Hemorajik Kist Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kistler, vücudun farklı doku ve organlarında meydana gelen tipik olarak içleri hava veya sıvı ile dolu kabarcık veya kapsül benzeri keselerdir. Kemik derisi ve mukoza zarları dahil olmak üzere herhangi bir insan dokusunda oluşabilirler. Kistler derinin dışında bulunabilir veya kendilerini iç organlarda gösterebilir. Enfeksiyon, kronik inflamasyon, tümörler ve bazı genetik problemler gibi kiste neden olabilecek birçok farklı şey vardır. Çoğu zaman, vücut sıvıları düzgün bir şekilde aktaramadığından kist oluşturur.

Hemorajik Kist Tanıtımı

Adından da anlaşılacağı gibi, hemorajik bir kist kanla dolu bir kisttir yumurtalık kisti / over kist olarakta bilinir. Bu kistler kendilerini çeşitli yerlerde de gösterebilir ancak endişeye neden olan en yaygın hemorajik kist çeşidi içsel olanlardır. Konumlarına bağlı olarak, hemorajik kistler çok ağrılı olabilir. Yumurtalık kistleri, özellikle kronik bir durum varsa etkilenen birey için birçok sorunun kaynağıdır.

Hemorajik kistler, insanların kanserden endişelenmelerine neden olabilir, ancak bu kistlerin yaklaşık %95’i kansere yol açmaz. Oluşan kist tipini ve iyi huylu olup olmadığını çevreleyen dokuya zarar vermeyen veya kist diğer dokulara yayılabilen malign olup olmadığını teşhis etmek için biyopsi gerekebilir.

Hemorajik Kistlerin Boyutu

Hemorajik kistin büyüklüğü genellikle bölgeye bağlıdır. Ses tellerinde oluşan kistler, karaciğerde oluşan bir kistten önemli ölçüde farklı boyutta olabilir. Bu nedenle, doktor tedavi sürecini bölgeye göre yada kistin büyüklüğüne değiştirebilir. 5 cm’den küçük yumurtalık kistleri tipik olarak kendilerini çözebilecek kistler olarak bilinir. Bununla birlikte, ağrı veya vücudun diğer işlevlerini kesintiye uğratmak gibi birçok soruna neden olan herhangi bir boyuttaki hemorajik kistler ciddiye alınır ve cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Bazen kistlerin meydana geldiğini önceden fark etmek önemlidir. Tipik olarak daha küçük kistler normal olabilir ve herhangi bir sorun göstermeyebilir.

Hemorajik Kist Belirtileri

Bazen, bir kistin hiç semptom göstermemesi mümkündür. Kist sorunlara neden oluyorsa, semptomlar hemorajik kistin bulunduğu yere bağlı olabilir. Örneğin, ses tellerindeki bir kist yutma veya konuşma zorluğu gibi semptomlar yaratabilirken, bir yumurtalık üzerinde bulunan kist ağrılı idrar veya vajinal lekelenmeye neden olabilir. Bununla birlikte, hemorajik kistler bulunduğu her yerde tipik olan bazı semptomlar taşırlar.

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kist bölgesinde ağrı
  • Yayılan ağrı
  • Kist bölgesine bağlı olarak temel vücut fonksiyonlarıyla ilgili problemler. (yutma, konuşma, idrara çıkma, bağırsak hareketleri)
  • Özellikle karın bölgesinde şişme ve yüksek hassasiyet.
  • Göğüste ağrılı yanma hissi
  • Hazımsızlık
  • Kısırlık
  • Hematüri (idrarda kan)
  • Yaşamsal belirtilerde değişiklikler

Bu semptomlardan bazıları diğer tıbbi durumların belirtileri olabilir. Doğru bir teşhis için bir doktora danışmak önemlidir.

Hemorajik Kistin Nedenleri

Kiste genellikle vücudun sıvıları dokudan doğru şekilde aktaramaması neden olur. Hemorajik kistleri benzersiz kılan, kanla doldurulmasıdır. Hemorajik bir kist büyüyüp yırtılırsa, birey iç kanama yaşayabilir. Bu durum kısa sürede acil müdahale gerektiren daha büyük bir sorun haline gelebilir. Genellikle yumurtalıklar gibi vasküler dokularda görülür.

Hemorajik yumurtalık kistleri, klinik uygulamada bulunan en yaygın hemorajik kist tiplerinden biridir. Bu tip kistler adet gören kadınlarda görülür. Bir yumurta bırakıldığında her ay, yumurtalık folikülünden geçer ve bazen bu folikülün kanamasına ve bir kist oluşturmasına neden olur.

Ağrılı olmalarına rağmen, hemorajik yumurtalık kistlerinde tipik olarak onlara eşlik eden başka semptom yoktur. Kistler, yumurtalıkların çıkarılması gerektiği kadar yaygın ve büyük hale gelmedikçe, doğurganlık etkilenmez. Vücudun başka bir yerinde meydana gelen hemorajik kistler enfeksiyon, dokuların kronik tahrişi veya kronik inflamasyondan kaynaklanabilir.

Hemorajik Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Tipik olarak, hemorajik bir kist kendi kendine çözülür. Cerrahi müdahale sadece kist vücut sistemlerini etkileyecek kadar büyürse doktor tarafından tehlikeli kabul edilecek ve cerrahi süreç başlayacaktır. Hemorajik bir yumurtalık kisti genellikle sonogram kullanılarak yakından izlenir. Yumurtalık kistleri haftalar veya aylar içinde kendilerini yok edebilir.

Herhangi bir rahatsızlığın tedavisinin üç yönü vardır: kaldırma, önleme ve bakım.

Kistin çıkarılması ya kendini iyileştirene kadar beklemeyi yada tıbbi müdahaleyi gerektirir. Bu tip müdahalede vücuttaki östrojen seviyelerini düşürmek gerekir. Doktorlar, bazı kadınların menstrüasyon sırasında neden hemorajik kistleri yaşadıklarından tam olarak emin olmasalar da, vücuttaki hormon seviyelerini dengelemenin kistleri önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Bu durumda vücudun bakımını yapmak, vücudun düzenli kontrollerini sağlamak ve diyet gibi sağlıklı uygulamalar önerilir.

Hemorajik kist ağrısının tedavisi

Ağrı bazen hemorajik kistlerde olabilecek tek semptomdur. Tedaviniz beklemenizi gerektiriyorsa bir süre ağrılı süreç yaşanması normaldir. Bunun için doktorunuz iltihap ve ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olmak için NSAID veya analjezik ilaçlar almanızı önerebilir. Aşırı ağrı çekiyorsanız doktorunuz, oksikodon gibi opioidler yazacaktır. Kistli bölgeye sıcak yada soğuk uygulamaları da ağrıyı ve iltihabı kontrol etmede yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kist önleme ve yumurtalık sağlığı için birçok homeopatik tedavi vardır. Bu sağlıklı bir endokrin sistemini desteklemeye yardımcı olan bitkiler ve gıda takviyeleridir. Bu, kistleri etkileyebilecek bir hormon dengesi oluşturulmasına yardımcı olur.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.