IP Adresim Nedir, IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

IP Adresim Nedir, IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

IP adresi nedir diye soracak olursanız; IP adresi bilgisayarda, telefonda hatta yeni nesil televizyonlara bile dahil olmuş kişisel kimlik numaralarıdır. Bir ağ kurmak veya bir bağlantı sorununu gidermek istediğinizde, bilgisayarınızın IP adresini bulmak gerekebilir. Bu içeriğimizde telefon ve bilgisayarlarda ip adresi nasıl bulunur ve ne amaçla kullanılır yakından inceleyeceğiz. Şuanda bağlantı sağladığınız IP Adresinizi ve bölgenizi aşağıda görebilirsiniz.

Sizin Bilgileriniz
IP Adresiniz213.238.181.2
Bölgeniz

IP Adresi Nedir?

İnternete yada yerel ağlara bağlanan her cihazın kendine özel ip adresi bulunur. Kendine özel tanımlanan bu ip adresi örneklendirmek gerekirse TC. Kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Her cihazı birbirinden ayırabilmek için atanan kimliklere verilen isimdir. Her IP adresi 32-bitlik sayı kümesiyle oluşturulur. (Makine diliyle 32 adet 1 ve 0’dan oluşur)

172.18.196.190

Örnek IP Adresi

O kadar yüksek değerde ki sayıların akılda kalması zor olacağından 32-bitlik kümeler 8’li gruplara ayrılmıştır. Bu sekiz bölümden oluşan her birime de oktet adı verilmiştir. 8’li kümelerinde hatırlanması zor olacağı için 10’luk sisteme dönüştürülmüştür. IP adreslerinin okunabilirliği ve akılda kalmasını daha da arttırmak için her biri 10’luk sistemde 3 rakamlı ve 4 haneli olacak şekilde yazılır.

IP Adreslerindeki değer 0 – 255 arasındadır. Yani IPv4 protokolünde bir ip adresi 1.0.0.0 – 255.255.255.255 aralığındadır. Bu mantıkla 4 milyardan fazla birbirinden farklı ip adresi süretilebilmektedir. Aşağıdaki aracımızı kullanarak rastgele IP Adresleri üretebilir ve mantığını daha net kavrayabilirsiniz.

Örnek IP

İki tür IP adresi vardır. Bunlar, Genel IP adresleri ve Yerel IP adresleri olarak adlandırılır. Genel adres, internet servis sağlayıcınız (ISS) tarafından sağlanır ve internet ağınız bu ip adresi üzerinden ayırt edilir. Bilgisayarınız da dahil olmak üzere yerel ağınızdaki her cihaz, genellikle dahili ağınızdaki yönlendirici tarafından atanan benzersiz yerel IP adresine sahiptir.

  • Yerel IP Adresi: Örneğin tabletler, Wi-Fi kameraları, kablosuz yazıcılar ve masaüstü bilgisayarlar tarafından yerel ağ içinde kullanılır. Bu tür IP adresleri, cihazların yönlendirici ve özel ev ağındaki diğer cihazlarla iletişim kurması için gereklidir . Özel IP adresleri manuel olarak ayarlanabilir veya yönlendirici tarafından otomatik olarak atanabilir.
  • Genel IP Adresi: Bu IP adresini siz kontrol edemezsiniz. İnternet sağlayıcınız (Turkcell, Türk Telokom, Türknet vs.) tarafından otomatik olarak atanır. Bir ev veya iş ağının dünyadaki diğer ağa bağlı cihazlarla iletişim kurmak için ihtiyaç duyduğu ana adrestir.

IP Adresi Sürümleri (IPv4 – IPv6)

IP Adresleri iki farklı şekilde tanımlanır. Bunlardan birisi IPv4 diğeri ise IPv6‘dır. İlerleyen teknoloji ve artan cihazlar nedeniyle bir süre sonra IPv4’ün yetersiz kalabileceği düşünülerek IPv6 geliştirilmiştir. Ancak günümüzde popüler olarak hâlâ IPv4 kullanılmaktadır.

IPv6’nın IPv4’ün yerini almasının diğer bir nedeni, IPv4’ten daha fazla sayıda IP adresi sağlamasıdır. Aynı ağdaki birden fazla cihaz internete bağlandığında, her cihaz için benzersiz bir adres olması önemlidir. Bu nedenle yavaş yavaş IPv6 kullanımı arttırılmaya başlanmıştır.

  • IPv4: IPv4 adreslerinin oluşturulma şekli, 4 milyardan fazla benzersiz IP adresi sağlayabileceği anlamına gelir (232). Bu çok sayıda adres olsa da, internette kullanılan tüm cihazları göz önüne alırsak modern dünya için yeterli değildir.
  • IPv6: IPv6, 340 trilyon adresi (2128) destekler. Buda demek oluyor ki IPv4’e göre 85.000 kat daha fazla benzersiz ip adresi üretilebilmektedir.

IPv6’nın IPv4’e göre daha güvenilir ve kullanışlı olmasının diğer bir nedeni de aşağıdaki gibidir.

  • Birine benzer yada aynı olabilen IP adresi çakışması olmaz.
  • Otomatik yapılandırmalar daha işlevsel olur.
  • Daha etkili yönlendirme sağlanır.
  • Daha kolay yönetim sağlanır.
  • Yerleşik gizlilik ve güvenlik artar.

IP Adresimi Nasıl Öğrenebilirim?

IP adresi nedir sorunun cevabını artık biliyoruz. Amacınız sadece genel ip adresinizi öğrenmekse konunun başında bunu zaten öğrenmiştiniz. Ancak farklı yöntemlerde ip adresinizi öğrenmenin yolları da var. Bunlardan en basiti bilgisayarınız yada telefonunuz üzerinden ipchicken yada whatismyipaddress adreslerine giriş yaparak bulunabilir.

google üzerinden ip adresi bulma

Daha pratik yöntem arayanlar ise Google, Yandex yada Bing gibi büyük arama motorlarına “my ip address” komutunu yazarak IPv4 ve IPv6 çıktılarına anında erişebilirler.

Windows’ta Yerel IP Adresi Nasıl Bulunur?

Windows üzerinden yerel ip adresinize ulaşmak oldukça basittir. Windows Tuşu + R kombinasyonunu kullanarak “Çalıştır“a girin. Gelen pencereye “PowerShell” yazıp entera basın.

powershell ile ip adresi öğrenme

Karşımıza gelen komut satırına “ipconfig” yazıp enter tuşuna basın. Karşımıza gelen listede internet sağlayıcımız, IPv6 ve Ipv4 ip adresiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Daha basit bir yöntem arayanlarsa CTRL + ALT + DELETE kısayolunu kullanarak “Görev Yöneticisi” programını açabilir. Üst menüden “Performans” sekmesine tıklayın.

görev yöneticisi üzerinden ip adresi bulmak

Yan menüden “Ethernet” menüsünü seçerek aynı şekilde IP adresleriniz ve sağlayıcınız hakkında bilgiler edinmiş olursunuz.

Mac OS’ta Yerel IP Adresi Nasıl Bulunur?

Apple menüsünü aşağı çekin ve “Sistem Tercihleri” menüsüne tıklayın. Görünüm menüsünü aşağı çekin ve “” ı seçin. (Veya Sistem Tercihleri ​​penceresindeki Ağ simgesine çift tıklayabilirsiniz.) Sol sütunda, Ethernet veya Wi-Fi olan ağ bağlantısına tıklayın. Ethernet bağlantısı yerel IP adresiniz gösterilecektir.

mac işletim sistemlerinde ip adresi bulma

Bir Wi-Fi bağlantısı için, sağ alt köşedeki “Gelişmiş…” düğmesine ve ardından pencerenin üst kısmındaki “TCP / IP” düğmesine tıklayın. IP adresiniz gösterilecektir.

Linux’ta Yerel IP Adresi Nasıl Bulunur?

Linux makinesinde bağlı tüm ağ arayüzlerinin IP adresini bulmak için “addr” argümanını çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Bu komut, sistemdeki tüm ağ arayüzlerine bağlı mevcut IP atamalarını gösterecektir:

$ ip addr

Bu kadar fazla detay içinde boğulmadan sadece ip adresini almak istiyorsanız -br argümanını kullanabilirsiniz. Bu seçenek, daha iyi okunabilirlik için yalnızca temel bilgileri tablo biçiminde yazdırır.

$ ip -br a

Ayrıca ip adresini renklendirmek içinde “$ ip a -c” komutunu kullanabilirsiniz.

Android’te Yerel IP Adresi Nasıl Bulunur?

Android sadece cep telefonlu olarak düşülmemelidir. İnternet yada yerel ağ bağlantısına ihtiyaç duyan tüm android cihazları kapsamaktadır. Telefon, tablet, televizyon, kablosuz yazıcı vb…

Telefonunuzun IP adresini bulmak için Ayarlar > Cihaz Hakkında > Durum menüsüne giriş yapın. (Cihaz modeline göre ufak farklılıklar olabilir).

Telefonunuzun veya tabletinizin IP adresi, IMEI veya Wi-Fi MAC adresleri gibi diğer bilgilerle birlikte görüntüleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.