Hamilelikte Depresyonun Üstesinden Gelmenin Yolları

Hamilelikte Depresyonun Üstesinden Gelmenin Yolları

Hamileliğin mutluluk ve neşe evresi olduğuna inanılır. Bazı kadınlar için bu doğrudur ama her kadın o kadar şanslı değildir. Bu dönemde kadınlar bir duygu dalgalanması yaşarlar. Kafa karışıklığı, mutluluk, korku, üzüntü, gerginlik ve hatta depresyon gibi ruhsal değişiklikler yaşayabilir. Normal yaşamda anksiyete, stres, endişe ve depresyon gibi durumlarla yüz yüze gelinse de kadınlar hamilelik sırasında bu duygulara daha fazla maruz kalıyor. Kadınların %14-23’ü hamilelik sırasında depresyon belirtileriyle mücadele ediyor.

Depresyon sırasında kadınlarda ruh sağlığı bozukluğu ve üzüntü görülür. Bu durum beyin kimyasalları üzerinde bir miktar etkisi olan hormonal değişiklikler nedeniyle olur. Bu sebep sürekli gerginliğe ve sıkıntıya neden olur. 

Hamilelikte Depresyon Belirtileri

Hamilelik sırasında depresyonun belirtileri genel olarak depresyonla ortaya çıkanlarla aynıdır. Hamilelik sırasında depresyona işaret edebilecek durumlar aşağıdaki gibidir.

 • Bebeğinizle ilgili aşırı endişe duymak.
 • Ebeveynlik konusuyla ilgili yetersizlik duyguları.
 • Genellikle eğlendiğiniz aktivitelerden zevk alamamaya başlamak.
 • Çevrenize karşı güvensizleşme duygusu.
 • Doğum öncesi bakıma hazır hissedememe.
 • Sigara içmek, alkol almak veya yasadışı uyuşturucu kullanmaya yatkınlaşma.
 • Beslenme durumunda orantısız artış yada iştah kesintisi.
 • İntihar düşünceleri.
 • Hamilelikte kendini mutsuz hissetmek.
 • Kendinize olan saygınızı yitirme.

Hamilelik Depresyonunun Riskleri

Hamilelik sırasında depresyon yaşayan kadınların küçük bir bölümü risk altında olabilir.

 • Kronikleşen kaygılar.
 • Kronikleşen stres.
 • Depresyon.
 • Sosyalliğin azalması.

Bu ve benzeri durumlar kronikleşmeden aşağıdaki adımları uygulamaya başlamanız ruh ve akıl sağlığınız açısından önemlidir.

Gebelikte Depresyonun Üstesinden Nasıl Gelinir?

Hamilelik sürecinde her kadının mutlu ve kaliteli zamanlar geçirmesi önemlidir. Depresyon için önlem almak daha pozitif kalmanıza ve bebek üzerinde pozitif etkiler bırakmanıza yardımcı olacaktır. Bu süreç içerisinde depresyonla nasıl mücadele edebileceğinize gelin yakından bakalım.

Uzman Yardımı Alın

Depresyon ve endişelerin üstesinden gelmenin temel yöntemlerinden biri profesyonellerden tavsiye almaktır. Karşılaştığınız korkular, olumsuz düşünceler veya endişeleriniz uzmanlara açık bir şekilde iletilmelidir. Psikolog, psikiyatri gibi uzmanlarla endişelerinizi paylaşmanız oldukça faydalı olacaktır. 

Uzmanlar size bu süreçte yol gösterecek ve bu durumu daha çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır. Eğer ruh sağlığınız ilerlemiş derecede kötüyse hamilelik sürecini etkilemeyecek ilaç tavsiyelerinde bulunabilirler.

Meditasyon Yapın

Depresyonla karşılaşan kadınların çoğu ilaçlar işe yaramadığında meditasyonların işe yaradığını söylemektedir. Meditasyonlar zihni rahatlatmaya yardımcı olur. Aynı zamanda şimdiki zamana odaklanabilmeniz içinde önemlidir.

Pek çok meditasyon hali hazırda ruh halleri ve davranışlar üzerinde olumlu sonuçlar üreten uygulamalardır. Bu yöntem sayesinde olumsuz düşüncelerinizi değiştirebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Bir başka yararlı ve ilgi çekici teknik, sizi sağlıklı alışkanlıklara dahil etmektir. Burada aslında bir nevi kendinizin doktoru olmanız gerekir. Nelerin size zarar verdiğini tespit edin ve ruh halinizi düşüren o rutinlerden biran önce kurtulmaya çalışın.

Bilgilendirici yazılar okumak ve izlemek de olumsuz düşünceleri dağıtmaya yardımcı olur. Zihni tazeler ve ruh hali anında iyileşir. Yemek yapmayı seviyorsanız lezzetli bir yemek de pişirebilirsiniz. Kısaca sizi mutlu edecek, vakit geçirmenize yardımcı olabilecek hobiler edinmeli veya varsa onlara daha fazla vakit ayırmalısınız.

Egzersiz Yapın

Kolay ve kullanışlı egzersizler, zihninizi sağlıklı ve genç tutmak için başka bir yaklaşımdır. Egzersizler rutin alışkanlığınız haline geldiğinde vücudunuzun güçlü olmasına yardımcı olur. Ayrıca bu aşamada hangi egzersizlerin size uygun olduğunu veya size özel egzersizler önermesi durumunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Egzersiz enerjinizi artıracak ve gereksiz ve iç karartıcı düşüncelerinizi azaltacaktır. Yukarıdaki video nereden başlamanız gerektiği hakkında size bilgi vermektedir incelemenizde fayda var.

Sağlıklı Beslenin

Düzensiz ve sağlıksız beslenen annelerin vücudu farklı hastalıklara ve ruh sağlığı sorunlarına daha fazla maruz kalmaktadır. Her yediğimiz veya içtiğimizin vücudumuz ve düşüncemiz üzerinde büyük etkisi vardır.

Araştırmalar, ruh halimiz ve tavrımızla büyük bağlantısı olan birçok yiyecek olduğunu ortaya koyuyor. Orta porsiyon taze meyve ve sebze gibi yiyecekler, vücut fonksiyonlarımızın iyileştirilmesinde bizi olumlu yönde etkileyecektir.

Bitkisel Çözümler Deneyin

Bitkisel takviyeler hakkında karar vermeden önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Akıl sağlığınız için herhangi bir takviye veya vitamin tableti tavsiye edip etmediğini de doktorunuza sorabilirsiniz. 

Kişinin bunlar hakkında yeterli bilgisi olmadığı için kendi başınıza herhangi bir ilaç yada bitkisel çay tüketmekten kaçının. Doktorunuzun önereceği bitkisel çözüm sizi olumlu etkileyecektir.

Dinlenme Sürelerini Arttırın

Gebelikte dinlenmek hayati önem taşır. Gereği kadar dinlenmezseniz zihniniz ve bedeniniz iyileşemez. Vücut rahatlatıcı bir duruşta kaldığında, olumsuz düşüncelerin ve sıkıntıların çoğu otomatik olarak ortadan kalkar. Fiziksel olarak vücut güçlü ve enerjik hale gelir. Özellikle hamile kadınlar için en önemli adımlardan birisidir.

Hamilelik, bir kadının hayatındaki en mutlu aşamalardan biridir. Kendine özen göstererek, olumsuz düşünceleri ve depresyonu uzak tutarak fazdan keyif alınmalıdır. En mutlu olmanız gereken dönemin bu dönem olduğunu unutmayın, sağlıklı günler.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.