Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Hatmi kökü (bilimsel adıyla, Althaea officinalis, diğer adıyla Marshmallow), yüzyıllardır bitkisel ilaçların ham maddelerinde kullanılan çiçekli bir bitkidir. Birçok insan öksürük, cilt tahrişi ve ülser gibi sindirim sorunları dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için hatmi kökünden yapılan çayı kullanır. Bir toz, kapsül, çay ve öksürük şurubu formunda bulunur.

Hatmi kökünün insanlar üzerindeki etkileri henüz tam olarak araştırılmamıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmaların çoğu hayvan çalışmaları veya çok küçük ölçekli insan çalışmalarını kapsar. Bu nedenle kökün insanlarda ne kadar etkili olduğunu doğrulamak için daha fazla bilimsel çalışma gereklidir. Bu makalemizde, hatmi çayının olası faydalarının inceleyecek ayrıca nasıl kullanılacağını ve potansiyel yan etkilerini de ele alacağız.

Hatmi Çiçeği Nedir?

Hatmi kökü, hatmi bitkisinden gelir. Kahverengi, lifli bir kabuk gibi görünür. Hatmi bitkisinin çiçekleri, kökü ve yaprakları yenilebilir. Hatmi kökü tıbbi özellikleri, bitkinin ürettiği müsilajdan veya sap benzeri maddeden gelir. Boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur. Genel olarak nezle ve bronşit tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda topikal olarak döküntülerin veya enfeksiyonlarının neden olduğu ciltteki tahrişin yanı sıra kurdeşen gibi alerjik reaksiyonları hafifletmek için de uygulanabilir.

Bitkinin geleneksel tıpta kullanımı, eski Mısır ve Yunan zamanlarına kadar uzanır. Homer tarafından 2000 yıl önce ‘İlyada’ atıfta bulunulmuştur. Eski dönemlerde insanlar bu bitkiyi tıkanıklık, öksürük ve boğaz ağrısı için popüler bir ilaç olarak kullanırlardı.

Ayrıca, hepimizin bildiği Marshmallow adını bu bitkiden almıştır. Marshmallow yapımında bu hatmi bitkisinin ürettiği müsilaj kullanılmıştır ancak Marshmallowlar bitkisel bir ürün değildir.

Hatmi çiçeğinin kökün, hatmi çayı yapmak için kullanılır. Genel olarak kişiler bu bitkiyi doğal olarak tüketirken çay şeklinde tüketmeyi tercih eder.

Hatmi Çiçeği Çayının Faydaları

İnsanlığın en eski dönemlerinden bu yana kullanılmaya devam eden hatmi çiçeği çayının bir çok faydası bilinmektedir. Genel olarak çay formunda tüketilen bu bitkinin faydaları şu şekildedir:

  • Soğuk algınlığı ve öksürükler
  • Tıkanıklık ve bronşit
  • Kabızlık, ishal ve mide ülseri gibi sindirim koşulları
  • Sızdıran bağırsak sendromu, inflamatuar bağırsak hastalığı ve diğer otoimmün bozukluklar
  • Solunum yolu enfeksiyonları, İYE’ler ve mesane enfeksiyonu gibi bakteriyel enfeksiyonlar
  • Artrit dahil eklem ağrısı
  • Dermatit, egzama ve sedef hastalığı gibi yaygın cilt rahatsızlıkları
  • Küçük yaralar ve yanıklar

Hatmi Çayı ve Hatmi Çiçeğinin Kullanım Alanları

Eski zamanlardan beri, hatmi kökü boğaz ağrısı için doğal ev ilacı olarak kullanılmıştır. Hatmi kökü, boğazda meydana gelen tahrişi azaltmaya yardımcı olabilecek antitussif gibi bazı bileşikler içerir.

Öksürük ve Soğuk Algınlığı Tedavisi
Marshmallow (hatmi çayı), soğuk algınlığı ve öksürük ile ilgili ağrı, şişme ve tıkanıklıktan muzdarip olanlar için en iyi doğal tedavilerden biridir. Antitussif özellikleri ve ürettiği müsilaj nedeniyle, en etkili doğal öksürük ilaçlarından biridir.

Yukarıdaki videoda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hatmi çiçeğinin öksürükler üzerinde ki mucizevi faydalarına değiniyor.

Yanık ve Yara Tedavisi
Yanık ve yaralanmalar gerçekten acı verici olabilir. Bu tip kazaların tedavisi oldukça zordur. Hatmi kökü iyileşme sürecini hızlandırmak için harika bir seçenek olacaktır. Hatmi kökü, daha fazla enfeksiyonu önleyecek belirli anti-bakteriyel özelliklerden oluşur. Aynı zamanda yarayı etkili bir şekilde tedavi etmek için bazı mükemmel bileşikler içerir.

Bağışıklığı Artırır
Hatmi kökünün antibakteriyel ve antiviral özellikleri, onu bağışıklık sistemi için önemli bir destek haline getirir. Genel olarak bağırsak fonksiyonlarını güçlendirmek için çayı tüketilir.

Vücudun Su Tutmasını Azaltır
Hatmi kökünün bazı etkin bileşikleri vücudunuzdaki sıvı dengelemesini sağlar. Su toplayan vücudunuzun kısa sürede idrarını arttıracaktır.

Diyabeti Önler
Yapılan bazı araştırmalarda hatmi çayının kan şekerini dengelediğini fazlaysa düşürdüğünü göstermektedir. Vücutta glikoz ve insülin salınımını düzenleyen, hatmi kökü tehlikeli ani gelen diyabetik hastalardan korunmak için etkili bir yöntemdir. Kan şekeri düşer ve diyabet gelişme riski yüksek olanlar için etkili bir önleyici tedbir olacaktır.

‘İyi’ Kolesterol Üretimini Destekler
HDL kolesterol olarak da bilinen iyi kolesterol, vücudunuzun düzgün çalışması için gereklidir. Hatmi kökünün anti-lipdemik ve anti-ülser özellikleri, LDL veya kötü kolestrol üretimini azaltırken, HDL’nin optimum üretimini arttırmaya yardımcı olur.

Bakteriyel Enfeksiyonlarla Mücadele
Bademcik iltihabı, bronşit, idrar yolu sorunları, solunum yolu enfeksiyonu, şişlik, yanma ve hassasiyet gibi ilk rahatsızlık belirtisinde hatmi çayı önerilir. Hatmi çayı yapısı gereğince üretilen bu zararlı bakterileri yok etmede yardımcı olacaktır.

Solunum Problemlerini Hafifletir
Daha önce de belirttiğimiz gibi hatmi kökü boğaz ağrısını tedavi etmek için mükemmeldir. Bunun dışında bronşit ve şiddetli öksürük gibi birçok solunum problemini hafifletmek de oldukça başarılıdır.

Böbrek Sorunlarını Çözer
Böbrek problemleri, idrara çıkma, böbrek taşı, iltihaplı böbrek veya benzeri bir çok duruma hatmi çayı faydalı olacaktır. Araştırmalar, hatmi kökünün idrar sekresyonunu arttırmaya yardımcı olabileceğinden diüretik özellikler olarak kabul edildiğini göstermiştir.

Cilt Hastalıkları Tedavileri
Cilt bozuklukları ölümcül değildir. Ancak tedavi etmezseniz gerçekten sinir bozucu olabilir bu durum güncel yaşantınızı doğrudan etkileyebilir. Hatmi kökünün en önemli özelliklerinden birisi de en hassas ciltlerde bile yan etkisinin olmamasıdır.

Kilo Vermede Yardımcı
Diyet programındaysanız, hatmi çayını diyetinize daha fazla ekleyebilirsiniz. Çünkü hatmi çiçeği çayı size uzun süre tokluk hissi verecektir. Böylece iştahınızı daha iyi ve daha kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bağırsaklarınızda ki kötü bakterileri de temizlemede yardımcı olacaktır. Asıl amacınız kilo vermekse hızlı yağ yakan en etkili 7 çay adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Enflamasyonu Azaltır
İrritabl bağırsak sendromu veya artritiniz varsa, hatmi kökü şişliği ve rahatsızlığı azaltabilir. Semptomları hızla gidermeye yardımcı olacaktır. İnflamasyondaki bu azalma, hatmi kökünün mide ülseri, kabızlık, ishal ve asit reflü hastalığını önleyebileceği bağırsak için çok önemlidir.

Saç Bakımında Kullanılır
Hatmi kökü saçlar için oldukça faydalıdır. Kuru, kırılgan ve hatta gevşek saçları tedavi edebildiği için saçlarınızla olan probleminiz ne olursa olsun doğal saç kremi olarak hatmi kökü kullanabilirsiniz. Eğer kırılgan ve yıpranmış saçlardan müzdaripseniz “Yıpranmış Saçlar İçin Kimsenin Bilmediği Bakım Tüyoları” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hatmi Kökünün Farklı Kullanım Alanları

Hatmi kökü çeşitli şekillerde kullanılabilir, ancak en popüler olanı çay olarak tüketmektir.

Çay
Hatmi kökü en yaygın şekli, bitkisel bir çay demlemek için ideal olan kurutulmuş halidir. Bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı hatmi kökü ekleyebilirsiniz, ancak kaynatmayın ve kurutulmuş kökün 4-5 dakika demlenmesine izin verin. Lezzet hafif acı olabileceğinden, bu karışıma bal yada limon ilave edilmesi önerilir. Günde 2-3 fincandan fazla tüketmeyin.

Gargara
Hatmi kökü soğuk infüzyonu, kurutulmuş kök 5-10 dakika soğuk suda bekletilerek de yapılabilir. Daha sonra hatmi kötü çıkarılır ve gargara yapmak için kalan su kullanılır. Bu, boğazdaki iltihabı azaltacak ve bu bitkisel içeceğin aktif bileşenlerinin vücut tarafından emilmesine yardımcı olabilir.

Merhem
Kurutulmuş hatmi kökleri, bir tür macun oluşturmak için az miktarda ılık suyla karıştırılabilir. Bu merhem iltihaplı bölgelere uygulandıktan kısa bir süre sonra rahatlama gözlemlenir. Ayrıca bu kökü suya batırıp, demlenmiş suyu ağrılara ve ayrıca tahriş olmuş cilde sürebilirsiniz.

Hatmi Kökünün Yan Etkileri

Bu bitkisel ilacın birçok faydasına rağmen, kan şekerinde tehlikeli bir düşüş, hamilelik ile ilgili komplikasyonlar ve diğer ilaçlarla olumsuz etkileşimler gibi bazı potansiyel yan etkiler vardır. Hamile kadınların hatmi kullanmaması önerilir.

Gebelik
Hamileyseniz, hiçbir şekilde hatmi kökü kullanmanız önerilmez. Çünkü vücut üzerinde uyarıcı etkileri olacaktır. Bu da doğumu erken tetikleyebilir ve hamilelik sürecinizi zorlaştırabilir.

İlaç Etkileşimleri
Hatmi bitkisinin reçetesiz satılan bir çok çeşidi bulunmaktadır. Ancak içerdiği müsilaj nedeniyle vücudun emme gücünü zorlaştırabilir. Bu nedenle ilaçları kullanmaktan önce kesinlikle doktorunuza danışmanızda fayda var.

Kan Şekeri
Hatmi bitkisi, kan şekerini kontrol etmek de, diyabetik hastalar için harika bir mucizedir. Ancak aşırı miktarda hatmi kökü, özellikle bu bitkiyi diğer diyabetik ilaçlarla birlikte kullanıyorsanız, kan şekerinin tehlikeli seviyelere düşmesine neden olabilir. Fazla tüketilmesi durumunda sağlıklıklı insanlar bile etkilenmektedir.

Sizde yorumlarınızla hatmi çayı tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz, sağlıkla kalın 🙂

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.