Hıçkırığı Geçirmek İçin 9 Etkili Yöntem

Hıçkırığı Geçirmek İçin 9 Etkili Yöntem

Hıçkırıklar genel olarak kısa süreli diyafram spazmı yada boş hava yutmaya bağlı nedenlerden oluşan vücudun tepkimesine verilen isimdir. Hıçkırığı geçirmek için ekstra yöntemler aramaya gerek yoktur çünkü ortalama 1-5 dakika sürer ve kendiliğinden kaybolur.

Ancak bazı durumlarda hıçkırıklar uzun sürebilir, buda kişide rahatsızlık yaratabilir. Uzun süren hıçkırıklar farklı tıbbi belirtilerin habercisi de olabilmektedir.

Kimi zaman inatçı hıçkırıklar 48 saati geçen sürelere ulaşabilir. Can sıkıcı hıçkırma durumunu durdurmak için uygulanacak bir çok yöntem vardır. Eğer bu teknikleri uygulamanıza rağmen hıçkırık durmuyor ve ısrarla devam ediyorsa doktora görünmeniz gerekir. Bu makalemizde sizler için en faydalı 9 tekniği inceledik. Bu yöntemler sayesinde ev tedavisi ile hıçkırıklardan kurtulma yollarını öğrenmiş olacaksınız.

Hıçkırığı Durdurmak İçin Solunum Tekniği

Hıçkırıklardan kurtulmak için oldukça kolay ve en popüler tekniktir. Mümkün olduğunca ağzınızdan nefes alın, ardından tükürüğünüzü yutun ve havanın ağzınızdan dışarı çıkmasını önleyin.

Ağzınızdan hava alın ve havanın dışarı çıkmasına izin vermeden tükürüğü bir kez daha yutun. Yapabildiğin kadar bunu yapmaya çalışın. Tekrarladıkça zorlaşabilir ama vazgeçmeyin.

Artık tükürüğünü yutmanın, kendini zorlamanın ve bunu son kez yapmanın mümkün olmadığını hissettiğiniz noktaya geleceksiniz. Tekrar etmenin imkansız olduğundan emin olduktan sonra havayı burnunuzdan vermeye başlayın. Bu nefes alıp vermenizi kontrol altına alacak gerilen diyafram kasını yumuşatacaktır.

Hala devam ederse, nefes verme adımına geçebilirsiniz. Sadece alabildiğin kadar hava almalısın, sonra nefesini tutun. Daha sonra aldığınız havayı yavaşça dışarı vermeye başlayın.

Bunu olabildiğince uzun süre tekrarlamalısın. Çoğu zaman hıçkırıkları durdurmak 20 ila 30 saniye sürerken kimi zaman dakikalarca devam edebilir. Hıçkırığı geçirmek için aşağıdaki yöntemleri okumaya devam edin.

Limon Yemeyi Deneyin

Tarih 1981’i gösterdiği zamanlarda Dr. Herman adında bir uzman, hıçkırık tedavisi için bir takım testler yaptı ve yeni bulunan yöntemiyle %88’lik bir başarı oranı elde ettiğini gördü.

Bu yöntem, kısa süre içinde alkole bağlı hıçkırıklardan kurtulmak için yöntemine güvenen barmenler tarafından keşfedildi. Yani, yapmanız gereken tek şey bir dilim limonu kabuğu ile birlikte çiğnemek. Posasını yedikten sonra kabuğunu geri tükürebilirsiniz. Ya da birkaç dakika çiğneyip yutabilirsiniz. Limonunuz çok keskinse üzerine şeker ekleyebilirsiniz.

Ağzınızı Kapatın

Ellerinizi burnunuzun ve ağzınızın üzerinde tutmayı deneyin, ancak normal şekilde nefes almaya devam edin. Ekstra karbondioksit dozu, hıçkırıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Hıçkırığı geçirmek için denenebilecek güzel ve basit yöntemlerden birisidir.

Baş Aşağı Durun

Bir bardağın yarısına su doldurun ve sonra baş aşağı yatın (örneğin başınız yatağın kenarından sarkacak şekilde). Biraz bekleyin, kendinizi yukarı çekin ve sudan bir yudum alın. Ardından baş aşağı pozisyona geri dönün. Hıçkırık yok olana kadar bu adımları birkaç kez tekrarlayın.

Turşu Suyu İçin

Henüz kanıtlanmış bir teknik olmasa da turşu suyunun hıçkırığı bastırma konusunda etkili olduğunu söyleyen bir çok yorum okumuştum, deneyebilirsiniz.

Elma / Üzüm Sirkesi İçin

Hıçkırıkları bastırmak için en etkili yöntemlerden birisi de sirkedir. Asitik yapısı nedeniyle gerilen diyafram kaslarını rahatlatmada yardımcı olabilir. Hıçkırma durumunda 1 tatlı kaşığı kadar sirke içmeyi deneyebilirsiniz.

Sayma Yöntemi

Bu listedeki tüm yöntemlerin dışında, bu muhtemelen en yaygın olanlardan biridir. İlk olarak, işaret parmaklarınızı önünüze koyun ve birbirine dokunmadan parmaklarınızı birbirine yaklaştırın. Nefesinizi tutun ve en az 30’a ulaşana kadar sessizce saymaya başlayın. Tekrar nefes almaya başladığınızda, yavaş ve kontrollü nefesler alın.

Gaz Çıkarmaya Çalışın

Eğer hıçkırma nedeniniz yuttuğunu havaya bağlı bir durumsa geğirerek gaz çıkarmayı deneyebilirsiniz. Eğer kendiniz yapamıyorsanız maden suyu yada soda ile destekleyebilirsiniz. Bu teknik hıçkırığı geçirmek için uygulanan yöntemlerin başında gelir.

Hıçkıran Kişiyi Güldürmeye Çalışın

Eğer hıçkıran kişi siz değilseniz o kişiyi güldürmeye çalışın. Örneğin gıdıklayarak 30-40 saniye kadar güldürmek kişinin hıçkırık durumunun bitmesine yardımcı olacaktır.

Eğer sizde kendi yöntemleriniz varsa yorumlarda bizlere bildirebilirsiniz, hepinize sağlıklı günler.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.