Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Nedir?

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Nedir?

Hiperhidroz, aşırı derecede terleme durumuna verilen tıbbi terimdir. Bu durum ortak sıcaklığına veya egzersize bağlı değildir. O kadar çok terleyebilirsiniz ki bu durum sonucunda elbiseleriniz sırılsıklam olur ve ellerinizden, yüzünüzden terler damlamaya başlar. Normal günlük aktivitelerin yanı sıra, bu tür fazla terleme sorunu sosyal kaygı ve utançlık yaratabilir.

Hiperhidroz tedavisi genellikle reçeteli antiperspirant kullanımıyla yapılmaktadır. Antiperspiranlar işe yaramazsa, farklı ilaçlar ve tedaviler denemeniz gerekebilir. Ciddi durumlarda, doktorunuz ter bezlerini çıkarmak veya aşırı ter üretiminden sorumlu sinirleri ayırmak için ameliyat önerebilir. Eğer doktorunuz sorunu net olarak tespit edebilirse ameliyata gerek kalmaz.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Belirtileri

Çoğu insan egzersiz yaparken ya da benzer bir aktivite durumundayken, sıcak ortamında etkisiyle terlemesi normaldir. Bazı durumlarda endişeli ya da stres altındayken de terleyebilirsiniz. Hiperhidroz ile yaşanan aşırı terleme, bu tür normal terlemenin çok üstündedir ve kişinin günlük yaşamını etkileyebilir.

Genellikle elleri, ayakları, koltuk altları veya yüzü etkileyen hiperhidroz türü, uyanma saatlerinde haftada en az bir atağa neden olur. Terleme genellikle vücudun her iki tarafında da meydana gelir.

Uzman Dr. Elif Gürkan tarafından anlatılan aşırı terlemenin nedenleri.

Ter bezleri

Cildinizde iki tür ter bezi vardır: Ekrin ve Apokrin. 

Ekrin bezleri vücudunuzun çoğu bölgesinde oluşur ve gözenekleri doğrudan cildinizin yüzeyine açılır. 

Apokrin bezleri kıl folikülüne ve cilt yüzeyine açılır. Apokrin bezleri kafa deriniz, koltuk altlarınız ve kasık gibi bölgelerin köklerinde bol miktarda gelişir.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

Bazen aşırı terleme ciddi bir duruma işaret eder. Gereğinden fazla terlemenize baş dönmesi, göğüs ağrısı veya mide bulantısı eşlik ederse derhal doktorunuza görünmeniz gerekir.

 • Terleme günlük rutininizi bozar
 • Terleme duygusal sıkıntıya veya sosyal geri çekilmeye neden olur
 • Aniden normalden daha fazla terlemeye başlarsın
 • Belirgin bir sebep olmadan gece terlemesi yaşarsınız

Ayrıca yukarıdaki belirtileri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer benzer durum gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.

Hiperhidroz Nedenleri

Terleme, vücudunuzun kendini serinletme mekanizmasıdır. Sinir sisteminiz, vücut ısınız yükseldiğinde ter bezlerinizi otomatik olarak tetikler. Normalde, gergin olduğunuzda avuç içlerinizde terleme oluşur.

En yaygın hiperhidroz şekli, birincil fokal (esansiyel) hiperhidroz olarak adlandırılır. Bu tipte, ter bezlerinizin sinyalini vermekten sorumlu sinirler, fiziksel aktivite veya sıcaklık artışı ile tetiklenmemiş olsalar bile aşırı aktif hale gelir. Stres veya gerginlikle sorun daha da kötüleşir. Bu tip vakalar genellikle avuç içlerinizi ve ayak tabanlarınızı ve bazen de yüzünüzü etkiler.

İkincil hiperhidroz, aşırı terleme durumu tıbbi bir duruma bağlı olduğunda ortaya çıkar. Birincil etkene daha daha seyrek görülmektedir. Vücudunuzun her yerinde terlemeye neden olma olasılığı daha yüksektir. Fazla terlemeye neden olabilecek durumlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Şeker hastalığı
 • Menopoz
 • Tiroid problemleri
 • Düşük kan şekeri
 • Bazı kanser türleri
 • Kalp krizi
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Enfeksiyonlar

Opioid yoksunluğu gibi bazı ilaçlar da ağır terlemeye yol açabilir.

Hiperhidroz Komplikasyonları

Hiperhidrozun komplikasyonları aşağıdaki gibidir.

 • Enfeksiyonlar: Bolca terleyen insanlar cilt enfeksiyonlarına daha yatkındır.
 • Sosyal ve duygusal etkiler: Nemli veya ter damlayan ellere ve terle ıslanmış giysilere sahip olmak utanç verici olabilir. Günlük yaşamınızda size rahatsız edebilir.

Hiperhidroz Teşhisi

Hiperhidroz durumunda öncelik vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmek olmalıdır. Doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında sorular soracaktır. Durumunuzun nedenini daha fazla değerlendirmek için fiziksel bir muayeneye veya testlere de ihtiyacınız olabilir.

Laboratuvar testleri

Doktorunuz, terlemenizin aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) gibi başka bir tıbbi durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için kan, idrar veya diğer laboratuar testleri isteyebilir.

Ter Testleri

Cilt iletkenliği ve termoregülasyon ter testi dahil olmak üzere terleme alanlarını belirlemek ve durumunuzun ciddiyetini tahmin etmek için bir dizi test mevcuttur.

Termoregülasyon Ter Testi

Neme duyarlı pudra, hiperhidroz cerrahisinden sonra normal görünen ellere kıyasla aşırı terleme varlığını gösterir.

Hiperhidroz Tedavisi

Altta yatan tıbbi bir durum bulunuyorsa, önce bu durum tedavi edilmelidir. Net bir neden bulunamazsa, doktorunuzun uygulayacağı tedavi aşırı terlemeyi kontrol etmeye odaklı olacaktır. Tedaviden sonra terlemeniz düzelse bile bir süre sonra bu durum tekrarlayabilir.

örnek antiperspirant uygulaması.
Örnek olarak antiperspirant ugulaması.

Aşırı Terleme Durumu İçin İlaçlar

Hiperhidrozu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Reçeteli antiperspirant: Doktorunuz alüminyum klorür (Drysol, Xerac Ac) içeren bir antiperspirant önerebilir. Bu ürün cilt ve göz tahrişine neden olur. Genellikle yatmadan önce etkilenen bölgeye uygulanır. Kalktığınızda gözünüze bulaşmamasına özen göstererek ürünü yıkarsınız. Cildiniz tahriş olursa, hidrokortizon kremi yardımcı olabilir.
 • Reçeteli kremler: Glikopirolat içeren reçeteli bir krem, yüzü ve başı etkileyen hiperhidroza yardımcı olabilir.
 • Sinir engelleyici ilaçlar: Bazı oral ilaçlar, belirli sinirlerin birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren kimyasalları engeller. Bazı insanlarda terlemeyi azaltabilir. Olası yan etkiler arasında ağız kuruluğu, bulanık görme ve mesane sorunları bulunur.
 • Antidepresanlar: Depresyon için kullanılan bazı ilaçlar da terlemeyi azaltabilir. Ek olarak, hiperhidrozu kötüleştiren kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilirler.
 • İnceleyin: Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir?
 • Test edin: Online Depresyon Testi
 • Botulinum toksin enjeksiyonları: Botulinum toksini (Botox, Myobloc vb.) ile tedavi, terlemeye neden olan sinirleri geçici olarak engeller. Etkiler altı ila 12 ay sürer ve ardından tedavinin tekrarlanması gerekir. Bu tedavi ağrılı olabilir ve bazı kişiler tedavi edilen bölgede geçici kas güçsüzlüğü yaşayabilir.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

Diğer hiperhidroz tedavileri şunları içerir:

 • Mikrodalga Ablasyon: Bu terapi ile ter bezlerini yok etmek için mikrodalga enerjisi sağlayan bir cihaz kullanılır. Tedaviler, üç ay arayla 20 ila 30 dakikalık iki seanstan oluşur. Olası yan etkiler, cilt hissindeki değişiklik ve biraz rahatsızlıktır. Bu terapi pahalı olabilir ve yaygın olarak bulunmayabilir.
 • Ter bezinin alınması: Sadece koltuk altlarınızda aşırı terleme meydana gelirse, buradaki ter bezlerinin alınması gerekebilir. Diğer tedavilere yanıt vermiyorsan, küretaj adı verilen minimal invaziv bir teknik de seçenekler arasında olabilmektedir.
 • Sinir cerrahisi (sempatektomi): Bu prosedür sırasında cerrah, ellerinizdeki terlemeyi kontrol eden omurilik sinirlerini keser, yakar veya klempler. Bazı durumlarda, bu prosedür vücudunuzun diğer bölgelerinde aşırı terlemeyi tetikler. İzole baş ve boyun terlemesi için ameliyat genellikle bir seçenek değildir.

Yaşam Tarzı Değişikliği ve Alternatif Yöntemler

Aşağıdaki öneriler aşırı terleme ve vücut kokusuyla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

 • Antiperspirant kullanın: Reçetesiz antiperspiranlar, ter gözeneklerini geçici olarak tıkayan alüminyum bazlı bileşikler içerir. Bu, cildinize ulaşan ter miktarını azaltır. Bu tür bir ürün, küçük hiperhidrozda yardımcı olabilir. Kulaktan dolma bilgilerle satın almayın, eczacınıza danışın.
 • Günlük banyo yapın: Düzenli banyo yapmak cildinizdeki bakteri sayısını kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Özellikle ayak parmakları arasında ve koltuk altını iyice kurulayın.
 • Doğal malzemelerden yapılmış ayakkabı ve çorapları seçin: Deri gibi doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılar, ayaklarınızın nefes almasını sağlayarak terlemesini azaltacaktır. Spor yada benzeri aktivite durumunda nem emici atletik çoraplar iyi bir seçimdir.
 • Çoraplar ve pudra: Çorapları günde bir veya iki kez değiştirin ve her seferinde ayaklarınızı yıkayarak iyice kurulayın. Teri emmeye yardımcı olması için ayak pudraları kullanın.
 • Ayaklarınızı havalandırın: Mümkün oldukça çıplak ayakla dolaşın bu mümkün değilse ince ve pamuklu çoraplar tercih edin.
 • Aktivitenize uygun kıyafetleri seçin: Genel olarak cildinizin nefes almasını sağlayan pamuk, yün ve ipek gibi doğal kumaşlar giyin. Egzersiz yaparken cildinizden nemi uzaklaştırmak için tasarlanmış kumaşları tercih edebilirsiniz.
 • Rahatlama tekniklerini deneyin: Yoga, meditasyon gibi gevşeme tekniklerini uygulayabilirsiniz. Bunlar, terlemeyi tetikleyen stresi kontrol etmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Kür

Prof. Ender Saraçoğlu tarafından anlatılan terleme sorununa karşı kür tarifi.

Terlemeyle Başa Çıkmak

Hiperhidroz, günlük yaşamda rahatsızlık ve utanca nedeni olabilir. Elleriniz veya ayaklarınız yada giysilerinizdeki ter lekeleri nedeniyle çalışırken veya eğlenirken zevk almakta güçlük çekebilirsiniz. Belirtileriniz konusunda endişeli hissedebilir ve içine kapanık (asosyal) olabilirsiniz. Başkalarının tepkileri sizi hayal kırıklığına uğratabilir veya üzebilir.

Doktorunuzla konuşmanın yanı sıra, bir danışman veya tıbbi bir sosyal hizmet görevlisi ile konuşmak size iyi gelecektir. Hiperhidrozu olan diğer insanlarla konuşmanında moral ve motife açısından faydası olacaktır.

Sizde aklınıza takılan soruları yorumlarda sormaktan çekinmeyin, hepinize sağlıklı günler.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.