Hiv / AIDS Virüsü Nedir?

HIV, AIDS’e neden olan virüstür. Bu virüs sistemini etkiler ve sizi daha kolay hasta eder. HIV genel olarak seks sırasında yayılır, bu durumda ancak prezervatifler sizi korumaya yardımcı olur. HIV, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü anlamına gelir. Bağışıklık sisteminin belirli hücrelerini yok eden bir virüstür. HIV bağışıklık sistemine zarar verdiğinde, ciddi şekilde hasta olmanıza hatta enfeksiyonlardan ölmenize neden olur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık bir milyon insan HIV ile mücadele vermekte. Her yıl 38.000’den fazla yeni enfeksiyon vakası oluyor. HIV’li çoğu insanın yıllarca hiçbir şikayeti yoktur ve kendilerini tamamen iyi hissederler. Bu yüzden enfekte olduklarını bile bilmeyebilirler.

HIV virüsü yaşamınız boyunca vücudunuzda kalır ve bulaşıcıdır. HIV için tedavi yoktur, ancak daha uzun süre sağlıklı kalmanıza ve başkalarına yayma durumunu azaltmanıza yardımcı olan ilaçlar vardır. Araştırmalara göre HIV tedavisi sonucunda kanınızdaki HIV miktarı oldukça etkili şekilde azaltılabiliyor. Bu tedavi sonucundan sonra yapılan testlerde HIV testini negatif bile çıkabiliyor.

HIV virüsünün tedavisi çok önemlidir (bu yüzden test etmek hayati önem taşır). Hemen hemen HIV olan ve tedavi edilmeyen tüm insanlar virüsten kaynaklı ölür. Ancak ilaçlarla HIV’li insanlar sağlıklı kalabilir, uzun yıllar yaşayabilir ve başkalarına bulaştırmamak için önlemler alabilir.

HIV ve AIDS Arasındaki Fark Nedir?

HIV, AIDS’in oluşma nedenidir. AIDS, Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu anlamına gelir. HIV ve AIDS aynı değildir. HIV’li kişilerde her zaman AIDS yoktur.

HIV, kişiden kişiye bulaşan virüs çeşitidir. HIV zamanla, bağışıklık sistemindeki (CD4 hücreleri veya T hücreleri olarak adlandırılan) bizi enfeksiyondan koruyan önemli bir hücre tipini yok eder. Yeterli CD4 hücreniz olmadığında, vücudunuz normalde olduğu gibi enfeksiyonla savaşamaz.

AIDS, HIV’in bağışıklık sisteminde ürettiği hasarın neden olduğu hastalıktır. Bir kişi tehlikeli enfeksiyonlara yakalandığında veya çok az sayıda CD4 hücresine sahip olduğunda AIDS hastası olmuş demektir. AIDS, HIV enfeksiyonunun en ciddi aşamasıdır ve zamanla ölüme neden olur.

Tedavi olmadan, HIV’li bir kişinin AIDS geliştirmesi genellikle 10 yıl sürer. Tedavi virüsün neden olduğu hasarı yavaşlatır ve enfekte olmuş insanların birkaç yıl boyunca sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

HIV Virüsü Nasıl Yayılır?

HIV virüsü, meni, vajinal sekresyonlar, kan ve anne sütünde taşınır. Virüs vücuda derideki kesiklerden, yaralardan ve mukoza zarlarından girer. Hiv virüsünün genel olarak taşınması aşağıdaki etkenlere bağlıdır:

 • Piercingler, dövmeler vb. ortak kullanılan hijensiz iğneleri kullanmak.
 • Meni (sperm), vajinal akıntı, anal yada vajinal seks esnasında aktarılabilir.
 • HIV bulaşmasının en yaygın şekli korunmasız cinsel ilişkidir. Kendinizi ve partnerinizi, her seks esnasından prezervatif kullanması için uyarın.
 • En yaygın etkense evlilik dışı gündelik cinsel ilişkiler.

HIV’iniz varsa, tedavi almak virüsü başkalarına yaymanızı engelleyebilir ve hatta durdurabilir. HIV’iniz yoksa, sizi HIV’den korumaya yardımcı olabilecek PrEP adlı gündelik bir ilaç da vardır. Ancak ilaç kullanmak uzman onayı gerektirir. Doktorunuza danışmadan kullanmanız sakıncalı olabilir.

Bu virüs hamilelik, doğum veya emzirme sırasında bebeğe de bulaşabilir. HIV’li hamile bir kadın, bebeğinin enfekte olma şansını büyük ölçüde azaltan ilaçlar kullanmalıdır. Bu ilaçları doktorunuzun tavsiyesi dışında kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

En sık rastlanılan sorulardan birisi de HIV hastalığı ağız yoluyla bulaşır mı?
HIV tükürük yoluyla bulaşmaz, bu nedenle öpmekten, yiyecek veya içecek paylaşmadan veya aynı çatal, kaşığı kullanmanın zararı olmayacaktır. Ancak yine de bu gibi durumlar diğer farklı hastalıklara neden olabileceğinden yapılmaması gerekir. Ayrıca HIV virüsü sarılmak, el sıkışmak, öksürmek veya hapşırmak yoluyla da yayılmaz.

HIV / AIDS Virüsü Belirti Gösterir Mi?

HIV’li kişilerin genellikle hemen belirtileri yoktur, bu nedenle virüse sahip olduklarından habersiz uzun yıllar geçirebilirler. HIV’in ortaya çıkması yıllar sürebilir.

Genel olarak, enfeksiyonu kapan insanlar uzun süre sağlıklı görünürler. HIV enfeksiyonunun belirtilerini göstermesi 10 yıl veya daha fazla sürebilir. Antiviral ilaçlar alan kişiler için daha da uzun sürebilir. Bu nedenle, korunmasız cinsel ilişkiye veya ortak kullanılan iğnelere sahipseniz, düzenli HIV testi yaptırmanız önemlidir. HIV enfeksiyonu tedavisi sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Tedaviler ayrıca cinsel ilişki sırasında HIV’i başkalarına aktarma durumunu da azaltacaktır.

HIV virüsü kapıldıktan sonraki ilk 2 ila 4 hafta içinde biraz ateş, ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu grip benzeri semptomlar vücudun HIV enfeksiyonuna ilk reaksiyonudur. Bu aşamada, vücudunuzda yüksek bir virüs yoğunlaşması vardır, bu yüzden onu başkalarına aktarmak kolaydır. Semptomlar birkaç hafta sonra kaybolur ve genellikle yıllarca tekrar görülmez. HIV bulaştıktan sonra, belirtileriniz olsun ya da olmasın, başkalarına aktarabilirsiniz.

HIV / AIDS Enfeksiyonunun Belirtileri

HIV, CD4 hücreleri veya T hücreleri olarak adlandırılan bağışıklık sisteminin hücrelerini yok eder. CD4 hücreleri olmadan, vücudunuzun dayanıklılık göstermesi neredeyse imkansızdır. Bu, genellikle size zarar vermeyecek enfeksiyonlardan ciddi şekilde hastalanma olasılığınızı artırır. Zamanla, HIV’in bağışıklık sisteminize verdiği zarar AIDS’e neden olur.

Genel olarak, bu HIV virüsü bulaştıktan sonra tedavi edilmezse yaklaşık 10 yıl sonra ilk belirtiler gözlemlenmeye başlar. Erkan yapılan tedavi ile AIDS’in başlaması daha da uzatılabilir.

AIDS belirtileri şunlardır:

 • Aft Yaraları (dil veya ağızda kalın beyaz bir kaplama, pamukçuk olarakta bilinir)
 • Boğaz ağrısı
 • Ciddi mantar enfeksiyonları
 • Kronik inflamatuar pelvik hastalık
 • Tekrarlayan ciddi enfeksiyonlar
 • Kalıcı yorgunluk, baş dönmesi ve mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Ani kilo kaybı
 • Normalden daha fazla morarma
 • Uzun süre ishal, ateş veya gece terlemesi
 • Boğaz, koltuk altı veya kasıkta şişmiş veya sert çıbanımsı yapılar
 • Kuru, derin öksürük atakları
 • Nefes darlığı
 • Ağız, burun, anüs veya vajinadan kanama
 • Deri döküntüleri
 • Ellerde veya ayaklarda uyuşma
 • Kaslar ve refleksler üzerinde kontrol kaybı
 • Hareket edememe ve kas gücünde azalma

HIV / AIDS Enfeksiyonunun Tedavisi Nedir?

HIV’in ve AIDS’in tedavisi yoktur, ancak hastaların uzun ve sağlıklı yaşam sürmelerine yardımcı olan tedaviler vardır. Antiretroviral tedavi (ART), kandaki HIV konsantrasyonunu azaltan ve yıllarca sağlıklı yaşamanıza yardımcı olan ilaçların birleşimidir. ART ayrıca HIV’in başkalarına geçme riskini azaltabilir ve hatta durdurabilir.

Bazen ART, vücudunuzdaki (viral yük olarak bilinir) HIV miktarını, HIV’in standart kan testlerinde görünmediği noktaya kadar azaltır. Viral yükünüz o kadar düşükse, bazı testler bunu algılayamaz.

Tespit edilemeyen viral yükünüz olsa bile, virüsün vücudunuzda hala mevcut olduğunu hatırlamak önemlidir. Tedaviye ara verirseniz, enfeksiyonlar geri artar ve virüs kendini yeniler. Bu da HIV virüsünü seks yaptığınız kişilere bulaştırma riskini yeniden açığa çıkarır. Doktorunuz, düşük viral yükünüzün üstesinden gelmenize yardımcı olacak en uygun tedaviyi bulmanıza yardımcı olacaktır, böylece sağlıklı kalabilirsiniz.

Yaşam tarzınıza dikkat etmek, sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Bu, doğru yemeyi, yeterli uyku almayı, egzersiz yapmayı, stresi yönetmeyi ve alkol, sigara, uyuşturucudan kaçınmayı gerektirir.

HIV ve AIDS’den Kaçınmanın Yolları Nelerdir?

HIV, genellikle vajinal ve anal seks sırasında kan veya cinsel sekresyonlarla (meni ve vajinal sıvılar gibi) temas yoluyla yayılır. Bu nedenle, enfeksiyondan kaçınmaktan %100 emin olmanın tek yolu evlilik dışı gündelik sekslerden uzak durmaktır.

Çoğu insan hayatının bir noktasında seks yapar, bu nedenle HIV önleme ve güvenli seks hakkında bilgi edinmek önemlidir. Prezervatif kullanmak ciddi anlamda HIV enfeksiyonu riskini azaltır. Seks yapacaksanız, kendinizi korumanın en iyi yolu her seksten önce prezervatif kullanmaktır.

HIV söz konusu olduğunda, bazı cinsel aktiviteler diğerlerinden daha güvenlidir. Aşağıdaki faaliyetler HIV konusunda “sıfır risk” içermektedir:

 • Mastürbasyon yapmak
 • Eşinizin cinsel organlarına dokunmak
 • Kıyafet üstünden tatmin olmak
 • Birbirinizi öpmek
 • Prezervatif, lateks bariyeri veya plastik sargı ile oral seks yapmak
 • Temiz seks oyuncakları kullanmak

Aşağıdaki belirtilecek olan yöntemler ise “düşük risk” içerir:

 • Birbirlerini dil ile öpmek (Ağız içi ve dilinde yara yada kanama yoksa)
 • Prezervatif veya PrEP ile vajinal seks yapmak
 • Prezervatif veya leteks bariyeri olmadan oral seks

Bu faaliyetler ise “yüksek riskli”dir. Yani HIV / AIDS durumunun büyük bir bölümünü bu maddelerden kaynaklanır:

 • Prezervatifsiz vajinal seks yapmak
 • Prezervatifli veya prezervatifsiz anal seks yapmak (Anal seks her durumda sakıncalıdır)
 • Cinsel sekresyonlar (sperm gibi…), kesikler yada açık yaralar varsa, HIV’in vücudunuza girmesi çok daha kolaydır.

HIV’e karşı koruma sağlayan bir aşı yoktur. HIV’i önlemeye de yardımcı olan ilaçlar ( PEP ve PrEP olarak adlandırılır) bulunur, doktor tavsiyesi ile alınması gerekir.

Antiretroviral Tedavi (ART) Nedir ve Nasıl Yardımcı Olur?

Antiretroviral tedavi, HIV’in vücudunuz üzerindeki etkilerini yavaşlatan ve uzun yıllar sağlıklı kalmanızı sağlayan ilaçların birleşimidir. Ayrıca virüsü bir başkasına aktarma şansınızı azaltabilir veya durdurabilir.

Bu tedavi yöntemi, vücudunuzdaki HIV miktarını, bazen standart kan testlerinin HIV’i algılamayacağı noktaya kadar düşürür. Birisi saptanamayan bir viral yüke sahip olduğunda, cinsel ilişki yoluyla HIV’i başkalarına bulaştıramaz.

Seks Sonrasında HIV’i Virüsü Kapmadığımdan Nasıl Emin Olabilirim?

HIV virüsünü kısa sürede anlamanızın bir yolu yoktur. Şüpheleriniz bulunuyorsa en kısa sürede kontrole gitmeniz gerekir. Kontrol sonrası HIV’iniz pozitif çıkarsa panik yapmayın. HIV ile yaşayan insanların normal sağlıklı cinsel yaşamları ve ilişkileri olabilir. Ancak, eşlerinizin HIV’den uzak durmasına yardımcı olmak için önlemler almak gereklidir. Başkalarına bulaştırmamanın birkaç yolu vardır:

 • Vajinal seks yaparken daima prezervatif kullanın.
 • HIV tedavilerine mümkün olan en kısa sürede başlayın ve düzenli olarak almaya devam edin.
 • Eşinizi durumunuz hakkında uyarın, kendi önlemlerini almasına yardımcı olun.

HIV testi pozitifse, virüsü yaymama konusunda çok dikkatli olsanız bile, eşinize yada partnerlerinize durumunuz hakkında dürüst olun. Bu sayede karşı tarafta kendi sağlık önlemlerini almış olur.

HIV / AIDS Olduğumu Öğrenirsem Ne Yapmalıyım?

Milyonlarca insanda HIV var, bu yüzden yalnız değilsiniz. Çoğu insan hayatları boyunca en az bir cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanır. HIV veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanmak utanmak için neden değildir.

HIV’in olduğunu öğrenmek gerçekten üzücü bir durum bu süreçte psikolojik destek almayı deneyebilirsiniz. İlk başta öfkeli, şaşkın, korkmuş veya utanmış hissedebilirsiniz. Zaman geçtikçe daha iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Sağlıklı kalmak için alabileceğiniz ilaçlar ve seks yaptığınız kişilere HIV bulaşmasını önlemenin birçok yolu vardır. Gerçek şu ki, HIV’li insanlar bazı önlemler alarak ilişkilere başlayabilir, seks yapabilir ve normal yaşamlara kısa sürede dönebilir.

HIV enfeksiyonu için bir tedavi olmamasına rağmen, enfekte olanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olan ilaçlar vardır. HIV tedavisi antiretroviral (ARV) olarak adlandırılan işlem (viral yük olarak da bilinir) vücuttaki HIV miktarını azaltır.

Eşinize yada seks yaptığınız partnerinize, HIV taşıdığınızı söylemeniz önemlidir. Kolay bir konuşma olmayacaktır ama önemlidir.

Kendinizi iyi hissediyor olsanız bile, sağlıklı kalmanın en iyi yollarını öğrenmek için en kısa zamanda doktorunuza görünün. Bu sürekçte psikolojik sağlığınıza dikkat etmek de önemlidir. Bir HIV danışmanı veya terapisti görmeniz size daha iyi gelecektir. HIV’iniz olduğunu kabul etmekten korkabilirsiniz, ancak konuşmak kesinlikle sizi rahatlatacaktır. Kritik olmayan ve konuştukları şeyi saklamak için güvendiğiniz iyi bir arkadaşa veya aile bireyine güvenebilirsiniz.

HIV olması hamileliği etkiler mi?

Hamilelik, doğum veya emzirme döneminde bebeğinize HIV virüsü bulaşabilir. Bu nedenle, gebeliğin ilk haftalarında test edilmesi çok önemlidir. HIV varsa, antiretroviral ilaçlar virüsü bebeğinize aktarma durumunu büyük ölçüde azaltır. Tedavi ile HIV’li annelerden doğan 100 bebekten 2’si enfedte olur. Tedavi sürecine başlamayan annelerin her 100 bebeğinden 25’ine bulaştığı tespit edilmiştir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.