Maydanoz
İkinci malzememiz yine bu tarz tariflerin olmazsa olmazı maydanoz. Maydanoz hakkında uzun uzadıya bilgi vermeyeceğim kısaca üstünden geçmek gerekirse en güçlü  ödem söktürücülerden biridir. Soğumuş olan kabağa bir avuç kadar maydanoz ekliyoruz. Bu tarifi 3 gün boyunca akşam veya öğle yemeğimiz yerine alternatif olarak koyacağız. 

ödem attırıcı kabak kürü görseli

Yoğurt
O yüzden üçüncü malzememiz yoğurt olacak. İçine birazcık protein birazcık kaloride eklememiz vücut direncimizi korumamız için önemli. 2 yemek kaşığı kadar yoğurt ekliyoruz. Eğer 70 kilo ve üzeri iseniz 3 yemek kaşığı yoğurt da ekleyebilirsiniz. Yoğurt ve peynir bizim sindirim sistemimizi destekleyici ve yormayan bir besindir, onun için burada tercih ediyoruz. 

Kimyon
Dördüncü malzememiz ise kimyon. Çok faydalı bir baharattır, genellikle et türü yemeklerde çok tüketilen, özellikle kilo vermeye çalışırken salatalarınıza ya da bu tarz harfler yaptınız da veya farklı sebze yemeklerinde vesaire de bol bol kimyon kullanabilirsiniz. Çünkü kimyon tam bir şişkinlik düşmanıdır. Hazımsızlık ve gaz gibi şikayetleri azaltmakta oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan magnezyum, sodyum ve uçucu yağlar sayesinde sindirim sisteminizi ferahlatacak bununla beraber içerisindeki timol isimli bir madde sayesinde sindirim sisteminin en önemli bölümlerinden biri olan bağırsaklarımızdaki salgı bezlerini uyaracaktır. 

Bunun sonucunda da daha fazla sindirim, enzim salgılanır. Daha fazla sindirim enzimi demek daha güçlü bir sindirim sistemi demektir. Bu sayede yediklerinizi daha kolay bir şekilde sildirebiliriz. Kilo verme döneminde de sindirim sisteminin sağlığı oldukça önemlidir. 

Çünkü bu sizin açlık kontrolünüzü kolaylaştıran bir özellik hemde yediğimiz besinlerden maksimum verim alabileceğimiz için daha kolay bir şekilde tokluk seviyesini ulaşmamıza olanak sağlayacak. Demir ve antioksidan açısından da zengin bir de enteresan bir özelliği daha var sindirildiğinde antibiyotik olarak hareket eden megalomisin bileşenini serbest bırakıyor. Bu da vücudumuzdaki bazı bakteriler ile savaşmayı oldukça seven ve yine bazı bakterilerin antibiyotiğe karşı direncini azaltan bir bakteridir. Göz kararı 1 çay kaşığı, 1 tatlı kaşığı arasında kimyonu da üzerine ekliyoruz. 

Pul Biber
Pul biberi
çoğu insan sebze zanneder ama sebze değildir. Aslında bir meyve kapsikum isimli bir bitkinin meyvesidir. İçerisinde bol miktarda bakır ve demir var. Bakır ve demir vücudumuzda kan hücresi oluşumunda rol oluyor. Hem yorgunluk hissini azaltıyor hemde vücudumuzda taşınan oksijen miktarı arttırıyor. Özellikle yorgunluk hissi yaşayanların ve enerji düşüklüğü yaşayanların birçoğun da demir eksikliği olduğunu biliyoruz. Bu tip bir probleminiz varsa gidip mutlaka muayene yaptırın ve demir eksikliğiniz varsa bu durumu bir an önce çözüm. Çünkü bu da sizin kilo almanızda veya kilo vermeniz de bir etken olabilir. Bu biberin içinde bir de potasyum var. 

Bizim kan damarlarımızı gevşetici bir özelliğe sahip. Bu sayede kan akışını kolaylaştırıyor. Solunum sistemi başlı başına kilo vermek için çok önemli çünkü solunum sistemimiz ne kadar rahat olursa, damarlarınız ne kadar gevşek olursa, ne kadar bol oksijen taşırsa sizde o kadar kolay bir şekilde yediklerinizi sindirebilirsiniz. Çünkü yediğimiz yiyecekleri oksijen sayesinde sindiriyoruz. Solunum sistemi ile problemi olup bundan kurtulduğunda kilo veren birçok insanda var. Bu biberin içindeki bir diğer madde de kapsaisin. Termojenik bir etkiye sahiptir yani yediğinizde vücut ısısını yükseltir. Biber yedikten sonra da bir anda sıcaklık hissi başlar. 

İşte bu termojenik etkiyi vücudumuzda yaşadığımız da vücudumuzun ısısı yükselir daha fazla kalori yakmaya başlarız. Bu özellikleri sayesinde pul biber yağ yakmak isteyenler de kilo vermek isteyenlere de bolca önerilir. Bir çay kaşığından biraz daha fazla pul biberi içerisinde ekliyoruz. Burada kendi acı zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca pul biber, E vitamini ve C vitamini içerdiğinden inanılmaz faydalı bir sindirim sindirim yardımcısıdır.

Kekik
Kolayca bulunabilen bir ürün olan kekik, sindirim sistemi için oldukça faydalı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. A ve C vitaminleri açısından da zengindir. Ayrıca eklemek istiyorum kadınların regl döneminde kekik çayı içmeleri hem ağrıları azaltacaktır hem de bu dönemi daha rahat geçirmeniz de size yardımcı olacaktır.

İnceleyin: Kekik Çayının İnanılmaz Faydaları

Ceviz
Son olarak hem içerisine biraz kalori eklemek için hemde sağlıklı yağ eklemek için hemde yukarıda belirttiğimiz besinlerden maksimum besini alabilmeniz için önemlidir. Kürümüz için 1 adet ceviz yeterli olacaktır. 

Kabak Kürünü Nasıl Hazırlanır [Özet]

 • 1 yada 2 adet rendelenmiş kabak
 • 1 adet maydanoz
 • 1 yada 2 kaşık yoğurt
 • 1 çay kaşığından biraz fazla kimyon
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 adet ceviz

Eğer malzemeleriniz hazırsa tarife geçelim.

 • Rendelenmiş kabağı tamamen pişmeyecek şekilde 5 dakika kadar tavada ısıtın.
 • Isının kabağı kasenize doldurun ve soğumasını bekleyin.
 • Kaseye yoğurdu ekleyerek karıştırın.
 • Baharatları tek tek ekleyerek karıştırmaya devam edin.
 • Son olarak 1 adet cevizi toz yada ufak tanecikler halinde kaseye ilave edin ve karıştırın.

Kabak Kürü Tarifi [Videolu]

Seher Akgün tarafından anlatılan kabak kürü tarifi.

Kabak Kürü Nasıl Uygulanmalıdır?

Kürün uygulanması gereken süre 3 gündür. Bu üç günlük süreçte bazı basit kurallara uymanız gerekmektedir. Bu süre içerisinde öğle yada akşam yemeğinizi kaldırıp o öğün yerine bu kuru uygulayacaksınız. Bu sayede otomatik olarak bir kalori açığı oluşturmuş olacaksınız. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral açısından vücudunuzu desteklemiş olacaksınız.

İkinci kuralımız ise sabah kahvaltılarında mutlaka protein tüketmeniz olacaktır. Yumurta olabilir, peynir olabilir vegansanız tofu olabilir. Bu kural oldukça önemlidir, bu sadece kalori açığından kaynaklı olarak kas kaybını engellemiş olacağız hemde bir sonraki öğüne kadar tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Üçüncü kuralımız ise bu süreçte aburcubur ve paketlenmiş bütün gıdalardan uzak duruyoruz. Bu sayede gereksiz kalorilerden ve fazlalıklardan vücudumuzu arındırmış olacağız.

Dördüncü ve son kuralımız ise tahmin edebileceğiniz gibi su tüketimini arttırmanız olacaktır. Çünkü bu besinler idrar söktürücü olduklarından dolayı vücudun kaybettiği sıvıyı tekrar yerine koymamız gerekiyor. Bu sayede hem metabolizmamızı çalıştırmış olacağız hemde enerji kaybını engellemiş olacağız. 

Yukarıda ki tüm kuralları istikrarlı bir şekilde uyulduktan sonra mutlaka faydasını göreceksiniz. İdeal bir kişide 3 günde 3 kiloya kadar kayıp yaşatır ancak bu durum vücut ağırlığınızla da alakalıdır. Eğer normalden çok daha fazla kiloya sahipseniz ve daha kayıp yaşamanız da olası bir durumdur. Kürü devamlı kullanmamanız da önemlidir, 3 günlük süreçten sonra en az 3 hafta kadar ara vermeniz sağlığınız açısından önemlidir. Aklına takılan en ufak bir sorunu bile bile bize yorumlarınla paylaşabilirsiniz, sağlıkla kalın.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.