Hızlı Kilo Vermek İçin 4 Altın Kural

Hızlı kilo vermek aslında sanıldığı kadar zararlı değildir. Önemli olan sağlıklı ve doğal bir şekilde bu kilolardan kurtulmaktır. Kilo verme süreci ne imkansızdır nede aklımızda büyüttüğümüz kadar uzundur. Sağlıklı bir şekilde kilo verme döngüsü 2 aydan 6 aya kadar değişiklik gösterebilir.

Peki verdiğimiz kiloların etkisini görmek ne kadar sürer? Sağlıklı ve doğal yöntem uygulandığı taktirde vücudumuz ortalama 14 gün (2 hafta) içerisinde kilo vermeye başlar. Bu yazımızda sizlerle basit ama temel olan 4 ana faktörü inceleyeceğiz. Bu 4 ana kurala göz atmadan önce sizler için hazırladığımız “Kilo Verme Sürecini Hızlandıracak 10 Sağlıklı İpucu” adlı konumuzu da incelemeyi unutmayın.

Atıştırmalıklara (Aburcuburlara) Veda Edin

Kilo almamızın en önemli nedeni sağlıksız abur cuburlar yemektir. Bu atıştırmalıklar sınıfı kuruyemişler, yağlı gıdalar, içecekler ve tatlılar olarak sınıflandırılabilir.

örnek abur cubur görselleri.
Örnek abur cubur görselleri.

Birçok insan kilo vermeye başlamadan önce daha az yiyerek kilo vereceklerini düşünürler. Bunu yaparsanız muhtemelen daha fazla yiyeceksiniz, iştahınız artacaktır. Doğal olarak yemekten kendinizi uzak tutarken elinize ilk gelen atıştırmalıklara saldıracaksınız. Mümkünse evinize ve iş yerinize hiç atıştırmalık almayın ve dışında yemek yememeye dikkat edin.

Kilo Aldırmayan Aburcuburlar

Bazı atıştırmalıklar ve kuru yemişler düşük kalorileri sayesinde kilo aldırmaz. Hızlı öğütülür ve çabuk sindirilir. Hatta sizlere kilo vermeniz açısından faydalı bile olacak 10 çerezlik hazırladık.

 • Leblebi ve leblebi + kuru meyve karışımları
 • Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, kuru elma
 • Fındık, fıstık, badem, ceviz, antep fıstığı, kaju (1-2 avuç)
 • Yulaf / yulaf ezmesi
 • Meyveli probiyotik yoğurt
 • Ayran, sade maden suyu
 • Süt ve süt ürünleri
 • Yağsız patlamış mısır
 • Bitter Çikolata (3-5 dilim)
 • Portakal, mandalina, greyfurt ve limon (turunçgiller)

Sağlıklı Diyetler Uygulayın

Vücudunuz için en sağlıklı diyet uygulaması devlet hastanelerinde yada özel sektörde hizmet veren diyetisyenler aracılığı ile alınır. Vücudunuzun kas yağ oranı göz önüne alınarak sizin için en yararlı diyet listesi hazırlanır. Eğer bu durum mümkün değilse üzülmenize gerek yok. Şimdi sizin için en faydalı diyet listesini hazırlama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle “vücut kitle indeksi hesaplama aracı“nı kullanın. Bu hesaplamayla boy kilo oranınızın sağlık açısından durumunu kontrol edin. Burada dikkat edilmesi gereken bir kısım vardır. İdeal kiloda görünmeniz sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuz anlamına gelmez. Bu araç sayesinde ideal kilomuzu hesaplayalım ve bir köşeye not edelim.

Daha sonra “günlük alınması gereken kalori hesaplama aracı“nı kullanalım. Bu araç sizlere günlük aktiviteniz, boyunuz, kilonuz, yaşınız ve cinsiyetinizi baz alarak günde ne kadar kalori almanız gerekiğini hesaplayacaktır. Burada hesaplanan kalorinin biraz aşağısında tüketmek bize fazladan kilo vermemize yardımcı olacaktır. Günlük almamız gereken kalori miktarını da not edelim.

Son olarak her sağlıklı diyetin olmazsa olmazı su ihtiyacımızı hesaplayalım. Bunun içinse “günlük su ihtiyacı hesaplama aracı“nı kullanalım. Su tüketme dengesini ayarlamak önemlidir. Vücudumuza göre içilen fazla su atılamayabilir. Buda doğal olarak ödeme ve şişkinliğe neden olur. Az içilen su enerji kaybına, yavaş çalışan metabolizmaya neden olabilir buda kilo verme sürecini yavaşlatabilir. Bu araç sayesinde günlük içmemiz gereken en ideal su miktarını öğrenebiliriz. Buda not alalım.

Örnek diyet listesi oluşturma.
Diyet listesi oluşturma örneği.

Şimdi gelelim bu hesaplamalarımızı kağıt üzerine dökmeye. Sizler için hemen yukarıda örnek bir haftalık diyet listesi oluşturduk (resme tıklayarak büyütebilirsiniz). Bu diyet listesi tablomuzu bir proje gibi düşüneceğiz ve günlük hayatımızda uygulamaya başlayacağız. Gelin hep birlikte bu tabloyu nasıl kullanacağımızı inceleyelim.

Mümkünse ilk adımda bu tablonun kağıt üzerinde çıktısını alın. Eğer mümkün değilse buradan .XMLS uzantılı (excel) dosyasını indirip bilgisayarınız yada telefonunuz üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Hesaplamaları Dolduralım

Şimdi gelelim tablomuzu hazırlamaya. Az önce kişisel bir takım hesaplamalarımızı yapmıştık. Şimdi geldi bunları doldurmaya.

 1. Hesaplarınıza göre ideal kilonuzu tablonun ilk bölümünde gösterilen yere yazın.
 2. Günlük tüketmeniz gereken su miktarını yazın.
 3. Günlük almanız gereken maksimum kalori miktarını yazın.
 4. Hedef kilonuz ideal kilonuz ile değişiklik gösterebilir. Hedef kilonuzu yazın.
 5. Bunun sıradan bir diyet listesi olmadığından bahsetmiştik. Günlük hayatımıza adapte edebilmemiz adına bu başlangıç bizim için bir proje olacak. Bu projemize bir isim verebilir. Örneğin ben “Yeni bir başlangıç” yazdım 🙂

Geldim işin en eğlenceli bir o kadarda zor olduğu kısıma. Artık diyet listemizi oluşturabiliriz. Size örnek olması açısından söyle bir liste oluşturduğunuzu varsayalım:

 • Şuan ki kilom: 73
 • İdeal Kilom: 61
 • Günlük su ihtiyacım: 2.4 Lt.
 • Almam gereken maksimum kalori: 1900 kl. (-150) ben bunu 1750 olarak yazıyorum ki kilo verme sürecini hızlandırabileyim.
 • Hedef Kilom: 60
 • Projemin adı: Yeni bir başlangıç

Benim oluşturduğum bu listeye göre 13 kilo vermem gerekiyor. Sadece günlük almam gereken 1900 kaloriden her gün 150 kalori kısarak bile haftada 1 kilo verebiliyorum. Ancak bu bize 13 haftaya mâl olacağından biz bu süreci hızlandıracağız. Nasıl mı? Daha sağlıklı ve daha aktif bir birey olarak.

Hemen web sitemizde bulunan diyetler kategorimize giriş yapalım. Bu kategoride kalorimize ve sağlığımıza en uygun diyet listesini ve diyetler hakkında faydalı makaleleri araştıralım. Bize en uygun diyet listesini bularak yukarıda ki tablomuzu dolduralım.

Her hafta aynı diyeti uygulamak sıkıcı ve sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle tablodan bir kaç tane farklı çıktı olarak farklı diyet listeleriyle oluşturabilirsiniz. Bu sayede monotonlaşan diyet listesine bağlı kalmamış olursunuz. Diyet seçimi konusunda kararsız kalırsanız yada tabloyu doldurmak için fikir almak isterseniz seçtiğiniz diyetlerin konularına yorum yaparak fikir alabilirsiniz.

Sıradanlaşmaktan Uzak Durun

Her gün her gün aynı diyetleri uygulamak bir süreden sonra katlanılamaz bir hal alır. Bir çok kişinin de diyet listelerine bağlı kalmamalarının nedeni tam olarak budur. Yukarıda sizlere monotonluğun dışına çıkabilmeniz için bazı önerilerde bulunduk. Şimdi de bu sıradanlaşmadan nasıl uzaklaşabileceğiniz hakkında bazı ipuçları verelim.

Çorba Tüketmeye Özen Gösterin

Ülkemizde yer etmiş bir söz vardır, “çorba midenin cilasıdır”. Gerçekten de çorbalar metabolizmanızı hızlandırmak için oldukça önemlidir. Yüksek besleyici özellikleri sayesinde hem tok tutarlar hemde kolay sindirilirler. Bir çok çeşit çorba olduğundan dolayı da size kolay kolay bıkkınlık hissi vermezler.

örnek çorba resimleri

Çorbalar besleyici özelliklerinin yanı sıra size enerji vererek halsizlik hissinden de kurtarmaya yardımcı olur. Ana yemeğe geçmeden önce size tokluk hissi sağlar. Özellikle öğle ve akşam yemeklerinizde tüketmeye büyük ölçüde önem gösterin.

Ara Öğünler Önemlidir

Ara öğünler, ana öğünler arasında ki boşlukta kan şekerinizin yükselmesini engellemek ve açık durumunu dengelemek için oldukça önemlidir. Ara öğünlerde abartıya kaçmayacak şekilde kırmızı çizgilerinizin olması gerekir.

Ara öğünlerde ayrıca yağ yakımını hızlandıran bitki çayları içmekte kilo verme sürecini hızlandırır. Daha önce hazırladığımız “Hızlı Yağ Yakan En Etkili 7 Çay” adlı yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Hayatınızda Egzersizlere Yer Açın

Eğer tempolu bir iş hayatınız yoksa oturduğunuz yerden kilo vermek bu süreci yavaşlatır. En faz haftada 3 gün, günde 20-30 dakika olacak şekilde basit egzersizler uygulamanız kilo verme işlemini 3 kat hızlandıracak ve verdiğiniz kilolardan dolayı oluşacak sarkıntıları önleyecektir.

Ebru Karaduman‘ın evde uygulanabilecek 20 dakikalık egzersiz hareketleri.

Günlük olarak yapılacak bu egzersiz türleri düzenli uygulandığı taktirde size haftalar belki de aylar kazandıracaktır. Eğer egzersiz yapmak için sağlık durumunuz el vermiyor yada vakit bulamıyorsanız günlük olarak 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüşleri aksatmamaya çalışın. Sizler için hazırladığımız “Daha Hızlı Kilo Vermek İçin 10 Sağlıklı İpucu” aklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan soru veya soruları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca aklınıza gelen farklı bikirleri de belirtebilirsiniz. Sağlıkla kolay görüşmek üzere 🙂

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.