Hızlı Kilo Vermek İçin Yağ Yaktıran 8 Pratik Uygulama

Hızlı Kilo Vermek İçin Yağ Yaktıran 8 Pratik Uygulama

Herkesin derdi bir an önce kilo vermek hatta hızlı kilo vermek o yüzden bu makalemizi sizin için hazırlamak istedik. Bir çoğumuz bir an önce yağ yakmak istiyor ama nelere dikkat etmesi gerekiğini maalesef bilemiyor. Ben bugün size biraz onlardan bahsetmiş olacağım.

Öncelikle size şöyle bir soru sormak istiyorum, genelde önceki aylarda ne kadar kilo veriyorsunuz bilmiyorum ama ayda 3 olur 5 olur bu kişiden kişiye değişir. Şuanda ne kadar kilo vermek istediğinizi, hedefinizi bize yorum olarak belirtirseniz planınız hakkında da fikir yürütmüş olabiliriz. Yorumlarda bununla alakalı da ayda ne kadar kilo vermek doğru, kimler ne kadar verebilir gibi belki bunun üzerine de biraz konuşmuş oluruz.

O zaman hemen önerilerimize geçip 8 tane öneriden size bahsedeceğim. Birincisi diyetle çok alakalı değil ama mutlaka yapmanızı öneriyorum.

Sporu Alışkanlık Haline Getirin

spor ekipmanları örneği

Çünkü ben ofiste de şunu görüyorum, spor yapan ve yapmayan arasında çok fazla fark var. Hızlı kilo verme açısından ilk önerimde her gün mutlaka bir saat yürüyüş yapmanızı isteyeceğim. Özellikle bu yürüyüşte mutlaka tempolu olsun. Çünkü yarım saatten sonra sizde fark ediyorsunuz içinizden bir ısı gelmeye başlıyor. Yani nasıl diyeyim içten bir ısı geliyor. Termini kısmımız yükseliyor. O da sizin yağ yakmaya başladınız anlamına geliyor. Vücudumuzun ısınması ve yağ yakmaya el verişli hale gelmesi ortalama yarım saatte oluşmaya başlıyor.

Yarım saatlik sürecin ardından yürüyüşümüzü en az 15-20 dakika kadar devam ettirelim. Mümkünse bir saatten fazla yürüyüş yaparsak göreceksiniz yaklaşık 350 kalori kadar yapacaksınız. Hem de benim gördüğüm kendi ofisinde danışanlarına da her zaman önerdiğim şey yürüyüş oluyor. Tabii ki eğer yürüyüş alanınız yoksa ne yapabiliriz ? Spora da gidebiliriz benim kendi danışanlarım da gördüğüm her gün 1 saat yürüyüş yapanlar ve spor yapanlar en fazla kilo verenler oluyor. Bu yüzden hızlı kilo vermek istiyorsak mutlaka tempolu bir saat yürüyüş yapmanızı önereceğim.

Kilo Vermek İçin Proteinin Önemi

protein içerikli besinler

İkinci önerimiz her gün mutlaka protein almalıyız. Hızlı kilo vermek için protein tüketimi önemli bir faktördür. Özellikle bazı kişiler, öğlende sebze akşam da sebze tüketiyor. Sürekli bu şekilde devam ettiriyor. Ama bu size belki 1-2 hafta kilo verdirecek, ancak ondan sonra kilo verme döneminde metabolizmanızı yavaşlatacak.

Biliyoruz ki protein metabolizmayı hızlandırıyor. Kas gücünü artırıyor, kasların çalışmasını sağlıyor. Metabolizmayı hızlandırmak içinde kas gücünü arttırmak, yağ oranını düşürmek gerekiyor. O yüzden her gün en az bir öğünde mutlaka protein alacağız.

Proteinlerin ana kaynağı etlerdir. Ancak kilo verme sürecinde etleri kızartma şeklinde değil mümkünse buharda pişirme tekniği ile servis etmek gerekiyor. Ayrıca etleri yağsız pişirmek çok daha faydalı olacaktır. Nedir bu et çeşitleri diyecek olursanız, kırmızı et, tavuk göğüsü, balık eti gibi zengin proteinli içeriklerdir. Eğer balık eti tüketecekseniz, balık etinde gramajın bir önemi yoktur. Bir büyün balık yiyebilirsiniz. Tükettiğiniz etin yanına bolca salatada hazırlayarak metabolizma hızlandırma sürecini arttırabilirsiniz.

Ben et yemiyorum ne olacak diyorsanız yani vejeteryan / vegansanız sizler içinde bir çok protein kaynağı elbette var. Eğer et yemiyorsanız onun yerine genelde yumurta, yağsız beyaz peynir yiyebilir eğer vegansanız bakla çeşitleri tüketebilirsiniz.

Bölgesel Yağlanma Düşmanı ‘Yoğurt’

kaymaksız yoğurt

Geldik üçüncü önerimize. Üçüncü, önerim de mutlaka yoğurt tüketiminiz. Mümkün oldukça her öğünde bulundurun. Hem öğlen yemeğinde hem Akşam yemeğinde yoğurt tüketmenizi istiyorum. Çünkü yoğurt kan şekerinizi dengeler ve sizin gün içerisinde acıkmamanızı sağlar. Dolayısıyla yoğurt boş zamanda herhangi bir şey yeme isteğini engeller.

İnsanlar en çok bunda zorlanıyor. Diyet yaparken sürekli bir şeyler yemek istiyor. Minik bir şey atıştırsanız bile bu sizin kilo verme sürecinizi zorlaştırıyor. Dolayısı ile yoğurt yediğimizde gün içerisinde biraz daha az acıkıyoruz, kan şekerimiz dengeli kalacak. Bir de Yoğurdun içindeki kalsiyum, yağ yakımını özel göbek bölgesindeki yağ yakımını hızlandırır. Buna dair çalışmalar da mevcut.

Bu maddemiz de hem öğlen hem akşam öğünlerinde yoğurt tüketmenizi isteyeceğim. Yoğurdumuzu eğer imkanımız varsa evde mayalıyoruz. Daha doğal oluyor içerisindeki bifidobakteriler daha fazla oluyor. Bu da bağırsak sağlığımız açısından daha faydalı hale geliyor. Eğer kendi yoğurdumuzu yapma imkanımız yoksa hazır kaymaksız yoğurtlardan tüketebilirsiniz. Light yoğurt kullanmak zorunda değilsiniz mümkünse yarım yağlı yoğurt tüketmeye çalışın. Olmuyorsa normal kaymaksız yoğurtta idealdir.

Salata Tüketimini Arttırın

örnek salata görseli

Hızlı kilo vermek için önemli farktörlerden biriside yeşillik tüketmektir. Bu öneride yine hem öğlen yemeğinde hem Akşam yemeğinde mutlaka salata tüketmenizi isteyeceğim. Yemeğin yanında tüketilen salatanın faydası midemizi şişirirerek bize tokluk hissi kazandıracaktır. Tabii öyle aşırı salata tüketmenizi istemiyorum, o da gaz yapacaktır. Birer küçük kase hem öğlen de hem akşam da tercih edebiliriz.

İçerisine birer yemek kaşığı yağ koyabiliriz. bağırsaklarımızın hızlanmasını sağlayacak salata yeşillik olduğu için kalorisi olmadığı için vücuda girdiği anda vücudun metabolizmasını hızlandırmaya başlıyor. Vücudumuz daha fazla enerji harcıyor. Doğal olarak salatayı atlamamak, metabolizmamızı hızlandırıp kilo verme sürecimizi hızlandıracak.

Su Tüketimini Arttırın

Hızlı kilo verme sürecinin 5. önerisine geldik. Gün 2 litre su içmenizi önereceğim ancak bu durum değişkenlik gösterebilir. Metabolizmayı hızlandırmak ve size sağlıklı olacak içilmesi gereken su miktarınızı kendi vücut ölçülerinize göre belirtlemeniz gerekir.

Basit bir örnek yapacak olursak 85 kiloda spor yapmayan bir erkeğin günlük tüketmesi gereken su miktarı 2.850 ml. (2.8 lt.)dir. Yani bu kişinin günde 14 bardak su tüketmesi önerilir. Çalışmalar gösteriyor ki su içtiğiniz zaman düzenli bir şekilde zaten tuvalete gitme isteğiniz oluyor. Bu da metabolizmanın çalışmasını hızlandırıyor. Araştırmalara göre gün içerisinde su içtiğiniz zaman metabolizmanız %5 daha hızlı çalışıyor. Basit bir mantıkla yediğimiz besinlerden biraz daha az yemiş gibi olacağınız.

Su içmenin diğer bir avantajı da, bol su içildiğinde midemiz şişiyor ve tokluk hissiyatı oluşturuyor. Gün içerisinde gereksiz kalori almaktan kurtulmuş oluyoruz.

Ara Öğünlere Önem Gösterin

ara öğünde tüketilebilecek besinler

Hızlı kilo vermek için geldik 6. önerimize. Kahvaltı ile öğle yemeği arasına / öğle yemeği ile akşam yemeği arasına mutlaka bir ara öğün sıkıştırmaya çalışın. Çünkü genel olarak insanlar, mide kapasitesi büyük, kilosu fazla, kan şekeri düzensiz olduğu için sık sık acıkıyor. Ara öğün yaptığınız zaman bir sonraki öğünde daha az yemenizi sağlamış oluyoruz.

Diyelim ki 10 buçukta bir küçük bir kuru kayısı, hurma atıştırdım. Öğlen yemeğinde kan şekerim aşırı düşmemiş oluyor. O yüzden ara öğün yapmak sürekli vücudun çalışmasına ve enerji tüketmesine yardımcı oluyor.

Ama bazı insanlar diyor ki bana ara öpün fazla geliyor. Bu durumda ne yapabileceğinizi merak ediyorsanız şöyle açıklayalım. 4 tane öğün düşünebilirsiniz. Yani kahvaltı yaptım, öğlen yemeği yedim ikindi ara öğün yaptım, akşam yemeğimi bitirdim. Yani 4 tane öğünle günümüzü kapata biliyoruz. O yüzden bizim için ara öğün yapmak hem çok yememizi önler hem de metabolizmayı çalıştırır. Daha fazla kilo vermemizi sağlar. O yüzden bunlara da dikkat ediyoruz.

Abur Cuburlarla Vedalaşma Zamanı

abur cuburlara jelibon örneği

Hızlı kilo vermek için harcadığımız sürecin en önemli maddesidir diyebiliriz. Basit şeker içeren bütün besinlerden uzak duruyoruz. Bu çikolata, kek, pasta, bisküvi gibi basit şeker içeren tüm besinler hem kan şekerinizi bozuyor hem de vücutta insülin salınımını artırdığı için vücut kendisini sürekli yana depolamaya yönlendiriyor. Bu durumda bize göbek yağlanması ve bel simidi şeklinde geri dönüyor.

Dolayısıyla siz kilo verirken böyle besinler tükettiğiniz zaman ya da günlük hayatınızda bu tür besinler varsa ve kilo veremiyorsanız kesinlikle sorun bu besinlerden kaynaklıdır. O yüzden basit şeker içeren tüm besinlenme düzenimizden çıkarıyoruz. Bu şekilde kan şekerimiz dengelemeye ve daha güzel yağ yakmaya başlıyoruz. Bu da tabii ki bizim hızlı kilo vermenizi sağlayacak.

Doğal Bitki Çaylarına Yönelin

doğal bitki çayı örnek görseli

Hızlı kilo vermek adlı makalemizin son maddesi bitki çayları. Metabolizmayı hızlandıracak bitki çaylarını tercih etmek yağ yakma sürecini hızlandıracaktır. Bu bitki çaylarının etkisi metabolizmayı çalıştırmak hem de biraz daha iştahınızı kapatmak. Bitki çaylarını tüketmek vücuda bir tokluk hissi verdiği için gereksiz kalori alımında kurtulmuş oluyoruz. Bir iki tane kurabiye yiyeceğimize yeşil çay içtiğim zaman hem kalori almamış olursunuz hemde tokluk hissi yaşarsınız. Aynı zamanda bağırsakları da hızlandırdığı için metabolizmayı hızlandırmış oluyor.

Kısacası bitkisel çaylar, hızlı kilo vermemize yardımcı oluyor. Bu yüzden bitki çaylarından mutlaka yardım alalım. Bunlardan da gün içerisinde rezene içebilirsiniz, yeşil çay içebilirsiniz, ıhlamur olabilir, kuşburnu, papatya çayı içilebilir.

Ancak internet üzerinde fazla denetim olmadığı için kilo verdiren çaylar gibi satılan hazır paket çaylara güvenmemelisiniz. Bu tip para tuzağı çayları kullanmadan önce mutlaka uzman doktorunuzla görüşmelisiniz.

Benzer İçerikler

Kullanıcı Yorumları: Hızlı Kilo Vermek İçin Yağ Yaktıran 8 Pratik Uygulama
    Bu yazımıza henüz kimse yorum yapmamış 😞
Sizde Yorumunuzu Paylaşın